knihyKeMne knihyKeMne komentáře u knih

Zelené pokoje Zelené pokoje Ferdinand Leffler

Autor, kterého jsem dříve neznala, a který dokáže zaujmout. O zahradách píše s nesmírnou láskou. Stejně tak působí fotografie, které často chtějí pouze vyjádřit určitou náladu, než aby knihu doprovázely prakticky.

Základem knihy je pohled na jednotlivá zahradní zákoutí jako na pokoje. Trochu rušivě to vyznívá, když autor tuto terminologii už od začátku důsledně užívá, zatímco vysvětlení daných pojmů se dočkáme až v druhé třetině knihy.

Oceňuju hlavně konkrétní ukázky zahrad spolu s povídáním, jak vznikaly, a praktickou část ke konci zabývající se konkrétními návrhy osázení. Samotná stěžejní část, tedy popis "pokojů", je na můj vkus příliš stručná a nekonkrétní. Představuje několik ukázek pro inspiraci uspořádání "pokoje", rozhodně ale ne všechny.

Celkově je to ale pozoruhodná kniha.

13.07.2021 5 z 5

Zahrady od Dany - Naplánujte si zahradu krok za krokem Zahrady od Dany - Naplánujte si zahradu krok za krokem Dana Makrlíková

Nejpraktičtější kniha na téma zakládání zahrad, co jsem v poslední době četla. Plusem je už minimálně české prostředí a aktuálnost. Doprovodné texty jsou k věci, fotografie názorné.

Kniha se zabývá nejprve základními věcmi, co si o zahradě musíte zjistit, než se do něčeho pustíte. Potom samotnými zásadami plánování, jednotlivými prvky zadrady, několika ukázkami projektů (velmi zdařile podanými, včetně osazení), potom pár návody, jak si něco zhotovit svépomocí, a na konci je seznam použitých rostlin - i s fotografiemi.

Doporučuji, podle této knížky si zahradu opravdu lze udělat.

11.07.2021 5 z 5

Posezení na zahradě Posezení na zahradě Rosa Wolf

Ačkoli jde původem o německou knihu, neustále se zmiňuje anglický styl, ale dobrou práci odvedl i překladatel, takže tuto útlou knížku lze bez problémů využít i v českém prostředí, včetně i maličkého adresáře českých firem specializujících se na prodej zahradního nábytku či rostlin.

Knížka se sice točí kolem posezení v zahradě, zabírá ale i témata s tím související, např. materiály i pokládka cest, pergoly, altány, zídky, živé ploty a především rostlinstvo. Na základě této knížky lze opravdu vytvořit funkční místo k posezení na zahradě obklopené vhodným soukromím i rostlinstvem.

09.07.2021 4 z 5

100 nejkrásnějších zahradních projektů 100 nejkrásnějších zahradních projektů kolektiv autorů

Velkoformátová knížka nadchne už od počátku, kdy rozdělí majitele zahrad podle jejich vkusu do čtyř kategorií a podle těchto kategorií jsou taky rozděleny zahradní projekty. Jen ke konci kvalita trochu pokulhává, ale možná je to jen posledním typem zahrad, takže fotky jsou plné květů a pořádně zarostlých zahrad, z nichž ale je vidět jen málo z toho, jak byly navrženy.

Jelikož se jedná o sbírku skupiny zahradních architektů (kteří působí v německy mluvících zemích), jsou i plány tvořené různými programy. Trochu to ztěžuje orientaci v nich. Jednotícím prvkem je ale informační okénko u každé zahrady, jak dlouho rekonstrukce probíhala, velikost zahrady, požadavky zákazníků, použité materiály a zajímavost daného projektu. Ale ty doprovodné texty, to bylo klišé na entou. No co ale psát k tomu jiného... Takže spíš doporučuju prostudovat si všechno kromě nich, i tak to stojí za to.

06.07.2021 5 z 5

Záblesk paměti Záblesk paměti Piers Anthony

Knížky napsané podle filmů ráda nemám, jsou takové umělé a bez umělecké hodnoty. Tady jsem si ale dlouho myslela opak. Film jsem viděla tak dávno, že se mi jeho děj vykouřil z hlavy, a měla jsem za to, že naopak film vznikl podle téhle knížky. Ale víte co ji prozradilo? Ve chvíli, kdy je děj nejnapínavější, sklouzne autor ke stručným větám končícím vykřičníkem, který má umocňovat moment překvapení. Chytré. Ale jak říkám, bez umělecké hodnoty.

Přesto mě knížka do děje rychle vtáhla a nepustila. Líbily se mi hlavně scény, kdy jde těžko rozlišit, co je realita, a pravda může být to i to. I když závěr byl trošku přeakčnělý, v knižní podobě na mě působil trochu směšně.

Škoda toho názvu, proč se prostě nejmenuje jako film? Až si ji budu chtít přečíst znovu, určitě ji podle názvu nepoznám.

02.07.2021 4 z 5

Plánování zahrady:  Vyčerpávající návody, jak navrhnout a založit krásnou zahradu Plánování zahrady: Vyčerpávající návody, jak navrhnout a založit krásnou zahradu Peter McHoy

Designově, obsahově i prakticky vyvážený obsah. Knížka je určena amatérům, kteří chtějí ušetřit za zahradního architekta.

Po základních informacích, jak s plánováním zahrady začít, se autor zaměřuje tematicky na několik typů zahrad (zahrady téměř bezúdržbové, s japonskými prvky, s vodou, skalkou, ekologické, malé, rodinné, ovocné a zeleninové a bylinkové), i když některá témata jsou pojata hodně volně.

Kromě fotek "pro inspiraci" a konkrétních zahradních projektů obsahuje kniha i tipy, jak některé prvky vyrobit svépomocí. Takže i užitečné.

Nevýhodou je, že kniha nejde víc do hloubky, osázení je značně zjednodušené a připadalo mi, že největší prostor dostaly malé zahrady.

30.06.2021 5 z 5

Základní psychosomatická péče Základní psychosomatická péče Wolfgang Tress

Odborná kniha pro lékaře. Z německého prostředí. V české předmluvě se sice píše, jak jsme v tomto oboru daleko za Německem, tím ale veškeré srovnání s Českem končí. V knize se vyskytuje mnoho německých reálií (statistik, vztah zdravotních pojišťoven), hodilo by se do poznámek trochu počeštit, ale nic, překladatel prostě přeložil, jak to stálo, a víc práce za tím není. Škoda.

Kniha se věnuje hlavně způsobu komunikace lékaře s pacientem. Vliv psychiky na nemoce je pouze část tématiky. Spíše jsou to rady, že nestačí léčit jen tělo, ale je potřeba sledovat i životní situaci pacienta. Obvykle následuje doporučení psychoterapeuta, podrobněji tato kniha nezachází. Spíš radí lékařům, jak získat důvěru pacienta, aby si uvědomil i problémy na pozadí a aby ho k celostní léčbě přesvědčili.

Oceňuji zvláštní kapitoly, jak jednat s problémovými pacienty (toto je užitečné i z druhé strany, přečíst si to z pohledu takového pacienta) nebo s pacienty ožehavých kategorií (např. umírající). Zvláštní pozornost je věnována též psychosomatice samotných lékařů, neboli jak se z toho všeho nezbláznit.

28.06.2021 4 z 5

Tajemství sídla Craven Manor Tajemství sídla Craven Manor Darcy Coates

To bude v každém díle nějaká kočka? Je to ale milé, autorka zná kočičí chování dobře, i když kočky jsou jen vedlejšími postavami :-)

Tahle série je pro mě taková červená knihovna duchařských knih. Příjemný naivní příběh s prvky až pohádky, který se dobře čte, jakkoli nepřirozeně působí.

27.06.2021 4 z 5

Tlouštíci hoří rychleji & další fatální moudra z krematoria Tlouštíci hoří rychleji & další fatální moudra z krematoria Caitlin Doughty

Překvapivě dobrá kniha. Název je trochu zavádějící, čekala jsem nějaké veselé historky z daného prostředí. Ale ne, jednalo se o životní příběh jedné dívky, která začala jednoho dne pracovat "u pece". Krom toho je v knize hodně podrobností, co se děje "v zákulisí", i spoustu zajímavostí z historie, reálie ohledně amerického pohřebnictví a spoustu filozofických otázek kolem toho. Vcelku s jejím přístupem souhlasím.

25.06.2021 5 z 5

Kruh Kruh Kodži Suzuki

Kdysi jsem viděla jen parodii v Scary Movie :-) Takže jsem vlastně děj neznala. Na to, jak je to slavná kniha, mi úvodní kapitoly přišly poněkud béčkové. Následné pátrání bylo napínavé, jen to japonské prostředí bylo pro mě trochu cizí. Konec byl sice taky napínavý, ale ve výsledku úplně nadšená nejsem, bylo to už takové překombinované. Myslím, že ani nemám potřebu číst další díly.

24.06.2021 4 z 5

Krize duchovního vývoje, Když se osobní transformace promění v krizi Krize duchovního vývoje, Když se osobní transformace promění v krizi Stanislav Grof

Trošku nemilé překvapení, že se jedná o "antologii" vybraných "esejí" od různých autorů, které dohromady sestavili a úvodem opatřili manželé Grofovi. Takže takový pel mel na dané téma.

Druhé překvapení bylo deset kategorií duchovní krize, tedy to, co všechno tam vlastně spadá. Ke každému bodu manželé Grofovi vybrali jednu esej.

První eseje celkem obecné, nepoužitelné pro seberozvoj, spíš takové naříkání, že lidé s nerozpoznanou krizí končí pod sedativy, místo aby si jí prošli pod dohledem terapeuta. Zajímavý byl článek pana Thompsona o tom, jak člověka posune zážitek s UFO (jeden z bodů), a článek Ram Dasse přibližující začátky duchovního boomu v šedesátkách a o úskalích, jimiž si prošli ti, z kterých se pak stali duchovní učitelé. A samozřejmě článek o probuzení hadí síly, netušila jsem, že to přináší tolik obtíží.

Plusem je obsáhlá doporučená literatura ke každému tématu.

23.06.2021 4 z 5

Bílý dominikán Bílý dominikán Gustav Meyrink (p)

Na tuhle knihu jsem si měla vyhradit víc klidu, který jsem bohužel neměla. Není to klasický román, spíš magický, filozofický, alchymistický, duchařský, náboženský, s hlavní myšlenkou jakéhosi směřování rodu k určitému vyvrcholení v osvobození. Takže jsem to úplně nepobrala, ale šlo tu o něco velkého. Při čtení taková zvláštní atmosféra.

22.06.2021 4 z 5

Jak vzniká počasí Jak vzniká počasí Jaroslav Kopáček

Vysoce odborná kniha obsahující i spoustu vzorců vysokoškolské matematiky, vzniklá údajně z úvodního kurzu studia meteorologie. Ačkoli autor předpokládal též užitečnost pro zájemce, kteří tyto informace potřebují ve svých profesích, ale i pro laické nadšence. Přiznávám, že zas takový nadšenec teda nejsem, abych si hrála s těmi derivacemi.

Pro laiky je knížka vcelku neužitečná. Dozvíme se o složení atmosféry, pak vše ohledně výpočtu tlaku, teploty, výparu a vlhkosti. Dopodrobna jsou rozebrány jevy v atmosféře, např. vzduchové hmoty, srážky, se zvláštním zaměřením na cyklóny a anticyklóny. Mraky jsou probrány jen okrajově. Ani kapitola slibně nazvaná Předpověď počasí nepřinese nic praktického - pouze historii předpovídání a Aladin.

Knihu doprovází obrazová příloha snímků z družic, bez návaznosti na text, v popisku některých snímků autor zavádí i nové pojmy.

Chyběl mi tu slovníček pojmů, kniha je fakt samý odborný výraz.

Takže študenti, vy si to užijte, a laici, jdeme hledat něco užitečného. Tohle je jen samá teorie.

20.06.2021 3 z 5

Kouzlo malých zahrad Kouzlo malých zahrad Paul Collins

Tahle knížka má velmi přitažlivou obálku, ale to je všechno. Autor má jednak značně zkreslenou představu, co je malá zahrada (pracuje s výměrami odpovídajícími standardní satelitní příměstské moderní vesnické zástavbě), a jednak bere všechno letem světem, takové obecné povídání o prvcích tvořících zahradu. V závěru ukazuje několik vybraných zahrad i s jejich půdorysy, ovšem přiložené fotky se zaměřují jen na nějaký určitý detail, zatímco popisný text na celou zahradu, tedy nepříliš názorné. No a ty fotky - originál knihy byl vydán 1989, ale už tenkrát to nafotili nepříliš ostře, nebo snad pro menší formát knihy. Zkrátka ani ty fotky si moc neužijete.

17.06.2021 2 z 5

Angličtí pasažéři Angličtí pasažéři Matthew Kneale

Fajnová knížka, která si mě stále víc získávala s postupem čtení. A to nejsem zastánce čtení o vybíjení domorodých kmenů. Tady mi to téma nějak nakonec nevadilo.

Knížka je zajímavá hned v několika rovinách. Jednak samotný příběh je složen z deníkových záznamů mnoha osob, hlavní postavy píšou samozřejmě opakovaně :-) Jednak z těch záznamů lze tak dokonale poznat charaktery jejich autorů, jejich skryté myšlenky, mnohdy komické, častěji tragikomické, nebo např. naivitu koloniálních manželek. Ten kněz byl tak neskutečně otravnej! Dál, krásně volené jadrné výrazy hlavně domorodců. Dál, příběh ve víc časových rovinách, které se nakonec potkají. A samozřejmě překvapivě vypointovaný konec. A bonus - čerpáno z reálných událostí.

16.06.2021 5 z 5

Mistrovský kurz zahradní architektury Mistrovský kurz zahradní architektury John Brookes

Velká a těžká kniha s velmi zajímavým názvem. Bohužel je spíš designově než prakticky orientovaná. Autor to pojal spíš jako takové vyprávění, počínaje svým dětstvím, seznamováním s různými trendy a historií navrhování zahrad, přes vychvalování různých "známých" zahradních architektů (no jo, ta jména mi nic neříkají) a potom povídání o různých prvcích, které se na zahradě vyskytují. Dozvíme se, že preferuje styl co nejbližší přírodě, a tomu taky odpovídají jeho rady.

Konkrétnímu navržení zahrady (jak vytvořit mřížku atd.) se věnuje jen okrajově, spíš ke každému tématu ukáže jeden nákres, jak to navrhnul on - bohužel navrhoval celosvětově, takže ani to není úplně použitelné. Za mě je kolem této knihy zbytečný humbuk, doporučovala bych ji spíše fanouškům autora.

Ale obrázky jsou pěkné, to zas jo.

13.06.2021 4 z 5

Odvážné plány duší Odvážné plány duší Robert Schwartz

Třetí část knihy Plán vaší duše. I když vlastně druhá - české vydání rozdělilo původní jedno pokračování na dva díly, dost nešťastně nazvaných velmi podobně (Tvořivé plány duší a Odvážné plány duší), přičemž se o tom dozvíte až v úvodu této poslední knihy. Nyní tedy i víc chápu tu obšírnou předmluvu v Tvořivých plánech duší. To musela být v originále teda pořádná bichle.

Zde je jen velmi stručný úvod a hned se vrhneme na příběhy dalších šesti lidí. V této knize se probírají bolestivá témata (násilnické vztahy, homosexualita, znásilnění, incest, samovolný potrat a adopce), proto je autor omílá ze všech stran a rozebírá je vždy s více vědmami. Opravdu mu velmi záleží na tom, aby lidé řešící podobné problémy našli vysvětlení, útěchu a uzdravení, zatímco si uvědomuje, že je to velmi bolestné. Pro mě to bylo trochu až nudné, tolik prostoru pro každé téma, protože se mě to netýká.

Myslím, že tato část celé série může být velmi užitečná osobám daná témata řešícím, a také terapeutům s takovými osobami pracujícím.

13.06.2021 4 z 5

Bydlíme i na zahradě Bydlíme i na zahradě Vlastimil Vaněk

Velmi zdařilé přepracování původní již zastaralé knihy pana Vaňka Bydlíme na zahradě. Autorka (či modernizátorka) se držela původního díla jen volně, a podařilo se jí vytvořit opravdu moderní, čtivou a inspirativní publikaci, kterou obohatila i svými akvarelovými nákresy, mimochodem také velmi zdařilými.

Kniha se zabývá převážně vhodností osázení zahrad různého typu. Kompoziční řešení začlenění prvků je nastíněno jen okrajově. Mám už něco načteno, proto mě tato kniha mile překvapila, možná proto, že konkrétnímu osázení se podobné publikace nevěnují dostatečně, a tak mě dosud spíš strašilo :-) Doporučuji zájemcům o tvorbu zahrad.

12.06.2021 5 z 5

Tvořivé plány duší Tvořivé plány duší Robert Schwartz

Pokračování knihy Plán vaší duše. Tentokrát pro mě trochu méně uvěřitelné, jednak přítomností Ježíše jako duchovního rádce jedné vědmy, jednak pro mě kontroverzním zpracováním tématu zvířecích mazlíčků.

Koncept knihy se trochu liší od předchozí. Přestože je opět značně přítomno nadšení autora přesvědčeného, že píše cosi jedinečného, tentokrát celou třetinu knihy zaměřil na obecné zpracování tématu, a prostor pro konkrétní životní plány zde dostalo jen 5 vybraných osob. Také se dozvíme více i o vědmách, jejichž schopnosti autorovi umožňují zkoumat plány duší.

Nesedla mi ani forma zpracování dialogů - autor své otázky rámuje uvozovkami, zatímco odpovědi splývají s autorovými vsuvkami, a čtenář si tak musí pořád dávat pozor, kdy jde ještě o odpověď "shůry" a kdy už jen o komentář.

Úsměvné byly i reklamy na jiné knížky z tohoto nakladatelství, které byly hojně vloženy do textu jen na základě podobnosti tématu.

11.06.2021 3 z 5

Kámen v okrasné zahradě Kámen v okrasné zahradě Tomáš Bíba

Zvenku na to nevypadá, ale je to odborná publikace, ve které lze nalézt úplně všechno (tedy kromě krbů, na ty odkazuje autor na jinou publikaci). Druhy kamenů pro zahrady, jejich způsob těžby a opracování, kde jsou k dostání, jak je převážet, jak je usadit. Zabývá se podrobnými pracovními postupy všech možných způsobů, jak lze kámen v zahradě využít (včetně nástrojů, místy i nákresů s rozměry frakcí či doporučení odborné pomoci), ale pouze obecně, nejedná se o žádné projekty.

Konkrétně jde tedy o solitérní kameny, skalky, suché zídky, opěrné zdi, zpevněné plochy, cesty, terasy, schody, oplocení, vodní prvky, gabiony, no a tak dále.

Obrázky jsou spíše ilustrační, občas i s ukázkou, jak to vypadat nemá. Ale většina z nich nepochází ze zahrad, nýbrž z různých institucí (arboreta, botanické zahrady, no snad i ulice). Což je škoda.

Takže, pokud se chystáte si nějaký prvek s využitím kamene do zahrady pořídit, lze se tu poučit, co to všechno bude obnášet. Na nějaké hledání inspirace ale naprosto nevhodné.

08.06.2021 4 z 5