Narcismus – vnitřní žalář

Vznik poruchy, průběh a možnosti jejího překonání. Narcismus (narcistická porucha osobnosti) patří k mimořádně rozšířeným formám psychických obtíží dnešní doby. Zkušený německý terapeut Heinz-Peter Röhr se ve své knize zabývá osobitým způsobem vzniku této poruchy, jejím průběhem a naznačuje možnosti jejího překonání. Za východisko si autor zvolil kuriózní pohádkový příběh bratří Grimmů „Železná kamna“. Hlavními protagonisty pohádky jsou princ zakletý do železných kamen, která stojí v lese a princezna, která v tom lese zabloudila. Na těchto postavách autor ukazuje kořeny, z nichž narcismus vyrůstá. Pohádkový děj pak doprovází jeho úvahy o hlavních rysech mužského a ženského narcismu, o narcistním soužití, ale také o cestách, které vedou k uzdravení a svobodě. Závěrečný doplněk je stručným, věcným pojednáním o popisované poruše, o jejím společenském významu a konkrétních možnostech terapie....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/62_/62244/narcismus-vnitrni-zalar-8GX-62244.jpg 4.299
Literatura naučná, Psychologie a pedagogika

Vydáno: , Portál

Narziβmus: das innere Gefängnis, 1999

Kniha Narcismus – vnitřní žalář

Plague
12.10.2021

(+ SPOILER) Velmi inspirující kniha. Touto a jí podobnými bych nahradil brožurky v čekárnách v porodnicích a na předporodních kurzech. Kniha se věnuje duševních poruchám, ale velmi dobře ukazuje vliv, jaký rodiče na dítě v jeho nejútlejším dětství mají. Že poučky a nesmysly tak často prezentované odbornicemi a odborníky na slovo vzatými mohou mít velmi fatální důsledky, které si člověk ponese možná celý život.
Velmi výstižně jsou uváděny "modelové" případy s vysvětlujícími komentáři, které člověk snadno pochopí.

Doporučuji

Matty_v
10.03.2021

Chtěla jsem porozumět tomuto typu poruchy osobnosti, ale kniha mi moc nepomohla. Za mnohem srozumitelnější považuji knihu "Dont´t you know, who I am" od Durvasula, Ph.D, Ramani S., která toto téma umí převést do každodenní reality života s člověkem, který má ve svém chování tyto rysy významně zastoupeny (člen rodiny, kolega, kamarád, ....), proč nejsou zdravé, k čemu ve vztazích vedou a jak je vhodné se chovat, aby člověka takový vztah poškodil co nejméně. Má i výborná edukační videa na youtube, stejně jako videa od Jana Dvořáka.

Baru_nek
07.03.2021

Zajímavě pojatá kniha o fenoménu narcismu. Ta obraznost byla docela osvěžující. Co se mi ale opravdu nelíbilo, byl překlad Patočky...

Luis
05.03.2021

Škoda, že se celá kniha tak křečovitě drží úvodní pohádky. Popisovat takové niterné hodnoty (a že skutečně je co nabídnout) a zároveň do vyprávění neustále míchat princeznu a žáby mě při čtení dost mátlo a ve výsledku jsem možná nepochytil vše co autor zamýšlel.
Díky alespoň za celkem obsáhlý doslov.

Iwaeu
26.09.2020

Vynikaji kniha, ale tak trochu predpoklada, ze ctenar ma alespon minimalni povedomi o tom, co je narcismus jako diagnoza. Pokud zna ctenar alespon zakladni fakta o narcismu a ma ve svem okoli takto “postizeneho” cloveka, je pro nej tato kniha vicemene zabavnym a oddechovym pruvodcem.

Icequeen
26.10.2019

Rozhodne zaujímavé, len škoda tej prílišnej fixácie na rozprávku. V poslednej tretine sa autor už nemal čoho chytiť a nasilu sa snažil v príbehu hľadať niečo, čo tam nie je. Ako keď vezmete kladivo na puzzle, ktorého dielik nie a nie zapadnúť. Viac by mi vyhovovalo, keby bol text trochu viac odborný a kazuistika bohatšia. Myslím, že ani Grimmovci by sa neurazili, keby bol Heinz-Peter pri pitve ich diela trochu striedmejší.

lucie.8
03.03.2019

Velmi poučná kniha. Obzvlášť když máte ve svém okolí někoho, kdo touto poruchou trpí.

hu_87
19.12.2018

Srozumitelná kniha, chvilkami se čte hůře, chvilkami naopak lépe. Hysterie se mi od tohoto autora četla o dost lépe, i přesto si myslím, že kniha je podnětná a zajímavě podaná.