Hysterie – strach z odmítnutí

Hysterické osobnosti často svým chováním a prožíváním trápí lidi ve svém okolí, ale přesto nejvíce trpí samy. Ať už se jedná o muže či ženy, soužití s hysteriky bývá náročné a dotyční se od svého okolí často dočkají odmítnutí. Paradoxem však je, že právě strach z odmítnutí je důvodem hysterických způsobů chování a prožívání. Autor popisuje i další vnitřní konflikty hysterických osobností, jako jsou nízké sebevědomí či pocit vnitřní prázdnoty. Heinz-Peter Röhr ukazuje na pozadí jedné z pohádek bratří Grimmů (Chytrá Běta) příčiny symptomů hysterie, jejich různé projevy i možnosti léčby. Kniha je psána pro psychology, psychoterapeuty a čtenáře se zájmem o populárně-psychologickou tematiku....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/62_/62246/hysterie-strach-z-odmitnuti-8Z0-62246.jpg 4.337
Literatura naučná, Psychologie a pedagogika
Vydáno, Portál

Angst vor Zurückweisung, 2007

Kniha Hysterie – strach z odmítnutí

laurentin

výborně napsaná, pochopí každý, skvělé využití pohádek ...

Antares

Táto kniha ma tak trošku "posadila na prdel". Patrím medzi záujemcov o psychológiu z radov laikov, ktorí hľadajú odpovede. A zrovna tu som tých odpovedí našla pomerne dosť. Síce nemám hysterickú poruchu osobnosti, no nejaká tá "dráma" sa nájde všade. Röhr popisuje problematiku bez servítky, ide úplne na kosť a darí sa mu to s obdivuhodnou zrozumiteľnosťou. Kto čaká návod, ako z toho von, bude sklamaný. Jediná cesta je cesta k sebe samému. Pre každého to však môže znamenať niečo diametrálne odlišné..

hu_87
02.11.2018

Zajímavý pohled na histriónskou poruchu osobnosti. Koupě se mi vyplatila - opět :)). Dozvíte se třeba, co vše může vést k rozvoji HPO, jak se tito lidé dívají na lidi okolo a vztahy... no prostě podrobněji sepsaná analýza hysterického charakteru, nijak náročné na pochopení i pro laiky.

Mimir
22.10.2018

Moje druhé stretnutie s Röhrom a opäť sa ukázalo, ako výborná investícia. Autor Vás príjemným spôsobom vybaví základnými vedomosťami o podceňovanej diagnóze, ktoré bola nahradená v MKCH názvom Disociativná porucha osobnosti z jednoduchého dôvodu. Diagnóza hysterik, hysterka sa nevyhlo laickej profanácií v každodennej vrave, a tým stratilo na serióznosti, pričom je dnes, podľa môjho uváženia viac ako aktuálne.

mankurt
05.09.2018

Jasně a čtivě napsaná kniha i pro laiky. A pro mě i zajímavý pohled na to, jak se dá vykládat jedna z pohádek bratří Grimmů.

zipporah
11.06.2017

Žeby hysterici prebúdzali k životu narcisky?:D

"Ľudia hrajú divadlo. Všetci musíme občas hrať, byť zdvorilými, zhovievavými atď. Hysterici inscenujú hry, ale touto formou sa snažia riešiť problémy. Zvyčajne sú to hry, ktoré nepresvedčia, naopak vyvolajú odpor okolia........." Čiže hysterici - špatní herci, ktorí nezískajú potlesk (po ktorom tak túžili), dobrí herci ale ošudia tento svet?!:D Rozdiel je asi v tom, že prví chcú potlesk, uznanie, druhí čo najviac hmoty, tá sa dá získať aj bez potreby uznania a potlesk im verú nedá nikto, nenápadní herci z dobrých rodín? Neviem, ale istým spôsobom mi to príde nedokončené, otvorené k blížiacej sa tragédii, ľudských zlyhaniam a katastrofám... Jednoducho dráma, ktorá je taká nevyhnutná pre ani nie umenie, ako pre sám život, drámu potrebujeme rovnako ako humor (možno preto je Hamlet nadčasové dielo). Aj humor sa tam spomína. Tak teda mi kniha pripomína, aby som brala s humorom kvalitných hercov resp. narcisov... lebo osobne nepatrím medzi dobrých hercov, keď sa mi nechce byť zhovievavou, vyvolávam odpor. To sedí z vl. skúsenosti. Som skôr hysterický typ, skúsenosťami utlmený resp. dozretý, verím si, aj keď som ešte o narcizme od toho istého autora nečítala. To, že sme hercami je v poriadku, transakčná analýza od Berneho to vysvetľuje super, keby som ju neprečítala, schytám z tejto knihy depresiu, lebo autorova vsuvka že "občas" hráme... toto malé slovíčko, definujúce čas, je temer neviditeľné, čitateľ si môže predstaviť len, že permamentne čosi hráme, ale Berne nás vyvedie z miery. Berne nám dáva nádej. Berne hovorí až o piatich / štyroch kategóriách, ak mi dobre pamäť slúži, takže štyri / tri zostávajú nedotknuté hrou... Áno, hry zámerne škodia, to je prípad hysterika. A potom sú antihysterici, naši kultúrne založení dravci (pravdpodobne narcisky), ktorí škodia veľmi nenápadne, nevyčerpávajú blízke okolie, stačí, že sa pretvarujú do takej mieri, aby si udržali svoju pozíciu a zdržali biednejších hercov na svojich starých, chudobných miestach. Samozrejme, že toto nie je hysterická hra, je to hra bez emócií ()takže opak hysterika), ale rovnako odpudzujúca ako hra hysterika. Len sa ťažšie k nej prizrieme, pretože je časovo a priestorovo náročná na pozorovanie. Tak hovorí moja stará aj čerstvá skúsenosť, z detstva či z terajška, či podľa príbehu A. a R. ("nádherný" prípad z Anglicka dvoch 4 ročných dievčat, na ktorej som sa zúčastnila ako svedok. Demonštruje hru hysterika a narcistu - zrejme, lebo mám pocit, že narcista bude ten protipól. Záver prípadu bol jasný, narcis vyhral, hysterik bol skopaný krivdou. Narcis vyšiel ako lepší hráč.)

Okrem tejto stránky kniha rieši príčiny vzniku, ponúka na slovo skúpejšiu liečbu. Chýba mi od autora tá "láskavosť", ktorú dobrý psychoterapeut ako autor knižky má, alebo som si na ňu zvykla u Yaloma a ešte u jedného nemeckého... Síce tam sú prípady, ale teória ich zatopila, najskôr to bude tým. Možno vplyvom hystérie nadobudol "tvrdosť":D, takže by som tomu smutnému budúcemu čitateľovi navrhla prečítať si niečo o reziliencii v detství a dospělosti.. je menej úvahová, úvahy sú niekedy na škodu:/

zluvav
27.03.2015

Úžasná kniha! Vřele doporučuji, opravdu popisuje to, co se děje v hysterikově nitru.