knihyKeMne knihyKeMne komentáře u knih

Karneval Karneval James Thurber

Nevím, proč jsem čekala víc. Snad to bylo tím téměř stoprocentním hodnocením. Až z doslovu jsem zjistila, čím byl autor pro svou dobu významný a nijak mu to neupírám, ale pro dnešní dobu z toho dost vyprchalo. Povídky povětšinou takové nemastné neslané, kreslené vtipy nepochopitelné. Přesto chci vypíchnout autobiografický soubor povídek Můj život a zlé časy, Bajky pro naši dobu (ty pozdější už ne, ty jsou příliš politické) a fiktivní poradnu Koutek vašich miláčků. Tyto části jsem si užila.

08.05.2021 3 z 5

Tak pravil Zarathustra Tak pravil Zarathustra Friedrich Nietzsche

Za ty roky, co mám knihu doma, až napotřetí se mi podařilo dočíst (poprvé jsem skončila u provazochodce, podruhé u výletu s mrtvolou). No skutečně to není taková bomba, jak jsem čekala. Nevím, jestli se mám stydět, že jsem z díla mnoho nepochopila. Ještě že tam byly vysvětlivky (překvapivě psané stejně archaickým jazykem i v roce 1995).

Toto dílo je v první řadě matoucí. Psané stylem bible archaickým, básnickým a metaforickým jazykem, kázání pronesená známým historickým prorokem, svádí to k tomu, brát napsané myšlenky za bernou minci. A přitom jde o myšlenky autora, které jsou tak trochu nekonvenční a s kterými vlastně ani nesouhlasím. Přesto jsem se snažila aspoň pochopit autorovu filozofii, ale na to je zas v těch metaforách příliš dobře skryta. Například jsem úplně nepochopila, jak se teda tím nadčlověkem stát. Zdálo se mi, že autor mě spíš nabádá k tomu, abych z vlastní vůle umřela a uvolnila tak místo nadčlověku, který se takovým už zrodí.

No četlo se mi to špatně, celé tři díly jsem u knížky usínala, až čtvrtý mě zaujal těmi různými postavami. Ale tam zas byla nuda ty básničky. Možná kdyby to bylo v originále... V doslovu se píše, že autor si zároveň velmi vyhrál s jazykem, což se překladem vytratilo, i přes všechnu snahu zachovat aspoň podobný styl.

05.05.2021 3 z 5

Architektura moderních zahrad Architektura moderních zahrad Jana Stejskalová

Je dobré, že jde o knihu z českého prostředí (a další takové jsou v seznamu literatury na konci). Kniha se snaží mapovat celkovou problematiku zakládání zahrad, což je fajn, ale zas na úkor podrobností, a tak je tam hodně nákresů, ale málo "živých" fotek (a když, tak často trochu od věci), textem je taky dost šetřeno. Hlavně v nákresech zahrad ve svahu jsem se těžko orientovala, kde je nejvyšší bod zahrady :-)

Po nezbytném úvodu jsou představeny základní způsoby řešení zahrady v rovině a ve svahu - oběma je věnován velký prostor a variabilita. Následují speciální případy - atria, střešní zahrady, krajinné, venkovské a přírodní zahrady, zahrady pro sport a hry a dokonce i zahrady u historických vil. Stručně je zmíněna zahradní architektura.

Přínosné jsou však zejména přehledné tabulky květin, stromů a keřů pro osázení, zahrnující různá kritéria pro výběr.

Jako učebnice je to zřejmě postačující. Pro obyčejného nadšence, co hledá inspiraci pro vlastní zahradu, mi ale přišly užitečné opravdu až jen ty tabulky s rostlinami, a dále ty neobvyklé prvky (střechy, historické vily). Ostatní informace jsou mi známy už z jiných publikací tohoto typu.

01.05.2021 4 z 5

Interpretace Interpretace Zdeňka Kalnická

Pro laika těžké čtení, psané profesionálkou na interpretace. Nedostala jsem, co jsem očekávala, tedy jakýsi návod, jak vidět nejznámější světová díla (převážně obrazy), ale přesto jsem něco dostala :-) Netušila jsem, že interpretace je taková věda, která má i své směry. Autorka používá všechny, podle potřeby nebo podle toho, pro jaký časopis či publikaci daný článek vznikl. Jedná se totiž o soubor celkem 11 článků publikovaných porůznu, ke kterým autorka dopsala úvod (obecně problémy interpretace) a závěr.

Úvod vám řekne, že je to všechno složité. První studie je zvolena poněkud nešťastně - interpretace krátkých videoklipů feministických moderních autorek. Řeknu si, koho tohle zajímá?, a mám chuť knihu odložit. Nicméně od feminismu se přesuneme k Jungovi, surrealismu, a konečně i obrazům. Velkým objevem pro mě byla malířka Remedios Varo (její obraz je i na obálce). Obecně se to ale nečetlo (opět podotýkám že pro laika) moc dobře. Jednotlivé studie mají přesnou strukturu, kde na začátku je nastíněna nějaká problematika a vlastní interpretaci konkrétního díla je věnována míň než polovina prostoru.

S největší chutí jsem četla ten závěr. Doporučovala bych asi jím začít. Protože tam se konečně dozvíme, o co autorce šlo jak celkově, tak jmenovitě v jednotlivých studiích. Vysvětlí i rozdíly mezi těmi jednotlivými interpretačními technikami, a tak konečně pochopíme, proč se tak často zabývala feminismem nebo tématikou vody. Tím do sebe všechno zapadne. A tak nakonec nelituju času.

30.04.2021 3 z 5

Ptej se andělů Ptej se andělů Silke Bader

Zklamání. Název slibuje, že nás kniha naučí kontaktovat anděly a zřejmě se jich i na něco ptát. Zatím je první polovina knihy jakousi ezo literaturou na téma energetických těl člověka, aury a čaker. Potom vám autorka představí 8 archandělů s tím, že si je můžete volat, kdykoliv budete chtít. Následují andělé čtyř živlů.

Hlavní část knihy je spíš jakousi průvodní knihou ke kartám. S návodem, že si každý den "vytáhnete" či nalistujete namátkou jednoho, nad kterým budete meditovat. Andělé nesou názvy jako Anděl odpuštění, Anděl moudrosti, Anděl bezpečí apod., a každý má svou barvu. Průvodní text se vždy zaměří na nějaký aspekt vnějšího či vnitřního života, nad kterým budete meditovat a ten den danému aspektu "zasvětíte". S nějakým skutečným napojením na anděly to nemá moc společného.

Knihu doprovázejí příjemné kresby všech zmíněných andělů a autorka hodně dá i na symboliku barev, bohužel barevně je vytisknuto jen minimum stránek. Překladatelka (Anděla, jak příhodné :-) ) se občas taky trochu utla.

26.04.2021 2 z 5

Strach. Základní průvodce, jak přežít bouři Strach. Základní průvodce, jak přežít bouři Thich Nhat Hanh

Tahle kniha mi úplně nesedla. Autor udílí rady z pohledu buddhistického mnicha, co praktikuje mindfulness. I když popisuje hezky, jak si můžeme důvody jednotlivých strachů "okecat", tak tohle všechno už znám a stejně občas přijde takový ten živočišný strach pro nic za nic (říká se tomu panická ataka). A rady, že si máme často v klidu vyvolávat své strachy a zvykat si na jejich prožívání, abychom je snáz ovládali, mi přijde trochu divná. Hlavním lékem na všechno je dýchání a uvědomělé prožívání přítomnosti. No jak říkám, tohle mi tentokrát nesedlo.

26.04.2021 3 z 5

Výbor z díla II. - Archetypy a nevědomí Výbor z díla II. - Archetypy a nevědomí Carl Gustav Jung

Tentokrát kniha k mému zklamání neobsahovala žádný úvod vysvětlující, proč byl tento díl sestaven zrovna takto, zřejmě jde ale o vše, co se dalo posbírat na téma archetypů a nevědomí (GW 8 a 9). Rovnou nás vrhne do "Teoretických úvah o podstatě duševna". Teoretické úvahy na jakékoliv téma jsou pro mě utrpením, takže jsem rozuměla fakt jen místama, že se autor snaží někam zařadit archetypy, píše ještě pod dojmem nedávné Hirošimy a notuje si s Paulim. Mimochodem, ten Pauli ho vážně pochopil a napsal mu k doslovu komentář ve stejně nečitelném duchu.

Následující příspěvky už byly srozumitelnější, jednalo se převážně o monotematicky zaměřené práce na téma některého archetypu. Nejsrozumitelnější pro mě byl archetyp dítěte. Překvapilo mě, že dílo neobsahuje žádný Jungův přehled archetypů, nějakou tu kategorizaci. Jung sám zde mluví o archetypech víceméně obecně, snaží se vysvětlit spíš jejich obecný význam, než konkretizovat. Podrobněji se jimi zabývá jen namátkou, těmi z jeho pohledu nejdůležitějšími.

Určitý prostor Jung dává i synchronicitě a obecně parapsychologii. Nepochybuje o nich a poukazuje na nutnost tyto fenomény více zkoumat. Poněkud mě zaráží, že zatímco moderní psychologie jakkoliv Junga uznává, archetypy přijala, vše "nadpřirozené" je stále víceméně tabu.

25.04.2021 4 z 5

Úplně cizí lidé Úplně cizí lidé Liane Moriarty

Příjemná knížka na zajímavé téma. Frances jsem si zamilovala :-) zřejmě to byla hlavní postava, i když autorka dávala prostor střídavě všem.

Několik lidí a každý s jedinečným osobním příběhem i povahou (skoro bych tipovala, že autorka už všechna témata touto knihou vyčerpala), myslím, že nějakou měrou se v někom musí najít každý. Líbilo se mi vyšťourávat jejich tajemství a hádat, co dalšího by mohlo přijít. Překvapivě jsem se dočkala i určitého napětí, i když neškodilo by ještě trošku přitvrdit.

Dost se mi líbilo i závěrečné poděkování autorky, ve kterém nechala nahlížet pod pokličku, jak se na psaní této knihy připravovala.

23.04.2021 4 z 5

Obojživelníci Obojživelníci Christophe Dufresnes

Autor strávil psaním tohoto průvodce 3 roky a prohrabal se spoustou odborných zdrojů. Výsledkem je popis VŠECH druhů obojživelníků, kteří žijí v Evropě, Malé Asii a na severu Afriky, neboli v západním palearktu.

Na začátku nějaké ty obecné informace o třídě obojživelníků, potom má každá skupina svou stránku s upřesněním taxonomie a taktéž každý druh má svou vlastní stránku, takže jde o průvodce opravdu podrobného a úplného.

Na extra stranách jsou potom poddruhy, a tady byl trochu kámen úrazu, začalo to chybou na str. 197 chybným českým názvem druhu skokana, vrcholilo bincem v poddruzích mloků rodu Lyciasalamandra.

Vzhledem ke snaze o co největší užitečnost průvodce s důrazem na určování druhů v terénu, musím za ty chyby ubrat hodnocení. Navíc mi připadalo, že větší prostor (čti užitečné rady pro nalezení a identifikaci) dostaly žáby, nad mloky a čolky. Fotografie byly úžasné, netuším tedy z čeho měl autor na výběr, ale často jako by upřednostňovaly krásný záběr než viditelnost určovacích znaků.

No nechme stranou mouchy, u průvodce jsem strávila několik příjemných večerů, nenudil a jsem teď o moc moudřejší, co se této problematiky týče.

20.04.2021 4 z 5

Vesmír ti kryje záda Vesmír ti kryje záda Gabrielle Bernstein

Autorka se před deseti lety dala "na správnou cestu", a hluboce ovlivněna knihou Kurz zázraků se pustila na vlastní dráhu duchovní učitelky, dráhu v Americe velmi úspěšnou. Mně na ní ale něco vadilo. Možná ty neustálé citace Kurzu zázraků, možná z knihy až příliš vystupuje ten její postoj učitelky, možná to zjištění, že aby se udržela ve spojení s vesmírem, musí ho každodenní meditací obnovovat a posilovat, možná jiné zjištění, že i přes všechnu tu duchovnost zůstala obyčejnou ženou se svými špatnými vlastnostmi, se kterými i po těch deseti letech stále bojuje, asi tak ve stylu - pohádá se a pak si uvědomí své ego, a zas nějaký čásek žije poučena tímto uvědoměním.

Zároveň mě ale na ní něco přitahovalo. Ano, jsme si v tomhle podobné. A právě to mě děsí - tohle je ta životní cesta? Porád znovu padat? Přitom autorka se tváří být se svou cestou spokojena.

Takže pro mě rozporuplná osobnost autorky a tím i její návod na život. Který sám o sobě působí srozumitelně - odevzdat se vesmíru a nechat ho řídit si život. A hodně meditovat. Aby se udrželo to napojení. Ke konci knihy ale sílil pocit, že takhle to nechci.

18.04.2021 4 z 5

Když hvězdy byly ještě bohy Když hvězdy byly ještě bohy Rudolf Drössler

Cílem knihy je, cituji, "informovat o tom, co si o Slunci, Měsíci, planetách a hvězdách mysleli staří národové, jakou úlohu tyto představy hrály v jejich každodenním životě a především v jejich kultech", a pak poslední kapitola nám "ukázala dlouhou cestu od mýtů k vědě". Korunu tomu nasazuje český profesor v doslovu, kde se hrdě hlásí k marxismu, překonanosti mýtů a chvalořečí vědu. Dokonalé :-D

Autor vychází především z umělecké tvorby dávných národů a vysvětluje nám jednotlivé zachycené symboly či scény. Hele co on tam všechno vidí... já to neviděla. Často si i něco domýšlí. Knihu provází řada perokreseb a také několik černobílých fotografií v extra příloze, bohužel asi tak u poloviny autor odkazuje na nesprávné číslo fotografie. Jako mýty se čtou dobře, ale jestli autor skutečně vychází jen z toho, jak si sám nainterpretuje staré vykopávky, trochu se obávám o věrohodnost.

Od dob nejstarších se přesuneme k astrologii (odmítavým postojem k ní se autor netají) a potom prakticky k historii vzniku dnešních názvů souhvězdí. Jsem netušila, že byly i snahy přejmenovat zvěrokruh podle dvanácti apoštolů :-D A tak pomalu přejde do moderní doby a vědy. To už tak zajímavé není.

17.04.2021 4 z 5

Symbolismus lidského těla Symbolismus lidského těla Annick de Souzenelle

Kniha plná hledání skrytých významů a souvislostí, která se dost špatně čte. Úsměvný je komentář pana Smotlachy na zadní obálce vydání Unitaria, tuším se i on trochu ztrácel :-)

Autorka prochází podrobně postupně celé tělo od chodidel nahoru, v té souvislosti prochází a vykládá též strom sefirot, to celé v souvislosti s duchovním vývojem člověka, potažmo celého lidstva. Do toho si hraje s hebrejským jazykem, přehazováním písmenek tvoří nová slova a hledá nové souvislosti, vypočítává jejich číselné hodnoty a neustále jí je všechno jasné. Zdá se být svým poznáním nadšená, ale tak úplně ho předat neumí. Navíc v tom nějak nevidím praktické využití. Když se mluví o symbolickém procházení branami do vyšších levelů vývoje, tak se stejně nedozvím, jak.

Zajímavé zato byly výklady řeckých bájí, takto jsem se na ně zatím nedívala.

15.04.2021 3 z 5

Prostě postava! Jednoduché základy kreslení postav Prostě postava! Jednoduché základy kreslení postav Christopher Hart

Zajímavá technika - autor vás naučí nakreslit torzo v různých úhlech, k němu se kloubově libovolným způsobem připojí končetiny a je to. Akorát s proporcemi si moc neláme hlavu, na to, že je to knížka pro začátečníky. U mužské postavy se ale bez anatomie neobejdete, autor ji do vás vtlouká jen pozvolna, na co zrovna narazí v dané póze. Tohle v hlavě nemám šanci udržet. Takže knížka dobrá pro naučení kresby modelek (tam totiž lze kašlat na proporce, aby se zdůraznila ladnost křivek), no a až budu chtít chlapa, budu muset vždycky znovu zalistovat.

11.04.2021 4 z 5

Vědomí léčí Feldenkraisova metoda dynamického zdraví Vědomí léčí Feldenkraisova metoda dynamického zdraví Steven Shafarman

Zázračná metoda na všechny tělesné problémy. Knížku napsal tajemník a žák Mosheho Feldenkraise. Kromě vysvětlení podstaty metody předkládá i 6 lekcí tak jako pro každodenní život, jak se udržet fit. Protože léčebná metoda je šita potom každému na míru. Lekce jsem si vyzkoušela, jde o to si uvědomit vlastně celou svou kostru a každý sval a každý pohyb. Pohybovat se vědomě. Pro mě to bylo těžké, nápor na mozek, což jen dokazuje, jak málo své tělo obvykle vnímáme.

11.04.2021 4 z 5

Sny a jak jim rozumět - Úvod do výkladu snů Sny a jak jim rozumět - Úvod do výkladu snů Stase Michaels

Srozumitelná a útlá knížka, která se může stát klidně i jedinou přečtenou literaturou na toto téma, pokud chcete s analýzou svých snů začít.

Autorka se považuje za odbornici (nikdy jsem o ní neslyšela) a předkládá svou osvědčenou pětikrokovou metodu (o které jsem taky dosud neslyšela), jak rychle porozumět svým snům. Jak uvádí - zanalyzujte si podle ní 15 snů a pak už to půjde samo.

Na to, jak je knížka stylizovaná (v rámci edice, kam patří podobně zpracovaná nauka o čakrách, auře, wicca apod.), působí obsahem přesto seriózně a myslím, že ji můžu doporučit.

10.04.2021 5 z 5

Podstata pouště Podstata pouště Michael Martin

Unikátní knížka, kde se dozvíte všechno o pouštích. Na můj vkus ale trochu nepřehledná a tak nějak povrchní. Začátek mě zaujal - jak se k lásce k pouštím autor dostal a co na nich vidí. I to rozdělení pouští podle jejich materiálu. Ale pak už je to taková všehochuť, na jejímž počátku je zřejmě snaha popsat konkrétní zajímavé pouště a zcela plynule to přejde k všelijakým aspektům, které se pouští týkají (obyvatelé, politika, současnost). Vše tak nějak stručně - ale jestli autor napsal 30 knih na toto téma, jak se v závěru zmiňuje, zřejmě měl pocit, že vlastně vše už řekl dřív.

Uvítala bych i větší přehlednost fotografií, tedy aby byly víc k tématu. Autor se např. rozplývá nad Eyrovým jezerem a to si holt musíte jen představit, zatímco v obrazové příloze najdete notoricky známou Coloradskou plošinu, o které naopak nepíše.

Ale tak na seznámení s tématikou pouští je kniha fajn.

10.04.2021 4 z 5

Minulé životy Minulé životy Atasha Fyfe

Dobře napsaná knížka na dané téma.

Zatím jsem se vždycky setkala při pátrání po minulých životech pouze s regresními metodami, zde jsem našla poprvé běžný život jako dobrý začátek - přesně to vystihuje tato věta z knihy: Naše současnost je plná odkazů na minulé životy a najdeme v ní mnoho nejrůznějších vodítek a stop.

Autorka se podrobně věnuje jednotlivým aspektům života, které nás můžou navést. Postupně přejde ke konkrétním metodám, jak se dozvědět víc a hlavně jak s nabytými informacemi naložit. Tedy jak nám může znalost minulého života pomoct zkvalitnit ten současný.

08.04.2021 5 z 5

Tíwanaku – klenot And Tíwanaku – klenot And Václav Šolc

Pro mě srdcovka. S knihou jsem se seznámila už v dětství a jsem ráda z opětovného shledání. Je neuvěřitelné, co všechno se nakonec dozvíme, ačkoli na začátku jsme měli jen ruiny, o kterých nikdo nic nevěděl. Autor zpracovává téma systematicky a postupně odkrývá jednotlivé oblasti života dávné říše. Nepřišla jsem na nějaké velké fantazírování, jen jsou naznačeny všechny teorie s upozorněním, že pravdu neznáme. Líbilo se mi, jak se vždycky všichni snažili aplikovat to, co našli, na evropské poměry, takové úsměvné, jak podle sebe soudím tebe :-) a jak nakonec museli uznat, že tato kultura se vyvinula opravdu nezávisle na zbytku světa, a začli hledat paralely se současným životem a hlavně mentalitou tamějších indiánů. Kniha ukazuje stav poznání a dohadů, jaký byl v roce 1986, zajímalo by mě, jak jsme pokročili...

08.04.2021 5 z 5

Jak na to Jak na to Randall Munroe

Hej hej hej, pane IHT, vzal jste mi slova z úst! No, takže, pan autor je velmi, velmi, velmi vtipný a velmi, velmi, velmi chytrý, a pan překladatel mu zdatně sekunduje. Knížka, u které se velmi pobavíte a zároveň i něco naučíte. Mě tedy zas dostala moderně přebásněná pranostika na červánky.

Doporučuji!

07.04.2021 5 z 5

Mystik a učitel František Drtikol Mystik a učitel František Drtikol Karel Funk

Přečetla jsem prvních 100 stran knihy a odkládám. Pan Funk na něj napsal opravdu chvalozpěv. Zároveň však vysvětlil, že buddhismus byl překonán Kristem a tak být probuzený je prý cesta, která měla smysl dřív, dokud jiné nebylo. Docela mi tím zamotal hlavu, takže jestli pan Drtikol byl "jen" buddhista, nějak ze mě vyprchal zájem si od něj něco vzít.

06.04.2021