SladkaK SladkaK komentáře u knih

Debordelizace vztahů - Zbavte se vztahových kurvítek Debordelizace vztahů - Zbavte se vztahových kurvítek Ivo Toman

Autor píše přesně tak, jak ho slyšíte na přednáškách. Bere to hopem, kniha se čte rychle a svižně. Je ale dobré u ní zatáhnout za brzdu, zpomalit a zamyslet se nad myšlenkami.

02.01.2023 4 z 5

Deník farářky Deník farářky Martina Viktorie Kopecká

Jsem člověk velmi otevřený všemu, proto jsem se nechala nalákat do zákulisí zajímavého povolání. Tak se sice stalo, nicméně kdybych zajela na blog autorky a sama si vyzobala některé články, místo celé knihy, byla bych spokojenější. Některé úvahy potěšily (jedna hvězda), některé věty byly vtipné (druhá hvězda). Tři hvězdy mínus za zjištění, že zřejmě nejsem otevřená tolik, jako jsem si myslela a přepis kázání a úryvků z bible byly navíc, stejně jako nášup omáčky s knedlíkem u babičky. Jakože sníte to, ale obešli byste se.

14.12.2022 2 z 5

Hrozné.

Jakože krásně vyprávění hrozné události. Je mi špatně na duši i na těle. Chci na to zapomenout a zároveň chci, aby tuhle historii znal každý člověk na světě. Jednu hvězdičku ubírám za nový trs šedivých vlasů, které mi kniha způsobila. Děkuji.

12.12.2022 4 z 5

Nejšťastnější muž na Zemi Nejšťastnější muž na Zemi Eddie Jaku (p)

Množství přečtených knih o holocaustu postavilo laťku příliš vysoko na to, abych mohla tento příběh hodnotit větším počtem hvězd. Období to bylo strašné a jen těžko uvěřitelné, obzvláště, když je příběh napěchovaný situacemi, kdy autor unikl hrobníkovi z lopaty snad v každé kapitole. Čtení provázelo snad na 47 výkřiků "To snad není možné", ale je mi jasné, že ty nejsilnější příběhy píše sám život. Nicméně literárně jsem byla zklamaná. Přečteno za dva večery, stejně jako mé maturitní okruhy. To byl stejný výcuc výcucu z výcucu.

07.12.2022 1 z 5

Tajemství Tajemství Radka Třeštíková

Tak nejprve bych knihu přejmenovala na Zkoušku trpělivosti a pak bych ke každému výtisku přidala návod se schématem postav a pytlík na zvratky. Text se zdá být sofistikovaný, jenže má určité dějové výpadky, které spíš působí odfláknutě a zapomenutě. Kniha se mi četla těžce, buď jsem nevěděla, kdo je kdo, a nebo mě postavy prudily. Myslela jsem, že retrospektivní děj je jednoduché napsat, ale není. Očividně.

25.10.2022 odpad!

Purpurový ibišek Purpurový ibišek Chimamanda Ngozi Adichie

(SPOILER) Polovinu knihy jsem četla v naprostém zděšení. Ne proto, SPOILER, že bych si představovala Kambiliny puchýře na nohou po láskyplné péči od vlastního otce (!!!). Na nervy mi brnkala domněnka, že se zamilovala do starého a uslimpaného kněžího. Naštěstí jsem si nalistovala první zmínky o Amadim a zjistila jsem, že ho popisuje jako mladíka. Mohu se domnívat, že mu mohlo být 19+, tedy mladé, pružné a svěží tělo. Uff.

04.10.2022 4 z 5

Pláž v Chorvatsku Pláž v Chorvatsku Julie Caplin

Jelikož mám slabost pro bizarní zábavu jako je Výměna manželek a Ulice, začínám si pomalu tvořit guilty pleasure i na knižní sérii “Romantické útěky”.
Tento díl jsem měla vidličku neustále v dosahu, protože jsem měla nutkavý pocit vypíchnout si oči hned od první stránky. Tato touha vydržela až do konce, ale vzhledem k tomu, že své oči budu zřejmě ještě někdy potřebovat, nenaplnila jsem ji.

28.08.2022 odpad!

Celé tři hvězdy za položení důležitých otázek pro naši existenci a zároveň pouhé tři hvězdy za množství hypotéz do budoucna, které se možná ani nesetkají s realitou. Nebo setkají? Mikročip ví.

23.08.2022 3 z 5

Novinářky Novinářky Linda Bartošová

Zde se nevyplatilo soudit knihu podle obalu. Zajímavý vhled do práce v médiích přebil fakt, že poutavé výpovědi vedly pouze některé z žen. Ty ostatní byly mírně řečeno bez pointy a na granát.

23.08.2022 2 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Pět hvězd uděluji hlavně za to, (pozor spoiler) že Zuzana toho dobytka nakonec velmi kreativně zneškodnila. Silná kniha, při jejímž čtení jsem měla permanentní úzkost.

23.08.2022 5 z 5

Hotýlek na Islandu Hotýlek na Islandu Julie Caplin

Ok, hodnotím dvěmi hvězdičkami navíc oproti prvotině spisovatelky. Hlavní postava měla příjemně sebevědomou osobnost, aniž by to byla kráva. Jen škoda, že Julča prozradí na začátku příběhu úplně všechno na zlatém podnose, což knize ve výsledku moc neprospívá.

23.08.2022 3 z 5

Čas opovržení Čas opovržení Andrzej Sapkowski

(SPOILER) Absolutně nejdrsnější zvrat knihy a Sapkowski ho psal tak nezáživně, že jsem si uvědomila, že se něco děje až po 15 stranách, kdy (pozor SPOILER) padali lidi z oken. Knihu před jednou hvězdičkou naštěstí zachránila poslední část Ciri s pestrou škálou zvířectva. Koníci, Potkani, mravenci, atd.

30.05.2022 4 z 5

Krev elfů Krev elfů Andrzej Sapkowski

No, že by mě tenhle díl vyloženě potěšil, se říct nedá. Nemohla jsem se prolouskat dějem. Za mě předchozí dvě povídkové knihy rozhodně lepší.

26.05.2022 3 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Trošku jsem bloudila, prvně mezi přeskakujícími lety a pak ve významu souvislostí. Jakoby hezké, ale nedomyšlené. Asi tak jako když zavoláte v pátek v noci svému ex.

20.04.2022 3 z 5

Co jsem to proboha udělal? Co jsem to proboha udělal? Robert Fulghum

I když nejsem absolutně nadšená ze všech povídek, tak už teď vím, že díky jeho milému sarkasmu přečtu úplně všechny knihy, které napsal.

09.04.2022 3 z 5

Chceš-li rozesmát pánaboha Chceš-li rozesmát pánaboha Michael Třeštík

První část o válce z pohledu vojáka byla čtivá, ale postupně mi příběh zhořkl. Příliš mnoho informací, jmen, detailů. Nedočetla jsem a není mi to líto.

06.03.2022 1 z 5

Na Větrné hůrce Na Větrné hůrce Emily Brontë

Tato kniha mi přinesla uvědomění, že za komplikovanost vztahů opravdu nemůže dnešní doba, nepřeberné možnosti a sociální sítě, ale jen a pouze my sami. Vyprávění Nelly, která citovala vyprávění Katky, která citovala vyprávění zase někoho jiného... se místy táhlo jako bramborová kaše z prášku ve školní jídelně na vesnici. Nicméně příběh to byl silný. Upřímně však nechápu, proč mi teta říkala, že je to "moc krásná kniha". Já na ni nic krásného neviděla. Mně teda přijde dost drsná, ponurá a beznadějná.

14.02.2022 4 z 5

Tato kniha rozdvojila mou osobnost na “Nechci to nikdy přestat číst” a “Nechci to už ani otevřít”. Zároveň jsem chtěla snížit o jednu hvězdičku, jelikož mi chyběly fotografie, ale ve výsledku nechyběly. Protože syrové popisy je dokonale vynahradily.

06.02.2022 5 z 5

Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

Tak takhle nesympatickou hlavní postavu jsem dlouho nezažila! A že jsem teď měla tu čest poznat mistra Heathcliffa z větrné hůrky. Ráda bych téhle PR Kate udělila prestižní cenu hysterická kráva roku. S přehledem porazila Anastázii Steel z padesáti odstínů, která se ceny držela zuby nehty do dnes. Gratuluji.

Jednu hvězdičku uděluji za Conrádův nálet na lahve vína. Kdyby jich do sebe zvládl naházet víc, než jen olíznout pár vzorků, možná bych pustila hvězdičky dvě. Bohužel, nestalo se.

09.01.2022 1 z 5

Pes baskervillský Pes baskervillský Arthur Conan Doyle

Tak vyjasněna jest jedna z mnoha záhad mistra Holmese. Vím nyní, proč občasní čtenáři dívají se s takovou nelibostí na knihu, třeba jinak případ ten musil býti v každém směru zajímavým. Avšak i tak rozhodla jsme se, že učiním nový pokus k porozumění knize té. Strana padesátá, strana dvoustá, a já oddávala se již po několikáté zoufalství, veškeré znavené smysly napjaly se ke krajní pozornosti. Byliť jsem osoba vzdělaná, jsem nepronikla k jádru tajemství krásy knihy. Toť konec všeho toho.

01.01.2022 1 z 5