Pohled do slunce

S podtitulem: O překonávání strachu ze smrti. Ranou, kterou ve své osmé beletristické knize psychoterapeut I. D. Yalom otevírá, a která každého z nás po celý život provází, je vědomí vlastní smrtelnosti. A protože nejsme s to žít s pohledem upřeným přímo do slunce tohoto poznání, pomocí nejrůznějších psychických mechanismů se tomuto drtivému vědomí snažíme uniknout. Přes všechnu snahu však na ně stále narážíme, a to zvláště tehdy, kdy se nám zdá, že jsme se pojistili zvenčí, ať skrze majetek, pocit úspěchu, nebo krátkodobé smyslové uspokojení. Mnohé psychické nemoci mají svůj původ právě v úzkosti ze smrti. V knize se setkáme se slavnými postavami filozofie a literatury, text je protkán příklady z Yalomovy praxe....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/36_/36998/pohled-do-slunce-36998.jpg 4.480

Staring at the Sun (2008)

Literatura světová, Povídky
Vydáno:, Portál

Chmur

Až na poslední část se mi kniha moc líbila. Yalomův pohled na smrt i způsob, jakým se s ní snaží vyrovnat je velmi sympatický. Ačkoliv se jedná o vysoce uznávaného odborníka, nebojí se přiznat strach ze smrti či vlastní omylnost. Kniha na mě působila ukludňujícím dojmem.

antuka
11.10.2017

První půlka dobrá, pak už to řídne. Nicméně záslužný počin a i když si myslím, že strach ze smrti není univerzální zdroj všech neuróz (tzn. kritika Freuda, která vede k dost podobnému přístupu, jen sexualitu nahradí smrtí), tak mnohých jistě ano. Určitě pomůže i ne-neurotikům, ostatně nakonec umřem všichni...

ecila13
16.09.2017

Čtivé. Hezky napsaná knížka o smrti a strachu ze smrti.

Delicius
24.06.2017

Zajímavá knížka, ale. Ale. Až na Yalomovy vzpomínky na vlastní vypořádávání se smrtí, a hezkou kapitolu o sebeodhalení...
... prostě a jednoduše pro mě jen jako opakování těch dalších knih, co napsal.
... to že čas od času používá i stejné věty, mi přijde takové zvláštní, no.

kejty91
17.03.2016

Bylo to dobře napsané, zajímavé čtivo. Rozhodně se není čeho bát při pohledu na smrt. Vždycky po nás něco zůstane. Jednou se k ní určitě zase vrátím a najdu v tom zase jiné poučení.
Doporučuji.

Šarulin
06.12.2015

Ačkoliv jsem teprve v půlce, mohu již říct, že tahle knížka má rozhodně co nabídnout a zatím je opravdu skvělá! Hodnocení přidám později

milani
07.07.2014

Viera bez nároku na odmenu. Viera vo vlastný život i v tej najskromnejšej podobe.

Klamm
12.12.2013

V knize jsou zkušenosti člověka, který léta pracoval s lidmi, zažívajících mimo jiné i úzkosti ze smrti a umírání. Je dobré, že s námi o své poznatky autor podělil a nastínil nám také různé formy terapeutických metod k jejich snížení. Oproti úzkostí svých klientů, Yalom popisuje i svůj pohled na smrt a umírání jako pětasedmdesátiletého člověka. V knize se hlásí k myšlenkám Epikura a je čistě racionálně uvažující. Lidé bez vyznání, v jeho slovech možná najdou útěchu. Lidé věřící (zvláště ty Ezo), možná občas budou skřípat zubama, když uzří do jakých zákoutí psychiky se lidé uchylují, aby unilkli onomu přímému pohledu do slunce, jako jediné jistotě, kterou my lidé máme.
85%

veronique

Autor v knize řeší asi nejtěžší "problém" lidské existence - vědomí a strach z vlastní smrtelnosti, jako (danajský) dar za vědomí sebe sama. Knihu zahajuje aforismus Rochefoucalda: "Ani na slunce, ani na smrt se nepodíváš zpřímá". Yalom to vidí jinak a doporučuje se postavit smrti stejně jako jiným druhům strachu.

Kdybychom popřeli smrt, nezbavili bychom se zároven smyslu existence?

Autor popisuje mnoho pacientů, kterým nepříměřený strach ze smrti narušoval plnohotnotné proživání přítomného života, rovněž se v knize zabývá nejrůznějšími strategiemi a obrannými mechanismy, které původní strach ze smrti transformují do jiných úzkosti, strachů nebo somatických projevů. Pacienty nepopisuje formou "suchých" kazuistik, ale velmi lidsky, jako příběhy osob, kterých si váži a kterým rozumí. Kniha obsahuje mnoho odkazů k významným filozofickým, literárním i filmovým dílům, a je rovněž upřímnou zpovědí strarého člověka, pro kterého se smrt stává realitou.