Obchod na korze

Do výstižně zachyceného prostředí slovenského městečka ve 40. letech 20. století umisťuje příběh prostého člověka, truhláře, který se nedovede ubránit svodům násilnictví v době tzv. Slovenského státu. Novela byla podkladem scénáře úspěšného stejnojmenného filmu. Obchod na korze je příběhem se všemi atributy klasického vypravěčství. Zaujme nejen dramatickou kulisou doby, ve které se odehrává, ale především hloubkou citu v příběhu obsaženou. Stará dáma, de facto hlavní dějová postava, je bytostí nejen výsostně lidskou, ale především humánní, a jemné nuance jejího obdivuhodného charakteru k nám promlouvají o to silněji, o co chladnější dnes nalézáme vztahy mezi sebou navzájem....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/5077/obchod-na-korze-5077.jpg 4.3143

Kniha Obchod na korze

Camelot

Název „Obchod na korze“ asi u většiny z nás vyvolává asociaci vynikajícího oscarového filmu z roku 1965. Mám ve své knihovně knihu Ladislava Grosmana, která je vzhledem ke svému formátu (vydání z roku 1966) vhodná i na cesty. I stalo se a „Korzo“ mne doprovodilo na jednom z mých vandrů.
Je to knížečka, kterou zvládnete přečíst během chvilky, pokud rezignujete na potřebu vcítit se do doby, kterou popisuje, a do charakteru (chtělo by se mi napsat “tehdejších“, ale to by neodpovídalo realitě) lidí. Poměrně „banální“ příběh může přerůst v vcelku slušný bolehlav.
Kniha má těžký úděl, neboť film je jí vážnou konkurencí. Na druhou stranu umožňuje oprostit se od famózního Kronerova herectví (a možná od ještě famóznějšího výkonu Idy Kamińské) a vnímat původní matérii a především uhrančivé Grosmanovo vyprávění, které je tak přirozené a lehké až ve čtenáři vzbuzuje pocit, že „vlastně ani o nic nejde“.
Původně jsem tu knížečku chtěl nechat v nějaké nádražní knihovničce, ale doputovala se mnou domů a zůstane v té mojí. Má v ní svoje místo.
Potkáte-li na své čtenářské pouti tuto útlou knížečku, doporučuji ji věnovat těch pár hodin. Myslím, že to za to stojí. Už proto, že to co se v ní popisuje, nemusí být jednou pro vždy minulost.

lordchaos

Hezká ukázka toho, co může vyrůst z malého člověka.

rencovav
19.12.2020

Tak tahle kniha se do vás zapíše. Není to o válce, je to o lidech. Kteří mají různý charakter. Někteří chytí příležitost za pacesy, jiní ještě přemýšlí v nějaké morální rovině. Je ale smutné, co má převahu...

Leona333
30.10.2020

Ono se původně jedná o povídku, nežli o klasický román - knihu, pro někoho film... Proto ta ,,délka" celého příběhu. Ne zrovna veselé čtení a ne pro mnohé přijatelné chovaní truhláře Tónyho Brtky... Celkově bych to shrnula jedním příslovím, které nás nabádá k jisté opatrnosti. ,,Čiň čertu dobře, peklem se ti odmění..."

nicolettkaa
05.09.2020

Další z knih, u které zcela nedokážu ocenit její hodnotu. Ještě že je novela krátká, opravdu mě to nebavilo (stejný problém jsem měla i u filmu, který zrovna moc krátký nebyl). Pohled na válečnou dobu zase z jiného pohledu, přehlídka lidských charakterů a psychologie člověka je zde přínosná, ale jako celek to na mě prostě nefungovalo.

Kuža007
26.03.2020

Krásné zajímavé podání doby během Slovenského štátu. Věrné a přesné filmové zpracování s vynikajícím hercem Jozefem Kronera.

revolution9
16.11.2019

Ťažko som sa ako Slovák (obzvlášť po tom, čo som si pozrel film) preniesol cez český jazyk v novele, keďže si všetky tie repliky pamätám najmä v podaní výborného Jozefa Krónera a nemohol som sa teda ubrániť pocitu, že čítam akýsi preklad pôvodného diela. Ladislav Grosman, slovenský rodák z Humenného, však svoju novelu napísal v českom jazyku a to v prípade diela, ktoré sa odohráva výhradne na Slovensku, s výhradne slovenským osadenstvom (dej novely sa má podľa všetkého odohrávať v autorovom rodnom meste Humenné, i keď ako je všeobecne známe, pre film bolo zvolené mestečko Sabinov), pôsobí dosť neprirodzene. Je to však práve táto novela, vďaka ktorej vznikol pravdepodobne najlepší slovenský film vôbec a bol to práve Ladislav Grosman, ktorý k tomuto filmu napísal výborný scenár (s krásne znejúcimi slovenskými replikami). Aj vďaka tomu sa film drží novely pomerne presne, avšak podľa môjho názoru mu to svedčí na obraze o čosi viacej. Určite tomu pomáhajú aj výborné herecké výkony Jozefa Krónera a Idi Kaminskej (tá bola za túto úlohu nominovaná na Oscara za najlepší herecký výkon v hlavnej úlohe!) a postupne gradujúca atmosféra dusna v malom slovenskom mestečku, v ktorom bujnie fašizmus. Navyše je vo filme kladený väčší dôraz na tragikomično, ktoré sa v novelke zväčša topí v hutnom texte a opisoch. Napriek tomu, že je pre mňa Obchod na korze jeden z prípadov, kedy film predčí literárny text, Grosmanove dielko stojí za pozornosť a rozhodne má v oblasti československej literatúry svoje miesto, len v tomto prípade odporúčam prečítať si ho prv ako si pozriete film.

KURACHJO2018
27.12.2018

Četba-film a opět četba. Dvě různě podané díla, obě famózní a obě vypovídající stejnou žalobu a přesto dva různé závěrečné pohledy. Při první četbě jsem zapojil svou fantazii a měl před očima různé obrazy, které jsem si sám pro sebe vykreslil a určitě ne tak "naživo", jak jsem pak shlédl ve filmu. Z filmu jsem byl konsternován a později, s odstupem času jsem se znovu pustil do čtení knihy. Ač jsem věděl , do čeho se pouštím, film ve mě zanechal nesmazatelnou stopu, tragédie té doby ve mě zanechala mnohem hlubší rány, než prvně čtená kniha. Při četbě mi před očima běhaly obrazy z filmu a bylo mi o poznání tragičtěji, než při prvním čtení. Film můj pohled na knihu velice ovlivnil. Záběry kameramana do očí paní Kaminske - to nelze zapomenout.