Tyrolské elegie

kniha od:


Koupit

Název elegie (tj. nářek, žalozpěv) je ironickou nadsázkou; dílo je humorným a satirickým popisem Havlíčkova zatčení a internace v Brixenu v Tyrolsku. Kritizuje policii, společenský systém (nenavrhuje lepší). Používá skutečných jmen a příhod (např. příhoda o zatčení, kdy se splašili koně, a Havlíček sám je musel krotit). Skládá se z devíti zpěvů. Objevují se zde satirické, lyrické a ironické prvky. Celé dílo je psáno v pravidelných rýmovaných čtyřverších....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/18998/tyrolske-elegie.jpg 3.7845
Žánr
Literatura česká, Poezie
Vydáno, František Šimáček
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (83)

Kniha Tyrolské elegie

Přidat komentář
Kortez
25. března

Audiokniha
Poezie není můj šálek kávy, no narazil jsem na audio s přednesem mého oblíbeného Martina Hofmana, tak jsem si to vychutnal a vcelku dobře procítil situaci o které je tohle dílko.

willy9203
23. března

Sice klasika a důležitý popis deportace do Brixenu, ale na Havlíčka ty verše až moc někdy kulhají.


Amneris
07. března

Klasické dílo české literarury 19. století, avšak stále velmi aktuální. Elegie se dobře čtou díky úderným veršům. Havlíček byl velmi známý svými politickými satirami a kritikou politického systémů tzv. Bachova absolutismu.

SydBarrett
02. března

dokonalost

LeKal
28. února

Básně moc nečtu.
Četla jsem do výzvy.

Hani77
11. února

Přečteno jen díky čtenářské výzvě, i když začátek básničky jsem znala už ze školy. Dobře se to četlo, krátké, doporučuji.

DejnaDee
13. ledna

Přečteno díky čtenářské výzvě a musím říct, že se mi to líbilo. Ve škole mě to sice dvakrát nenadchlo, ale po letech jsem si to s chutí přečetla.

PohadkyNovyVek
20.12.2020

Dílo významné především jako důležitá výpověď doby (cenzura za kancléře Bacha), vhodné do školních osnov jako přístupná četba pro všechny ucha, aby vnímali rozdíl mezi demokracií a tím, co tu bylo předtím. Co se čtení samotného týká, je to příjemná rýmovaná jednohubka, ale nic, co by stálo za opakovanou četbu. Mimochodem, politické umlčování umí být mnohem nechutnější, než čeho se z popisu dočkal Havlíček - ani asi nevěděl, jaké má "štěstí".

1