Mrtví do soumraku

Sookie Stackhouseová je servírkou v malém louisianském městečku. Ač je to hezká žena, působí tiše a uzavřeně. Má jednu zvláštní vlastnost, která může být ve styku s druhým pohlavím nepohodlná - dokáže totiž číst, co si kdo myslí. Jednou potkává muže svých snů. Je to vysoký a hezký Bill, jehož myšlenky zůstávají utajeny i Sookii. Ta ale netuší, že je to upír s pošramocenou pověstí, který se stýká s podivnými existencemi. Jejich představy o morálce jsou dost svérázné. Když pak jsou stojaté vody maloměstečka zčeřeny několika nepochopitelnými vraždami, ocitá se Bill mezi podezřelými. Ve chvíli, kdy je zabita její kolegyně, začíná se o svůj život obávat i Sookie. Kniha získala v roce 2001 cenu Anthony Award za nejlepší detektivní román....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/17_/17027/mrtvi-do-soumraku-oPZ-17027.jpg 3.8423

Pravá krev 1.

Horory, Romány, Fantasy
Vydáno, Baronet

Dead Until Dark, 2001

Kniha Mrtví do soumraku

ludek.n

Mrtví do soumraku jsou červenou knihovnou, strašidelnou pohádkou a detektivkou, to všechno dohromady zapletené v jednom podivuhodném uzlu. Zcela záměrně používám označení strašidelné pohádky, neboť hororu je kniha na kilometry daleko a fantasy to rozhodně není. Ostatně alfou a omegou všeho tady jsou v první řadě milostné interakce, kolem nichž se všechno otáčí a které určují celou linii vyprávění. Aby také ne: ona je krásná blondýnka s telepatickými schopnostmi a on vysoký, pohledný upír. Dejte je dohromady a sledujte, co se bude v maloměstě, jakým je Bon Temps, dít. Aby nedošlo k mýlce, je potřeba zmínit, že upíři Charlaine Harrisové nejsou žádné krvežíznivé bestie, nýbrž objekty vzrušujících sexuálních snů mladých žen napříč celou Amerikou. Detektivní příběh, ono pátrání po vrahovi žen, které se intimně zapletly s upíry, tak zůstává v pozadí a do popředí se prodere až v úplném závěru. Proto moc nechápu udělení Anthony Award za nejlepší detektivní román (asi byl hodně mizerný rok). Mrtví do soumraku jsou lehce lechtivým, malinko splývavým a naivním odpočinkovým čtením, bez výraznějších dramatických momentů.

Shaki

Mám ráda styl Harrisové. Viděla jsem seriál, ale na knižní předlohu to nemá. Aspoň podle mně.
Každá postava má svůj rozpoznatelný charakter. Všechno je viděno z pohledu Sookie, což znamená, že se její názor na jednu věc může průběžně měnit.
Jedná se o fantasy, a tak tuhle sérii taky beru.
Bohužel překlad a gramatiku radši hodnotit nebudu.

misowi84

Ke knize mě přivedl seriál True Blood. Po určitém čase jsem zjistil, že právě
Pravá krev byla knižní předlohou tohoto seriálu. Knihy jsou lepší, jak se říká.
Tak jsem se s nadšením pustil do prvního dílu. Očekával jsem tajemno a o trochu více komornější atmosféru. Bohužel jsem byl nemile překvapen..
Kniha se sice četla dobře. Je to, jak zde již zaznělo takové to oddychové čtení.
Ale něco tomu chybělo..
Doufám, že s pokračováním se to zlepší..

ala.mihalikova

Odlehčené čtení. Rozhodně se mi tahle verze líbila víc než seriál. Četlo se to samo a nemusela jsem u toho přemýšlet. Pěkná oddechovka.

RamonVarga
02.10.2018

Skvělá odpočinková četba na cestu vlakem.

makacek
10.09.2018

Takové oddychové čtení. Pro odlehčení a vypnutí hlavy (jako červená knihovna). Na dovolenou ideální.

Allysa1985
14.08.2018

Letní odpočinek, upírská "guilty pleasure", sérii asi dočtu, není to kdovíjaký literární počin, ale z nějakého důvodu se to dobře čte. Jen teda palec dolů za český překlad, zejména chybějící čárky, mezerníky, spojovníky a podobné drobnosti mi pijou krev!

makynka911
01.08.2018

Chyba byla číst knihy až po skončení seriálu. Nejen že mám už postavy v hlavě vykreslené a dost se rozchází s knižní verzí, ale také některé postavy, které do konce seriálu žijí, jsou mrtvé v prvních dílech.

Jen teď nevím, zda spílat autorovi, nebo tvůrcům seriálu, protože seriál u mě patří k jednomu z nejlepších. Každopádně první díl je čtivý, neurazí, místy i díky Ericovi pobaví :)