Hraniční porucha osobnosti

V současné době stoupá počet lidí, kteří trpí takzvanými ranými poruchami. Jednou z nich je i borderline čili hraniční porucha osobnosti. Odborníci očekávají, že v budoucnosti bude výskyt raných poruch ještě častější než dnes. V současnosti se odhaduje, že hraniční poruchu osobnosti vykazuje až 50% pacientů, kteří vyhledávají psychoterapeutickou pomoc. Zkušený německý terapeut Hans-Peter Röhr se ve své knize osobitým způsobem zabývá vznikem této poruchy, jejím průběhem a naznačuje možnosti jejího překonání, a to jak v terapii, tak svépomocí. Za východisko si autor zvolil v Čechách méně známý pohádkový příběh ze sbírky bratří Grimmů Jan ježek. Na hlavním protagonistovi příběhu, chlapci, který se narodil s lidským tělem a hlavou ježka, ukazuje kořeny, ze kterých hraniční porucha osobnosti vyrůstá. Pohádkový děj pak doprovází jeho úvahy o hlavních rysech života lidí s touto poruchou, ale také o cestách, které vedou k uzdravení. Dodatek knihy je věcným pojednáním o popisované poruše a konkrétních možnostech svépomoci a terapie....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/62_/62245/hranicni-porucha-osobnosti-sgV-62245.png 3.868
Literatura naučná, Psychologie a pedagogika
Vydáno, Portál

Weg aus dem Chaos: Das Hans-mein-Igel-Syndrom oder Die Borderline-Störung verstehen, 1997

Kniha Hraniční porucha osobnosti

cuzan

Pro základní pochopení, co lidé trpící touto poruchou zažívají, to není špatná kniha. Nicméně na slovní spojení "lidé se syndromem janaježka" jsem si během čtení vypěstovala alergii.

katerina5544

Od knihy jsem čekala více, je velmi stručná a příklad pohádky mi úplně nesedl.

anansie

Na to, jak obsáhlou a komplikovanou tato porucha je, mi připadá kniha poněkud stručná. Nicméně je to asi ten nejlepší způsob, jak tuto poruchu přiblížit někomu, kdo ji nezažil ani u sebe, ani u druhého, aby si dokázal alespoň představit to peklo v sobě, které tam celoživotně má anebo se mu to peklo vytváří soužitím s někým, kdo touto poruchou trpí. Nebylo by od věci, kdyby kniha obsahovala i zmínku o tom, že i tato porucha může mít různé "levely" a že existují i hraničáři tzv. vysoce funkční čili jim porucha zasahuje do života "jen" v určité oblasti např. v oblasti vztahů.

Tynx

Rozhodně nesouhlasím s názorem Ivaksa. U hraničáře záleží v jakém stádiu jeho nemoc je. Ano, v pokročilém stadiu, kterým například trpí můj otec, nebylo už možné nic jiného než odejít. Ale já sama tuto poruchu mám a nemyslím si, že jsem beznadějný případ. Je to nemoc a každá nemoc se dá léčit. Dokonce existuje stránka, která se snaží přiblížit svět hraničářů, kteří se svou nemocí bojují a daří se jim žít normální životy i s partnery. https://nejsempsychopat.weebly.com/ Věřím, že pokud si to včas přiznáme jsme schopni žít normální život. Doporučuji přečíst knihu Nenávidím tě, neopouštěj mě! Zvládání hraniční poruchy osobnosti; Jerold J. Kreisman, Hal Straus.

hu_87
29.12.2018

Smutné je, že je knížka tak žalostně tenká. Některé kapitoly mají třeba jen dvě stránky.
Spojit poruchu s postavou Janaježka je zajímavé. Osobně by se mi líbilo, kdyby v knize bylo obsaženo o něco více kazuistik, nebo jen nějakých kratších případů z reálného života.

Shindo
17.07.2018

Osobne poznám jednu hraničiarku, no myslím, že človek, ktorý si HPO sám neprežil ju asi nikdy úplne nepochopí. Aj preto som rád, že táto kniha vznikla.
Výber rozprávky, na ktorej autor HPO demonštruje je zaujímavý, no neobvyklý - neviem, koľkí ľudia mimo autorovej domoviny (a fanúšikov bratov Grimmovcov) ju poznajú.

Ivaksa
02.11.2017

Pochopit a přijmout tuto nemoc je prakticky nemožné. Vyznat se v chameleonství těchto lidí je složité, vyžaduje to trpělivost, pevné nervy a mnoho přemnoho lásky.
Tato kniha však dokáže citlivě vysvětlit, že ani tak není šance poruchu nějak zvrátit. Stejně jako člověk který se nenaučí do tří let mluvit, nenaučí se NIKDY, tak ani hraničář nedokáže sám ovládat pokažené- splašené impulsy svých emocí- NIKDY!
Při vývoji mozku došlo k chybě, která se nedá napravit. Existují jedinci, kteří mají odvahu si to přiznat a mohou tak zmírnit projevy, avšak tam kde není ani vůle připustit že " mám problém", tam je to absolutně beznadějné.
Tito "ježečci", " hraničáři", mají velmi silnou, intuitivní schopnost symbiotizace. Přizpůsobují se, navozují rychlý dojem "MY".
Vymanit se ze vztahu s nimi je velice náročné. Jejich silný emoční koncentrát způsobuje citovou závislost. Střídají idealizaci z devalvací. Jsou absolutističtí, mají pocit nejvyšší spravedlnosti. Dojímají, opájí a drtí.
Kniha je vynikajícím prostředkem zejména pro ty z vás, kteří si myslí, že jim mohou nějak pomoci. Po přečtení knihy a jejím hlubokém pochopení vám dojde ,že je to marné.
Zachrání vás až okamžik, kdy se ve vás probudí sebeúcta.

LordSnape
29.10.2017

I když je problematika opět vysvětlena bibliopedagogicky na pohádce a Röhr nastíní možnosti léčby hraniční poruchy, tak musím říci, že se mi to třeba oproti narcismu četlo podstatně hůře. A to i při tak málo stranách. Chybělo mi pak nějaké další vysvětlení okolností vzniku a trochu úskalí při léčbě, když je dnes už prakticky tak rozšířená a devastující. Každopádně i tak podnětná kniha i když ne tolik, jako jiné od tohoto autora.