Symbolismus lidského těla

Tato kniha nám objevuje nový a zároveň prastarý vztah k druhým lidem i k sobě samému: dokonalé sebepoznání, vědomí, že existují dva zdroje poznání, mozek a srdce, pochopení, že svět i lidé nutně dosvědčují nezměrnost božích možností. Zároveň je předobrazem nové a přece starodávné medicíny; ostatně jak můžeme léčit, nevíme-li z jakého archetypu vzniká nemocný orgán či pomíjíme-li metafyzické kořeny nemoci i utrpení a zbavujíce člověka jeho božské dimenze, "klademe na stejnou úroveň psychologii s ontologií"? Stojí na předpokladu, že člověk je archetypální bytost. Ve světě, kde fyzika a metafyzika jsou dvěma aspekty jedné a téže skutečnosti, kde náhoda je prozřetelností a život se řídí zákony, tam je nutně každý živý tvor vtělením archetypů, stojících v pozadí projeveného. Jakožto mikrokosmos, někdy též makrokosmos, spojuje člověk nebe se zemí; povolán k pojmenování všech tvorů rekapituluje celé stvoření; vládne všem třem říším, je "stvořen k obrazu božímu". Každý orgán, struktura, funkce či mechanismus je v určité rovině pouze vnějším projevem některého ze základních životních archetypů. Oddělit je od tohoto archetypu, znamená zahradit cestu k jejich porozumění....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/138993/symbolismus-lidskeho-tela-138993.jpg 4.813
Esoterika, astrologie, okultismus

Vydáno: , Unitaria

Symbolisme du corps humain, 1991

Kniha Symbolismus lidského těla

knihyKeMne
15.04.2021

Kniha plná hledání skrytých významů a souvislostí, která se dost špatně čte. Úsměvný je komentář pana Smotlachy na zadní obálce vydání Unitaria, tuším se i on trochu ztrácel :-)

Autorka prochází podrobně postupně celé tělo od chodidel nahoru, v té souvislosti prochází a vykládá též strom sefirot, to celé v souvislosti s duchovním vývojem člověka, potažmo celého lidstva. Do toho si hraje s hebrejským jazykem, přehazováním písmenek tvoří nová slova a hledá nové souvislosti, vypočítává jejich číselné hodnoty a neustále jí je všechno jasné. Zdá se být svým poznáním nadšená, ale tak úplně ho předat neumí. Navíc v tom nějak nevidím praktické využití. Když se mluví o symbolickém procházení branami do vyšších levelů vývoje, tak se stejně nedozvím, jak.

Zajímavé zato byly výklady řeckých bájí, takto jsem se na ně zatím nedívala.

desert.fox
05.12.2018

Inspirativní!

Tyet
15.01.2018

Někdy je třeba si přiznat, že na knihu nestačíte. Skutečně jsem se snažila, ale velmi mi překážela moje neznalost Kabaly, Tóry a hebrejštiny. Pasáže, kterým jsem rozuměla, byly pro mě ale velmi zajímavé a kdybych měla chuť vzdělávat se v tomto směru, určitě bych se ke knize vrátila.

Holmann
16.08.2017

Z Malvernu mi přijde kniha dobrá. Její hloubka a vhled autorky jen touží, provokuje a vyzývá k hlubšímu studiu daných témat a souvislostí. Ponoření se do sebe. Osobně se ke knize budu často vracet. Jednoznačně nejlepší dílo autorky.

vlkcz
17.04.2017

Kniha k věčnému studování a člověk s ní bude nacházet stále nové souvislosti. Nevím jak vydání v Malvernu, to z Unitarie z roku 1994 bohužel trochu trpí odbytou korektorskou prací, možná místy překladatel nedodal kvalitní podklady (špatné pády, nesouhlasící číslování v poznámkách apod.).