klmonkaa klmonkaa komentáře u knih

Osvícení Osvícení Stephen King

Normálne žijúci človek si len málo dokáže predstaviť, ako sa niekto môže postupne prepadať do šialenstva, v tejto knihe je to majstrom Kingom popísané bravúrne a veľmi názorne, k čomu sa s prímesou mystiky a hororových prvkov pridá aj určitá noir atmosféra, ktorá čitateľovi postupne zalieza pod kožu... Bravo, majstre! :-)

19.04.2023 5 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Príbeh opusteného dievčatka z močiarov, ktorý sa stal legendou. Koniec prekvapivý, ale nie nepredvídateľný. Pri čítaní o tom, ako to zanedbané a opustené dievča túžilo po vzdelaní, som si predstavila, akou nesmierne silnou vôľou by musel človek disponovať, aby natoľko priľnul k niečomu, čo mu bolo od malička odopierané, aby mohol docieliť niečo také veľkolepé, ako je titul "špecialista" na danú problematiku. V reálnom svete je to podľa mňa vylúčené.
Každopádne - kniha sa mi čítala veľmi ľahko, a opäť, ako to už ja klasicky mávam, keď som knihu nedržala v rukách, myslela som na ňu a predstavovala som si, ako to bude pokračovať.

26.05.2023 5 z 5

Meno ruže Meno ruže Umberto Eco

Úžasne spracovaná detektívka s odhalením toho, čo všetci už veľmi dávno vieme - akákoľvek cirkev je falošná a zákerná. :-)

12.12.2023 5 z 5

Pan Mercedes Pan Mercedes Stephen King

Super napínavé krimi, bez jediného znaku mystiky, čo je na Kinga neobvyklé, ale stále ide o vynikajúce dielo, ktoré čitateľa drží v napätí až do konca.

23.06.2023 5 z 5

Carrie Carrie Stephen King

Kniha ma zaujala spôsobom písania - na úvod máme dojem, že ide naozaj o skutočné prešetrovanie prípadu, ktorý je ale v našej realite nemožný. Každopádne, podanie majstra Kinga zmýšľania všetkých postáv nemá chybu, pri čítaní uhlu pohľadu Chris Hargensenovej ma šlo poraziť od nervov... :-D Život je nefér a deti sú síce deti, ale dovoliť im myslieť si, že sa smú posmievať iným deťom, je choré a zaslúžilo by si to tvrdé tresty strane dieťaťa aj rodičov.

24.03.2023 5 z 5

Absolútne dokonalá próza, pobavila, zaujala, nenudila ani na sekundu napriek rozvláčnym popisom všetkého a všetkých situácií. :-)

08.03.2023 5 z 5

Rudý kapitán Rudý kapitán Dominik Dán

Skvele skombinovaná detektívka s krimi a s mystériom dávnych pokladov. Skvelé počúvanie (vypočuté ako audio kniha v podaní Jozefa Vajdu - bravúrny výkon!).

24.07.2023 5 z 5

Kořist Kořist Darcy Coates

Moja prvá kniha od Darcy Coates, musím uznať, že to tá pani vie podať pekne. :-D Celú dobu, keď som knihu nepočúvala, tak som na to stále iba myslela s nedočkavosťou, kedy sa dozviem viac... Klasika, veľmi pútavý thriller.
Vypočuté ako audiokniha tu:

24.05.2023 5 z 5

Na Větrné hůrce Na Větrné hůrce Emily Brontë

Moja častuška na stužkovej bola:
"Na hodinách vážna práca,
listy knihy vždy obracia.
Nie matiku, nie fyziku,
lež starú dobrú Angeliku.
Búrlivé výšiny jej hlavou víria,
trojky, štvorky žiackou hmýria."
Takže asi tak. Už na strednej som frčala na zvláštnej literatúre sestier Bronteových. Pre mňa je zvláštna preto, ako vedia obe popísať hĺbku ľudského zúfalstva. Emily to vystihla hlbokým zúfalstvom Heatcliffa, keď postupne sledoval, ako prichádza o všetko, a bol bezmocný tomu zabrániť.

25.01.2023 5 z 5

Já, robot Já, robot Isaac Asimov

Súbor nadčasových poviedok, ktoré zaujali tematikou, keďže ide o niečo, o čom sa v 50tych rokoch 20tého storočia iba snívalo. Ku knihe sa určite ešte párkrát vrátim.

26.01.2023 5 z 5

Hlava XXII Hlava XXII Joseph Heller

Toto by malo byť v školách povinné, dá to mnoho každému mladému človeku. Ja som to prvýkrát čítala zhruba vo veku 15 rokov, už v tej dobe som dokázala porozumieť absurdnosti vojny a uniformity, absurdný humor Josepha Hellera v románe Hlava XXII to iba podčiarkoval - tú absurdnosť vojny.

04.01.2023 5 z 5

Duch domu Ashburnů Duch domu Ashburnů Darcy Coates

Vypočuté ako audiokniha, prednes bol skvelý. Obsah tiež. Veľmi nápadité, až ku koncu som netušila, o čo presne ide. Odporúčam každému, kto miluje horory minimálne tak ako ja! :-)

04.03.2024 5 z 5

Absolútne úžasne opísané skutočné udalosti s troškou neskutočna z dôb, ktoré sú už pradávno minulé... Spisovateľ spôsobil, že som sa do hlavných postáv knihy zamilovala a uronila som nejednu slzu kvôli ich osudom.

13.10.2023 5 z 5

Billy Summers Billy Summers Stephen King

Zožralo ma to zaživa, nemohla som to prestať počúvať ani na chvíľu... Pán King je proste spisovateľský boh, nech už ide o horror alebo nie.
Malý neškodný spoiler:
Páčia sa mi zmienky o Peknej vyhliadke (Overlook) a o pohyblivých zvieratách zo živého plotu na obraze záhrady Peknej vyhliadky (Overlooku). Asi iba Stephen King dokáže do svojich kníh vsúvať zmienky o iných svojich knihách tak majstrovsky.

19.04.2023 5 z 5

22. 11. 1963 22. 11. 1963 Stephen King

Vypočuté ako audio kniha, ako vždy, Stephen King ma dostal do kolien a občas do plaču, kniha je napísaná nezameniteľným Kingovským štýlom, ktorý vás nenechá knihu pustiť z rúk, kým to nezhltnete celé... Nápad o zásahoch do minulosti popísaný takým spôsobom, že si každý rozhodne hneď rozmyslí, či by bol ochotný niečo meniť, čo vlastne naznačuje, že všetko zlé, čo sa nám v živote udialo, je na niečo dobré.

09.04.2023 5 z 5

Dolores Dolores Stephen King

Geniálne rozprávanie, majster King nesklame žiadnym dielom. Prvýkrát som to zlúskla v puberte, v 40tke ako audio knihu, ešte sa k nej vrátim v papierovej forme určite.

22.03.2023 5 z 5

Malé ženy Malé ženy Louisa May Alcott

Kto už čítal nejaké moje komentáre, neznášam zjavne puberťakov... :-D Ale v tejto knihe sa to odpúšťa, bolo to milé čítanie, pri ktorom som sa nielen pozastavila nad správaním hrdiniek, ale poučila som sa o mentalite ľudí z tých čias. Filmová verzia síce bola tiež nádherná (tá prostredná z roku 1994), ale do knihy sa toho predsa len vojde viac. :-) K tejto knihe sa rozhodne ešte vrátim.

25.01.2023 5 z 5

Pošťák Pošťák David Brin

Pre mňa strhujúce čítanie! Keďže som milovníkom postapo príbehov, bola to pre mňa jasná voľba na víkend, zhltla som to aj napriek tomu, že cez víkendy rada popíjam s priateľmi a družím sa, táto kniha ma dostala a určite sa k nej ešte vrátim. :-)

06.01.2023 5 z 5

Frankenstein Frankenstein Mary Wollstonecraft Shelley

Je to starý román, vtedy sa veci písali inak, určite môžem povedať, že ma to viac dojímalo a zlostilo než desilo... Nechápem, prečo v starých knihách všetci musia hneď reagovať ako dementi, keď vidia niekoho alebo niečo, čo vyzerá odlišne než by malo... :-D
Každopádne, napísané s ľahkosťou danou ženám, čtivé, milé svojim spôsobom.

13.12.2023 5 z 5

Malibu v plamenech Malibu v plamenech Taylor Jenkins Reid

(SPOILER) Pútavé dramatické čítanie o jednej veľkej rodine plnej slávy a toho, čo mnohým z nás chýba - samostatnosti a nezávislosti. :-) O ohni dokopy nič. :-D

26.09.2023 4 z 5