Koty7 Koty7 komentáře u knih

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Silná válečná kniha, která pojednává o hrůzách První světové války a hned z první ruky pohledem autora. Najdeme tu výčty všemožných zranění i psychických následků války. Filmová adaptace je dost jiná, ale líbila se mi.

13.03.2024 4 z 5

Tady asi těžko už člověk vymyslí něco nového. Tohle je prostě klenot a srdcovka. Od této knihy už nikdy nic nebylo jako dřív a svět se změnil. Díkybohu za Tolkiena a jeho úžasnou fantazii. Moc hezká je pasáž s hádankami mezi Glumem a Bilbem. O filmech si člověk může říkat co chce, ale mě bavily. :)

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Naprostá Erbenova klasika plná ponaučení. Některé příběhy se povedlo i dobře adaptovat pro stříbrné plátno.

Společenstvo Prstenu Společenstvo Prstenu J. R. R. Tolkien

Jedním komentářem asi shrnu všechny knihy. Tohle je prostě povinnost každého fantasy fanouška, protože TADY se zrodil žánr. Roky jsme čekali na filmovou adaptaci a dočkali jsme se. Seriál už tak povedený není. Samozřejmě tu najdeme různé odchylky, ale ve směs je to věrná adaptace. Knihy ani dnes neztrácí své kouzlo a patří mezi klenoty žánru. Určitě stojí za to je znát. ;)

Silo Silo Hugh Howey

Tak takhle už mě dlouho žádá kniha nechytla. A za to můžu vděčit seriálu Apple Tv+. Ten ale zachycuje pouze zlomek toho, co se tu dozvíme, i když poměrně věrně. Dost mi to pomohlo si některé věci představit. Nepamatuji si, že bych někdy byl schopný přečíst 300 stran najednou. Prostě mě to vtrhlo. Sledujeme zde osud lidstva, které je z ne úplně jasných důvodů nuceno již celá staletí žít v tomto podzemním bunkru. Děj pozorujeme z pohledu hlavní postavy jménem Julia, která je hybatelem celého děje. Těžko o tom psát bez spoilerů, ale stojí to za to. A další knihy o to víc. Tam teprve všechno začne dávat smysl.

Staré řecké báje a pověsti Staré řecké báje a pověsti Eduard Petiška

Kniha plná neskutečné moudrosti a zajímavých příběhů ze starověkého Řecka, kterou mám rád už od mala. :)

Bylo nás pět Bylo nás pět Karel Poláček

Stará česká Poláčova klasika o partě kluků, podle které byl natočen krásný seriál s dobrým obsazením.

14.03.2024 4 z 5

Z deníku kocoura Modroočka Z deníku kocoura Modroočka Josef Kolář

Krásná dětská knížka, která potěší hlavně milovníky koček. :)

20.03.2024 5 z 5

Rychlé šípy Rychlé šípy Jaroslav Foglar

Kdo by neznal tuto kultovní kreslenou knihu plnou klukovských příběhů?

Mikeš Mikeš Josef Lada

Krásná Ladova obrázková knížka o zvířatech, kterou zná snad každé dítě.

Honzíkova cesta Honzíkova cesta Bohumil Říha

Krásná dětská knížka, kterou jsem jako malý zbožňoval. :)

Turnus Turnus Hugh Howey

Nečekal jsem a hned jsem si musel pokračování koupit. A že nebylo úplně lehké ho sehnat. No on je to vlastně spíš prequel. Dozvíme se tu, kdo, proč, jak a kdy vlastně sila postavil a jaký je jejich účel. Tento díl mě možná bavil ze všeho nejvíc, protože nám zodpověděl spoustu zásadních otázek. A jak to teda celé skončí?

Enderova hra Enderova hra Orson Scott Card

Kultovní Cardovo dílo, které předpovědělo mnohé. S touto knihou a Enderovým světem se díky otci stýkám už od mala. Také by se to dalo považovat, za jednu z prvních Young Adult vlaštovek. Hezky předpověděl například nástup sociálních sítí atd. Film sice takovou díru do světa neudělal, ale v mém srdci bude vždy mít své místo. :)

Koralina Koralina Neil Gaiman

Další povedená Gaimanova kniha. Může se zdát, že je určená dětem, ale zdání může klamat. Místy je to dost děsivé. Filmová adaptace už se mi tolik nelíbila.

Romeo a Julie Romeo a Julie William Shakespeare

Shakespearova klasika, která má mnoho adaptací a zná ji snad každý. Nikdy neomrzí. :)

Hvězdný prach Hvězdný prach Neil Gaiman

Krásná pohádka, která se dočkala věrné a veleúspěšné filmové adaptace s dobrými herci.

13.03.2024 4 z 5

Rumcajs Rumcajs Václav Čtvrtek (p)

Legendární loupežník z Řáholeckého lesa, kterého známe hlavně díky povedenému večerníčku. Dočká se někdy i hrané podoby?

Záhada hlavolamu Záhada hlavolamu Jaroslav Foglar

Úžasná kniha o naší odvážné partě správných hochů, kteří ve Stínadlech pátrají po záhadném létajícím stroji Jana Tleskače.

Encyklopedie hororového filmu Encyklopedie hororového filmu Petr Cífka

Nejtlustší ze všech encyklopedií a taky nejobsáhlejší. Tady se pánové opravdu snažili a naservírovali nám všechny nejrůznější podžánry hororů včetně ukázek. Najdeme tu spoustu zajímavých tipů ať už na známé nebo zapadlé kousky.

14.03.2024 5 z 5

Kronika filmu Kronika filmu kolektiv autorů

Tuto bichli přece musí mít na poličce každý filmový fanda. Asi není v lidských silách ji celou přečíst, ale i tak je to zajímavý průřez filmovou historií. Uvítal bych i nějakou aktualizovanou verzi.