knihyKeMne

Přečtené 366Bretaňské světlo
27. leden 2022
Bretaňské světlo 2019, J. Bannalec (pseudonym)

Příjemná detektivka. Jiné díly neznám, ale vůbec nevadilo. Autor má zvláštní způsob psaní - jeho popisy prostředí mi přišly jazykově nezáživné, ale na druhou stranu navodily takovou atmosféru, že vše šlo vidět, slyšet, cítit, chutnat... Až jsem měla toho růžovýho granitu všude okolo po krk :-) No a samozřejmě mě taky zmátly sem tam nějaké nedokonalosti v překladu.


Chceš-li rozesmát pánaboha
leden 2022 (26.-27.)
Chceš-li rozesmát pánaboha 2013, Michael Třeštík

Pozoruhodná kniha. Vlastně jsem si dosud nedokázala představit, jak "technicky" probíhala první světová, tedy z pohledu vojáka. Díky autorově otci za jeho válečný deník! Oba autorovi rodiče toho tolik prožili! Jejich zapojení v odboji... Známosti se spoustou osobností té doby... Životy pestřejší než jakýkoliv vymyšlený příběh. A smutné to bylo taky, pochopitelně, život takový je. A závěr měl super vyústění, ty poslední věty, no celej Třeštík.


Slečny z Avignonu
leden 2022 (25.-26.)
Slečny z Avignonu 2010, Michael Třeštík

Takové jak z jiného světa. Mám ráda povídání o umění a mám ráda způsob vyjadřování pana Třeštíka. Moc fajn spojení. A jsem ráda, že taky našel to kouzlo v koupající se ženský od Rembrandta, můj nejoblíbenější obraz od něho. Super byly i ty dodatečné komentáře k jednotlivým článkům po letech.


Další divné hlášky z knihkupectví
25. leden 2022
Další divné hlášky z knihkupectví 2017, Jen Campbell

Pokračování první knihy. Nemůžu se ubránit dojmu, že sem flákli to, co neprošlo jako dost dobré do prvního dílu. Vyskytuje se tu taky víc hlášek dětí. Zajímavé byly hlášky z autogramiády prvního dílu.


Uzdrav se sám
leden 2022 (16.-25.)
Uzdrav se sám 2016, Amy B. Scher

Další americký zázračný návod na sebeuzdravení těla, začínající jako obvykle příběhem autorky, kterak se nakonec sama vyléčila a nyní se dělí s ostatními, jak na to. Ovšem musíte věřit tomu, že svalové napětí těla umí odpovídat pravdivě na všechny otázky, které si položíte, a musíte uznávat meridiány a čakry. To je tak ve zkratce, o čem kniha je. Zaujala mě část sebezpytování, hledání v hloubce své minulosti, kde by mohl mít náš zdravotní problém kořeny. Autorka podává srozumitelný návod i zdůvodnění. Kéž by to bylo tak jednoduché. Nicméně nedokážu souhlasit s tím, že svá chybná přesvědčení nebo špatné zážitky lze jednoduše vymazat nějakým proklepáváním energetických drah. Autorka to v závěru také uvádí na správnou míru, když najednou popisuje, jak u někoho může trvat ozdravný proces dlouhodobě či kolísavě. No vyzkoušejte a dejte vědět, zda to funguje. Doporučuji tu první část, ve které je velice podrobný mustr, jak zkoumat, kde se ve skutečnosti nachází problém.


Dům u jezera
leden 2022 (23.-25.)
Dům u jezera 2009, Kate Morton

Achjo, proč mě čtenářská výzva nutí číst o nešťastné lásce? Nevyžívám se ve smutných příbězích. A tento je smutný dvojnásob, neboť ho vypráví v důchoďáku poslední svědek oněch událostí a neustále zdůrazňuje, jak už dávno nikdo jiný nežije... Když pominu tu nostalgii a smutek, co celou dobu čtení útočí na city, a trochu těžší začátek, než si člověk zvykne na tu hromadu jmen, jde o mistrné zachycení měnícího se ducha doby v Anglii během prakticky celého dvacátého století, se zaměřením na dobu po první světové. No nechtěla bych být onou vypravěčkou...


Modelkou v padesáti a dalších 36 příběhů z psychologické poradny
23. leden 2022
Modelkou v padesáti a dalších 36 příběhů z psychologické poradny 2005, Jan Svoboda

Nešťastný název... Zní tak trochu jako že v knížce budou humorné storky z psychologické poradny. A přitom jde o vážně míněnou sbírku případů, které autor předkládá, aby sloužily jako vzor a naděje lidem, kteří řeší něco podobného. Často to v posledních větách i doslova napíše. Takže myšlenka je to skvělá, ale kdybych na knihu nenarazila v rámci čtenářské výzvy, tak nevím nevím, jestli bych se jako člověk potřebující pomoc k této knížce dostala. Úsměvné je, že často se v případech objevuje konfrontace lidí s životem po sametové revoluci. Nicméně kdyby příběhy, nebo spíš způsoby vyřešení byly víc konkrétnější, nadpisy víc k věci (tedy ne jako tady v beletristickém stylu, ale spíš označující typ problému), dovedla bych si představit knihu jako velmi užitečnou široké veřejnosti. Tip pro vás, pane doktore :-)


Columbo mezi dveřmi
leden 2022 (22.-23.)
Columbo mezi dveřmi 2013, Richard Ulman

Drobná knížečka překvapivě od českého autora, která má být holdem slavnému detektivovi. Slibovala jsem si od ní víc. Sice se v ní dozvíte, jak Columbo vznikl a názvy všech epizod, ale už ne jejich stručný děj. Výborným autorovým počinem bylo, že pozorným sledováním všech dílů a toho, co v nich detektiv prozradil, složil jak jeho životopis, povahu, záliby, informace o jeho autu, psovi i plášti a samozřejmě i vše, co šlo zjistit o legendární paní Columbové. Ovšem druhá polovina knihy je nějak mimo mísu - autor vybral pojmy, které se tak porůznu v seriálu vyskytly, a encyklopedicky je vysvětluje. Ehm...


Vědecká vysvětlení nejbizarnějších způsobů smrti
22. leden 2022
Vědecká vysvětlení nejbizarnějších způsobů smrti 2018, Cody Cassidy

Zábavná věda, to miluju. Akorát jsem si celou dobu myslela, že autorem této knížky je pan Munroe. Tak ono je takových chytrolínů víc, wow! Pokud jde o obsah, a pominu-li ty šílené překlepy, tak ačkoli mi bylo vcelku jedno, jakým mechanismem v jednotlivých kapitolách zemřu, je knížka nabitá spoustou zajímavých informací. Obohacující.


Jací jsou? – Irové
21. leden 2022
Jací jsou? – Irové 2020, Frank McNally

Pro Irsko jsem vždycky měla nepochopitelnou slabost, ač jsem tam nikdy nebyla. A když tak čtu, jak to v Irsku chodí, snad své mínění radši přehodnotím. Kladem tohoto "průvodce" je to, že se zábavnou formou věnuje snad všem aspektům, jak lze zemi a její obyvatele charakterizovat. Složité dějiny, jazyk i povaha, autor byl odvážný, když se to snažil několika větami vysvětlit. Nicméně často převážil pokus o vtipnost nad obsahem, takže z toho stejně nejsem moc moudrá. No i tak tam lze najít spoustu zajímavých informací.


Rozbité okno
leden 2022 (20.-21.)
Rozbité okno 2008, Jeffery Deaver

Když jsem v rámci čtenářské výzvy vybírala, který díl s Rhymem přečíst (je to mé první setkání s ním), zaujalo mě téma tohoto dílu. No a nelitovala jsem. Téměř nebylo znát, že jde už o osmý díl série. Dobře a poutavě napsaná detektivka, která se vzhledem k postižení hlavního hrdiny točí spíš okolo jeho nejbližších spolupracovníků. Líbily se mi pasáže, které "píše" vrah. Rodinné problémy hlavních vyšetřovatelů možná až zbytečně natahovaly děj. A rušivě na mě působil autorův styl, kdy přeskočí do nějaké vyhrocené akce a až zpětně se dovídáme, co jí předcházelo. Udělal to v tomto díle několikrát a mátlo mě to. Ale odpouštím :-) Kniha je to fakt dobrá a hlavně s aktuálním tématem.


Divné hlášky z knihkupectví
leden 2022 (19.-20.)
Divné hlášky z knihkupectví 2017, Jen Campbell

Jako jo, pobaví, i když něco je spíš smutné než vtipné. Ale podobně jako doktorské historky, i tato knížka má asi největší význam zase pro lidi pracující v daném oboru. Mimochodem, naše knihovna vede toto dílko v oddělení "Citáty" :-)


Síla snů
prosinec 2021 - leden 2022
Síla snů 1995, Klausbernd Vollmar

První část mě moc nechytla, autor bere obecné pojednání o snech hodně zeširoka. Ale zaujalo mě, že varuje, aby se člověk nezabýval svými sny přespříliš. Tedy aby tak činil, pouze pokud cítí, že je to potřeba. Praktická část mi přišla trošku pochybná. Způsob, jakým autor se sny (včetně práce se sny ve skupině) pracuje, se moc neshoduje s podobnými knížkami. Zapojuje též afirmace, jógu, akupresuru, menstruační cyklus, ba i velice vážně astrologii. Jako jiný pohled je to zajímavé čtení, pro práci se sny bych ale spíš doporučila jiné knihy.


Celý život
16. leden 2022
Celý život 2017, Robert Seethaler

Přečteno v rámci čtenářské výzvy a upřímně mě to teda nechytlo. Celoživotní téměř osamělý život člověka v zapomenuté horské vesnici, ze které se postupem času stane lyžařské středisko, mi připomněl svou ponurou atmosférou Raisův Západ. Na mě moc depresívní. Akorát ten pokrok pomalu přicházející do vesnice bylo zajímavé sledovat.


Pragmatika lidské komunikace
leden 2022 (13.-16.)
Pragmatika lidské komunikace 2011, Paul Watzlawick

Tak jsem dočetla údajně základní práci v oboru mezilidské komunikace. No byl to porod. Opět se jako laik podivuju tomu, nad čím si akademici lámou hlavu. Užitečným jsem shledala snad jen rozbor divadelní hry Kdo se bojí Virginie Woolfové, kterou jsem dosud neznala, a potom téměř závěrečnou sedmou kapitolu, která ukazovala, jak lze teorie z knihy využít pro psychoanalytickou praxi.


Kruh
15. leden 2022
Kruh 2020, Rona Halsall

Fujtajxl, tak tohle bylo pořádný psycho! Nervy nadranc a napětí do poslední stránky. Prolínání časových rovin i vypravěčů nevadilo, vlastně mi způsob zpracování připomíná Poslední paní Parrishovou :-) A efekt to teda mělo. Nicméně, nervy si ráda šetřím, takže podruhé už tohle číst nechci.


Vanga
leden 2022 (14.-15.)
Vanga 2020, kolektiv autorů

Malá knížečka o známé vědmě, ale netuším, co vlastně chce čtenářovi přinést. Autoři zřejmě vzali dostupné prameny a snažili se je nějak sjednotit, což šlo velice těžko, protože v tomto případě se život i slova Vangy staly spíš legendami s různými verzemi. Knížka obsahuje životopis Vangy (sloučené různé verze, takže takový miš maš), pak nějaké její obecné životní rady, něco málo proroctví a něco o chrámu, který nechala postavit. Větší část knížky pak tvoří několik přepisů rozhovorů, které vedla s klienty. V závěru je pak seznam dostupné literatury o Vanze, vše azbukou. Texty jsou doplněny několika fotografiemi z domu Vangy a chrámu. Před touto knížkou jsem narazila na pár článků o Vanze a řekla bych, že byly mnohem přehlednější než toto. Ne, nemám z této knížečky dobrý pocit. Zmatečná.


Prašné víry
leden 2022 (12.-13.)
Prašné víry 2015, Roger Smith

Knížku jsem vybrala namátkou v rámci čtenářské výzvy a tak nějak jsem očekávala, že tohle mě bavit nebude, protože tématika africké politiky jde mimo mě. No autor překvapil. Sice jsem dle očekávání nepochopila hlavní politické motivy, knížka byla ale hlavně o každodenním syrovém životě chudých Zuluů pod nadvládou mafiánského zbohatlíka s neomezenou mocí. Realita vykreslená do všech detailů (a vnitřností). A i když knížka není ani trošku veselá, je psaná velice zajímavým jazykem. Určitě přečtení nelituju.


Nástrahy zubařského křesla
11. leden 2022
Nástrahy zubařského křesla 2010, Agatha Christie

Ačkoli mi vždycky Poirotovky připadaly jaksi překombinované se spoustou vedlejších zápletek, které jen ztěžují odhalení vraha, tak toto dílko bylo na mě až příliš. Dokonce ani při klasickém závěrečném vysvětlování mi to nezaklaplo a určité věci mi dávaly smysl jedině jako snad neuvěřitelná náhoda. Líbilo se mi, že knížka je opět zpracovaná tak, aby názvy jednotlivých kapitol dávaly smysluplnou básničku a ze všeho nejvíc se mi líbil ten "epilog", neboli poslední kapitolka. Tahle pointa mě fakt pobavila.


Stromy pro malé zahrady
leden 2022 (10.-11.)
Stromy pro malé zahrady 2007, Simon Toomer

Opět jedna knížka, kterou lze považovat za poklad. Snaží se podávat informace pro "celosvětového" čtenáře, české vydání je navíc opatřeno upřesňujícími poznámkami pro české prostředí. Potěšil mě i návod, jak o stromy pečovat, a to už od chvíle, kdy se je snažíme vsadit do půdy. Popisy jednotlivých druhů jsou přehledné, překvapivě si všímají i vzhledu kůry, fotografie super. Knížka je určena primárně vlastníkům zahrad, kteří hledají "něco zajímavého" do své sbírky. Já si to teda užila, i když je škoda, že nebylo možné dát větší prostor více kultivarům téhož stromu..


Saeculum
leden 2022 (08.-09.)
Saeculum 2014, Ursula Poznanski

Čteno podruhé a nyní to bylo snad ještě lepší, když jsem si jen matně vybavovala hrubé obrysy děje. Líbila se mi ta proměna hlavní postavy i ambivalentnost některých dalších, člověk neví, kdo mu vlastně je nebo není sympatický. Vyvrcholení děje možná trošku přeplácané a při prvním čtení opravdu značně překvapivé, celkově se mi knížka stále líbí. Téma larpů mi vyvolává jistou nostalgii...


Nečistotnost u koček
08. leden 2022
Nečistotnost u koček 2017, Renate Jones

Čteno podruhé, stejně jako se potýkám s již druhou nečistotnou kočkou (z celkového skóre pěti). Opět jsem si připomněla, jak citlivá může být kočičí povaha a že pověstná kočičí čistotnost není samozřejmostí. Autorka se zaměřuje především na nečistotnost týkající se močení a značkování, takže si to na toho našeho kadila budu muset trochu analogizovat. Úžasně přínosné jsou podle mě konkrétní kazuistiky několika případů i s výsledkem po přijatých opatřeních. Knížku doporučuji všem kočkařům, protože na pozadí řešení problémového chování zvířat je představen náhled do kočičí duše a empatické vžití se do jejích potřeb.


Fantastické a magické z hlediska psychiatrie
prosinec 2021 - leden 2022
Fantastické a magické z hlediska psychiatrie 2012, Vladimír Vondráček

"Duše neexistuje." Tak zní první věta této pozoruhodné publikace, a v tomto duchu přidává autor místy své komentáře. Kniha je stále znovu vydávána, ale nijak modernizována. Z textů dýchá duch doby prvního vydání. V knize nenajdete to, co by její název mohl slibovat. Spíše jde o obšírné a velmi podrobné vyprávění různých mýtů, bájí a všeho, co souvisí s magií (například se dozvíte, jak si představovali peklo Kambodžané, obsahy několika literárních děl i jakou barvu milují trpaslíci), velmi volně spojené s učebnicí psychiatrie a s několika kazuistikami. Velmi zvláštní je poslední kapitola, která shrnuje téma knihy a volně přejde k podrobnému převyprávění dějin všech náboženství, filozofie i psychologie. Doporučuji jako studijní materiál. Kniha má velkou hodnotu, co se týče faktů souvisejících se světem bájí a magického myšlení lidí z dob velmi dávných. Celkové propojení s vědou je ale dost mizerné a ty dějiny společenských věd jsou jako z jiného světa.


Potíže v ráji
26. prosinec 2021
Potíže v ráji 1995, Bethany Campbell

Docela příjemná (hurá, konečně tu nebylo tolik sexu jako v jiných podobných) harlekýnka na téma uzavřeného prostředí několika osamělých domků, kde se děje něco nepěkného, a jeden podezřívá druhého. Jako detektivka ale za moc nestojí, uhádnutelný konec.


Přírodní duchové - Elfové a skřítci
prosinec 2021 (18.-25.)
Přírodní duchové - Elfové a skřítci 2004, Marjorie Johnson

Autorka předpokládá, že o problematice už něco víme, protože se snaží oddělovat pojmy elf, gnóm a kobold. Nikde ale neuvádí, čím by se měli lišit. Kniha je soupisem všech zážitků s těmito bytostmi, které se autorce ve své době podařilo nashromáždit. Snaží se je sice nějak tématicky třídit, přesto je to taková všehochuť. Jak ten a ten člověk šel tam a tam a viděl to a to. Většinou šlo o jednorázové zážitky, často v raně dětském věku, najdou se ale i výjimky, jako je sama autorka, kteří elfy vnímají pravidelně. Jako připomínka neviditelného světa kolem nás je to účinné, ale to zpracování mě nenadchlo. Nejvíc mě zaujala předmluva Sira Quentina Craufurda, který tvrdil, že sestrojil jakýsi elektrický přístroj, jehož prostřednictvím mohl projevy elfů zaznamenávat. O tomto bych uvítala víc informací.


Na Větrné hůrce
prosinec 2021 (20.-24.)
Na Větrné hůrce 2009, Emily Brontë

Čteno podruhé a asi ne naposled. Je to takové ponuré čtení, depresívní, o několika nešťastných životech a jedné velmi ukecané vypravěčce. Ale má v sobě nějaké kouzlo.


Medardova kápě aneb pranostiky očima meteorologa
prosinec 2021 (05.-18.)
Medardova kápě aneb pranostiky očima meteorologa 1986, Jan Munzar

Autor si dal tu práci, že sesbíral všechny pranostiky vyskytující se na našem území, které se týkají počasí. No týkají se prakticky hlavně úrody, proto taky obvykle vnikly. Autor nás seznámí s historickým vývojem pranostik i s historií předpovědí počasí, jak je známe z televize. Sbírka je rozčleněna do jednotlivých měsíců i dní a autor k většině z nich podává nějaký komentář - které pořekadlo kdy nebo kde nebo proč vzniklo (pokud se to ví) a hlavně zkoumá, do jaké míry je pravdivé či snad jen založené na pověře. Potíž je v tom, že pořekadla jsou hodně závislá na době (od té doby se mohlo změnit podnebí), místu (některá jsou převzatá z jiných zemí) i nadmořské výšce (první sníh, poslední mráz) a často se o jejich původu nic neví, takže nezbývá opravdu než si informace v nich obsažené ověřit empiricky. A tehdy nás autor ujišťuje, že některé opravdu neplatí. Po přečtení této knížky docházím k závěru, že z hlediska historie a kultury je to cenná sbírka, ale v dnešní době bohužel už přežitek. Knížku nelze používat ani prakticky, protože co by mohlo platit a co ne je skryto uvnitř komentářů. A docela by mě zajímalo to nové vydání, zda je alespoň modernizováno, protože verze z roku 1986 je opravdu dodně zastaralá co do reálií, které do textů autor v rámci popularizačního přístupu vkládá.


Případ Arleny Ferrisové
prosinec 2021 (16.-17.)
Případ Arleny Ferrisové 1970, Erle Stanley Gardner

Ke knížce jsem přišla náhodou a schválně jsem si o ní před čtením nic nezjišťovala, jen název dával tušit, že půjde o detektivku. A když jsem narazila na pana obhájce, myslela jsem si, to je ale náhodička, že se jmenuje stejně jako ten televizní hrdina... No jo, kdo moh tušit, že tenhle je originál :-) Moc se mi to líbilo, četla jsem jedním dechem. Ačkoli po dočtení mám takový pocit, jako by mi něco nedovysvětlili, jen nevím co. Že mi tam něco nesedlo.


Jezero záhad
prosinec 2021 (15.-16.)
Jezero záhad 1995, L. Harris (pseudonym)

Tuto literaturu nevyhledávám, ale poslední dobou se ke mně několik Harlequinek dostalo. A tahle je z nich nej. Taková sladká, plná vášně, s vcelku fajn příběhem, okořeněná portorickým původem hlavního hrdiny z FBI. Ale porád je to jen Harlequinka.


Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti
prosinec 2021 (11.-12.)
Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti 2012, Ransom Riggs

Čteno podruhé, poprvé v době prvního vydání. Knížka je napsaná poněkud tajemně, je doplněna pravými dobovými a dost podivnými fotografiemi, které autor úplně přirozeně zakomponoval do příběhu. Protože se jedná o podivné děti. V době, kdy jsem knížku četla poprvé, na mě působila tak nějak temně, pochmurně, až brutálně. Navíc ve spojení s druhou světovou. Už tehdy jsem věděla, že pokračování číst nechci. Tento díl mi připadal jako takový jemný úvod do něčeho, co bude smutné. Teď po letech už to nepůsobí tolik, nicméně myslím, že dvakrát stačilo a knížku pošlu dál.


Pánův hlas
listopad - prosinec 2021
Pánův hlas 1981, Stanisław Lem

Oproti první Lemově knížce, kterou jsem nedokázala dočíst (nějaké bláznivé cesty Tarantogy), bylo toto vcelku překvapivě čtivé. Tedy pokud měly povídky nějaký děj a nebylo to jen samé filozofování. Takže povídky byly tentokrát fajn, až na Pánův hlas a Tarantogu :-) Více se vyjadřuju u jednotlivých částí.


Deník ze života s Alzheimerem
prosinec 2021 (04.-05.)
Deník ze života s Alzheimerem 2021, Markéta Hánová

Knížka pro všechny, kterým Alzheimer může změnit či změnil život. Přečetla jsem ji v rámci přípravy, co mě může potkat. Co lze očekávat. A pro již pečující osoby může být knížka povzbuzením. Užitečné byly nejen osobní zkušenosti autorky s nemocnou maminkou, ale i odborné komentáře různých odborníků.


Tančím v dědečkově zahradě
listopad - prosinec 2021
Tančím v dědečkově zahradě 2016, Phyllis Brooks Licis

Tenká knížka obsahuje životní historii autorky, která žila dlouhou dobu příliš rozumově a potlačovala v sobě svou ženskost a mateřskost. A nakonec prozřela a s pomocí hlubinné imaginace (a Irska) uzdravila své nitro a tuto zkušenost nám předává. Knížka rozhodně není nějakým návodem, spíš zpovědí, inspirací a povzbuzením.


Frekvence: Moc osobních vibrací
listopad 2021 (20.-29.)
Frekvence: Moc osobních vibrací 2017, Penney Peirce

Kniha dává přesně to, co slibuje v anotaci. Akorát mě chytla až od čtvrté kapitoly (z deseti), protože do té doby šlo vlastně o vědecké (na základě kvantové fyziky) zdůvodňování teorie, že vše je tvořeno energií a vibracemi a zavádění a vysvětlování pojmů, se kterými kniha pracuje. Až potom následuje něco praktického, tedy jak žít v souladu se svými vibracemi. Přestože knížku nepovažuju za "bombu", protože mi neřekla nic nového, zaujala mě její vibrace. Popisovala místama tak pěkně a živě, jak úžasně se nám bude žít, když se sladíme s vibracemi, že to nadšení bylo až nakažlivé. Moc pěkný život, kde netlačíte na pilu, ale přitahujete si to nejlepší čistě jen svými vibracemi, jakoby mimochodem. Takže určitě si někdy přečtu znovu, už jen pro to povzbuzení.


Ohroženi hmyzem?
listopad 2021 (07.-27.)
Ohroženi hmyzem? 2021, Jan Žďárek

Autor modernizoval svou původní knihu vydanou před 39 lety, ale řekla bych, že ji spíš kompletně přepsal. Rozhodně dobře udělal, moderní design plus moderní informace a hned je to nová kniha :-) Proto taky nese nový název. Knížka, ve které se dozvíme o hmyzu úplně všechno, i když největší část se zaměřuje na feromony, což je pochopitelné, a i z hlediska obrany proti škůdcům už mnoho let velmi aktuální a probádané téma. Zaujala mě kapitola o světluškách a potěšilo mě, že v knížce nechybí ani novozélandští svítící červi, o kterých jsem se dozvěděla jen docela nedávno. Jen bych se ráda zastavila u zacházení výzkumníků s hmyzem, přijde mi to jako vyloženě týrání - šmikání tykadel i jiných částí těla, pitvání zaživa, a všechno jen tak jakoby mimochodem, bez soucitu. Možná se to pro pana autora už po tolika letech prostě už stalo rutinou, ale bylo to smutné, s jakou samozřejmostí toto trápení hmyzu popisuje.


Barvy a čísla
20. listopad 2021
Barvy a čísla 2021, Louise L. Hay

Asi jsem čekala něco trochu jiného. Tady si jen spočítáte své osobní číslo na každý den a pak žijete podle toho, k čemu je daný den podle čísla nejlepší. Barvy jsou zde jen přiřazeny těm číslům, samostatnou symboliku nemají. Takže knížka je tím pádem jen něco na způsob horoskopu, odkládám.


Stalo se zítra
listopad 2021 (04.-20.)
Stalo se zítra 1984, Ivo Železný

Soubor 39 povídek domácí tvorby lišících se délkou, kvalitou i naladěním. Po několika prvních povídkách jsem váhala, zda to není ztráta času. Moc mě to neoslovovalo. Nakonec jsem dočetla celé a sem tam se našlo i něco zajímavého. Často jsem se ale nechytala na pointu :-(


Jak člověk stvořil bohy
listopad 2021 (13.-16.)
Jak člověk stvořil bohy 1979, Lubor Pok

Překvapivě čtivě podané dějiny světa, se zaměřením na vývoj náboženských představ člověka. A navíc velice vhodné pro děti, autor spoustu pojmů vysvětluje tak, aby to pochopilo i dítě. I když přece jen, tak nadšenou desetiletou holčičku do historie bych fakt chtěla vidět :-) Kniha je psaná formou rozhovoru autora se svými dvěma dětmi, nejčastěji zatímco se procházejí po Praze. Jen bacha, křesťanům k četbě nedoporučuju, na náboženství je v knize nahlíženo z čistě ateistického (jakože vědeckého) pohledu, i já se při čtení trochu ošívala. Takže ten závěr vyznívá čím dál víc ideologicky. Ale jinak fakt pěkně vylíčen vývoj člověka od nejstarších dob. A jsou tam i obrázky.


Klíč ke všem vztahům
říjen - listopad 2021
Klíč ke všem vztahům 2011, Esther Hicks

Učení skupiny duchovních bytostí, které si říkají Abraham. A jsou značně ukecané :-) Základní myšlenku, že na co zaměříme pozornost a své myšlenky, to si k sobě vibračně přitáhneme, rozvíjejí v celé knize, takže pak už je to takové monotónní. Jo a taky myšlenku v duchu hesla "žít a nechat žít". Nevím proč, ale při čtení mi neustále chodilo na rozum vnitřní varování, že ani duchovní bytosti nejsou neomylné...


Karanténa s moderním fotrem
listopad 2021 (06.-07.)
Karanténa s moderním fotrem 2021, Dominik Landsman

Sleduju autora na instagramu a už dlouho jsem se chystala přečíst nějakou jeho knihu. Takže konečně přišel čas. Musím říct, že autorův humor není asi pro každého, občas trochu přestřeluje, ale na druhou stranu někdy z něj vyjde skutečná perla. A pro tyto perly autora sleduju. Navíc naše děti chodí do stejné školy, takže mi jeho vyprávění připadá taky tak nějak bližší (např. při popisu rodičů čekajících před školou při znovuotevření - ano byla jsem tam taky a Čeňka jsem zpovzdálí viděla). Ale nevím, jestli do nějaké další knihy ještě půjdu, asi mi stačí po menších dávkách na instagramu.


1 ...