knihyKeMne knihyKeMne komentáře u knih

Pohled do slunce Pohled do slunce Irvin D. Yalom

O překonávání strachu ze smrti. Velice užitečná knížka. Každý má strach ze smrti, i kdyby jen podvědomý, a každý se tomuto tématu snaží vyhnout. Autor se k tomu staví čelem. Navíc oceňuju, že nemá žádnou víru v nadpřirozeno, a přesto má své metody, jak oslabit ten strach, a tyto metody předává dál.

05.10.2021 5 z 5

Futurologický kongres Futurologický kongres Stanisław Lem

Nedočteno, skončila jsem někde uprostřed dvacáté první cesty. Téhle knížce nerozumím. Jedna absurdita za druhou, až se to ani nedá představit, natož se do děje nějak vžít. Navíc na mě působí tak nějak ponuře, buď nastíněním nepříjemné budoucnosti lidstva, nebo úmyslně špatnou náladou vypravěče. Tohle nedám.

01.10.2021

Život v dodávce - Náš příběh Život v dodávce - Náš příběh Forest Trenz

Úžasný cestopis, nutnost pro každého, kdo podobný život zvažuje. Ukáže, co všechno může cestovatele v obytné dodávce po cestě potkat (a ne vždy to je příjemné), a je i plný praktických rad. Překvapilo mě, jak poutavě umí Forest psát (nevím proč, ale před přečtením jsem byla přesvědčená že to sepsala Bára). Pro mě bylo velmi poučné hlavně to, jak cestování snášel jejich pes, inu, každý si z toho může něco odnést :-)

30.09.2021 5 z 5

Moje zero-waste kuchyně Moje zero-waste kuchyně Kate Turner

Tato tenká knížka je příjemným připomenutím, jak konzumně žijeme. Kromě receptů (variant "běžných" a zero-vaste) je obohacena i o další vychytávky, jako třeba pěstování vlastní zeleniny ze zbytků. Bohužel neuvádí, který měsíc je pro takové experimenty vhodný. Pokud jde o recepty, jsou spíš ze zdravé výživy už před obměnou, takže takové suroviny doma nevedu. Slupky taky konzumovat nehodlám, tedy ty nestandardní, např. banánové. Autorka se vůbec nezmiňuje o nebezpečí chemicky ošetřené zeleniny, jaká je k dostání v obchodech, zřejmě předpokládá, že samozřejmě kupujeme jen bio, nebo jak se tomu říká. Takže - rady berme radši s rozumem.

26.09.2021 3 z 5

Knihu jsem dlouho sháněla, ve všech knihovnách je na ni dlouhý pořadník. A taky jsem se těšila, jak si konečně porozumím.

Lehkým zklamáním bylo, že se autorka zaměřuje na optimalizaci výkonnosti ambiciózních žen ve vysokých pozicích. Zní to tak nějak americky (přestože je autorka britka), i ty příklady afirmací týkající se peněz.

Nicméně z knihy si lze odnést nosnou myšlenku cykličnosti ženy. Nejsem plánovací typ, takže autorčiny rady, na kdy si co plánovat, jdou mimo mě. A abych si každý den sledovala, na co je vhodná doba, to je pro mě spíš práce navíc. A trochu to smrdí filmem Jáchyme hoď ho do stroje :-)

Zaujalo mě, jaký projekt se na základě knihy v českém prostředí rozjel, i zaměření na to, aby nejen ženy porozuměly samy sobě, ale i aby jim dokázali porozumět muži.

Takže - něco na tom je, ale na toto já jsem moc líná. Jedno přečtení stačilo, na praktikování kašlu.

26.09.2021 4 z 5

Hippokratův slib Hippokratův slib Ludvík Souček

Průřez povídkovou tvorbou pana Součka. Líbí se mi jeho styl vypravování, takový odlehčený, humorný, čtivý. Také náměty mě občas překvapily. Celkově mě to ale úplně nenadchlo.

25.09.2021 3 z 5

Na sever od ráje Na sever od ráje Sandra James

Asi jsem na to už stará :-D Protože nejvíc mi na tomhle příběhu vadily ty sexuální scény. Možná to bylo jen to nešťastné spojení témat - hor s jejich krutou zimou, neustálými výčitkami za minulost, posttraumatickým syndromem, fóbií, strachem o život... a do toho ta sexuální přitažlivost. Spíš takový psycho thriller, žádné odpočinkové čtení toto.

19.09.2021 3 z 5

Iluze paměti Iluze paměti Julia Shaw

Překvapuje mě, že řada čtenářů hodnotí styl napsání této knihy tak negativně, já s tím problém neměla. Naopak mi to přišlo jako moderní popularizačně naučný styl, s jakým jsem se setkala i v jiných knihách.

Obsah knihy byl také dost zajímavý, i když výsledkem je poznání, že se skutečně nemůžeme na své vzpomínky spolehnout. Autorka se to v poslední kapitole snaží odlehčit hledáním pozitivní stránky věci, stejně je to ale frustrující. Protože člověk by se rád viděl dokonalejší, než je. Zajímavé byly dopady tohoto fenoménu např. na soudnictví. Určitě to stojí za přečtení.

P.S.: Jestli někdo chápete, proč jsou na obálce ty brýle, prosím písněte mi to. Ještě kdyby tak byly růžové, to bych možná ještě pochopila.

19.09.2021 4 z 5

Muži pod ochranou Muži pod ochranou Robert Merle

Ke knížce jsem se dostala náhodou a byla jsem dost mile překvapena - nechtěla mě pustit už od první přečtené stránky. Nejprve tu byla zajímavá paralela s dnešní covidovou dobou, potom čím dál absurdnější politický vývoj USA i v tom výzkumném táboře. Už jsem i pochopila, proč se někteří čtenáři tak rozčilovali v první části knihy. Nicméně já vnímala jen tu absurditu a bavila mě - možná proto, že jsem žena :-) Překvapivě nejmíň mě braly poslední stránky, ale to nic neubírá na zajímavosti celé knihy, která je jako celek moc dobře a poutavě napsaná. Poohlédnu se po dalších autorových dílech.

18.09.2021 5 z 5

Nikdo vám nerozumí a co s tím dělat Nikdo vám nerozumí a co s tím dělat Heidi Grant Halvorson

Je to vlastně smutné čtení. Nikdo vám nerozumí a berte to jako fakt. Autorka vám to rozhodně nevyvrací. Chybný úsudek o vaší osobě je na světě prakticky hned (autorka to dokládá různými studiemi) a vy se pak musíte setsakra snažit, abyste to napravili. A aby toho nebylo málo, i vy posuzujete zkresleně, i když to můžete popírat. Je fakt deprimující, že svět funguje takhle složitě.

Na druhou stranu, pár strategií, jak se tomu bránit, vám autorka nabídne, ale musíte se snažit. Vlastně velmi zajímavé téma a někde uvnitř cítíte, že ona má pravdu. I když možná lepší je to pustit z hlavy, aby se z toho člověk nezbláznil...

10.09.2021 4 z 5

Jako blesk z čistého nebe Jako blesk z čistého nebe Sharon Brondos

No, klasická harlequinka. Jé kolik desetiletí už jsem žádnou nečetla! Až zas tuhle... Takže jako vždycky: elektrizující přitažlivost, on děsnej borec, hodně sexu, pak nějaký ten konflikt a šťastný konec. Akorát že mě to úplně nebralo. Nevím kde se stala chyba. Žádné čtení jedním dechem, žádné vžívání se do hlavní ženské role.

Jen chci ještě upozornit, že název v originále dává aspoň celé knížce smysl, zatímco ten český je jen obchodním tahem. A překladatelka by si měla ujasnit, jak bude skloňovat jméno hlavního hrdiny, bylo to nejednotné a občas matoucí.

Proti příběhu jinak nic nemám, jak říkám, klasická harlequinka.

10.09.2021 3 z 5

Skandály princezen: urozené hříšnice Skandály princezen: urozené hříšnice Philippe Delorme

Tahle knížka se mi dostala do rukou náhodou a zas pěkně pofrčí dál. Autor je možná znalcem panovnických rodů, ovšem tento jeho počin se moc číst nedá. V podstatě jde o bulvár, počínaje Klytaimnéstrou a konče sestrou královny Alžběty II.

Autor už v předmluvě konstatuje, že historie některých žen byla svými současníky značně upravena, aby se zdály co nejvíc hříšné. Autor na tom nicméně nehodlal nic měnit. Vzal tehdejší reálie, důvěryhodné i klepy, a sestavil z nich životopisy plné sexu a milenců. A jestli je jeho styl nazýván čtivým? Znovu podotýkám, je až bulvární. Možná by to bylo fajn po kouskách do nějakého vhodného časopisu, v kuse se to ale číst nedá. No navíc je to místy trochu zmatek, pro neznalce dané doby, autor místy nevysvětluje nebo použije najednou nějaké synonymum pro danou osobu a už vypadnu z obrazu.

Autor naštěstí vyhrabal i pár zajímavých osobností, které jsem dosud neznala, takže aspoň nějaký přínos. Vesměs ale chudinky ženský nešťastný to byly, je to jako pást se na jejich neštěstí.

05.09.2021 2 z 5

Dokonalý kód: Umění programování a techniky tvorby softwaru Dokonalý kód: Umění programování a techniky tvorby softwaru Steve McConnell

Bichle nadupaná informacemi, která mi dala zabrat. Čte se nádherně, autor má talent psát čtivě, poutavě a k věci. Nicméně ten záběr je fakt široký. Jakožto programátor jsem si mohla odnést mnoho, některé kapitoly ale byly spíš pro návrháře, analytiky a možná i pro manažery.

Pokud jde o programování, autor se snažil psát co nejobecněji, ale s konkrétními ukázkami. Zaměřil se hlavně na Visual Basic, Javu a skupinu C jazyků. Programovací část pro mě byla velmi přínosná.

Autor je taky velký znalec literatury z oboru, kniha je dokonce napojena na jeho webovou stránku, aby mohly být zdroje udržovány stále aktuální. A překlep jsem našla jen jeden, gratuluji.

Rozhodně doporučím k přečtení kolegům!

05.09.2021 5 z 5

Spokojený psí život Spokojený psí život Thomas Riepe

Rad je v této útlé knížce skutečně pomálu, zato jsou podloženy tak dokonale, že si je snadno zapamatujete. Knížka se totiž převážně věnuje popisu volně žijících psů a jejich nejbližších psovitých příbuzných. Ale to bylo taky zajímavý.

31.07.2021 4 z 5

Tajná řeč koček Tajná řeč koček Susanne Schötz

Autorka je odbornice na fonetiku a majitelkou pěti koček. Spojením obojí je tato kniha. Rozdělení kočičích zvuků fonetickými metodami je jistě zajímavé, ale poněkud nepraktické. Zvlášť když se autorka dobrala výsledku, že kočka stejně svými zvuky vyjadřuje pokaždé něco jiného v závislosti na kontextu. A jak již bylo řečeno, kdo kočku vlastní, porozumí tomu i bez knížky.

Zajímavější mi přišly kapitoly nefonetické: obyčejné povídání o tom, jak autorka ke svým kočkám přišla, a o problémech ve vzájemném soužití. I ta část, kdy poskytuje rady, jak na problémy, to už je od původního záměru knihy hodně vzdálené, nicméně praktičtější.

Součástí knihy jsou i odkazy na nahrávky kočičích zvuků, k těm jsem se zatím nedostala, a ani nevím, jestli se mi chce, to je pro větší nadšence :-)

31.07.2021 3 z 5

Zahradní design - Odborná příručka pro laiky i profesionály Zahradní design - Odborná příručka pro laiky i profesionály Rosemary Alexander

Nejužitečnější kniha, pokud se chcete profesionálně věnovat návrhářství zahrad. Úplně od začátku popisuje, jak začít, i co od vás bude zákazník očekávat. Zaměřuje se na výkresy na rýsovacím prkně, nicméně již bere v úvahu i modernější techniku. A je v ní fakt všechno. Přečetla jsem ji podruhé a stále mě baví. Člověk si při jejím čtení plní svůj sen.

26.07.2021 5 z 5

Úsilí: Hledání radosti a smyslu v práci Úsilí: Hledání radosti a smyslu v práci Thich Nhat Hanh

Tak ani tahle mi nesedla. Zaměřená na spojení mindfulness a zaměstnání, v každé konkrétní situaci. Ale přijde mi to takové příliš východní, není mi jasné, jak tohle může fungovat v našich pracovních kolektivech. Zvonit si zvonečkem v práci na stole? Budu za mimoně. Ale tak jako životní styl pěkný, jen fakt mi přijde pro tuhle společnost málo proveditelný.

23.07.2021 3 z 5

Sirény z Titanu Sirény z Titanu Kurt Vonnegut Jr.

Překvapivě čtivý bizár, jaký mi dosud dokázali naservírovat pouze bratři Strugačtí. A překvapivě dobře přeložený, protože hra s jazykem je taky silným prvkem díla. A s překvapivým závěrem pobízejícím přečíst si to celé znova ve světle poznání. Hodně komediálních prvků, vyvážených vážným tématem celého díla. Zkrátka líbilo.

19.07.2021 4 z 5

Navrhování zahrad Navrhování zahrad Klaas T. Noordhuis

Tak tahle mi nesedla. A není to tím, že je už přes 20 let stará a původem z nizozemského prostředí.

Autor hlavně působí napůl namyšleně a napůl zkostnatěle. Některé prvky nebo i rostliny označuje rovnou za zrůdnosti, například pestrolisté odrůdy rostlin. Nerozumím, proč jen nenapíše, že on s nimi nepracuje. Navíc preferuje styl zahrad přiměřený době, ve které vznikl dům (tedy téměř striktně i tehdy rozšířenými rostlinami), a zachování původních stromů i staveb za téměř každou cenu.

Nehledě na to je část knihy, která je věnovaná konkrétním projektům, značně nepřehledná. Popisuje jeden projekt za druhým a jen volně do toho vkládá nákresy či fotografie, často jsem nedokázala rozlišit, k čemu se vztahují. Osázení konkretizuje jen někdy. Zato se v projektech vyskytne třeba i osázení skleníku nebo hrobu! Jenže hrob stejně vyfotil jiný, prý pro zachování anonymity...

13.07.2021 2 z 5

Zelené pokoje Zelené pokoje Ferdinand Leffler

Autor, kterého jsem dříve neznala, a který dokáže zaujmout. O zahradách píše s nesmírnou láskou. Stejně tak působí fotografie, které často chtějí pouze vyjádřit určitou náladu, než aby knihu doprovázely prakticky.

Základem knihy je pohled na jednotlivá zahradní zákoutí jako na pokoje. Trochu rušivě to vyznívá, když autor tuto terminologii už od začátku důsledně užívá, zatímco vysvětlení daných pojmů se dočkáme až v druhé třetině knihy.

Oceňuju hlavně konkrétní ukázky zahrad spolu s povídáním, jak vznikaly, a praktickou část ke konci zabývající se konkrétními návrhy osázení. Samotná stěžejní část, tedy popis "pokojů", je na můj vkus příliš stručná a nekonkrétní. Představuje několik ukázek pro inspiraci uspořádání "pokoje", rozhodně ale ne všechny.

Celkově je to ale pozoruhodná kniha.

13.07.2021 5 z 5