Dalajlamova kočka a čtyři tlapky duchovního úspěchu

Dalajlamova kočka a čtyři tlapky duchovního úspěchu https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/445476/bmid_dalajlamova-kocka-a-ctyri-tlapky-du-syN-445476.jpg 5 130 34

Dalajlamova kočka série

< 4. díl >

Dalajlamova kočka je zpět se svými pozoruhodnými postřehy a pronikavými vhledy! Když dalajlamovi nejbližší stojí před úkolem pořídit Jeho Svatosti knihu, kterou by mohl rozdávat návštěvám, přihlásí se o něj všemi čtyřmi tlapkami nečekaný dobrovolník. Kniha má shrnovat čtyři klíčové složky tibetského buddhismu – a zároveň zprostředkovávat pocit hlubokého klidu a důvěry, jaký vyvolává prostá přítomnost Jeho Svatosti. Kdo povolanější by se k tomuto poslání našel než jeho milovaná kočka? Na základě zajímavých setkání s váženými hosty a svých vlastních poutavých dobrodružství vám v této knize dalajlamova kočka přibližuje čtyři klíčová témata nejen teoreticky, ale především v jejich praktické rovině. Díky tomu, jak probírané aspekty tibetského buddhismu aplikuje do vlastního života, získává dokonce nový titul – terapeutická kočka. Jestliže hledáte shrnutí tibetské moudrosti, ovšem z nečekaného úhlu a zdroje, mohla by vás tato kniha možná dokonce dovést k předení!... celý text

Žánr:
Literatura světová , Romány , Duchovní literatura

Vydáno: , Synergie
Originální název:

The Dalai Lama's Cat and the Four Paws of Spiritual Success


více info...

Přidat komentář

Jara.v
11.04.2024 5 z 5

Sérii o Dalajlamově kočce miluji, ale z této knihy si odnáším nejvíc. Tolik moudra a ponaučení, zvláště do dnešního života, jsem si ještě z žádné knihy nevzala. S každým dílem jsou knihy lepší ve smyslu vhledu do nitra žití.

Dédečko75
03.01.2024 5 z 5

Začínám na sobě cítit ponaučení této knihy


Bytost na cestě
15.12.2023 5 z 5

Krásná kniha, šetřila jsem si jí, aby mi tak rychle neutekla. Spousta hlubokých témat, moudrosti, krásného vyprávění a hlavně Jesky :-)

Rihatama
27.11.2023 5 z 5

S pokračujícím příběhem dalajlámovy kočky Jesky nebo taky Sněžné lvice ke čtenáři skrze její prožitky a promluvy prýští moudrost, laskavost, láska a pochopení. Nejsem buddhistka, ne v pravém slova smyslu, takže nedokážu posoudit, jestli předmětné čtyři hlavní pilíře moudrosti jsou opravdu ty nejdůležitější. Jenže kdo jsem já, abych to zpochybňovala :-). A tak ve mě při čtení Michieho příběhů rostlo poznání a pochopení. Nadto mě bavil způsob vyprávění. Michie má literární nadání a jeho kočičí pouť životem s dalajlámou v jeho sídle v Dharamsale v indické Himáčalpradéši tak není určená výhradně příznivcům buddhismu.

Tuším nicméně, že tak jako tak je mezi námi spousta tak trochu buddhistů, i když pro dané projevy chování a stavy mysli neužíváme pojmy jako bódhičitta nebo šúnjata :-). Obecně např. dle mého platí to, co zde Michie přičítá buddhismu, jako např. definice lásky coby přání rozdávat druhým štěstí. Protože tím, že dáváme, sami dostáváme. Ať už si to uvědomujeme nebo ne. Nebo mě zaujala, či spíše pobavila, jiná teze/moudrost, a to že máš předstírat, dokud to, co děláš/říkáš, nebude pravda. :-). Pravdou taky je, že to, jak člověk prožívá určitou událost, závisí víc na mysli prožívajícího než na samotné události. Změnit prožívání události tak lze změnou mysli (příčina našeho utrpení je v našem srdci a naší mysli). Michie mi taky docela naboural mou představu o mém vnitřním já, na které lze v principu svést všechny osobní špatné, nadto často i špatně skrývané pocity, postoje, pohnutky nebo vyjádření. Veskrze zajímavá kočičí škol(k)a buddhismu.

A pro úplnost ještě ony čtyři klíčové složky tibetského buddhismu:
- zřeknutí se připoutanosti - vzdát se skutečné příčiny neštěstí
- soucit osvícené mysli (bódhičitta)
- prázdnota - vzdát se falešného vnitřního já - světlo moudrosti - spočinout v míru (šúnjata)
- guru jóga - úcta k vlastní schopnosti osvícení.

tinka1974
30.09.2023 5 z 5

Další krásný kočičí příběh. Tentokrát jsem četla knihu. Krom budhistických mouder hrozně ráda vnímám Jesku a její líčení. Možná je to i tím, že přechozí díly jsem poslouchala krásně načtené od paní Jirešové a její hlas se ke kočičce tak hodil, že se mi při čtení zdá, že ji a její intonaci slyším. Vřele doporučuji. A dokonce se mi osvědčila i jako kulisa k usínání (tedy audio předchozích dílů).

bajulda
26.08.2023 5 z 5

Příběhy Dalajlamovy kočky jsou dokonalé a krásně formují mojí mysl.

Elea
10.06.2023 5 z 5

Kniha se mi líbila, velmi srozumitelně vysvětluje základy buddhismu.

niki-chan
18.02.2023 4 z 5

Tento díl s Jeskou, stejně jako ostatní, se mi velmi líbil. V tomto díle mi přijde, že se otázky základů buddhismu řeší více a v knize se na ně klade větší důraz, než na příběh.

Lynxova
05.09.2022 4 z 5

Přečetla jsem během dvou týdnů tři knihy o JSK a to Dalajlámova kočka a Síla meditace, Dalajlámova kočka a čtyři tlapky duchovního úspěchu a Dalajlámova kočka Probuď v sobě kotě. Poslední knihu jsem dočítala při dnešním obědě a už jsem chvilkami měla pocit, že dost už bylo kočky....a teď je 21h večer a mně, ta kráska chlupatá a moudrá najednou, jako společnost při večeru o samotě, chybí...a když hledím na moji,velmi obsáhlou, knihovnu, ač v ní mám převážně knihy v podobném duchu a hledám, co nyní číst, nic mi nepřináší ten příjemný pocit jako Jeska. Přeji stejně fajn naladění všem čtenářům.

janulka1310
09.05.2022 5 z 5

U této série vůbec neplatí to, že další a další díly bývají slabší...Naopak, mně by se ze všech dílů líbil jeden dlouhý román...vše do sebe krásně zapadá, vše na sebe navazuje a autor jen nechává postavy růst a rozplétá další zajímavosti. Dalajlamova kočka je prostě úžasná :)

lenuskav
19.02.2022 4 z 5

za mě sice nejslabší díl, ale pořád krásnej

Renike
26.01.2022 5 z 5

Naprosto fantastická série a úžasný, i když pro mě trošku náročnější, 4.díl. Probírá čtyři klíčové aspekty tibetského buddhismu, aniž bychom si uvědomovali během čtení dalších nádherných dobrodružství dalajlamove kočky.

knihyKeMne
18.10.2021 5 z 5

Čtvrté a doufám už poslední pokračování této krásné série. Proč doufám v poslední - už se toho v předchozích dílech stalo tolik, že část tohoto zabírá nutně opakování, aby byli v obraze i noví čtenáři. Také pátrání po minulých životech Jesky se v tomto díle tak nějak uzavírá.

Témata současného dílu se opět mohou dotýkat každého z nás (zde hlavně jak vycházet s nepříjemnými lidmi, musím si sebe víc cenit, když teď vím, jakým jsem pro druhé drahocenným pokladem, hihi) a opět nám knížka nabízí i jejich odlehčení v přetransformování do kočičích problémů.

hlavajda93
24.09.2021 5 z 5

pěkné pokračování příběhu o Jesce, spoustu věcí k zamyšlení, ikdyž v tomto díle už o trochu složitější

pablito
16.08.2021 2 z 5

První knižka od Davida Michie, kterou jsme četl. Jistě si své čtenáře najde, se mnou ale nějak způsob pojetí nezarezonoval, resp. mi to připadalo nějak kýčovité. To ale nic nemění na tom, že si přečtu od autora i něco dalšího.

New-radus
28.07.2021 5 z 5

Oproti předchozím dílům se mi zdá malinko náročnější, ale 4 zásady buddhismu vysvětluje úžasně.

Aggie.
01.07.2021 5 z 5

Tato série je pro mě neuvěřitelně komfortní, uklidňující a inspirující četbou. Že je hlavní postavou a vypravěčkou kočka, taky velmi pomáhá. Jak je na začátku knihy zmíněno, když si čteme něco o zásadách budhismu, nikdy si vše zcela nezapamutejeme slovo od slova, ale ani to není potřeba, důležité je, jaký si z toho odnášíme pocit a myslím, že z těcto knih si vždy odnáším hodně.

Betti
27.06.2021 5 z 5

Další úžasné pokračování série Dalajlámova kočka, která byla stejně obohacující jako předešlé díly. Tentokrát se Jeska seznamuje, jak už název napovídá, se čtyřmi principy duchovního úspěchu. Prostřednictvím jejích příhod dokážeme jednotlivé praktiky lépe pochopit a následně implementovat do našeho života. Knihou nás doprovází už nám známé postavy, ale objeví se i úplně nové. Stojí za to si ji přečíst.

lentilka_007
13.03.2021 5 z 5

Audioverze knihy je moc povedená, už si ani nedokážu představit, že bych knihu jen četla, ztratila by pro mě část svého kouzla. Myslím, že ani ve čtvrtém dílu děj neztrácí na dechu a autor opět nezklamal. Moc milá série knih.

josska
06.03.2021 5 z 5

Jedním slovem skvělé,,poslouchám to jako audio,moc mě to baví,myslenky,,tím že mám ráda jogu a vše okolo,,tak mě to asi baví víc,,,ale není to nutné,,,je to zklidnění,třídění myslenek,,,,těším se na další,,mám je už připravené všechny,,,,