knihyKeMne knihyKeMne komentáře u knih

Mágova cesta. Skutečná příležitost, jak nalézt poklad svého nitra Mágova cesta. Skutečná příležitost, jak nalézt poklad svého nitra William Whitecloud

Knížka psaná v ich formě, kde se zdá, že jde o autorův životopis, než si člověk všimne, že hlavní hrdina má jiné jméno. To mi trochu zkazilo požitek a důvěryhodnost podávaných rad v knize. Jako jo, rady jsou to super, ale ten hlavní hrdina je tak děsně natvrdlý, hrozně mi pil krev tím, jak se porád rozčiloval nebo se litoval. A konec - no nějak tomu konci nevěřím.

07.06.2021 4 z 5

Domácí minizahrádky Domácí minizahrádky Enid G. Svymbersky

Knížka, ve které nic nechybí. V úvodu jsou uvedené základní materiály, rostliny i principy, následné projekty z nich pak vycházejí, takže se zdá, že by to mohlo takhle fungovat. Totiž, taky mě pokojovky nemají rády a tak se podobných fajnůstek bojím, i když mě moc lákají. Zdá se, že s touto knížkou lze strach skutečně překonat.

Hlavně: knížka kromě jednotlivých projektů krok za krokem navíc uvádí co dál, jak se o minizahrádku dál starat. O každou jmenovitě. To je velké plus.

06.06.2021 5 z 5

Rozplétání duhy Rozplétání duhy Richard Dawkins

(SPOILER) Předně je při čtení nutno pamatovat na to, že přestože jde pro českého čtenáře o novou knihu, ve skutečnosti obsahuje 20 let staré informace. To by ovšem tak úplně nevadilo. Spíš jsem moc nepochopila, co chtěl touto knihou autor říci.

Nejprve se obsáhle (a nudně) zabývá tématem, co mají básníci proti vědě a vědeckému pohledu na svět. Pokud by o tom byla celá kniha, odložila bych ji. Jenže pak začne zajímavá vědecká část, ve které autor vysvětluje princip duhy, pozorování vesmíru s využitím spektrografie, zvukové vlny, PCR metodu pro analýzu DNA, včetně problematiky soudního dokazování (to už zas sklouzává do jiné oblasti). Následně si bere na mušku astrologii, věštce a zázraky (zde je nekompromisně proti všemu ezo), odkud přejde k teorii pravděpodobnosti. Následuje zase zvláštní téma zavádějící pojem špatná poezie - myšleno v čem se jiní vědci mýlili, hlavně v evoluční teorii. Pak se dozvíme něco o práci genů, kukačkách, mozkových klamech a na závěr autor probere různé teorie, proč se lidský mozek v evoluci tolik rozvinul.

Místy šlo tedy o zajímavou vědeckou publikaci, místy o nedůležité filozofování, místy o čítanku poezie a místy o útok na jinak smýšlející lidi nebo i kolegy vědce. Tudíž jako celek nenadchlo.

05.06.2021 3 z 5

Bydlíme venku - Oblíbená zákoutí na zahradě a na terase Bydlíme venku - Oblíbená zákoutí na zahradě a na terase Martin Staffler

Kniha pro takovou jako inspiraci, od všeho trochu. Každý prvek je představen cca třemi fotografiemi na jedné straně a textem na druhé. Uspořádáno jen volně do skupin - kvetoucí zahrada, skrytá zákoutí, zahrada založená na nekvetoucích rostlinách, ochrana proti pohledům, využití stínu, vodních prvků, osvětlení atd.

Jako nedostatek musím ale uvést, že jelikož se zahrada má plánovat jako celek, jen těžko využiju v knize uvedenou nabídku jednotlivých nápadů. Doprovodné texty jsou taky velmi obecné. Navíc po pravdě, po pročtení celé knihy mi nic neutkvělo konkrétně v paměti. Je to spíš jen jako sbírka hezkých fotek k pokochání, na to jsou zas ale obrázky relativně malé.

03.06.2021 3 z 5

Bude to bolet, doktore? Bude to bolet, doktore? Adam Kay

Autobiografická kniha z prostředí porodnice, řádně okořeněná vtipem, nesoucí však vážné poselství.

Nejdřív mi byl autor nesympatický - další z těch, co nadává na systém. Co sáhne po svých starých denících, kam si v dobách své lékařské kariéry psal různé perličky, aby nyní, v době, kdy je komikem a scénáristou, napsal knihu.

Ale není to tak přímočaré. Autor na pozadí těch humorných scének ze sálů a ordinací neustále upozorňuje na náročnost (časovou, profesní i psychickou) lékařského povolání, kterou si mnozí neuvědomujeme, a hlavně si to neuvědomují politici, kteří to lékařům ještě ztěžují.

Nu, knížka je to vyvážená, veselá i smutná, vážná i nevážná, a s poselstvím - proto nakonec hodnotím plným počtem.

02.06.2021 5 z 5

Na dně v Paříži a Londýně Na dně v Paříži a Londýně George Orwell (p)

Nemůžu si vzpomenout, co mě vedlo k tomu, abych knihu zařadila do seznamu těch, které si chci přečíst. A tak jednoho dne přišla na řadu, ačkoli tento typ literatury opravdu nevyhledávám.

Knížka se četla překvapivě dobře, autor je dobrý vypravěč, i když vlastně nejde ani o pořádný děj. Popisuje své zážitky mezi spodinou v Paříži a následně v Londýně. Píše spíše reportážně, cestopisecky. V závěru přidává i úvahy na dané téma a představuje vizi určitého možného řešení.

31.05.2021 4 z 5

Když ty nejsi ty: Jak a proč přenášíme na druhé svoje pocity Když ty nejsi ty: Jak a proč přenášíme na druhé svoje pocity Anita de Nennie

Zprvu takový zmatek; 2 modelové páry se všemi svými rodinnými vazbami a jejich (smutnými) vztahy. Na nich demonstrovány případy přenosu, protipřenosu a zraněného vnitřního dítěte. I když občas jsem "to" tam neviděla. Depresívní, protože vlastně obecně všechny naše vztahy včetně terapeutických jsou tímto ovlivněny.

Ale silně doporučuji na základě přečtení poslední kapitoly, která konečně říká, co s tím. Ta mě oslovila hodně a tak knížce odpouštím ten zbytek.

30.05.2021 4 z 5

To To Stephen King

Film jsem neznala a klauni mi připadají nechutní, tak jsem netušila, co od této (navíc značně objemné) knížky mohu očekávat. Hele byla to bomba! King fakt umí. Typický jeho styl, popisující každou drobnost běžného dne, s neuvěřitelnou nápaditostí a originálními přirovnáními a metafory - jak to, že se ještě neopakuje?

Číst tuto knihu bylo fakt utrpení - když tak moc chcete, ale je vám jasné, že ji celou za jeden den nedáte. Ani za dva. Utrpením jsou i časté barvité popisy násilí a sexu, až mám pocit, že tady je někdo kapku úchylnej. Utrpením je i to nesnesitelné napětí, kdy vám autor už několik stránek předem prozradí, že tahle postava umře, ačkoliv tomu v té chvíli vůbec nic nenasvědčuje. Ale je to takové masochistické, prostě nejde přestat číst.

I když... Snad poprvé jsem si v nějaké knize všimla něčeho nelogického, běžně jsem na tohle natvrdlá. Tady jsem napočítala hned čtyři nelogičnosti, které mě práskly do očí rovnou při čtení, hlavně čím víc se vše blížilo ke konci. Ale holt - to se dá odpustit. Byla to super jízda.

29.05.2021 5 z 5

Město Město Clifford D. Simak

Sci-fi psaná nezvyklou formou. Soubor dávných legend, které si vyprávějí Psi. Legend o Člověku a světě, který se v průběhu mnoha generací měnil ze světa, jak ho známe, na svět úplně jiný. Celé je to spojeno ústřední postavou nesmrtelného robota Jenkinse, který původně slouží rodu Websterů, a také fiktivními poznámkami "Psů" ke každé "legendě". Na mě je to celé příliš ponuré až depresívní, čím dál víc. Nutila jsem se dočíst. I když oceňuju formu zpracování i myšlenky v díle.

25.05.2021 4 z 5

Bulbem záchranáře Bulbem záchranáře Vít Samek

Ano, kniha, kterou by si měl každý přečíst. Díky vtipně podaným storkám si snad něco z tý první pomoci skutečně zapamatuju. Taky jsem se díky knížce dozvěděla o důležité appce, kterou by měl každý mít nainstalovanou. Místy by autor možná mohl toho hovorového jazyka ubrat, ale pravda, takhle se to líp přijímá i pamatuje. Doporučuju!

25.05.2021 5 z 5

Plán vaší duše Plán vaší duše Robert Schwartz

Autor pomocí jasnovidek rozkrývá, jak si duše před vtělením plánují svá životní témata. Představí nám 10 lidí s "těžkým osudem" jako konkrétní případy a snaží se tak pomoct lidem, kteří prožívají něco podobného a vnímají se jako oběť. Konkrétně jde o fyzickou nemoc, postižené děti, hluchotu a slepotu, závislosti, smrt blízkého a těžké nehody.

I kdyby to byla jen iluze (což si tak úplně nemyslím, ale jako možnost připouštím), zní vysvětlení těchto životních osudů značně logicky a tak nějak láskyplně, že člověk pochopí a s takovým osudem se lépe vyrovná, ba navíc ho dokáže vnímat jako dar. Navíc je tu takový pocit, že se o nás duchovní svět stará a neustále se nám snaží pomáhat splnit to, co jsme si před narozením dali za cíl. Pomáhá mi to k pocitu, že můj život má smysl.

Doporučuji tedy, za přečtení to stojí. Ráda si přečtu další knihy autora.

23.05.2021 5 z 5

Uzdravte se sami Uzdravte se sami Jeff Rediger

Kniha je zároveň i osobním příběhem autora, lékaře, kterého zaujaly případy spontánního uzdravení. Jak bojoval sám se sebou, zda se výzkumem tohoto tématu neznemožní, podobně jako jiní průkopníci nového pohledu na dogmata na poli medicíny. Nakonec se do toho pustil, nashromáždil množství případů, z nichž se snažil odvodit nějaký univerzální návod.

Kniha je příběhem hledání, co stojí za spontánním uzdravením. Změna stravy? Snížení stresu? Cvičení? Co člověk, to jiná cesta. A vždycky, když už bylo vysvětlení téměř nalezeno, objevil se další případ, který do něj nezapadal.

Zdá se tedy, že každému pomáhá něco jiného, důležité je hlavně chtít a aktivně léčbě napomáhat. Autor své závěry podává přesvědčivě (a ne tak jednoduše jak jsem napsala) a jeho kniha může být velkou nadějí. Doporučuji.

22.05.2021 5 z 5

Jak žijí žížaly? Jak žijí žížaly? Guy Barter

Knížka byla milým překvapením. Designově je moc pěkně zpracovaná, obsahuje ilustrace na profi úrovni (zcela nahrazují fotografie), a obsahově to je možná trošku slabší, přesto dostatečné.

Na jednotlivých stranách či dvoustranách jsou probírány otázky, které zvídavého zahrádkáře můžou napadat, rozčleněné do pěti tématických okruhů. Závěr bohužel chybí, konec přijde náhle.

Pokud jde o ty otázky, pochopitelně na většinu již znáte odpověď, knížka ale přidává i méně známá fakta nebo vysvětlení. Můžu říct, že mě obohatila (i když si momentálně vybavuju jen radu, že mám čůrat do kompostu), a navíc to bylo příjemné čtení. A abych nezapomněla, velmi nenásilně je tam místy i špetka humoru, příjemný bonus.

19.05.2021 5 z 5

Návrat na planetu Zemi Návrat na planetu Zemi Ivo Železný

Na to, jak se mi líbily první dva výbory, je toto pro mě zklamáním. Jednak příliš (51!) různorodých povídek, takže čtenář je až přesycen (hurá konečně jsem to dočetla), jednak je to československá tvorba. Nemůžu si pomoct, česká jména postav mi ve sci-fi vůbec nesedí. Petr, Jirka, copak taková jména mají kosmonauti? Hrozně mě to rušilo, ale to je asi můj problém.

Sbírka je vnitřně členěna tématicky na část věnovanou lidem, vynálezům, robotům, cestování časem a konečně i mimozemským civilizacím. Za mě byly nejnudnější ty vynálezy a cestování časem - je to takové příliš monotónní. Pro mě byla nejzajímavější část mimozemská.

19.05.2021 3 z 5

Beseda bohů: Psychologie skutečnosti Beseda bohů: Psychologie skutečnosti Květoslav Minařík

Bohužel nedočteno. Kniha se skládá ze sedmi "rozmluv" neboli kapitol, opustila jsem ji po té první, a to jsem se musela hodně nutit, abych aspoň tu dočetla. Autor používá dlouhá souvětí plná abstraktních pojmů a mně to prostě hlava nebere. Z té první kapitoly jsem pobrala maximálně tak to, že jsou dvě cesty sebevývoje (s vírou v Boha a bez potřeby víry), obě prakticky rovnocenné, které se nakonec stejně spojí (a to možná si pamatuju nakonec jen proto, že jakýsi dobrák to v knize podtrhnul). Takže jsem ráda, že kniha někomu něco dokáže dát, já to potřebuju ale podat jinak.

18.05.2021

Tajemství lidského osudu Tajemství lidského osudu Edgar Cayce

Předně: tuto knihu nenapsal Cayce, ale jakýsi Richard Gordon, zřejmě Caycův obdivovatel. Dokonale se v tomto díle upozadil a snažil se vyložit celou filozofii karmy a reinkarnace, tak jak ji pochopil z Caycových mnoha výkladů (ten je činil v hypnóze). S těmito výklady si pohrál, roztřídil je podle různých témat a vyvozoval závěry, mnohdy ale není patrné, do jaké míry je to jen Gordonův osobní názor.

V celé knize je kladen důraz na to, že reinkarnace ani karma nejsou v rozporu s křesťanstvím, často se cituje z Bible.

Knížka má (až na tu obálku) uvnitř hezký design, krátké kapitoly a dobře se čte, pokulhává ale překlad, který je místy mixnutý slovenštinou i překlepy, za to ubírám hvězdu navíc (tu první za to dvojí jasně neohraničené autorství díla).

17.05.2021 3 z 5

Muž, který si pletl manželku s kloboukem Muž, který si pletl manželku s kloboukem Oliver Sacks

Autor případy, se kterými se v praxi setkal, rozčlenil do čtyř témat, a ke každému tématu napsal extra úvod. Stejně tak mnoho povídek má své "postskriptum", tedy něco, co k tomu chtěl autor ještě po letech od prvního vydání dodat. I přes tyto snahy o aktualizaci jde o knihu již dost starou.

První dvě témata spolu souvisí. Autor je nazval Ztráty a Nadbytky, "nějaký křiklavý nadbytek nebo nedostatek nervového původu". Třetí část se zabývá převážně reminiscencemi a v poslední části nás autor seznámí s několika retardovanými či podobně postiženými jedinci a jejich vnitřními světy či skrytými talenty. Tato část je taky nejvíc dojemná.

Rozhodně jde o zajímavý pohled na to, jaké problémy můžou existovat. Netušila jsem třeba, že jde nabýt "psího čichu"...

16.05.2021 4 z 5

Vaše bludy Vaše bludy Wayne W. Dyer

Na autora jsem se velice těšila a i jeho úvod ke knize sliboval nevšední zážitek, když popisoval, jakou formou bude jednotlivá témata zpracovávat.

Trochu mě zpražilo hned první téma, kdy jsem se nedokázala ztotožnit s autorovou argumentací, zkrátka na mě jeho vysvětlení neplatilo. Možná je to jeho filozofií, že smrtí všechno končí a po ní už nic není.

Postupně mi ale autorova argumentace přestávala vadit, nicméně to už jsem měla jasno, že tato kniha pro mě nebude takovým pokladem, jak jsem předpokládala.

V podstatě autor nabádá k životu v přítomném okamžiku, kdy se nemáme rozčilovat tím, co neovlivníme. Tuto strategii znám. No tak jsem si to přečetla a zas jdu dál. Kniha mi život nijak nezměnila.

16.05.2021 4 z 5

Váš neurotický pes Váš neurotický pes Louis L. Vine

Pozor! Rozhodně nejde o nějakou humoristickou příručku pro pobavení. Taky jsem se nechala nachytat podobně znějícím dílkem Vaše neurotická kočka, které takové je. Rozhodně jde jen o nahodilou shodu názvů, bohužel, protože tato knížka by byla mnoha lidem užitečná.

Jedná se tedy o naprosto vážně pojatou (až teda na ty obrázky od Jiránka) knihu na téma problémových psů. Třídí všechny možné psychické problémy, které pes může mít, samozřejmě zkoumá jejich příčiny (obvykle za to může páníček) a způsoby léčby, a také možnosti převýchovy. V závěru je i pár rad ohledně výběru štěněte a péče o něj - se zaměřením na prevenci problémového chování.

Na zadní straně obálky se píše, že pro české čtenáře bude jistě zajímavé nahlédnout americké způsoby chovu a výchovy psů. To tedy jo. Hlavně ta výchova pomocí nastražených pastiček na myši bez návnady ve věcech, které pes rád cupuje, nebo v odpaďáku, mě překvapila.

Velkým plusem a obohacením knížky je hlavně to, že autor jako veterinář s bohatou praxí uvádí i mnohé případy ze života.

14.05.2021 4 z 5

Budete jako bohové Budete jako bohové Erich Fromm

Ještě před prvními slovy úvodu vzbudí určitou nedůvěru poznámka překladatele, jakou měl práci s výběrem vhodného překladu úryvků z bible, aby odpovídaly tomu, čemu na nich autor věnuje pozornost. Jako by celá autorova kniha byla postavena jen na tom, jaký překlad měl zrovna po ruce on. Nakonec to ale nebylo tak zlé.

Autor uvádí, že "není theista", a není ani "specialista na poli biblického bádání", přesto vytvořil knihu, která velice obohacujícím způsobem nahlíží na biblický Starý zákon. Netušila jsem například (protože se o to nezajímám), že judaismus se vyvíjel ještě i celých posledních 2 tis. let, a má své spisy a osobnosti, které se ke Starému zákonu i nadále vyjadřují. Bylo zajímavé do této oblasti nahlédnout.

Zajímavé byly i určité výklady Starého zákona, o kterých křesťanství mlčí. Autor totiž probírá Starý zákon výhradně z hlediska judaismu - tehdejšího i současného. Neméně zajímavá byla i kapitola věnující se žalmům, ale především kapitola dodatku - jediná ohledně Nového zákona - o tom, co měla znamenat poslední slova Kristova na kříži. Tý jo. Tak tohle jsem slyšela skutečně poprvé.

Kniha je sice poněkud těžší čtení, ale doporučuju lidem jako já, tedy těm, co znají bibli jen z pohledu křesťanské nauky. Obohatí.

12.05.2021 4 z 5