kormoran78 kormoran78 komentáře u knih

Závoj smutku Závoj smutku Tommy Donbavand

Pro fanoušky Doktora příjemný zážitek, pro skalní sci-fisty spíše halucinace. Ztřeštěná oddychová sci-fi, která se lehce louská. Jedinou výtku mám k občas zvláštnímu stylu vyjadřování Doktora a Clary. Některé dialogy a výrazy mi přišly hrozně krkolomné (takhle by si Doctor a Clara nepovídali - možná). Snad to bylo překladem, možná mám málo fantazie :-) Jinak super oddychovka, jsem rád, že JOTA knižního Doctora Who a jeho modrou budku importovala do Česka a doufám, že se brzy dočkám i dalších dílů.

18.09.2014 4 z 5

Podivné město Podivné město Ransom Riggs

Druhý díl mi přišel trochu zábavnější než první, putování dětí je zajímavé a opět doprovázeno zajímavými fotografiemi, závěr byl opravdu překvapivý a celkem netrpělivě čekám na další pokračování, což bych na začátku četby Podivného města nečekal.

18.09.2014 4 z 5

Jantarové oči Jantarové oči Vilma Kadlečková

Přes počáteční nedůvěru, se kterou jsem k této knize přistupoval jsem svůj postoj změnil a první díl plánované pentalogie si mě získal svými postavami, svým námětem, svými překvapivými zvraty a těším se, až se do světa/vesmíru Mycelia vrátím dalšími díly.

03.09.2014 5 z 5

Po strništi bos Po strništi bos Zdeněk Svěrák

Příjemné a poetické vzpomínání na vlastní dětství je psáno lehce a velmi laskavě. Úplně jsem si vzpomněl na film Obecná škola. Dokážu si představit film natočený podle tohoto vyprávění, který by vyzněl velmi podobně. Krásná literatura v doslovném slova smyslu.

10.07.2014 5 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Představte si zásadového bručouna, kterému zemřela žena a přišel o práci. To je Ove. Ove má rád řád, Ove má rád klid a Ove má rád své auto. A chce zemřít. Podaří se mu následovat ženu nebo to všechno dopadne úplně jinak? Rozhodně doporučuji, je to příjemné čtení s místy černým humorem, místy dojemné a rozhodně zábavné.

27.06.2014 5 z 5

Zátiší Zátiší Louise Penny

Musím přiznat, že to bylo zajímavé čtení, ale rozhodně nenaplnilo má očekávání a srovnání s Agathou Christie mi nepřijde zrovna adekvátní. Pátrání v malé vesnici, kde se všichni znají a mají moc rádi, mi připomnělo spíš Vraždy v Midsomeru. K vyšetřovateli Gamachovi jsem si nedokázal vybudovat jakýkoli vztah. Dost rušivě působí i nesympatická postava agentky Nicholové, předpokládám, že v dalších dílech bude její význam stoupat. Zklamání ovšem přišlo s rozuzlením (motivace pachatele mi přišla tak nějak nedůvěryhodná - něco jako "aby se nepřišlo na to, že jsem držel v ruce tuhle drahocennou vázu, tak s ní raději třísknu o podlahu" :-D ). Nechci se o tom nijak rozepisovat, abych nepokazil radost z odhalování i ostatním čtenářům, možná jsem zbytečně náročný :-)

27.06.2014 3 z 5

Dexterův poslední záběr Dexterův poslední záběr Jeff Lindsay (p)

Ač nerad, musím říct, že tento díl mi přišel tak plytký (skoro jako Robert) a o ničem, že je mi skoro líto, že autor měl potřebu popsat 350 stránek, aby dovedl Dextera k tragickému konci. Tragičtější je však způsob, jak to učinil. Kolegové, kteří paralelně k příběhům Dextera tvořili svůj seriál, byli mnohem nápaditější a vynalézavější. V tomto díle čtenář balancující na hranici mezi pochopením a odsouzením Dextera zřejmě přejde na stranu odsouzení. Možná jde o poslední díl série (nechce se mi uvěřit) a nebo si autor potřeboval uvolnit ruce pro další pokračování... Nevím, nicméně tato část série se mi moc nelíbila a zklamala mě.

17.05.2014 3 z 5

Pád Pád Guillermo del Toro

Oproti prvnímu (zřejmě seznamovacímu) dílu velký posun- zábavné, akční a napínavé. Chystám se na třetí, závěrečný díl a doufám, že nebudu zklamán.

17.05.2014 4 z 5

Dlouhá země Dlouhá země Terry Pratchett

Z popisků na obálce to vypadalo jako napínavý sci-fi thriller, ale vyklubala se z toho road movie po paralelních světech. Chyběl mi tam nějaký zajímavý dějový oblouk, trochu víc napětí. Vzhledem k tomu, že se u tohoto díla spojili dva velikáni fantastické tvorby, jsem očekával něco trochu víc vzrušujícího.

08.05.2014 2 z 5

Vraní dívka Vraní dívka Erik Axl Sund

Pro mě osobně velké zklamání, překvapivý zvrat pro mě nebyl až tak překvapivý a očekávání nějakého finále bylo marné.

29.04.2014 3 z 5

Bubble Bubble Anders de la Motte

Opět skvělá konspirační jízda s paranoickými prvky, za volantem nezničitelný HP, který pochybuje o všem a na vedlejším sedadle jeho sestra, která se zdá nepochybuje o ničem. Třetí a (jak se zdá) poslední část příběhu opět obsahuje napětí, překvapivé momenty a zvraty a přináší završení celého příběhu. Celou dobu jsem si myslel, že dám čtyři hvězdy, ale strhující závěr mě nakonec přesvědčil, že si zaslouží pětihvězdu.

23.04.2014 5 z 5

Doktor Spánek Doktor Spánek Stephen King

Opět standardně dobrá Kingovka, která využívá postavu Dannyho Torrance z dnes již klasického Osvícení. Je to čtivé a napínavé a to je asi vše, co k tomu lze dodat :-)

22.04.2014 4 z 5

Achilleova píseň Achilleova píseň Madeline Miller

Nádhera. Mělo by stačit jedno slovo, ale nedá mi to a musím říct, že je to výborně napsaný román, který umí krásně pracovat s pocity. Příběh Patrokla a Achillea je skvěle popsán, dokonce jsem si oživil pár informací známých a získal i pár zajímavých neznámých. Tento příjemný výlet do starého Řecka vřele doporučuji.

15.04.2014 5 z 5

Rebelové věčnosti Rebelové věčnosti Gerd Ruebenstrunk

Jsem trochu na rozpacích, protože mi není úplně jasná cílová skupina knihy. Pro děti je to moc drastické (zřejmě dáno tím, že autor věděl, kam svůj příběh dovede) a pro dospělé takové moc dětinské. Na druhou stranu nápad skladování času je velmi zajímavě zpracovaný a pokud mám hodnotit knihu jako celek, nenadchla ani neurazila a navíc se mi líbila její obálka. Pokud autor plánuje další pokračování, nejspíš si ho nechám ujít.

15.04.2014 3 z 5

Světové krimipovídky Světové krimipovídky * antologie

Několik povídek bylo příjemných a zajímavých, některé byly trochu méně zajímavé a bohužel dost velká část z nich mě vyloženě nebavila. Na druhou stranu sbírka povídek pokrývá širokou plochu krimi žánru (až mi někdy přišlo, že už ani o krimi nejde), takže je logické, že se nezavděčí všem.

07.04.2014 3 z 5

Vánoční říše Vánoční říše Joe Hill (p)

Joe Hill se pro mě stává důstojným nástupcem svého otce, Stephena Kinga. Píše obdivuhodně lehce a příběh plyne a plyne a noc postupuje a vám se nechce jít spát, protože na další stránce se může stát ještě něco zajímavějšího. Díky tématu pořád věříte ve šťastný konec a ono to nakonec třeba úplně nedopadne dle vašich představ. Pane Hille, díky, těším se na další knihu.

19.03.2014 5 z 5

Temné kouty Temné kouty Gillian Flynn

Moje třetí přečtená kniha od této autorky. U této mám pocit mírného zklamání, možná jsem čekal něco více temného, možná něco víc tajemného. Je to čtivé, dobře napsané, ale přesto tomu něco chybí. V každém případě rozuzlení případu pro mě bylo na hranici uvěřitelnosti, nicméně život někdy přináší různé souhry náhod.

15.03.2014 3 z 5

Nákaza Nákaza Guillermo del Toro

Tento příběh mi přijde hodně blízký Croninovu Přechodu a Dvanáctce. Možná proto mě trochu zklamal a nepřijde mi příliš originální ani námětem ani zpracováním. Zatím jsem zvládl pouze první díl trilogie, kteoru se, jak předpokládám, měl čtenář vžít do nastalé situace a uvidím, jestli se dočkám nějakého překvapení. Neříkám, že je to nudné nebo zoufale neoriginální, jen si na definitivní zhodnocení počkám, až dočtu celou trilogii.

07.03.2014 3 z 5

Dvanáctka Dvanáctka Justin Cronin

Příjemné pokračování první části nazvané Přechod. Opět můžeme sledovat dobrodružství původních postav a několika nových. Proti prvnímu dílu mi přišly některé pasáže trochu zdlouhavější a vzhledem k delší pauze mezi čtením těchto dvou knih jsme chvilku tápal v postavách, ale do finále jsem si příběh užil a těším se na další díl, kterým by se měl příběh lidstva decimovaného "upírským" virem zakončit.

07.03.2014 5 z 5

Lunapark Lunapark Stephen King

Tato útlá knížečka ustrnula někde mezi románem a povídkou. Příběh je neobvykle prostý, žádné vrstvení příběhů, propracované myšlenkové pochody několika postav a postupné zvyšování napětí se tentokrát nekoná. Velké očekávání bohužel nebylo naplněno. Pokud by autorem nebyl Stephen King a odstranil se z toho onen duchařský background (který je tam stejně tak trochu zbytečný), považoval bych to za příjemný příběh s dojemným koncem. Navíc nechápu tu děsivou obálku, která mi evokuje v devadesátých letech vydávanou horrorovou řadu Stopy hrůzy.

22.01.2014 4 z 5