knihyKeMne knihyKeMne komentáře u knih

Jak člověk stvořil bohy Jak člověk stvořil bohy Lubor Pok

Překvapivě čtivě podané dějiny světa, se zaměřením na vývoj náboženských představ člověka. A navíc velice vhodné pro děti, autor spoustu pojmů vysvětluje tak, aby to pochopilo i dítě. I když přece jen, tak nadšenou desetiletou holčičku do historie bych fakt chtěla vidět :-) Kniha je psaná formou rozhovoru autora se svými dvěma dětmi, nejčastěji zatímco se procházejí po Praze.

Jen bacha, křesťanům k četbě nedoporučuju, na náboženství je v knize nahlíženo z čistě ateistického (jakože vědeckého) pohledu, i já se při čtení trochu ošívala. Takže ten závěr vyznívá čím dál víc ideologicky. Ale jinak fakt pěkně vylíčen vývoj člověka od nejstarších dob. A jsou tam i obrázky.

16.11.2021 4 z 5

Klíč ke všem vztahům Klíč ke všem vztahům Esther Hicks

Učení skupiny duchovních bytostí, které si říkají Abraham. A jsou značně ukecané :-) Základní myšlenku, že na co zaměříme pozornost a své myšlenky, to si k sobě vibračně přitáhneme, rozvíjejí v celé knize, takže pak už je to takové monotónní. Jo a taky myšlenku v duchu hesla "žít a nechat žít". Nevím proč, ale při čtení mi neustále chodilo na rozum vnitřní varování, že ani duchovní bytosti nejsou neomylné...

07.11.2021 4 z 5

Karanténa s moderním fotrem Karanténa s moderním fotrem Dominik Landsman

Sleduju autora na instagramu a už dlouho jsem se chystala přečíst nějakou jeho knihu. Takže konečně přišel čas.

Musím říct, že autorův humor není asi pro každého, občas trochu přestřeluje, ale na druhou stranu někdy z něj vyjde skutečná perla. A pro tyto perly autora sleduju. Navíc naše děti chodí do stejné školy, takže mi jeho vyprávění připadá taky tak nějak bližší (např. při popisu rodičů čekajících před školou při znovuotevření - ano byla jsem tam taky a Čeňka jsem zpovzdálí viděla). Ale nevím, jestli do nějaké další knihy ještě půjdu, asi mi stačí po menších dávkách na instagramu.

07.11.2021 4 z 5

Prokletí rodu Usherů Prokletí rodu Usherů Robert R. McCammon

Možná byla chyba číst to hned po skvělém Joe Hillovi, ale zkrátka tohle působilo vedle jeho stylu jako chudej příbuznej. Nakonec jsem se sice začetla, zajímalo mě, co bude dál, ale stejně jsem si to moc neužívala. Pointou jsem byla trochu zklamaná. A do toho všechny ty kouzla a čáry...

Ale obálka je parádní!

04.11.2021 3 z 5

Na plný plyn Na plný plyn Joe Hill (p)

Tak na tohle jsem připravená nebyla. Řekne se - sbírka 13 povídek, jenže mi nikdo neřek, že v téměř každé se budou kuchat lidské vnitřnosti. S kingovskou barvitostí.

02.11.2021 4 z 5

Modrý zázrak Modrý zázrak Frauke Bagusche

Místy až moc odborná a místy velmi čtivá kniha o všem, co se podmořského života týká. Škoda, že fotografická příloha byla opravdu jen z archivu autorky a jejích přátel, protože mnozí zajímaví živočichové zůstali bez obrazu a já nejsem s to, porád jen googlit obrázky. Více fotografií "k věci" a nemělo by to chybu.

Poslední kapitola byla hodně smutná. Poslouchat o ničení životního prostředí (včetně podmořského života) není vůbec příjemné a musíme jen doufat, že se ti nahoře včas probudí. Tak nějak začínám tu Gretu chápat...

30.10.2021 4 z 5

Duchové a jejich záměry Duchové a jejich záměry Hazel M. Denning

Autorka se specializuje na "léčení" strašidelných domů, ale i pomoc jednotlivcům nebo výuku začínajících médií, takže zkušeností má hodně a o své zážitky se s námi v této knize dělí. Snaží se z toho udělat jakýsi přehled různých projevů duchů, vždy s ukázkou případu, který se jí skutečně stal. Zároveň se snaží představy o duchách a duších uvést na pravou míru, neboť většina lidí je může mít zkreslené. Zvlášť před některými aktivitami například varuje. Nenásilně se nás i snaží přesvědčit o tom, že tento druhý svět existuje, klade sugestivní otázky a nabízí odpovědi. Vadil mi "americký" styl psaní - na konci každé kapitolky byl odstavec o tom, co nás bude čekat v té další.

29.10.2021 4 z 5

Čtvrtá opice Čtvrtá opice Jonathan Dylan Barker

Hustý! Připomínala mi "Já, poutník" jak strukturou, tak napětím, čtivostí a taky šlo o čas. Moc se mi líbila i přesto, že jsem nevykoumala, jak si nahá osoba v naprosté tmě může změřit tep na 15 vteřin. A jsem ráda, že existuje pokračování, podívám se po něm.

28.10.2021 5 z 5

Ledaže se spletu Ledaže se spletu Michael Třeštík

To jsem tak jednou četla "Jen aby, řekla moje žena", a přišlo mi to fajn. A pak se mi začalo stýskat. I opatřila jsem si toto pokračování. A nezklamal. Prostě ho žeru. Jen toho spodního prádla tam bylo až moc.

27.10.2021 5 z 5

Tělo: čichat, česat, hmatat, propichovat, řezat Tělo: čichat, česat, hmatat, propichovat, řezat Martin Rychlík

Odborná knížka, složená z textů různých českých autorů (často na základě jejich závěrečných prací při studiu) na téma nahlížení na lidské tělo a jeho zdobení či modifikace.

Nejméně zajímavá mi přišla kapitola Hmatat tam, kde není látek, která se zabývá tématem ve spojení s výtvarným uměním a literaturou. Méně zajímavá byla též kapitola o nosu a jeho vnímání napříč kulturami i historií, protože toto téma je tak nějak všeobecně známo. Přechodovou kapitolou je v tomto smyslu ta o vlasech a účesech, která odkrývá i méně známé skutečnosti. Málo známým a tedy nejzajímavějším tématem shledávám tělesné modifikace, zvláště když vycházejí z českého prostředí.

27.10.2021 4 z 5

Vyhasínání mozku Martina Kleina Vyhasínání mozku Martina Kleina J. Bernlef

Zajímavá sonda do mozku čím dál víc podléhajícímu demenci. Otázkou jen je, do jaké míry je pravdivá. Nedokážu uvěřit, že by autor tak dobře tuto problematiku znal, hlavně v konečném stadiu nemoci. Myslím, že v tom období nevíme nikdo, co se tam uvnitř honí za myšlenky. Jako pokus dobrý.

26.10.2021 4 z 5

Lži na pohovce Lži na pohovce Irvin D. Yalom

Skvostné. Ze začátku trochu rozvláčné, nevíte, kdo se nakonec stane hlavní postavou. Ale čím dál víc mě to chytalo. Jak se ty postavy vyvíjely, jak se role obracely. Nejvíc jsem si užívala ten závěr.

A celou knihu jsem se ptala, kolik z toho je skutečná autobiografie autora, protože určité prvky jsem v tom našla. Musel se při psaní scén v ordinaci královsky bavit, třeba když popisoval, co pacientka říká, a zároveň co si doopravdy myslí...

25.10.2021 5 z 5

Hysterie – strach z odmítnutí Hysterie – strach z odmítnutí Heinz-Peter Röhr

Zprvu jsem knížku považovala za poklad, velmi ke mně promlouvala, popisovala zčásti i mé problémy (neboť já mám symptomy snad všeho, v určité míře). Výklad pohádky byl super. Knížka dále popisuje hlavní témata histrionských osobností i cestu, kudy by se terapie měla ubírat. A to je to - knížku nelze vzít jako příručku pro uzdravení svépomocí. Jako seznámení s tématem ale je dobrá.

24.10.2021 4 z 5

Poslední paní Parrishová Poslední paní Parrishová Liv Constantine

Zaujalo svou strukturou. První část vyprávěná z pohledu Amber je v podtatě čím dál nudnější - příběh dívky jdoucí si bezohledně za svým snem. Druhá část vyprávěná její sokyní ale vším otřese. To bylo super překvapivé. A v třetí části z pozice vypravěče se celý příběh vygraduje. Nicméně po tom prvotním šoku už je vše tak nějak předvídatelné a spíš jen tak čekáte, zda se zlo vytrestá samo. Závěr mě však moc nenadchl.

24.10.2021 4 z 5

Výbor z díla III. - Osobnost a přenos Výbor z díla III. - Osobnost a přenos Carl Gustav Jung

Jung měl načteno fakt hodně (aspoň pokud jde o alchymii) a hodně o tom taky přemýšlel. Překvapilo mě, jak dokázal psychologii přenosu aplikovat jako paralelu k alchymistické mystice. To ale bylo taky všecko, čemu jsem dokázala porozumět z oddílu Psychologie přenosu, protože nějaký chytrák ho zařadil už do 3. dílu výboru, zatímco autor předpokládá znalost jeho díla Psychologie a alchymie, které se údajně vyskytují až v 5. a 6. díle, které v tomto novém vydání zatím nevyšly.

Pokud jde o první část tohoto svazku, Vztahy mezi já a nevědomím, bylo to takové zvláštní - chvílemi jsem nerozuměla vůbec a chvílemi jsem se zas nemohla odtrhnout, jak mi to přišlo zajímavé.

22.10.2021 4 z 5

Dalajlamova kočka a čtyři tlapky duchovního úspěchu Dalajlamova kočka a čtyři tlapky duchovního úspěchu David Michie

Čtvrté a doufám už poslední pokračování této krásné série. Proč doufám v poslední - už se toho v předchozích dílech stalo tolik, že část tohoto zabírá nutně opakování, aby byli v obraze i noví čtenáři. Také pátrání po minulých životech Jesky se v tomto díle tak nějak uzavírá.

Témata současného dílu se opět mohou dotýkat každého z nás (zde hlavně jak vycházet s nepříjemnými lidmi, musím si sebe víc cenit, když teď vím, jakým jsem pro druhé drahocenným pokladem, hihi) a opět nám knížka nabízí i jejich odlehčení v přetransformování do kočičích problémů.

18.10.2021 5 z 5

Železo přichází z hvězd Železo přichází z hvězd * antologie

Sci-fi povídky českých autorů, plus několik sci-fi básní Karla Sýse. Tak mám pocit, že sci-fi a poezie moc nejde dohromady. Povídky byly často zajímavé, někdy humorné, někdy smutné, nejvíc se mi asi líbily ty od Zbyňka Černíka, i když ani to mě neuchvátilo natolik, abych se na autora podívala blíže.

18.10.2021 3 z 5

Žraloci Žraloci Jens Bjørneboe

Ke knížce jsem se dostala náhodou a vůbec mě nepotěšilo, že na db jsem ji našla hodnocenou na jen 66 %. Nic moc jsem od ní tedy nečekala.

Nicméně mě chytla hned od první kapitoly, která je vlastně jen jakousi předmluvou, ale i od druhé. Knížka je psaná druhým důstojníkem na lodi a popisuje historii jedné plavby. Hlavní hrdina je klaďas každým coulem, zatímco posádka včetně ostatních důstojníků jsou záporáci až až, i když někteří se nakonec překvapivě jeví ambivalentně.

Souhlasím, že kniha obsahuje i sáhodlouhé popisy lodí nebo reálií života přelomu 19. a 20. století, což je trochu nezáživné, ale celkově mě dostala svojí atmosférou, prostě jsem se k ní pokaždé ráda vrátila pro další porci. Až mi je líto, že toto dobrodružství už skončilo.

11.10.2021 4 z 5

Hodina zázraků Hodina zázraků * antologie

Výběr ruské fantasy tvorby, v podstatě spíš pohádkově laděné než sci-fi. Zde lze vidět potvrzení, že jakákoliv moderní variace na klasické pohádky nedopadá dobře. Naštěstí to nebylo jen o těch pohádkách. Přesto se musím ptát, to opravdu byl tak bídný stav ruské literatury, že se do knížky dostaly většinou slabší povídky, nebo na tohle téma prostě nic lepšího napsat nejde?

... můj hodnotící průměr se zde zdá být vysoko, ale asi je to zkreslené tím, jak jsem vždycky zajásala nad tím, když jsem narazila na povídku, která by se dala číst. Konkrétněji je uvedeno u jednotlivých povídek.

07.10.2021 3 z 5

Předpovědi budoucnosti a pravda o minulosti a současnosti Předpovědi budoucnosti a pravda o minulosti a současnosti Anastasia Novych

Jedná se čistě jen o výtah z předchozích knih - Sensei ze Šambaly III a IV. Slovo od slova je tu zkopírováno vše, co Ahriman nebo Sensei říkal o zákulisí světové politiky. Možná je to tak důležité, aby to v předchozích knihách nezapadlo ve spoustě jiného textu, ale možná jsou to jen konspirace. Ale rozhodně se mi nelíbí, že je to jen jiné vydání předchozího - nic nového.

05.10.2021 2 z 5