knihyKeMne

Slečny z AvignonuSlečny z AvignonuMichael Třeštík

Takové jak z jiného světa. Mám ráda povídání o umění a mám ráda způsob vyjadřování pana Třeštíka. Moc fajn spojení. A jsem ráda, že taky našel to kouzlo v koupající se ženský od Rembrandta, můj nejoblíbenější obraz od něho. Super byly i ty dodatečné komentáře k jednotlivým článkům po letech.

včera

Další divné hlášky z knihkupectvíDalší divné hlášky z knihkupectvíJen Campbell

Pokračování první knihy. Nemůžu se ubránit dojmu, že sem flákli to, co neprošlo jako dost dobré do prvního dílu. Vyskytuje se tu taky víc hlášek dětí. Zajímavé byly hlášky z autogramiády prvního dílu.

Uzdrav se sámUzdrav se sámAmy B. Scher

Další americký zázračný návod na sebeuzdravení těla, začínající jako obvykle příběhem autorky, kterak se nakonec sama vyléčila a nyní se dělí s ostatními, jak na to. Ovšem musíte věřit tomu, že svalové napětí těla umí odpovídat pravdivě na všechny otázky, které si položíte, a musíte uznávat meridiány a čakry. To je tak ve zkratce, o čem kniha je.

Zaujala mě část sebezpytování, hledání v hloubce své minulosti, kde by mohl mít náš zdravotní problém kořeny. Autorka podává srozumitelný návod i zdůvodnění. Kéž by to bylo tak jednoduché. Nicméně nedokážu souhlasit s tím, že svá chybná přesvědčení nebo špatné zážitky lze jednoduše vymazat nějakým proklepáváním energetických drah. Autorka to v závěru také uvádí na správnou míru, když najednou popisuje, jak u někoho může trvat ozdravný proces dlouhodobě či kolísavě.

No vyzkoušejte a dejte vědět, zda to funguje. Doporučuji tu první část, ve které je velice podrobný mustr, jak zkoumat, kde se ve skutečnosti nachází problém.

předevčírem

Dům u jezeraDům u jezeraKate Morton

Achjo, proč mě čtenářská výzva nutí číst o nešťastné lásce? Nevyžívám se ve smutných příbězích. A tento je smutný dvojnásob, neboť ho vypráví v důchoďáku poslední svědek oněch událostí a neustále zdůrazňuje, jak už dávno nikdo jiný nežije...

Když pominu tu nostalgii a smutek, co celou dobu čtení útočí na city, a trochu těžší začátek, než si člověk zvykne na tu hromadu jmen, jde o mistrné zachycení měnícího se ducha doby v Anglii během prakticky celého dvacátého století, se zaměřením na dobu po první světové. No nechtěla bych být onou vypravěčkou...

předevčírem

Modelkou v padesáti a dalších 36 příběhů z psychologické poradnyModelkou v padesáti a dalších 36 příběhů z psychologické poradnyJan Svoboda

Nešťastný název... Zní tak trochu jako že v knížce budou humorné storky z psychologické poradny. A přitom jde o vážně míněnou sbírku případů, které autor předkládá, aby sloužily jako vzor a naděje lidem, kteří řeší něco podobného. Často to v posledních větách i doslova napíše. Takže myšlenka je to skvělá, ale kdybych na knihu nenarazila v rámci čtenářské výzvy, tak nevím nevím, jestli bych se jako člověk potřebující pomoc k této knížce dostala. Úsměvné je, že často se v případech objevuje konfrontace lidí s životem po sametové revoluci. Nicméně kdyby příběhy, nebo spíš způsoby vyřešení byly víc konkrétnější, nadpisy víc k věci (tedy ne jako tady v beletristickém stylu, ale spíš označující typ problému), dovedla bych si představit knihu jako velmi užitečnou široké veřejnosti. Tip pro vás, pane doktore :-)

Columbo mezi dveřmiColumbo mezi dveřmiRichard Ulman

Drobná knížečka překvapivě od českého autora, která má být holdem slavnému detektivovi. Slibovala jsem si od ní víc. Sice se v ní dozvíte, jak Columbo vznikl a názvy všech epizod, ale už ne jejich stručný děj. Výborným autorovým počinem bylo, že pozorným sledováním všech dílů a toho, co v nich detektiv prozradil, složil jak jeho životopis, povahu, záliby, informace o jeho autu, psovi i plášti a samozřejmě i vše, co šlo zjistit o legendární paní Columbové. Ovšem druhá polovina knihy je nějak mimo mísu - autor vybral pojmy, které se tak porůznu v seriálu vyskytly, a encyklopedicky je vysvětluje. Ehm...

Vědecká vysvětlení nejbizarnějších způsobů smrtiVědecká vysvětlení nejbizarnějších způsobů smrtiCody Cassidy

Zábavná věda, to miluju. Akorát jsem si celou dobu myslela, že autorem této knížky je pan Munroe. Tak ono je takových chytrolínů víc, wow! Pokud jde o obsah, a pominu-li ty šílené překlepy, tak ačkoli mi bylo vcelku jedno, jakým mechanismem v jednotlivých kapitolách zemřu, je knížka nabitá spoustou zajímavých informací. Obohacující.

Jací jsou? – IrovéJací jsou? – IrovéFrank McNally

Pro Irsko jsem vždycky měla nepochopitelnou slabost, ač jsem tam nikdy nebyla. A když tak čtu, jak to v Irsku chodí, snad své mínění radši přehodnotím. Kladem tohoto "průvodce" je to, že se zábavnou formou věnuje snad všem aspektům, jak lze zemi a její obyvatele charakterizovat. Složité dějiny, jazyk i povaha, autor byl odvážný, když se to snažil několika větami vysvětlit. Nicméně často převážil pokus o vtipnost nad obsahem, takže z toho stejně nejsem moc moudrá. No i tak tam lze najít spoustu zajímavých informací.

Rozbité oknoRozbité oknoJeffery Deaver

Když jsem v rámci čtenářské výzvy vybírala, který díl s Rhymem přečíst (je to mé první setkání s ním), zaujalo mě téma tohoto dílu. No a nelitovala jsem. Téměř nebylo znát, že jde už o osmý díl série.

Dobře a poutavě napsaná detektivka, která se vzhledem k postižení hlavního hrdiny točí spíš okolo jeho nejbližších spolupracovníků. Líbily se mi pasáže, které "píše" vrah. Rodinné problémy hlavních vyšetřovatelů možná až zbytečně natahovaly děj. A rušivě na mě působil autorův styl, kdy přeskočí do nějaké vyhrocené akce a až zpětně se dovídáme, co jí předcházelo. Udělal to v tomto díle několikrát a mátlo mě to. Ale odpouštím :-) Kniha je to fakt dobrá a hlavně s aktuálním tématem.

Divné hlášky z knihkupectvíDivné hlášky z knihkupectvíJen Campbell

Jako jo, pobaví, i když něco je spíš smutné než vtipné. Ale podobně jako doktorské historky, i tato knížka má asi největší význam zase pro lidi pracující v daném oboru. Mimochodem, naše knihovna vede toto dílko v oddělení "Citáty" :-)

Síla snůSíla snůKlausbernd Vollmar

První část mě moc nechytla, autor bere obecné pojednání o snech hodně zeširoka. Ale zaujalo mě, že varuje, aby se člověk nezabýval svými sny přespříliš. Tedy aby tak činil, pouze pokud cítí, že je to potřeba.

Praktická část mi přišla trošku pochybná. Způsob, jakým autor se sny (včetně práce se sny ve skupině) pracuje, se moc neshoduje s podobnými knížkami. Zapojuje též afirmace, jógu, akupresuru, menstruační cyklus, ba i velice vážně astrologii.

Jako jiný pohled je to zajímavé čtení, pro práci se sny bych ale spíš doporučila jiné knihy.

Celý životCelý životRobert Seethaler

Přečteno v rámci čtenářské výzvy a upřímně mě to teda nechytlo. Celoživotní téměř osamělý život člověka v zapomenuté horské vesnici, ze které se postupem času stane lyžařské středisko, mi připomněl svou ponurou atmosférou Raisův Západ. Na mě moc depresívní. Akorát ten pokrok pomalu přicházející do vesnice bylo zajímavé sledovat.

Pragmatika lidské komunikacePragmatika lidské komunikacePaul Watzlawick

Tak jsem dočetla údajně základní práci v oboru mezilidské komunikace. No byl to porod. Opět se jako laik podivuju tomu, nad čím si akademici lámou hlavu. Užitečným jsem shledala snad jen rozbor divadelní hry Kdo se bojí Virginie Woolfové, kterou jsem dosud neznala, a potom téměř závěrečnou sedmou kapitolu, která ukazovala, jak lze teorie z knihy využít pro psychoanalytickou praxi.

KruhKruhRona Halsall

Fujtajxl, tak tohle bylo pořádný psycho! Nervy nadranc a napětí do poslední stránky. Prolínání časových rovin i vypravěčů nevadilo, vlastně mi způsob zpracování připomíná Poslední paní Parrishovou :-) A efekt to teda mělo. Nicméně, nervy si ráda šetřím, takže podruhé už tohle číst nechci.

VangaVangakolektiv autorů

Malá knížečka o známé vědmě, ale netuším, co vlastně chce čtenářovi přinést. Autoři zřejmě vzali dostupné prameny a snažili se je nějak sjednotit, což šlo velice těžko, protože v tomto případě se život i slova Vangy staly spíš legendami s různými verzemi.

Knížka obsahuje životopis Vangy (sloučené různé verze, takže takový miš maš), pak nějaké její obecné životní rady, něco málo proroctví a něco o chrámu, který nechala postavit. Větší část knížky pak tvoří několik přepisů rozhovorů, které vedla s klienty. V závěru je pak seznam dostupné literatury o Vanze, vše azbukou. Texty jsou doplněny několika fotografiemi z domu Vangy a chrámu.

Před touto knížkou jsem narazila na pár článků o Vanze a řekla bych, že byly mnohem přehlednější než toto. Ne, nemám z této knížečky dobrý pocit. Zmatečná.

Prašné víryPrašné víryRoger Smith

Knížku jsem vybrala namátkou v rámci čtenářské výzvy a tak nějak jsem očekávala, že tohle mě bavit nebude, protože tématika africké politiky jde mimo mě. No autor překvapil. Sice jsem dle očekávání nepochopila hlavní politické motivy, knížka byla ale hlavně o každodenním syrovém životě chudých Zuluů pod nadvládou mafiánského zbohatlíka s neomezenou mocí. Realita vykreslená do všech detailů (a vnitřností). A i když knížka není ani trošku veselá, je psaná velice zajímavým jazykem. Určitě přečtení nelituju.

Nástrahy zubařského křeslaNástrahy zubařského křeslaAgatha Christie

Ačkoli mi vždycky Poirotovky připadaly jaksi překombinované se spoustou vedlejších zápletek, které jen ztěžují odhalení vraha, tak toto dílko bylo na mě až příliš. Dokonce ani při klasickém závěrečném vysvětlování mi to nezaklaplo a určité věci mi dávaly smysl jedině jako snad neuvěřitelná náhoda.

Líbilo se mi, že knížka je opět zpracovaná tak, aby názvy jednotlivých kapitol dávaly smysluplnou básničku a ze všeho nejvíc se mi líbil ten "epilog", neboli poslední kapitolka. Tahle pointa mě fakt pobavila.

Stromy pro malé zahradyStromy pro malé zahradySimon Toomer

Opět jedna knížka, kterou lze považovat za poklad. Snaží se podávat informace pro "celosvětového" čtenáře, české vydání je navíc opatřeno upřesňujícími poznámkami pro české prostředí.

Potěšil mě i návod, jak o stromy pečovat, a to už od chvíle, kdy se je snažíme vsadit do půdy. Popisy jednotlivých druhů jsou přehledné, překvapivě si všímají i vzhledu kůry, fotografie super. Knížka je určena primárně vlastníkům zahrad, kteří hledají "něco zajímavého" do své sbírky. Já si to teda užila, i když je škoda, že nebylo možné dát větší prostor více kultivarům téhož stromu..

SaeculumSaeculumUrsula Poznanski

Čteno podruhé a nyní to bylo snad ještě lepší, když jsem si jen matně vybavovala hrubé obrysy děje. Líbila se mi ta proměna hlavní postavy i ambivalentnost některých dalších, člověk neví, kdo mu vlastně je nebo není sympatický. Vyvrcholení děje možná trošku přeplácané a při prvním čtení opravdu značně překvapivé, celkově se mi knížka stále líbí. Téma larpů mi vyvolává jistou nostalgii...

Nečistotnost u kočekNečistotnost u kočekRenate Jones

Čteno podruhé, stejně jako se potýkám s již druhou nečistotnou kočkou (z celkového skóre pěti). Opět jsem si připomněla, jak citlivá může být kočičí povaha a že pověstná kočičí čistotnost není samozřejmostí.

Autorka se zaměřuje především na nečistotnost týkající se močení a značkování, takže si to na toho našeho kadila budu muset trochu analogizovat. Úžasně přínosné jsou podle mě konkrétní kazuistiky několika případů i s výsledkem po přijatých opatřeních.

Knížku doporučuji všem kočkařům, protože na pozadí řešení problémového chování zvířat je představen náhled do kočičí duše a empatické vžití se do jejích potřeb.

Fantastické a magické z hlediska psychiatrieFantastické a magické z hlediska psychiatrieVladimír Vondráček

"Duše neexistuje." Tak zní první věta této pozoruhodné publikace, a v tomto duchu přidává autor místy své komentáře. Kniha je stále znovu vydávána, ale nijak modernizována. Z textů dýchá duch doby prvního vydání.

V knize nenajdete to, co by její název mohl slibovat. Spíše jde o obšírné a velmi podrobné vyprávění různých mýtů, bájí a všeho, co souvisí s magií (například se dozvíte, jak si představovali peklo Kambodžané, obsahy několika literárních děl i jakou barvu milují trpaslíci), velmi volně spojené s učebnicí psychiatrie a s několika kazuistikami. Velmi zvláštní je poslední kapitola, která shrnuje téma knihy a volně přejde k podrobnému převyprávění dějin všech náboženství, filozofie i psychologie. Doporučuji jako studijní materiál.

Kniha má velkou hodnotu, co se týče faktů souvisejících se světem bájí a magického myšlení lidí z dob velmi dávných. Celkové propojení s vědou je ale dost mizerné a ty dějiny společenských věd jsou jako z jiného světa.

Potíže v rájiPotíže v rájiBethany Campbell

Docela příjemná (hurá, konečně tu nebylo tolik sexu jako v jiných podobných) harlekýnka na téma uzavřeného prostředí několika osamělých domků, kde se děje něco nepěkného, a jeden podezřívá druhého. Jako detektivka ale za moc nestojí, uhádnutelný konec.

26.12.2021

Přírodní duchové - Elfové a skřítciPřírodní duchové - Elfové a skřítciMarjorie Johnson

Autorka předpokládá, že o problematice už něco víme, protože se snaží oddělovat pojmy elf, gnóm a kobold. Nikde ale neuvádí, čím by se měli lišit.

Kniha je soupisem všech zážitků s těmito bytostmi, které se autorce ve své době podařilo nashromáždit. Snaží se je sice nějak tématicky třídit, přesto je to taková všehochuť. Jak ten a ten člověk šel tam a tam a viděl to a to. Většinou šlo o jednorázové zážitky, často v raně dětském věku, najdou se ale i výjimky, jako je sama autorka, kteří elfy vnímají pravidelně.

Jako připomínka neviditelného světa kolem nás je to účinné, ale to zpracování mě nenadchlo. Nejvíc mě zaujala předmluva Sira Quentina Craufurda, který tvrdil, že sestrojil jakýsi elektrický přístroj, jehož prostřednictvím mohl projevy elfů zaznamenávat. O tomto bych uvítala víc informací.

25.12.2021

Na Větrné hůrceNa Větrné hůrceEmily Brontë

Čteno podruhé a asi ne naposled. Je to takové ponuré čtení, depresívní, o několika nešťastných životech a jedné velmi ukecané vypravěčce. Ale má v sobě nějaké kouzlo.

24.12.2021

Medardova kápě aneb pranostiky očima meteorologaMedardova kápě aneb pranostiky očima meteorologaJan Munzar

Autor si dal tu práci, že sesbíral všechny pranostiky vyskytující se na našem území, které se týkají počasí. No týkají se prakticky hlavně úrody, proto taky obvykle vnikly. Autor nás seznámí s historickým vývojem pranostik i s historií předpovědí počasí, jak je známe z televize.

Sbírka je rozčleněna do jednotlivých měsíců i dní a autor k většině z nich podává nějaký komentář - které pořekadlo kdy nebo kde nebo proč vzniklo (pokud se to ví) a hlavně zkoumá, do jaké míry je pravdivé či snad jen založené na pověře.

Potíž je v tom, že pořekadla jsou hodně závislá na době (od té doby se mohlo změnit podnebí), místu (některá jsou převzatá z jiných zemí) i nadmořské výšce (první sníh, poslední mráz) a často se o jejich původu nic neví, takže nezbývá opravdu než si informace v nich obsažené ověřit empiricky. A tehdy nás autor ujišťuje, že některé opravdu neplatí.

Po přečtení této knížky docházím k závěru, že z hlediska historie a kultury je to cenná sbírka, ale v dnešní době bohužel už přežitek. Knížku nelze používat ani prakticky, protože co by mohlo platit a co ne je skryto uvnitř komentářů.

A docela by mě zajímalo to nové vydání, zda je alespoň modernizováno, protože verze z roku 1986 je opravdu dodně zastaralá co do reálií, které do textů autor v rámci popularizačního přístupu vkládá.

18.12.2021

Případ Arleny FerrisovéPřípad Arleny FerrisovéErle Stanley Gardner

Ke knížce jsem přišla náhodou a schválně jsem si o ní před čtením nic nezjišťovala, jen název dával tušit, že půjde o detektivku. A když jsem narazila na pana obhájce, myslela jsem si, to je ale náhodička, že se jmenuje stejně jako ten televizní hrdina... No jo, kdo moh tušit, že tenhle je originál :-)

Moc se mi to líbilo, četla jsem jedním dechem. Ačkoli po dočtení mám takový pocit, jako by mi něco nedovysvětlili, jen nevím co. Že mi tam něco nesedlo.

17.12.2021

Jezero záhadJezero záhadL. Harris (pseudonym)

Tuto literaturu nevyhledávám, ale poslední dobou se ke mně několik Harlequinek dostalo. A tahle je z nich nej. Taková sladká, plná vášně, s vcelku fajn příběhem, okořeněná portorickým původem hlavního hrdiny z FBI. Ale porád je to jen Harlequinka.

16.12.2021

Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné dětiSirotčinec slečny Peregrinové pro podivné dětiRansom Riggs

Čteno podruhé, poprvé v době prvního vydání. Knížka je napsaná poněkud tajemně, je doplněna pravými dobovými a dost podivnými fotografiemi, které autor úplně přirozeně zakomponoval do příběhu. Protože se jedná o podivné děti.

V době, kdy jsem knížku četla poprvé, na mě působila tak nějak temně, pochmurně, až brutálně. Navíc ve spojení s druhou světovou. Už tehdy jsem věděla, že pokračování číst nechci. Tento díl mi připadal jako takový jemný úvod do něčeho, co bude smutné. Teď po letech už to nepůsobí tolik, nicméně myslím, že dvakrát stačilo a knížku pošlu dál.

12.12.2021

Pánův hlasPánův hlasStanisław Lem

Oproti první Lemově knížce, kterou jsem nedokázala dočíst (nějaké bláznivé cesty Tarantogy), bylo toto vcelku překvapivě čtivé. Tedy pokud měly povídky nějaký děj a nebylo to jen samé filozofování. Takže povídky byly tentokrát fajn, až na Pánův hlas a Tarantogu :-) Více se vyjadřuju u jednotlivých částí.

11.12.2021

Deník ze života s AlzheimeremDeník ze života s AlzheimeremMarkéta Hánová

Knížka pro všechny, kterým Alzheimer může změnit či změnil život. Přečetla jsem ji v rámci přípravy, co mě může potkat. Co lze očekávat. A pro již pečující osoby může být knížka povzbuzením. Užitečné byly nejen osobní zkušenosti autorky s nemocnou maminkou, ale i odborné komentáře různých odborníků.

05.12.2021