Dalajlamova kočka a síla meditace

kniha od:

Dalajlamova kočka a síla meditace https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/293922/bmid_dalajlamova-kocka-a-sila-meditace-PzA-293922.jpg 4.6 377

Dalajlamova kočka série

< 3. díl >

Začtěte se do kouzelného vyprávění moudré himálajské kočky a objevte sílu meditace. „Pokud jste někdy pochybovali, zda má vaše kočičí společnice nějaký vlastní vnitřní svět, tak se jen dívejte, co se děje, když usne a ztratí vědomou kontrolu nad svým fyzickým tělem... jak jí cukají nohy, chvěje se jí čelist, někdy možná nakrčí čumák nebo dokonce zamňouká. Kočky skutečně umějí být velmi pozorné a bdělé. Jenže jsme také myslící bytosti. V mém případě bohužel myslící až příliš.“ Ve třetím díle série příběhů Dalajlamovy kočky se Jeska (Její Svatost Kočka) vydá za dalším úkolem: naučit se meditovat. Budete sledovat cestu jedné nádherně nedokonalé bytosti na cestě k osvícení. Společně s Jeskou se naučíte nové způsoby, jak pracovat se svojí myslí. Zpomalíte, naleznete klid a objevíte svoji hlubokou přirozenost – čistou lásku a soucit. Znovu se setkáte se starými známými z Dharamsaly, ale v příběhu nebude nouze o mnoho zajímavých lidí (a samozřejmě i zvířat), které Jeska potká, ať už v dalajlamově okolí nebo mezi návštěvníky Himálajské literární kavárny. Dozvíte se například, co mají společného blechy a meditace, jakého zvířecího kamaráda má Jeho Svatost papež a jak dlouho se vlastně dalajlama s Jeskou znají. A dojde i na nejedno nečekané překvapení.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Romány , Duchovní literatura

Vydáno: , Synergie
Originální název:

The Dalai Lama's Cat and the Power of Meow , 2015


více info...

Komentáře (71)

Komentáře 71 Recenze 2

dedecko
dedecko
18.11.2023 5 z 5

Super poučné a člověk se u toho zklidní

uzivatel6305
uzivatel6305
13.11.2023 4 z 5

Pořád milé počteníčko/posloucháníčko. Není to nic náročného a opravdu to nutí člověka k zamyšlení. Příběhy hlavních postav pokračují a vše je tak krásně a mile podáno. Po tomto díle mám opravdu chuť opět vyzkoušet meditaci, ale hlavně chuť se seznámit s Dalajlámou. Doporučuji.


Bytost na cestě
Bytost na cestě
31.01.2023 5 z 5

Opět moc krasné čtení, které přineslo hezké momenty, smích i uvědomění.

alekis
alekis
30.11.2022 5 z 5

Myslím, že anotace je vypovídající a moje hodnocení také. Takže, ať nedráždím hada bosou nohou, ať se tu zas neocitne přiklepnutý spoiler, víc ke knize neřeknu. Snad jediné: chci zdůraznit, že zatímco předešlé čtení hodně rozebíralo (zkráceně řečeno) sílu a důležitost přítomného okamžiku, tady je to o síle mysli.
Lidská mysl, cosi, co rozvinuto meditací, nemá hranic... Jen by bylo dobré poučit se od Jesky (v závěru knihy), jak meditovat :-).

Přesto bych se chtěla trochu zamyslet, protože vůbec nejlepší pro mě je, když mě četba přivede... no prostě k zamyšlení :-).
Karma... Na to se rýmuje známé zdarma, ale nevím, jestli to zrovna tak je. Vždycky je totiž něco za něco.
Nejsem znalec, nepátrala jsem, neinformovala se, moc toho vlastně říct nemůžu. Ale vůbec představa, že jsme s některými lidmi karmicky... dalo by se tomu možná zjednodušeně říct osudově... spojeni... A to přes minulé životy a přes staletí... tisíciletí...
To je tedy vskutku pecka, když si to človíček, taková nicka oproti Vesmíru, představí...

Je pravdou, že většinou nad tím vůbec nepřemýšlím, ale občas zas tak trochu tuším, že některá moje životní napojení na určité lidi v sobě měla či mají cosi osudového...
Pro mě z toho vyplývá, že ať jsou ta karmická spojení jakákoliv, ať je skutečně odhalím, nebo jen vytuším, důležité je, že mi něco dobrého do života přinesla... A snad i já zas totéž - doufám, že stejně tak dobré, vracím.
Ale možná jsou tyto úvahy scestné a karma je úplně o něčem jiném :-).

Manifest blech
Manifest blech
09.05.2022

Krásné příklady meditace nejen Jesky. Blechy a dokonce mentální, to je dokonalé, věřím, že se k téhle knížce někdy vrátím.

tinka1974
tinka1974
25.03.2022 5 z 5

Moc jsem si Jesku oblíbila a tento díl jsem si opět vyslechla a poslech užila. Je to moc milé, jemné, poučné, laskavé..... prostě pohlazení po duši s návodem na meditaci. Když může meditovat kočka, tak proč ne já. Moc se mi líbí výraz mentální blechy. A ano, není nad obyčejné věci

Clea3112
Clea3112
05.10.2021 5 z 5

Krásné. Půvabné. Vtipné. Laskavé. Moudré. Hravé. Podnětné.Nevšední.Něžné.....Moje první setkání s Dalajlámovou kočkou, ačkoli se jedná o třetí díl, a jsem okouzlena. Autorovi se opravdu podařilo skloubit na malém prostoru tak mnoho - hlubokou moudrost i lehkost pobavení, originalní pojetí příběhu s každodenností obyčejného dne, mnohaletou tradici východní filozofie s velkorysou chápavostí nedokonalosti lidské existence. Těším se na další díly.

VílaElvíra
VílaElvíra
04.06.2021 5 z 5

Ani třetí díl nezklamal. Milé čtení plné velkých a důležitých myšlenek.

lentilka_007
lentilka_007
13.03.2021 5 z 5

Audioverze této knihy přidává na kvalitě velmi výrazně. Kniha je skvěle namluvená a závěrečná meditace je moc fajn.

elyonka9643
elyonka9643
08.02.2021 5 z 5

Knížky o JSK zbožňuju. Všechny je mám v audioverzi a moc ráda je poslouchám. Takže na tuhle jsem se taky moc těšila a opět mě nezklamala. Moc se mi líbí, jak autor dokáže filozofické myšlenky napasovat na události běžného světa a srozumitelně je tak vysvětlit. Asi první kniha o meditaci, která mě opravdu donutila začít pravidelně meditovat.

indyka
indyka
11.01.2021 4 z 5

Osobně vidím ve třetím dílu více děje a méně myšlenek - zřejmě půjdu proti proudu, ale vidím v tom klad. V předchozích dílech totiž byly myšlenkové a dějové části na sobě trochu krkolomně a nedůvěryhodně našroubované, to tady odpadá.

Jednoduše - další milé čtení s přesahem.

knihyKeMne
knihyKeMne
03.12.2020 5 z 5

Tak jsem si říkala, co mi asi ještě může Jeska dát, po dvou dílech?

A dala mi přesně to, co předtím, o nic míň. Příjemné chvilky v její a dalajlámově společnosti, zatímco se nenásilně opakují stará moudra. Náramně uklidňující. Pro nás milovníky koček dvojnásob.

Skypový rozhovor s čoklíkem pobavil :-)

Gabi13
Gabi13
29.10.2020 5 z 5

Ze třech volných pokračování Dalajlamovi kočky je pro mě tento díl nejkrásnější. Pomohl mi v časech koronaviru pochopit spousta vnímání světa a myšlenek. Bylo to prostě příhodné číst o meditaci právě teď. Doporučuji jako lék.

Milly34
Milly34
28.09.2020 5 z 5

Miluji tuto kočku a její přístup k životu. Miluji její příběh a cestu kterou s nadhledem sobě vlastním, autor prostřednictvím této kočky přináší

CrazyPiškot
CrazyPiškot
19.07.2020 5 z 5

V tomto díle je takový jemný návod, jak začít s meditací a taky proč. Rinpoče tomu krásně přichází na kloub a myslím, že čtenář má pak chuť to zkusit taky :-) Všechny díly Dalajlámovy kočky mám moc ráda, ty její myšlenkové pochody jsou tak osvěžující a rychle se do ní člověk vžije :-)

Ashi
Ashi
07.07.2020 5 z 5

Tuhle serii knih naprosto miluji. No řeknete cítili jste někdy při čtení knihy tak naplnující, uklidňující a úžasný pocit? Opravdu jsem cítila všeobjímající klid Dalajlamy. Přečetla jsem ji i přesto, že se mi do meditace nechtělo, myslela jsem si, že jde jen o to mít prázdnou hlavu a to mi přišlo "zbytečné". Uvědomila jsme si však, že je lepší se na meditaci dívat jako na relaxační techniku a použít ji ve chvíli, kdy mám v hlavě moc myšlenek a nedokážu se soustředit.
A vlastně asi neexistuje jiná serie knih podobná této.

Rihatama
Rihatama
12.06.2020 5 z 5

Příběh dalajlamovy kočky už čtenáři dobře znají od první knihy. Zájem tak významně klesá u druhé knihy soudě podle počtu komentářů a málokdo pak vydrží do třetího pokračování. Kdo nevydrží, jde za příběhem. Milým, zajímavým, ale jenom příběhem, který se brzy vyčerpá. Kdo vydrží a čte dál a dál, jde za myšlenkou, kterou ten roztomilý kočičí příběh zprostředkovává. Přes meditací honosící se titul tady jdou myšlenky Michieho mnohem dál, jako už předtím, a není potřeba se proto bát, že kdo nemedituje nebo nemá o meditaci zájem, že mu kniha nemá co dát. Opak je pravdou. Jen je potřeba se vyrovnat s občas dost nafrněnou Jeskou (nejsou kočky ale právě takové...?). Kniha je tak prosycená pozitivismem, že i toho největšího bručouna snad potěší. Na každý pád opět zazní pár velmi inspirativních myšlenek. I kdyby jedna, pokud zaujme, stojí čtení podle mého za to. Já ji právě přečetla podruhé, což hovoří samo za sebe.

Dokonalá metafora:
"Nemůžeš přinutit poupě aby rozkvetlo tím, že mu budeš roztahovat okvětní plátky."

A jedna pěkná úvaha o tom, jak přijímat sám sebe:
"Nesmíme dovolit, aby se dokonalé stalo nepřítelem dobrého."

3Ketrin
3Ketrin
14.04.2020 4 z 5

Mile mě překvapila

Ema22
Ema22
31.03.2020 4 z 5

První díl trilogie mě velmi potěšil, druhý byl slabší. Nyní jsem opět spokojena. Odpočinkové vypravování se spoustou myšlenek, které mě provázejí po několik týdnů.
"Mysl je jako zahrada...a ty rozhoduješ o tom, co v ní bude růst: jestli plevel, nebo květiny."

Rohy89
Rohy89
27.03.2020 3 z 5

I třetí pokračování Jesky je naučné a uklidňující. Trošku mi vadilo stále se opakující vrácení k minulým událostem. Jinak OK.

jejda.majda
jejda.majda
03.03.2020 3 z 5

Trilogii Dalajlamovy kočky jsem měla sfouknutou poměrně rychle. Knížky se čtou skoro samy, příběh je jednoduchý a děj docela předvídatelný. Na druhou stranu jsou všechny Michieho knihy o Dalajlamově kočce plné životních mouder a i když se podle nich třeba už chováte nebo je znáte, je hezké si to připomenout. :-) Všechny knížky jsou takové milé a oddychové.

Janadvorackova
Janadvorackova
19.01.2020 5 z 5

Malá sněžná lvice nezklamala ani do třetice -:))).
Krásně hloubavé. Spousta skvělých myšlenek.

Také mrkněte do "zajímavostí" a meditujte už -:))).

lukas9608
lukas9608
09.12.2019 3 z 5

Stejně jako první díl... Neurazí ani nenadchne.

YA-girl
YA-girl
03.12.2019 5 z 5

Ve třetím díle najdeme mnoho zajímavých a "použitelných" úvah a postřehů zdaleka nejen o tom, jak meditovat (tomuto tématu je ostatně podrobněji věnována jiná kniha autora, a sice Pospěš si a medituj), ale i jak udržovat bdělou pozornost, jak hledat vnitřní spokojenost... o tom, jak zbytečně kritičtí umíme být sami k sobě ve svých myšlenkách... a kniha se dotýká i minulých životů, nebo třeba toho, že na utrpení nemusíme nutně pohlížet jen negativně, ale že nás může dovést k růstu a rozvoji. Stejně jako v předchozích dvou dílech - myslím, že každý si tu najde to svoje téma, které třeba právě zpracovává nebo zpracovat potřebuje. Já to "svoje" poznala vždycky podle toho, že se mi oči bezděky zalily slzami... měla jsem pocit, jako kdybych "prozřela", a přitom takhle zpětně mi přijde, že jsem se nedovídala nic, co bych už nevěděla. Jenom jsem prostě potřebovala, aby mě na to někdo jemně upozornil... Kniha pro mě byla silná a jemná zároveň... a určitě celou tuhle sérii doporučuji! :-)

Květ
Květ
01.12.2019 5 z 5

Poslední setkání s Její Svátostí Kočkou tentokrát především na téma meditace pro mě bylo opět příjemným ponořením se do pozitivních myšlenek. Tak jako předchozí dvě knížky je i tato jednoduše psaná a lehkou formou vysvětluje benefity meditace a praktikování dharmy obecně. Po kočičce se mi bude stýskat, uvítala bych i další díly.

hellllca
hellllca
23.08.2019 5 z 5

Četla jsem ušima, tedy audiokniha. Příběh i hlas paní Ivany Jirešové jsou uchu naprosto lahodící.

110022
110022
09.06.2019 4 z 5

I tenhle díl stál za přečtení, ani tady nemám co vytknout.

aktijnov
aktijnov
17.03.2019 5 z 5

Je sice divné začínat od třetího dílu, ale i tak jsem byla uchvácena...

DragonflyT
DragonflyT
07.02.2019 5 z 5

Myslím, že z trilogie je tato kniha nejslabší. I přesto je však krásná. Líbí se mi styl autorova psaní, líbí se mi myšlenky a miluji kočky. Nemůžu jinak, než hodnotit stejně jako předchozí dvě.

LenkaV.1
LenkaV.1
20.01.2019 4 z 5

Důstojné završení celé trilogie a myslím, že i zakončení v pravou chvíli. Nevím, zda případný čtvrtý díl, kdyby byl, by měl ještě co přinést.