Ze života hmyzu

Koupit

Ve hře Ze života hmyzu Čapkové formou volně na sebe navazujících obrazů rozvíjejí výjevy, v nichž vystupují jednotlivé hmyzí druhy, personifikující takové mravní pojmy jako lakota, ctnost, sobectví... Jednotlivými obrazy prochází postava Tuláka, člověka s velkou životní zkušeností a zralostí, který od pasivního pozorování postupně začíná do hmyzího života aktivně zasahovat. Je protikladem onomu světu kořistníků a zároveň nese význam přirozenosti koloběhu života jako volání po lidskostí naplněném životě tváří v tvář smrti....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30541/ze-zivota-hmyzu-zyo-30541.jpg 3.9402
Divadelní hry, Literatura česká
Vydáno, Artur

Kniha Ze života hmyzu

Elevant

Podle mého je Ze života hmyzu jedno z nejlepších dramat od bratří Čapků. Skvělá alegorie, tentokrát s použitím hmyzu místo mloků, robotů nebo epidemií. Já rád hmyz, taky mám rád Čapky, takže se jaksi dalo očekávat, že se mi hra bude líbit.
Hned na první stránce mne zaujal nečekaně květnatý styl, hravý s občasnou slovní hříčkou. První dějství mi dokonce připomělo hry od Oscara Wildea. Taková salónní komedie, hravá, trochu štiplavá. S motýli v hlavní roli. V dalším dějství se setkáme s výčtem lidských charakterů v broučí podobě, přes materialistické chrobáky, bezohledného lumčíka, parazita až po velikášskou kuklu. Ve třetím dějství vystupují mravenci válečníci - zde se očividně vyřádil Čapkův vnitřní humanista. Čapkové zde explicitně popisují nesmyslnost války a celé toto dějství je pojato značně absurdně, zdálo se mi, že se občas blíží absurdnímu divadlu.
Epilog s jepicemi se nese v odlišném duchu, hmyzí metafora tu spočívá přímo v tom, že jepice vedou velmi krátký život, a na postavy dopadá existenční tíseň pramenící z pomíjivosti.

TheMelorry

Zajímavě pojatá přirozená povaha člověka, připodobněná k jednotlivým členům hmyzí říše. Ze začátku jsem měla problém se začíst, ale nakonec mě dílo přeci jen chytlo (hlavně druhá část: Kořistníci). Dílo má hodně co nabídnout, ne tak příběhem, jako spíše hlubším podprahovým význam.

andrea7191

Musím říct, že když jsem před lety četla v rámci povinné četby, nelíbila se mi. Nedávno jsem na knihu narazila u babičky v knihovně a s pocitem vyspělosti a jiného chápání jsem jí otevřela, ale pocity z knihy zůstaly stále stejné.

MilanCFC
16.10.2019

Skvělé, vtipné, pravdivé, vlastně i smutné, a znovu skvělé. Část s chrobáky naprosto bezchybná. Ale lze čekat něco jiného, když víte, kdo za tímto dílem stojí?

Lilda
16.06.2019

Tento příběh byl opravdu vtipný. Oceňuji nadčasovost a skvělou znalost hmyzu propojenou s charakterem lidí, což dohromady vytvořilo úžasnou komedii plnou překvapivých zvratů. Doporučuji.

dagmar5477
26.01.2019

Geniální a nadčasové, co víc napsat.

KURACHJO2018
27.12.2018

Tady opět bratři Čapkové ukázali, co v jejich genialitě všechno český lid ztratil. Na velikosti brouka ukázat malost člověka. Naprosto nedostižné a naprosto fascinující pro nás, kdo o blbosti lidského myšlení , vedeného k válkám a nesmyslným zmarům lidskosti už snad jen budeme našim potomkům číst....

Ronnie68
06.11.2018

Satirická komedie, která se rychle čte ...

Noc na Karlštejně

Karel Čapek
česká, 1890 - 1938
Josef Čapek
česká, 1887 - 1945

Kniha Ze života hmyzu je v

Právě čtených3x
dalších seznamech6x