Obchod na korze

Do výstižně zachyceného prostředí slovenského městečka ve 40. letech 20. století umisťuje příběh prostého člověka, truhláře, který se nedovede ubránit svodům násilnictví v době tzv. Slovenského státu. Novela byla podkladem scénáře úspěšného stejnojmenného filmu. Obchod na korze je příběhem se všemi atributy klasického vypravěčství. Zaujme nejen dramatickou kulisou doby, ve které se odehrává, ale především hloubkou citu v příběhu obsaženou. Stará dáma, de facto hlavní dějová postava, je bytostí nejen výsostně lidskou, ale především humánní, a jemné nuance jejího obdivuhodného charakteru k nám promlouvají o to silněji, o co chladnější dnes nalézáme vztahy mezi sebou navzájem....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/50_/5077/obchod-na-korze-5077.jpg 4.3118
Novely, Literatura slovenská
Vydáno:, Mladá fronta

Kniha Obchod na korze

KURACHJO2018
27.12.2018

Četba-film a opět četba. Dvě různě podané díla, obě famózní a obě vypovídající stejnou žalobu a přesto dva různé závěrečné pohledy. Při první četbě jsem zapojil svou fantazii a měl před očima různé obrazy, které jsem si sám pro sebe vykreslil a určitě ne tak "naživo", jak jsem pak shlédl ve filmu. Z filmu jsem byl konsternován a později, s odstupem času jsem se znovu pustil do čtení knihy. Ač jsem věděl , do čeho se pouštím, film ve mě zanechal nesmazatelnou stopu, tragédie té doby ve mě zanechala mnohem hlubší rány, než prvně čtená kniha. Při četbě mi před očima běhaly obrazy z filmu a bylo mi o poznání tragičtěji, než při prvním čtení. Film můj pohled na knihu velice ovlivnil. Záběry kameramana do očí paní Kaminske - to nelze zapomenout.

Rade
18.10.2018

Depresivní atmosféra maloměsta za Slovenského štátu a portrét lidiček, kteří se snaží přežít nebo naopak z nového režimu profitovat. A zejména portrét jednoho slušného člověka, který se nechtěl do ničeho míchat, ale život ho postavil před takovou volbu, kterou nebylo možno smysluplně vyřešit.
Oskarový film jsem si zopakovala hned po četbě; je až neuvěřitelné, jak moderně působí přes padesát let starý film, téměř pro pamětníky, úžasně natočeno. A Jozef Kroner a Ida Kamińska – herecký koncert, při četbě knihy jsem je stále měla před očima…
Poslední hvězdičku přidávám pod dojmem filmu, nejsem totiž schopná oddělit knihu a film, oboje mi splývá v jeden působivý zážitek, tím spíš, že film je přesný přepis novely a autor se podílel i na scénáři.

mi-380
12.10.2018

Doba, v které žijeme, rodina a příbuzní, to všechno už dokázalo semlít i jiné charaktery, než ten mírný a bezelstný Brtkův. Viz pohádka o zlaté rybce. Pro mě občas těžko stravitelná jazyková forma, ale bezesporu jde o skvělý, smutný a poučný příběh ze Slovenského štátu v době války: 85% (aktuálně 103 hodnotících s průměrem 84%).

Damato
27.09.2018

Cesta do duše obyčejného člověka...Co chceme od života? Abychom jednou umírali s čistým štítem a nic pro to nemuseli udělat? Jen tak si žít, nekoukat napravo, nalevo a přitom si klepat na rameno, jak spořádaně a s čistým, neposkvrněným svědomím žijeme? Blbost, co? Tohle je taková ukázka, jak to prostě nejde. Život nás semele a kdo je bez viny, ať hodí kamenem....

jelad
28.07.2017

Že ty nejtěžší boje svádí lidé, jež se nestali zvířaty, a to v sobě, představuje příběh Tona Brtka, který v malém městě Slovenského štátu nedobrovolně arizuje obchod staré vdovy Lautmannové. Psychické peklo svádí sám se sebou, když si připisuje zodpovědnost nad židovčiným životem – avšak jeho činy řídí strach. A tak silný svazek dvou lidí končí tragicky - především však devastací hrdosti člověka a jeho ponížením sama před sebou – efekt systému, který ke dnu samotného zla táhne i ty dobré. Který staví na strachu, jenž je hlavní zbraní proti člověku.
Obchod na korze je ztělesněním morálního dilematu, hořkou sondou do nitra Slovenska i ostrou výčitkou.

"Že Slovákovi židovský živel ohrožoval život, o tom není třeba nikoho přesvědčovat (…) Bylo by to vypadalo ještě hůř, kdybychom se nebyli od nich včas očistili. A udělali jsme to podle příkazu Božího: Slováku, shoď, zbav se svého škůdce."
Tiso ve veřejném projevu v holiči 16. srpna 1942

yenda1
09.03.2017

„Za účelom invent-
arizácie zatvorené!!“

Anton Brtko a stará Lautmanka. Dvě dobračiska, které šílená doba svedla dohromady v prostorách malého obchůdku na korze, obchůdku jenž nevydělává, nefunguje jak má. Mám rád výrazně lidské postavy, takové ty dobráky, které mají ostatní za blázny a naivky. Všechny, kteří se o Rozálii starají, třeba Kucharský, "bílý žid", který je horší než žid, protože židem není, ale pomáhá židovi. Holič Katze. V knize je vše načrtnuto, naznačeno, proto někdy trochu nejasné.

Ovšem rád bych zde upozornil na kombinaci, která se přímo nabízí. Ihned po dočtení jsem viděl onen slavný film. Řekl bych, že je to nejenom žádoucí, ale snad i nutné k celkovému zážitku z díla jménem "Obchod na korze". Kroner s Kaminskou vytvořili nesmrtelnou dvojici světové kinematografie. Jeden z těch filmů, které je dobré vidět, poněvadž vyprávění ho přiblížit nedokáže.

Kniha je tak na čtyři z pěti, film na sedm z pěti.

gacie
04.08.2016

Trošku mě zklamalo celkové zpracování. Mohlo to být lepší. Dále někdy byla špatná orientace v textu. Nevěděla jsem, kdo právě mluví. Hlavní postavy mě nijak nezaujaly. Bohužel. Děj se odehrává v neklidné době a v knížce to bylo naznačeno jen takovým lehkým dotykem.

Firefox4
28.01.2015

Tahle knížka je geniální, malý prostor dovedl spisovatel naplnit spoustou živých postav, ale naprosto neuvěřitelně plastický je popis hlavního hrdiny - malého chudáka, který se v podstatě omylem a proti své vůli zapletl do soukolí dějin. Tenhle děj se odehrává za II. světové války, ale nestane se nám snad v jakékoliv době, že se zastavíme a nestačíme se divit, kam jsme se krůček po krůčku posunuli a k čemu nás okolnosti donutily.
"Každý člověk může být zrůda, stačí mu k tomu dát příležitost..."

zfilmováno druhá světová válka (1939-1945)

Ladislav Grosman

Ladislav Grosman