kristie kristie komentáře u knih

Ztracené střípky Ztracené střípky Tim Weaver

Váhala jsem mezi 3 a 4 hvězdami, ale když to porovnám s jinými thrillery, které jsem hodnotila na 4, musím dát 3. Námět skvělý, uvěznění na opuštěném ostrově na několik měsíců? Pecka. Ale ta zápletka a motiv? Nevím, ale mě to přišlo hrozně uměle vytvořené, jako by autor přišel se super námětem, ale nedokázal už vymyslet dost dobrý motiv. Čekala jsem, že nakonec dojde k nějakému velkému odhalení. Tenhle motiv mi přišel prostě málo, žalostně málo a kvůli tomu můj z počátku nadšený postoj ke knize, klesl po odhalení pravdy na 3/5. Škoda.

13.07.2021 3 z 5

Zlomené srdce Zlomené srdce Tim Weaver

Byla to moje první kniha od autora, takže nemám s předchozími díly srovnání, ale tohle se mi moc líbilo. Je to zase krapet jiné, dloubeme tu do dávné minulosti a to mě moc bavilo. Téma filmů bylo taky něco pro mě. Rozhodně si mě autor získal a seznam k přečtení se mi rozrostl o další sérii, kterou "musím" přečíst.

17.03.2021 4 z 5

Krvavý měsíc Krvavý měsíc Markus Lutteman

Upřímně se divím, že je tahle kniha celkem neznámá. Sice to má být thriller a nejspíš to tak i je, ale ta krutá pravda, která je v knize zobrazená je zdrcující. Rozhodně doporučuji, jen počítejte s tím, že po dočtení vám nebude nejlíp.

19.04.2020 5 z 5

Temná půle Temná půle Stephen King

King už se dávno zařadil k mým top spisovatelům (v poslední době by se dokonce dalo říct, že je mým nejoblíbenějším autorem) a ještě se mi nestalo, že bych s nějakou knihou od něj šlápla úplně vedle. Jsem poměrně "nový" fanoušek Kinga a upřímně mě baví i jeho novější tvorba. Pravdou ale je, že jeho starší knihy ve mně zanechávají emoce i dlouho po přečtení. A Temná půle není výjimkou. Oproti klasikám typu Osvícení, Salem, a pod. je Temná půle šmrncnutá trochu akčním thrillerem, trochu detektivkou, nechybí tu ani trocha toho nimrání v hlavách hlavních postav a celé je to završené pro Kinga typickým nadpřirozenem. Z mého pohledu je Temná půle neprávem trochu opomíjená a za přečtení rozhodně stojí.

Čím víc toho mám od Kinga načteno, tím mám i víc náběhů na všemožné fobie.
"Vrabci znovu letí."

08.02.2023 4 z 5

Nesmírný Nesmírný Jussi Adler-Olsen

Parta z oddělení Q s Carlem v čele neomrzí. I v tomto díle mě postavy a dynamika mezi nimi nesmírně bavila. Nicméně samotný případ mě už tak moc nebavil. Určitě je to z části způsobené tím, že na ezo věci mám doslova alergii. Navíc už zde vidím jistou šablonovitost mezi jednotlivými knihami. Chápu, že to u detektivek úplně jinak udělat nejde, ale nejspíš jsem se toho konkrétně u Adler-Olsena přesytila...

Marco mě bavil víc, ač jsem měla také menší výhrady. Nesmírný tedy čistě subjektivně pro mě nejslabším dílem série. Nicméně je to pořád jedna z mých top sérií a i přes výhrady s oddělením Q rozhodně nekončím.

21.09.2022 3 z 5

Ledové sestry Ledové sestry S.K. Tremayne (p)

Já mám tyhle thrillery vlastně celkem ráda. Většinou si je pouštím jako audio při pracovních cestách a Ledové sestry nebyly výjimkou. Navíc děj na pozadí drsné skotské přírody byl jen další bonus. Autor zvládl jak napětí, tak mě poměrně dlouho dokázal vodit za nos. Mísí se tu duchařina a psychologický thriller. A dlouho člověk neví, čemu má vlastně věřit a kdo z nich je ten nejvíc vyšinutý.

01.04.2022 4 z 5

Jsme poslední Jsme poslední Hanna Jameson

Jak tohle shrnout jedním citoslovcem? Uf.

Kniha má skvělý námět i postavy mi přišly dobře vykreslené, ale ten zbytek už pokulhával. Zajímalo mě, jak to skončí. Jenže prokousat se ke konci, mi trvalo bez nadsázky snad 3 měsíce. Knihu jsem vždy po pár stranách odložila. Dokonce jsem i přeskočila snad ze strany 200 až na stranu 250 a nejsmutnější bylo, že mi to ve čtení vůbec nevadilo. Těch 50 stran byla očividně jen další výplň o ničem, tak jako dalších 150 stran. Autorka se v tom plácala, skákala od jednoho k druhému, jako by si při psaní najednou vzpomněla na informaci, kterou nám měla před pár stranami dát, tak ji bez kontextu přihodila tam, kde zrovna s psaním skončila. Scény, které měli působit vyhroceně nebo akčně tak vůbec nepůsobily. V knize se míchá postapo, detektivka, vztahové drama a thriller dohromady, bohužel ani jedna z těchto částí není dost propracovaná a tak to celé působí příšerně zmateně.

Nepomohl tomu ani jedna dost slabá zmínka o S. Kingovi. Bohužel, je to opravdu škoda. Za zajímavý nápad a relativně dobře zpracované postavy dávám alespoň ty 2 hvězdy.

01.04.2022 2 z 5

Lovec králíků Lovec králíků Lars Kepler

Tak další díl mojí oblíbené "pohádky" (berte s rezervou) je za mnou. A opět jsem dostala to, co jsem chtěla. Spousta lidí, spousta zločinů, vražd a akce. Vše často dotažené až do bizarnosti a absolutní neuvěřitelnosti. Ale tohle všechno je zabalené v neskutečně napínavé a čtivé knize. A jako bonus tu dostala prostor i Saga. (Mimochodem, jsem opravdu ráda, že knihy nečtu zároveň s jejich vydáváním. To laciné zaháčkování čtenáře na další díl v epilogu by mě v takovém případě dost nakrklo. Pokud doma nemáte další díl, doporučuji epilog dočíst až ho dokoupíte.)

08.02.2022 4 z 5

Mráz Mráz Bernard Minier

Mráz mě bavil. Hlavním důvodem je rozhodně linka, která se odehrává v ústavu (respektive linka okolo našeho hlavního podezřelého, který je tu zavřený pod zámkem) a samozřejmě také prostředí. Navíc mám ráda delší knihy a nevadí mi, když se jinak napínavý děj na chvíli zpomalí popisnými pasážemi. Dokreslovalo to atmosféru celé knihy.

Servaz mi nelezl na nervy, ale, že bych ho zařadila k mým oblíbeným detektivům, to prozatím taky říct nemůžu. Naopak na mě sympaticky působili vedlejší vyšetřovatelé.

30.06.2021 4 z 5

(SPOILER) Děj asi úplně nevyzradím, ale hodnotit, aniž bych alespoň náznakem nezavadila o příběh je opravdu těžké, takže kdo nečetl, raději přeskočte na jiné hodnocení.

Poslední z trilogie. A opět skvělá. Někomu by mohlo vadit, že je tu míň akce a spousta "keců", ale já si to užívala. Pravda o Zalovi, tajné služby, politika, nájemní vrazi a vysvětlení všech souvislostí s Lisbeth. Konec, který probíhal u soudu mě naprosto dostal, jak se vše rozpadlo jako domeček z karet a to díky spolupráci těch, co Lisbeth věřili a chtěli jí pomoc (samozřejmě v čele se "zasr…. Kaelem Blomkvistem"). Trochu mě tam rušil příběh Eriky, na druhou stranu chápu, že i ona si zasloužila svoje zakončení a bylo potřeba aby se s Lisbeth nějak srovnali.

No nic. Zamáčknu slzu a jdu dál. S Miléniem se loučím teď u třetího dílu a dál číst nebudu. Ač chápu snahu Lagercrantze oživit příběh a ta představa mě také láká, nechci si kazit tak super zážitek.

19.01.2021 5 z 5

Na lovu Na lovu Meagan Spooner

Můj první retelling a moc mě to bavilo. Bohužel jsem ji kvůli Vánočnímu shonu a dalším povinnostem četla asi 3 týdny, ale alespoň mi dlouho vydržela, protože pohádková atmosféra z knížky přímo vyzařovala. Nejde vlastně jen o Krásku a Zvíře, příběh se prolíná s pohádkou o Ohnivákovi. I samotné zpracování knihy bylo zajímavé, kdy děj prolínali graficky oddělené části s úvahami zvířete, které se měnily společně s ním. Sic tenhle žánr obvykle nečtu, pravděpodobně si ty svoje horory a detektivky sem tam proložím něčím podobným. Obzvlášť před Vánoci to bylo moc milé čtení.

07.01.2021 4 z 5

Harry Potter a Fénixův řád Harry Potter a Fénixův řád J. K. Rowling (p)

Jsem ráda za tuhle knihu a celkově za celou ságu HP.Právě díky této knize jsem začala číst knížky sama pro sebe .pro zábavu a ne jen z "donucení" a "nátlaku" rodičů a učitelů:).

09.01.2012 4 z 5

Dobří sousedé Dobří sousedé Adam Nevill

Nevill prostě nesedne všem. Má svůj typický styl a i já v ději vidím pár nedostatků a berliček, kterými si sem tam autor vypomohl. Mě to ovšem bavilo moc. Ta kniha má neskutečnou atmosféru! A právě proto mě tak pohltila (a určitě v tom hrají roli i bohaté zkušenosti s nepříliš fajn sousedy, po dočtení jsem za ně ve finále byla ještě ráda). Každopádně do budoucna si od něj určitě ještě něco přečtu.

19.02.2024 4 z 5

Závěj Závěj C. J. Tudor

(SPOILER) Nevím čím to, ale děj byl pro ně poměrně předvídatelný. Kniha má mezery, které možná stálo za to ještě trochu zpracovat a dát knize víc času. Například mě štve, že se úplně zapomnělo na tu scénu s hvízdali, kde je něco naznačeno, ale později jak kdyby to autorka odignorovala- v tom případě nechápu, proč to tam vůbec bylo zmíněno. Taky jsem viděla potencionál v tom víc rozpracovat vztahy na základně, což se taky prakticky nestalo a tím pádem mi tam "něco" chybělo. Na druhou stranu rozdělené dějové linie a celková atmosféra mě pohltili. A konec mě pobavil, to jo. Svým psům nedovoluji mi olizovat obličej, nicméně od přečtení si na tom trvám o to víc. A četlo se to samo, takže nakonec jsem byla spokojená.

19.02.2024 4 z 5

Mořská panna Mořská panna Camilla Läckberg

(SPOILER) Elsyino tajemství mě pohltilo a neskutečně bavilo a tak jsem plynule přešla k Mořské panně. Tenhle případ byl zase z úplně jiného soudku, ale opět byl čtivý a zajímavý. Tím, že knihy čtu takto po sobě tu vidím jistou šablonu, podle které autorka knihy v této sérii píše a i jsem si všimla v komentářích u některé z knih, že nejsem jediná. Vždy se v minulosti vracíme k nějaké skupince 3-4 lidí, které poutá nějaká dávná tragédie. Také jsem tedy pachatele odhadla někdy v polovině knihy a nemohla jsem si pomoci, ale v hlavě se mi pořád vynořoval Norman Bates. Kniha byla ale opět skvělá a přečetla jsem ji za dva dny.
(A ještě taková myšlenka, která mě při čtení napadla: ještě jsem si u jiných autorů nevšimla, že by řešili téma nadváhy/obezity/hubnutí. U Camilly Lackberg jsem na toto téma narazila už po několikáté... Je to zajímavé, ale když se člověk zamyslí, tak nějakým způsobem a do určité míry se tímto zabývá nebo někdy zabýval každý z nás a v knihách, pokud nejsou vyloženě věnovány tomuto tématu, se s tím nesetkávám.)

27.06.2023 5 z 5

Vlastní spravedlnost Vlastní spravedlnost Camilla Läckberg

Po Kameníkovi jsem byla natěšená na další pokračování a co se týče dějové linky ze soukromí Patrika s Erikou, Anny a vlastně i dalších, dostala jsem opět to, co jsem přesně chtěla. V knihách od Camilly Lackberg je životům postav věnováno poměrně dost prostoru a navíc jsou napsané opravdu reálně. Řeší ve svém životě běžné problémy a nikdo tu není vykreslen jako absolutní superhero bez poskvrnky, ale zároveň i ten na pohled největší vůl má svoje trable a starosti a vlastně i kladné stránky (například takový Mellberg, čím dál v sérii jsem, tím větší mám nutkání ho litovat, ač je to pořád stejnej línej osel). A právě tím si získala moji čtenářskou přízeň.

Případ který tu tentokrát vyšetřují byl ale o dost slabší. Prostředí reality show bylo sice zajímavé, ale čtenáři poměrně brzy dojde co, kdo a jak. Což bych obecně za tak velké mínus nebrala, ale bohužel mi celý případ a hlavně motiv přišel slabý...

20.06.2023 3 z 5

Mrtví do soumraku Mrtví do soumraku Charlaine Harris

Po hodně dlouhé době jsem dostala chuť na nějakou upířinu a protože je na HBO celý seriál, rozhodla jsem se prvně pustit do knih. Po první kapitole jsem měla chuť knihu odložit a nikdy znovu nevzít do ruky (Sookie mi připadala jako archetyp tupé blondýny a ich forma mě kvůli tomu vytáčela do vrtulí. Že je úplně pitomá, mi tedy připadalo posléze delší část knihy, ale na konci jsem zjistila, že ač je to naivka, tak to vypadá, že si na ni asi zvyknu a možná, že během dalších dílů z té své naivity 13 leté puberťačky možná i vyroste.)
Nicméně je to opravdu chytlavé a já budu doufat, že postava Sookie v dalších dílech ještě trochu "vyroste" z té své naivní bubliny, protože jinak z ní vyrostu já, jelikož další díl si určitě chci také přečíst.

22.06.2022 3 z 5

O čem se nemluví O čem se nemluví Jess Lourey

Kniha není žádnou perlou, ale napsaná je dobře. To, že je zde vše jen v náznacích mi vůbec nevadilo, ba naopak. (Taky je důležité si uvedomit, že vypravěčem je malá holka na prahu puberty.) Dnes je trend u těchto "průměrných thrillerů" (bez negativní konotace) čtenáři vše naservírovat až pod nos, vysvětlit, popsat do těch nejmenších a nejdrsnějších detailů. Hlavně ať nemusí zapojit hlavu.
Ne že bych i po takových někdy nesáhla, tak nějak jsem to čekala i od této knihy. A právě proto jsem po dočtení celkem mile překvapená. Příběh z pohledu Cassie ve mě po celou dobu vyvolával nepříjemný plíživý pocit. Znovu si knihu nejspíš nepřečtu, ale i po 2 měsících po dočtení si z knihy pamatuji veškerý děj a to se moc thrillerům nepodaří.

01.04.2022 4 z 5

Rudá galerie Rudá galerie Tiffany Reisz

Rudou jsem obcházela obloukem. Nečtu erotické romány, kdysi jsem přelouskala první díl odstínů a tím to haslo. Ale tahle knížka neustále vzbuzuje diskuze a rozhořčení jaká je to úchylárna a porno na papíře, až jsem se v pátek rozhodla si to koupit jako eknihu a zjistit, co tak šíleného v té knize teda je.

Asi nikdo nemůže od tohoto žánru čekat nic světoborného. A přiznám se, že jsem přeskakovala stránky, chtěla jsem jen vědět, co lidi tak pobouřilo, takže myšlenkový pochody Mony jsem přeskočila ( ne, že by tam toho bylo víc jak 20 možná 30 stran :D ).

No, ale k věci. Ano, je to vyloženě psané porno. Místy je to ujetý. Ale po některých komentářích jsem čekala něco daleko horšího... Konec mě upřímně pobavil. :D

21.06.2021 2 z 5

Paganiniho smlouva Paganiniho smlouva Lars Kepler

Není dobrý nápad, uzavírat smlouvu s ďáblem, ať už se zdá nabídka sebelepší. :)
Hypnotizérovi jsem dala 4/5, Paganini byl za mě o chlup lepší, ale protože nejdou dávat půl hvězdy, nechávám i u Paganiniho 4/5. Celkově na mě ale druhý díl s Joonou Linnou působil daleko víc uceleně a i když se během knížky prolíná několik příběhů různých postav, má konec hlavu a patu. Takže třetí a rovnou i čtvrtý díl už je objednaný.

20.05.2020 4 z 5