knihyKeMne

Přečtené 179Designérem vlastního života
leden 2021 (12.-14.)
Designérem vlastního života 2016, Dave Evans

Kniha vytvořená na základě ověřených rad, tedy by asi měla fungovat. Četla jsem jen ze zvědavosti v době, kdy nemám potřebu na svém životě něco měnit, takže nemůžu posoudit její užitečnost z praktického hlediska. Ale četlo se velmi dobře, cvičení vypadala velmi zajímavě a hlavně kniha dodala naději - i kdybych někdy přišla na rozcestí, vždycky lze najít skvělou cestu, jak dál. Skoro se i na tu dobu těším. Knížku si schovám a věřím, že jednou využiju. Viděla bych tu nicméně dva zádrhely. První: rady jsou otestovány pro vysokoškoláky; nejsem si jistá obecností pro všechny třídy. Druhý: kniha vychází z americké mentality; v českém prostředí asi bude potřebovat trochu přizpůsobit. Ale stále je to kniha plná optimismu a to si na ní cením.


Cesta do bláznovy zahrady
leden 2021 (07.-13.)
Cesta do bláznovy zahrady 1984, Ladislav Szalai

Sbírka začala nadějně, bylo vidět, že autor má mohutnou představivost. Jen to podání mi většinou nesedlo. Buď byly povídky příliš krátké, a tedy jaksi oříznuté, nebo převtipnělé nebo zcela psychedelické. Navíc nebylo jasné, dle jakého kritéria byly rozděleny do tří oddílů. No já rozhodně opakovaně číst nebudu, i když jsem si dle komentářů od knížky hodně slibovala.


Hraniční porucha osobnosti a její léčba
leden 2021 (10.-12.)
Hraniční porucha osobnosti a její léčba 2017, Ján Praško

Kniha, která není určená pacientům (jak je zdůrazněno v jejím úvodu), takže pssst, já nic nečetla. Ale zajímavé, velmi zajímavé. Dozvíme se, jak těžké je s námi pracovat a nás "přijímat". Osvětlilo mi to, proč se ke mně jedna začínající doktorka chovala tak divně :-) A přitom podle knihy už ani téměř nespadám do té kategorie. Pro mě každopádně bylo užitečné to přečíst. Jinak nemám co dodat ke komentáři hu_87 :-)


V souzvuku s nekonečnem
leden 2021 (03.-08.)
V souzvuku s nekonečnem 2014, Ralph Waldo Trine

Pro mě vcelku zklamání. Nedozvěděla jsem se nic nového a i to "staré" se mi těžko četlo. Ale chápu, že v době vydání 1899 to musela být bomba. Je fakt, že jsem vůbec nepoznala, že informace jsou už tak staré, snad jen že neustále citoval Bibli. A jestli už máte načteno víc ezo, tak tohle je takový krok zpět, i když zahřeje, že už tenkrát na to někdo přišel. Moje vydání (nejnovější a zcela nepoužité) mi neustále kladlo odpor, kniha nešla pořádně rozevírat a to se pak čte taky špatně. Takže možná je hodnocení zkresleno i tímto.


Skleněné město
leden 2021 (01.-07.)
Skleněné město 1985, * antologie

Výběr sovětských, bulharských, polských, jugoslávských, maďarských, německých a rumunských povídek. Každý stát dostal svou vlastní předmluvu mapující a komentující vývoj sci-fi literatury v dané zemi. Zajímavý projekt, ale buď ti, co to vybírali, neměli šťastnou ruku, nebo to bylo něčím jiným... Většina povídek měla takovou tíživou, smutnou atmosféru a těch opravdu dobrých bylo poskrovnu.


Máte problémy s váhou?
leden 2021 (02.-03.)
Máte problémy s váhou? 2007, Ruediger Dahlke

Hlavní náplň knihy tvoří ucelené povídání na téma jídlo, jedení, způsoby jedení, preference určitých jídel, historický pohled na tvar postavy, to vše z hlediska psychologie. Rozhodně to není klasická příručka, jak zhubnout. Autor si hraje s jazykem (klobouk dolů překladateli) a nastiňuje možné důvody, proč jíme tak jak jíme, a kde může být problém. Ale pouze naznačuje, ukazuje možné cesty, ale nic nevnucuje a nevysvětluje (rozhodně žádný styl amerických autorů), člověk jen dostává možné tipy k zamyšlení. Jak s nimi naloží a jak moc hlavně bude sám k sobě upřímný, je už zcela na něm. Dozvíme se tedy nosnou myšlenku, že nadváha kompenzuje nějakou duševní potřebu. Druhá, podstatně tenčí část knihy, nastiňuje, jak s tímto poznáním naložit. Jakožto zcela individuální záležitost nenabízí žádný přesný recept, ale cestu, jak se k takovému receptu sám propracovat. Úžasná kniha.


Nakažlivá síla našeho vyzařovaní
leden 2021 (01.-02.)
Nakažlivá síla našeho vyzařovaní 2013, David R. Hamilton

Po většinu knihy jsem měla pocit, že je to jedna z nejzbytečnějších knih, co jsem četla. Autor píše o tom, jak přebíráme nálady druhých lidí, a naopak jak okolí přebírá nálady od nás. A jmenuje snad všechny studie na toto téma, kterých se dopátral (bohužel bez zdrojů). Většinu z nich jsem znala z jiných knih, no neškodí si je oživit. Ale z těch všech vlivů nakonec máte pocit, že skutečně ani nemáte šanci být sami sebou, protože na vás furt něco působí (jak říká autor, klidně to může být nejlepší kamarádka kadeřnice vaší sestry, kterou ani neznáte), ale hlavně, není zcela jasné, kdy vlastně kdo ovlivní koho - kterým směrem ten přenos půjde. Zajímavé, že všechny studie byly založené na tom, že najatí herci přenášeli své chování na pokusné objekty, přenos opačný se jaksi netestuje. V závěrečných kapitolách se konečně dozvíme něco užitečného - jak lze šířit víc laskavosti do světa. Jak svým dobrým skutkem spustíme řetězovou reakci a dopad bude mít dle stejného pravidla opět dalekosáhle na velkou skupinu lidí. A to je dobré poselství.


Kniha Adepta
01. leden 2021
Kniha Adepta 2002, Karel Goldmann

Knihu jsem koupila před mnoha lety a až nyní jsem cítila, že ji chci přečíst. Ovšem jakožto naprostý laik, který jen tak zvědavě nakukuje, o čem ta magie vlastně je. No nestačila jsem se divit. Ač mám jakés povědomí aspoň o alchymii, v mnoha věcech jsem se nechytala. Rozhodně nedoporučuji, dokud si nejdřív nenačtete něco předem, zřejmě zmiňovaného Bardona. No podle mého názoru je lepší si s magií nehrát. To ale nemá na mé hodnocení knihy vliv. Hodnotím tedy místy nesrozumitelné podání, chybějící jazykovou korekturu (i když mág - mák byl jako překlep úsměvný) a jakousi celkovou neukončenost. Nesouhlasím s autorovým názorem, že účel světí prostředky, ale na druhou stranu s ním souhlasím, že kdo s čím zachází, tím taky schází. Takže snad ví, co dělá.


Léčba duše a elementálové
prosinec 2020 (27.-31.)
Léčba duše a elementálové 2018, Karel Funk

Tak tahle kniha je vymazlená navenek, okosené rohy, uvnitř mysticky doplněná starými rytinami, no chybí už jen zlaté detaily. O to víc mě zklamal obsah. Teorie elementálů byla představena jen stručně, hlavní náplň jsou takové ty antropozofické řeči vycházející ze Steinera, zcela zbytečný prostor dostala politika (kritika komunismu). Ale nějaké zajímavé informace kniha přece jen přináší. Např. varuje před energeticky nabitými předměty, protože nelze určit, o jakou energii vůbec jde; varuje před léčiteli jako obcházení karmické práce na sobě - co vyléčí, se může vrátit mnohem silněji; varuje před bezhlavou komunikací s anděly a napojováním se na opět neověřitelné entity. V podstatě varuje před snad vším "ezo", s čím se v dnešní době běžně potkáváme. A to stojí za zamyšlení.


Do celistvosti: Cesta hlubinné imaginace
prosinec 2020 (25.-27.)
Do celistvosti: Cesta hlubinné imaginace 2018, Eligio Stephen Gallegos

Knížka je vlastně jakýmsi životopisem autora. Zjistíme, jak ho dětství poznamenalo a jak se postupně svými imaginačními cestami všech těch bloků zbavuje a pročišťuje. Je jakoby jeden z nás. Všichni máme podobné bloky a díky autorovu příkladu máme i naději, že všechno bude zase v pořádku.


Všímavost a soucit se sebou
prosinec 2020 (22.-25.)
Všímavost a soucit se sebou 2019, Jan Benda

Četla jsem z pozice laika, který touží být "sám sobě doktorem". A z této pozice se kniha čte ztěžka. Je psaná tak nějak moc akademicky. Rozebírá všechny možné emoce. Čím dál víc jsem se těšila na slibované využití všech těch řečí o emocích v praxi. Nakonec mi ale to praktické využití přišlo tak nějak ošizené, rychlé, nedořešené. Jen takový nástin technik. Pro terapeuty ale může být knížka prospěšná.


Bdělost
prosinec 2020 (21.-22.)
Bdělost 2004, Anthony de Mello

Teda na jezuitu je ten chlápek hodně "východní". Velmi čtivě podaný nový přístup k životu. Rady indického guru. Doporučuji.


Luciferův efekt – Jak se z dobrých lidí stávají lidé zlí
prosinec 2020 (14.-21.)
Luciferův efekt – Jak se z dobrých lidí stávají lidé zlí 2014, Philip Zimbardo

Autor napsal tuto knihu 30 let po Stanfordském vězeňském experimentu, který tehdy zorganizoval. Pochopitelně se velká část knihy (cca polovina) zabývá právě tímto tématem. S tak velkým časovým odstupem je autor schopen posoudit význam a praktické dopady zmíněného experimentu. Bohužel dává velký prostor poněkud jednostranně většinou jen vojenským/vězeňským konfliktům v Iráku, Guantanamu, Rwandě, popsaným do poslední podrobnosti. Luciferův efekt ve všedním životě je prezentován jen několika málo vědeckými studiemi a podivnou poslední kapitolou, která vypadala slibně (údajně měla obsahovat rady jak se bránit tomuto efektu), leč autor se opět nechal unést a téma sklouzlo na definici hrdinství a jeho členění na podkategorie (wtf), které spolu s kolegou "vymyslel". Z knihy je patrná Zimbardova sebestřednost :-) ale je vcelku roztomilá. Hlavní myšlenkou asi je, že nemůžeme tušit, jak se zachováme v extrémních situacích, a taky jak chutná moc :-) Autor hlavně poukazuje na to, že vcelku zbytečně tvrdě trestáme provinilce, kteří zneužili svou moc, zatímco je potřeba změnit systém, aby se zlepšily vztahy ve věznicích. Zároveň ale cítí, že je to boj s větrnými mlýny. Myšlenka dobrá, ale podání příliš ukecané, místy se opakují citace, celkově působí chaoticky. Názvy kapitol sice naznačí, co chce autor říct, ale v textu se to ztrácí pod nánosem zbytečných podrobností a souvislostí. Výsledkem je kniha nepřiměřeně dlouhá a vytrácí se závažnost jejího sdělení.


Já, Poutník
prosinec 2020 (12.-14.)
Já, Poutník 2014, Terry Hayes

Och, tak tohle nemělo chybu. A to jen málokterá současná beletrie mě zaujme. (...v němém úžasu nechávám v sobě doznívat...)


Známe se celé věky
prosinec 2020 (05.-12.)
Známe se celé věky 2018, Andrea Homolová

Stručně řečeno, a taky v duchu předchozího komentáře, autorka vám v knize několikrát pogratuluje, protože když zvládnete tuhle bichli přečíst celou, znamená to, že jste vyspělejší duše, které jediné jsou schopny dosáhnout ještě v současném životě setkání se svou druhou polovinou duše, takže hurá najděte odvahu opustit své stávající partnery, protože už beztak žijete v nefunkčním vztahu! Dobře, dost jedovatosti :-) Já si jen nemohla pomoct :-) Je pravda, že autorka je děsně ukecaná, že je to fakt obsáhlá kniha, a to jen první díl chystané trojknihy! Takže to fakt není pro každého. A navíc tak drobným písmem. Ve skutečnosti se autorka v knize ke vztahům se dlouhou dobu vůbec nedostane, nebo jen nakousne (jako často, tzv. "ale o tom si povíme více později"), protože nejprve se obšírně dozvíte o všem možným, čakrách, meridiánech, morfických polích, černých a bílých duších (a pak vám vrtá celou dobu hlavou, kterou z nich jste, protože si nechcete moc fandit, ale černej nechce být snad nikdo). Kniha vás nutí zamýšlet se nad svým dosavadním (a snad i budoucím) životě, nad vašimi minulými vztahy (do jaké kategorie by se asi tak daly zařadit...?), a samozřejmě i nad tím současným. No nevím, který vztah tuhle knihu ustojí. Takže bacha. Nebo naopak, pokud chcete toho svýho už dlouho opustit, a báli jste se, tak tohle vám dodá odvahu. Jak píše autorka, rozmyslete si, než se začtete, protože tahle kniha vám změní život. (Hlavně asi vašemu partnerovi.)


Mrtvá a živá (Rebeka)
prosinec 2020 (08.-10.)
Mrtvá a živá (Rebeka) 1996, Daphne du Maurier

Retrospektivní vyprávění tak pěkně vyspoileruje hned na začátku závěr, že člověk si pak může knihu vychutnat bez zbytečných obav, zda to neskončí až příliš špatně. Kniha je to silná, zasněná, pošmourná, psychologická i romantická. Zkrátka anglický venkov dřívějších časů, spolu s konvencemi a strojeností jeho obyvatel. Dokonale předložená atmosféra, místy mi připomínala Janu Eyrovou, místy jakousi převrácenou Viu Malu. Jenže hlavní hrdinka (ta živá) mi byla nesympatická, přestože v průběhu děje "vyrostla". Kdo měl ty její výlevy porád číst? A týpek mi zůstal záhadou, moc se toho o jeho nitru nedozvíme, a nepřesvědčil mě ani ten jeho monolog. Proměně postav jsem moc neuvěřila. Samotný závěr pak příliš rychlý. Přes zmiňované výhrady jsem si to atmosférou ale opravdu užila.


Tajemné vědomí rostlin
listopad - prosinec 2020
Tajemné vědomí rostlin 2018, Joseph Scheppach

Zprvu mi kniha připadala jako méně povedená verze toho, co jsem již dříve četla jinde (hlavně viz kniha Fascinující život rostlin od Arzta). Méně poutavé, stručnější, méně vysvětlené, jazykově krkolomnější, méně zdrojů. Takové letem světem. Hrozně těžko se mi to překonávalo. Zhruba od poloviny knihy jsem rušivé vlivy přestala vnímat. Čím dál víc informací navíc pro mě začalo být nových. Možná i proto, že oproti podobné literatuře se autor nebojí jít až k hranicím ezoteriky (překvapil mě například, když citoval Rudolfa Steinera). Stejně mi ale vrtá hlavou, proč jsem o některých výzkumech dosud nikdy neslyšela.


Nejezte hříbata!
prosinec 2020 (03.-05.)
Nejezte hříbata! 2011, Michal Konštacký

Inu. První část tvořily historky z lékařského prostředí. Možná jsem moc náročná, ale řekla bych, že vtipné můžou připadat opět jen lékařům. Druhá část - fejetony ze života, to bylo podstatně lepší. Ovšem autor si moc rád hraje s češtinou, a tento typ humoru je sice zajímavý, ale nijak mě nedostal. Ale ocenila jsem fejetony týkající se zahrádkaření, připomínaly mi Čapka a samozřejmě byly velice trefné - škoda, že byly jen dva. Závěrečnou část tvořily drobné povídky, v podobném duchu jako fejetony, leč bylo jich žalostně málo.


Dalajlamova kočka a síla meditace
prosinec 2020 (01.-03.)
Dalajlamova kočka a síla meditace 2016, David Michie

Tak jsem si říkala, co mi asi ještě může Jeska dát, po dvou dílech? A dala mi přesně to, co předtím, o nic míň. Příjemné chvilky v její a dalajlámově společnosti, zatímco se nenásilně opakují stará moudra. Náramně uklidňující. Pro nás milovníky koček dvojnásob. Skypový rozhovor s čoklíkem pobavil :-)


Nadace a Země
listopad 2020 (26.-30.)
Nadace a Země 2012, Isaac Asimov

Shodou náhod jsem nečetla žádný z předchozích dílů, a tak jsem se trochu obávala, zda pochopím, oč tam jde. Doufala jsem, že zkušený autor v úvodu zopakuje vše podstatné, a skutečně jsem se začtením se neměla problém. Nakonec to dopadlo tak, že jsem se od knihy nedokázala odtrhnout. A jsem nadšená. Putování po planetách připomínalo Malého Prince, každá byla něčím jiná. Když už jsme u toho, to utajování mi zas připomínalo Druhou planetu Oggu :-) A z téměř každé věty jsem cítila hluboké filozofické úvahy, ovšem nijak rušivé, spíš navozovaly dojem nadčasovosti knihy. Závěr, hm, no tady mi něco přece jen uniklo, úplně jsem nepochopila, na druhou stranu mi to překvapivě ani nějak nevadilo. Kniha je super. A jsem ráda, že jsem nečetla předchozí díly, protože možná už bych byla přesycená. Takhle to bylo přesně akorát na vynikající zážitek.


Mýty - Legendy dávných věků v našem denním životě
listopad 2020 (22.-28.)
Mýty - Legendy dávných věků v našem denním životě 1998, Joseph Campbell

Jen se opět potvrdilo, že mi nesedí knihy vzniklé na základě přednášek. I když celovečerních :-) Vzniklé dílo pak podle mě nemá celostní formu, není to směřování odněkud někam, je to zkrátka směs kapitol, které spojuje zadané téma. Ačkoli to bylo nabité fakty a zajímavými příběhy (autor má skutečně pořádný přehled), celou dobu jsem přemýšlela, co si z toho mám odnést. Nadchla mě jediná kapitola - až ta předposlední, kde se srovnává vnitřní svět mystiků, LSD tripů a schizofreniků. To je skutečně zajímavé pojednání, které doporučuji k přečtení.


Návrat Sherlocka Holmese
listopad 2020 (22.-24.)
Návrat Sherlocka Holmese 1973, Arthur Conan Doyle

Toto bylo mé první setkání s psaným Holmesem a až tak úplně mě nenadchlo, i když číst se to dalo. Zůstávám tedy věrná Poirotovi :-)


Tajemné pouto mezi člověkem a přírodou
listopad 2020 (20.-22.)
Tajemné pouto mezi člověkem a přírodou 2019, Peter Wohlleben

Kniha začíná velmi poutavě a dozvěděla jsem se spoustu nových věcí, nicméně potom autor sklouzne (oproti podtitulu) do roviny ekologické a politické a stane se z toho lobování za záchranu lesů. Přes půlku knihy! Za mě je to škoda.


Thovt - projekt lidstvo
listopad 2020 (19.-21.)
Thovt - projekt lidstvo 2013, Kerstin Simoné

Na tuhle knihu bacha. Možná je to tím, že jsem si ji po letech přečetla podruhé (a přece se v ní neustále opakuje, ať ji čteme často, že v jejích slovech je energie)... No nějaké kouzlo v ní je, jen si nejsem jistá, do jaké míry je to dobře. Kniha se čte dobře, jazykově je podmanivá, až manipulativní - obrací se přímo ke čtenáři, klade mu otázky, doráží, nabádá, přikazuje... Zprvu to vypadá nevinně, ale dostává se člověku pod kůži, útočí přesně na citlivá místa, nabídne po čem duše touží, vykreslí člověka jako oběť (nejprve cizí rasy, pak mocných tohoto světa), ujistí ho, že je pod ochranou vyšších bytostí, nabídne určitou moc, zdraví, věčné mládí, nesmrtelnost... A když už vás má, tak teprve zpřísní, zabruslí do témat, která jsou obvykle konspirační. Probuďte se, nenechte se ovládat mocnými, nedávejte očkovat své děti, nepoužívejte mikrovlnku, nejezte zvířata a tak dále. A jako hlavní cenu, když budeme žít podle těchto slov, nabízí projít branou do vyšší dimenze. Dokonale promyšlené. Snažím se sice věřit všemu a běžně se mi daří nové informace začlenit do svého životního názoru, ale tentokrát, na druhé přečtení se mi to nějak nedaří. I když kniha zároveň staví na hodnotách, proti kterým nic nemám (např. pozitivní myšlení, rovnoprávnost všech tvorů, neodsuzování a další). Zkrátka, dejte si pozor. Nekriticky nepřijímejte, ale ani zcela neodmítejte. Z toho plyne i moje hodnocení, zlatá střední cesta.


Prevítovi
19. listopad 2020
Prevítovi 2011, Roald Dahl

Tahle knížka má ohromné plus, a sice, že je tak drobná. Čtete tu divnotu a než si stačíte udělat úsudek, jestli se vám to líbí, je konec. Je to fakt hodně divný příběh, nicméně dceři se líbil natolik, že donutila všechny čtenáře v domě, aby si jeho četbou taky prošli. Osobně se mi nejvíc líbila první strana.


Techniky snění v bdělém stavu / Šamanismus v praxi
listopad 2020 (16.-19.)
Techniky snění v bdělém stavu / Šamanismus v praxi 2007, Arnold Mindell

Jedná se o techniku vlastně jedinou - 24hodinové bdělé snění. V knize se mísí australští domorodci, buddhismus a kvantová fyzika spolu se spoustou autorových mnohdy až úsměvně zbytečných nákresů. Teorie je to tak složitá (či snad jen složitě popsaná), že díky za všechny ty příklady ze svého života, které autor do knihy zařadil. Chvíli víte, co myslí, a pak se zas ztratíte. Nabízená praktická cvičení jsou vlastně meditace. V knize se dá najít spousta zajímavých podnětů, i žití v bdělosti je asi fajn, jen by se to možná dalo podat srozumitelněji.


Zázračné medicínské případy
listopad 2020 (17.-18.)
Zázračné medicínské případy 2020, Martina Frei

Číst tuto knihu je opravdu pro určité typy lidí nebezpečné. Jmenuje se sice zázračné medicínské případy, a tedy evokuje snad nějaká zázračná uzdravení. Ale tak to není. Je to o tom, kde všude na člověka může čekat nebezpečné až smrtelné nakažení. Je to o tom, že člověk přijde do nemocnice s potížemi a lékaři nemohou přijít na důvod. Nakonec se ukáže něco kuriózně vzácného, často je to zjištěno až po smrti dotyčného. Kniha je to tedy plná bolesti a následného strachu, protože to může potkat každého. Díky autorčině snaze psát poutavě a s vtipem se to čte jedním dechem. Pro pochybovače je pak ke každé kapitole uvedeno množství zdrojů, převážně publikovaných lékařských zpráv. Knihu bych hodnotila plným počtem bodů, ale skutečně si myslím, že někomu může nechtěně způsobit trauma.


Atomové návyky
listopad 2020 (08.-16.)
Atomové návyky 2019, James Clear

Po přečtení úvodu - životního příběhu autora - si řeknete akorát, a co to jako má společného s tématem knihy? Co dává autorovi kompetenci radit ostatním v tomto tématu? A tak začnete číst s mírným předsudkem... Ale konalo se překvapení. Autor se skutečně stal postupem času mistrem svého oboru. Naštudoval si o tom snad všechno. A pěkně srozumitelně a přehledně to prezentuje. Takže beru zpět, autor nám skutečně má co nabídnout. Plusem je i to, že autor nabízí další materiály k vytištění na své internetové stránce, a že něco málo vydavatel přeložil a nabízí v češtině :-)


Odsouzené město
listopad 2020 (13.-16.)
Odsouzené město 2018, Arkadij Strugackij

Asi úplně nedovedu docenit, protože kniha je tak promyšlená, tak prošpikovaná tajnými narážkami na tehdejší režim v Sovětském svazu, tak alegorická, že jsem vlastně ani spoustu věcí nepochopila. Ale na styl psaní bratrů Strugackých jsem už zvyklá, takže jsem si to užila i tak. Teda nebýt toho Kacmana, ten mě rozčiloval stejně jako hlavního hrdinu :-D


Citový život zvířat
listopad 2020 (07.-10.)
Citový život zvířat 2017, Peter Wohlleben

Vypadá to, jako by autor psal jinou knihu než jak ji prezentuje název. Ano, snaží se zamýšlet nad jednotlivými pocity a hledat jejich alternativy u zvířat. Ale stejně tak píše o jiných tématech zvířecí říše - o zvířecích smyslech, stáří, nočním životě atd. Stejně tak je to všehochuť v rámci kapitolek - autor píše o lesních zvířatech, která pozoroval, pak přeskočí na své domácí mazlíky, kterých taky bylo požehnaně, a do toho sem tam stručně zamíchá zmínku o nějaké té vědecké studii (překvapivě i s odkazy) k tématu a navíc kupu svých myšlenek, co se mu honí hlavou. Ale jinak je to vyprávění pěkné, čtivé, něco i pro mě nové - hlavně to o nebezpečných srncích, rozhodně neprovokujte srnce, co na vás výhružně štěká (škoda že jsem knížku nečetla dřív, zrovna letos jsem takového potkala a přišel mi legrační). O životě lesní zvěře se zkrátka dočtete hodně. Pro milovníky přírody je to super knížka napsaná myslivcem, škoda té prezentace.


DivergentCzech
říjen - listopad 2020
DivergentCzech 2015, * antologie

Povídky na téma odlišný svět, "asi jako" byl v sérii Divergence, ale nesměly z ní nic převzít. Hm. Vzniklo tak skutečně to co vzniknout mělo - spousta velice zajímavých nápadů. S knižní sérií Divergence to opravdu nemá nic společného. Což může fanoušky zklamat. A nefanouškům může naopak taková zajímavá sbírka uniknout. Výběr povídek je skutečně skvělý - kromě prvních třech ohodnocených porotou i ty další nejzajímavější nápady.


Ženy a knihy
říjen - listopad 2020
Ženy a knihy 2015, Stefan Bollmann

Nečekaně dobrá kniha! Pohled na život v cca 3 posledních staletích, a převážně samé nové informace, a nadmíru zajímavé. Překvapivě se téměř nic z toho neobjevilo ani v hodinách literatury, ani dějepisu, ani v populárně naučných časopisech. O básníkovi Klopstockovi jsem např. slyšela poprvé, a hle jaký význam ve své době měl. Jako trochu z jiného světa působí kapitola věnovaná fenoménu fanfiction. Mnoho mi o tématu osvětlila, příjemný bonus ke všem těm nevšedním životopisům. Zkrátka jsem nadšená :-)


Experiment člověk
září - říjen 2020
Experiment člověk 1983, * antologie

Druhý výběr pana Iva Železného toho nejlepšího ze světové sci-fi. První výběr Pozemšťané a mimozemšťané mě okouzlil, toto bylo ve srovnání s ním slabší, ale i tak dostatečně dobré. Četla jsem obvykle po jedné povídce (některé ale byly ukrutně dlouhé, na víc večerů) jako pohádku na dobrou noc. Ideální byl např. soubor detektivních příběhů Copak nohy se kradou :-) Bližší hodnocení viz u jednotlivých povídek.


Tichý dech
říjen 2020 (28.-30.)
Tichý dech 2013, Jan Trachta

Tak tohle je wow kniha, plně se ztotožňuji s komentáři uživatelů Akana či osman111 (četla jsem jen poslední stranu komentářů, určitě by jich bylo víc). Doporučuji!


Fascinující život rostlin
říjen 2020 (26.-28.)
Fascinující život rostlin 2015, Volker Arzt

Obálka působí spíš dojmem, že se jedná o nějakou zahradnickou ročenku (že by to bylo tím rajčetem?), bohužel, protože když se nenecháte zmást... Fascinující vyprávění částečně i reportážní formou o tom, jak se filmař snažil vytvořit dokument o rostlinách, jak za nimi putoval, co při tom zažil... Nejen že se dozvíte spoustu zajímavých (a tím myslím opravdu zajímavých) faktů o "inteligenci" rostlin, navíc si i uděláte obrázek o tom, jak takové dokumentární filmy vznikají a jak si občas autoři vypomůžou malým podvůdkem :-) Výhodou dnešní doby je, že si každou rostlinu, o které autor tak obšírně vypráví, můžu vygooglit; a googlení v tomto případě opravdu doporučuju - zážitek bude o to dokonalejší (zvlášť když se vám o popisované akci povede vyhledat i video). Samotný dokument, o němž se autor zmiňuje, zřejmě vyšel pouze německy. Samozřejmě obrazová příloha jako součást knížky by byla pohodlnější. Pak by to už vůbec nemělo chybu. Doporučuju všem zvídavcům :-)


Proč spíme: Odhalte sílu spánku a snění
říjen 2020 (22.-26.)
Proč spíme: Odhalte sílu spánku a snění 2018, Matthew Walker

Autor se s námi nemazlí už od úvodu. Ze své sebevědomé pozice dědce vševědce neurovědce na spánek, který radil i NASA, nám hned zkraje řekne, jak strašně smrtelné je málo spát (podrobněji viz komentáře rabor a Eldar80 :-) ). Je si sebou tak jistý, že nám kromě vědeckých prací (z nichž mnohé samozřejmě provedl sám) předkládá i spoustu svých teorií stylu "podle mě je to tak, že..." Odkazy do knihy nasypal jen tak přiměřeně, sem tam někam, takže těžko říct, zda si někde něco nepřikrášlil, aby zněl co nejvarovněji. Korunu tomu dal v závěru, kdy rozdává rady jak jednotlivcům, tak vládám, jak by konkrétně změnil svět, aby víc spal. Ten člověk svou vizí fakt žije. Možná až nebezpečně. Přes to všechno je to kniha, která vám z vědeckého pohledu (žádná ezoterika) řekne o spánku naprosto všechno. A to všechno bylo proklatě zajímavé. Takže sice s výhradami - ale doporučuju.


Moc přítomného okamžiku - Kniha o duchovním osvícení
říjen 2020 (21.-22.)
Moc přítomného okamžiku - Kniha o duchovním osvícení 2016, Eckhart Tolle

Konečně jsem se odhodlala tuto slavnou knihu už dál neobcházet. Z nějakého důvodu jsem měla pocit, že se mi bude špatně číst, ale že je k dalšímu rozvoji potřebná. Takže - nakonec to čtení bylo v pohodě, člověk asi opravdu musí pro některé knihy dozrát. Uvítala jsem i to, že částečně jde i o formu otázek (a to reálných otázek, jaké napadají každého). Nepochopila jsem úplně všechno, občas jsem i ztrácela koncentraci, ale tak to má být, to důležité pro tuto chvíli mi kniha předala. A nebylo toho málo. Autor často citoval Ježíše, Buddhu, i třeba Lao-c', ale nepochopila jsem, proč stejně často cituje z knihy Kurz zázraků - že by skrytá reklama? Mimochodem další kniha, kterou jsem nečetla.


Pěšky mezi buddhisty a komunisty
říjen 2020 (19.-20.)
Pěšky mezi buddhisty a komunisty 2016, Ladislav Zibura

Moje první setkání se Ziburou. Ačkoli to nebylo až tak čtivé jako Holcová, bylo to zajímavé čtení. Jazykem připomínalo blogové příspěvky (hlavně neustále udržovat pozornost zvláštními obraty či vtípky, že). Jakožto cestopis výborné - dokážu si život tamějších obyvatel živě představit. Ale hlavně zaujme autor sám o sobě - o jeho přístupu k životu, lidem, těžkostem, radostem i vlasti se dozvíme opravdu hodně, a ten přístup se mi moc líbí.


Jak drahé je zdarma?
říjen 2020 (18.-19.)
Jak drahé je zdarma? 2009, Dan Ariely

Autorova první kniha na toto zajímavé téma vyvracející to, co si o sobě a hlavně o ovlivnitelnosti (či spíš neovlivnitelnosti) svého rozhodování myslíme. Ovšem jako první jsem přečetla autorovu druhou knihu Jak drahá je intuice, která je obsahově značně podobná, dle mého názoru i obsahově bohatší, a sama o sobě by bohatě stačila. Zkrátka, jestli jste četli dvojku, tohle bude v lepším případě opáčko, v horším ztráta času.


Zrak mysli
říjen 2020 (17.-18.)
Zrak mysli 2011, Oliver Sacks

Fascinující kniha zaměřená na téma propojení zraku a mozku. Autor nám na řadě konkrétních osob (včetně sebe) čtivě představuje různé poruchy zahrnující tuto oblast, dozvíme se, jak takoví lidé vidí či nevidí, a mimo to i spoustu zajímavostí nebo třeba i výzkumy na toto téma. Autor svou knihu končí podobným rozebíráním celkové slepoty. Téma je zcela vyčerpáno. Dobrá práce.


1