Mrtví do soumraku

Mrtví do soumraku https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/17027/bmid_mrtvi-do-soumraku-oPZ-17027.jpg 4 501 86

Pravá krev série

Sookie Stackhouseová je servírkou v malém louisianském městečku. Ač je to hezká žena, působí tiše a uzavřeně. Má jednu zvláštní vlastnost, která může být ve styku s druhým pohlavím nepohodlná - dokáže totiž číst, co si kdo myslí. Jednou potkává muže svých snů. Je to vysoký a hezký Bill, jehož myšlenky zůstávají utajeny i Sookii. Ta ale netuší, že je to upír s pošramocenou pověstí, který se stýká s podivnými existencemi. Jejich představy o morálce jsou dost svérázné. Když pak jsou stojaté vody maloměstečka zčeřeny několika nepochopitelnými vraždami, ocitá se Bill mezi podezřelými. Ve chvíli, kdy je zabita její kolegyně, začíná se o svůj život obávat i Sookie. Kniha získala v roce 2001 cenu Anthony Award za nejlepší detektivní román.... celý text

Horory Romány Fantasy
Vydáno: , Baronet

Dead Until Dark , 2001

makacek
10.09.2018 3 z 5

Takové oddychové čtení. Pro odlehčení a vypnutí hlavy (jako červená knihovna). Na dovolenou ideální.

Allysa1985
14.08.2018 3 z 5

Letní odpočinek, upírská "guilty pleasure", sérii asi dočtu, není to kdovíjaký literární počin, ale z nějakého důvodu se to dobře čte. Jen teda palec dolů za český překlad, zejména chybějící čárky, mezerníky, spojovníky a podobné drobnosti mi pijou krev!

makynka911
01.08.2018 4 z 5

Chyba byla číst knihy až po skončení seriálu. Nejen že mám už postavy v hlavě vykreslené a dost se rozchází s knižní verzí, ale také některé postavy, které do konce seriálu žijí, jsou mrtvé v prvních dílech.

Jen teď nevím, zda spílat autorovi, nebo tvůrcům seriálu, protože seriál u mě patří k jednomu z nejlepších. Každopádně první díl je čtivý, neurazí, místy i díky Ericovi pobaví :)

Therezz
01.07.2018

Jsem fanynkou hororové, fantasy i sci-fi tématiky, a jelikož znám seriál, který mě celkem zaujal, ráda jsme po knize sáhla. Bohužel mě zklamala. V knize úplně postrádám to "tajemno, strach a napětí"...
Na druhou stranu se kniha čte lehko a rychle, takže na dovolenkové čtení akorát.

Market = )
11.04.2018 1 z 5

Ježkovy oči, to byla strašná blbost! :-D Knížku jsem, pravda, četla kvůli čtenářské výzvě jako "žánr, který běžně nečtete" a samozřejmě jsem nečekala žádný propracovaný literární skvost, který můj život obohatí na mnoho dalších let, ale že to bude taková hrůza, to by mě ani ve snu... Myslím že největší vinu na všem má strašně mizerný styl/jazyk. Nevím, jestli je to neobratným překladem nebo je to podobné i v originále, ale za mě je to jeden velký průšvih. Velké množství hodně citově zabarvených slov a oproti tomu až zarážející "emoční plochost". Někdo je sice "absolutně zoufalý" po běžném telefonátu, a prolévá "potoky slzí" při diskuzi s přítelem, ale smrt vlastní babičky máme sfouknutou jedna dvě, o snad deseti vraždách ani nemluvě... Popis myšlenkových pochodů hlavní hrdinky tomu taky nepomůže. A nevyrovnanost celého příběhu, kde absolutně chybí jakákoli vysvětlení, propojování, návaznosti, logika to završují. Seriál prý taky žádná sláva, ale velkou výhodu bych spatřovala v tom, že tam aspoň nikdo nemusí být konfrontovaný s tím, jak Sookie uvažuje a taky že v seriálu (resp. přes to, že se na příběh koukáme, nikoli že ho čteme) se snad lépe dá propojit nekomplexní pojetí příběhu (přesně jak píše slečna v předchozím komentáři - byl to horor? dívčí román? fantasy?)... No, malililinko by mě zajímalo, jak to celé pokračuje (a zejména, jestli to i nadále bude taková mizérie), ale za další utrpení při čtení to nestojí :-D.

gabice4
23.03.2018 2 z 5

Tak konečně přelouskáno....... Nejhorší kniha co jsem za poslední dobu přečetla....... Doteď nevím co kniha obsahuje, jestli horor, sci-fi, román, detektivku nebo fantasy, od každého trochu a ani jedno není popsané dokonale..... Spousty otázek při čtení a ani jedna není zodpovězena...... Mám půjčené všechny díly, tak jsem zvědavá jestli to dám

voracekb
16.03.2018 3 z 5

Je hezky symbolický, že svou první recenzi píšu na knížku, která byla předlohou mého nejoblíbenějšího seriálu. Po první díle je opravdu ještě brzy hodnotit/srovnávat se seriálem, protože první série byla poměrně dost podobná. Jen mi přijde, že je knížka o dost chudší, že je psána jen z pohledu Sookie, ale zase lepší, než kdyby byla v erformě. Jinak je příběh dost strohý, ale knížka je psaná čtivě a slupnete jí za dva dny jako nic. Jen dialogy mezi Billem a Sookie mi občas přišly neuvěřitelně stupidní, ale to mohlo být chybou překladu. Těším se na další díly.

Elea
18.02.2018 4 z 5

Hodně milá, příjemná oddechovka s trochou napětí, dobře se četla,

Morgaine07
12.02.2018 4 z 5

Moc pěkná kniha

Mark.
29.12.2017 4 z 5

Před dlouhou, předlouhou dobou, jsem sledovala seriál. Nyní nechápu, jak mne mohl bavit! Sookie byla v seriálové verzi takové trdlo! Snažila jsem se to srovnávat, ale i tak mi to přijde značně odlišné. Postavy jsou jinak vyvedené a je propracovanější prostředí.

hkollmannova
07.12.2017 5 z 5

Má nejoblíbenější knižní série s upíří tématikou. Sookie je tedy někdy otravná jak osina v zadku, ale mužské postavy jsou opravdu vybroušené k dokonalosti a ženská je musí milovat :-) Eric, Quinn, Sam. Všechny příběhy mají spát a čte se jedním dechem. DOPORUČUJI.

renefer
16.08.2017 4 z 5

Nemůžu si pomoct, ale kniha je daleko lepší než filmové zpracování. Jednak v prvním díle zcela chybí Tara, kterou moc nemusím. A také to v sobě nemá ten absurdní podtext boje za rovnoprávnost menšin (v tomto případě upírů).

kristyna6626
12.08.2017

Byla to velmi oddychová knížka. Doporučení na ni jsem dostala od kamarádky a řekla jsem si, "Proč si to nepřečíst, když znám seriál". Nebylo to špatné čtení, obsahovala snad skoro všechno. Románek, nadpřirozeno, akci. Oproti seriálu, mi tam chybí Tara. Ne, postava jako celek, ale spíš kamarádka pro Sookie.

Raven11
10.08.2017 3 z 5

True blood byl jeden z mých oblíbených seriálů a jelikož po ukončení se mi po něm stýská, pustila jsem se do čtení knihy s tím, že se třeba i něco nového dozvím. Ve většině případů bývá film lepší než kniha, u seriálů bych tento metr nastavila obráceně. Kniha byla o spoustu věcí ochuzená, trošku mě to zamrzelo. Ale nevěším hlavu a pouštím se do dalšího čtení. Tak trochu doufám, že další díly se budou odvíjet jiným směrem, než seriál, a já si budu moct prostě užít děj bez zbytečného porovnávání.

janno69
03.06.2017 4 z 5

Námět dobrý, jen to mohlo být trochu propracovanější. Ale jako oddechovka je to v pohodě. Jdu se pustit do druhého dílu :-)

Sarfias
17.02.2017 5 z 5

I když jsem před lety začala sledovat seriál a tak pro mně mnohé kapitoly byly opakováním, musím konstatovat, že kniha mě zatím celkem chytla.
Je pravda, že Sookie je..velmi zajímavě napsaná postava. Chvílemi jsem si nebyla jistá, jestli ji chci něčím bacit po hlavě aby se vzpamatovala, anebo ne.
Ale celkový styl psaní autorky se mi líbí, i když kniha je psaná skutečně jednoduše a zvažuji, jestli ji neseženu v originále.
Dávám plný počet, ne snad že by to bylo takové terno, ale děj mě vtáhl, bavil a když jsem zrovna měla čas knihu číst, těžko se mi od ni odcházelo.

witchersbitch
08.02.2017 2 z 5

bohužel nedočteno...

Terry.89
21.01.2017 4 z 5

I když už jsem před pár lety viděla seriálovou verzy, i když ještě né celou, tak i přesto, se mi kniha líbila. Navzdory tomu, že jsem víceméně věděla, co se bude dít, jsem se bez jakýchkoliv problémů začetla. V podstatě jde o všední příběh obyčejné dívky, která vlastně nění vůbec obyčejna a její život by si jen málokdo troufal označit za obyčejný. :) V určitých aspektech se postavy liší id svých seriálových protějšků, ale neřekla bych, že je ta odlišnost nijak zvlášť výrazná.
Sérii mám doma celou, takže se těším, až si přečtu další dilý, i když k těm se v letošním roce ve svém plánu asi nedostanu, ale uvidíme.

Fizulka71
01.08.2016 4 z 5

Taky jsem nejdřív viděla seriál a proto mě zajímala knižní předloha. A nezklamala. Děj se v některých sériích od seriálu rozchází nebo je úplně jiný a to mě bavilo. Sookie z knih se mi líbila mnohem víc, stejně tak i spousta ostatních postav, v seriálu podle mě nedostaly tolik prostoru. Kdo má rád paranormální romance, rozhodně si v této serii přijde na své.

ajla5
21.07.2016 3 z 5

Zatím mi to nepřipadá jako údiv, úžas, úchvat - ale třeba se to rozjede...