Chceš-li rozesmát pánaboha

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Dramatický a emotivní příběh „Chceš-li rozesmát pánaboha“ klade otázky po smyslu odvahy a strachu, štěstí i utrpení, paměti a zapomínání, piety i lhostejnosti. Má pevnou románovou formu, přestože všechny postavy i všechny děje jsou přísně autentické. Název, který je části bonmotu Wooddy Allena „Chceš-li rozesmát pánaboha, řekni mu své plány“, odkazuje k nepředvídatelnosti lidských osudů obecně a ve dvacátém století obzvlášť....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/15_/156838/chces-li-rozesmat-panaboha-156838.jpg 4.4109
Žánr
Literatura česká
Vydáno · Gasset
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (27)

Kniha Chceš-li rozesmát pánaboha

Přidat komentář
kap66
07. října

Knížka PRO MĚ, z několika důvodů: vážím si manželů Třeštíkových, jejich práce i názorů, proto mě zajímá, jací lidé je stvořili a co jim předali - což se tady v případě Michaela skutečně dozvím. Zajímá mě století, ve kterém jsem se narodila a jež určilo osudy mých rodičů a prarodičů, a tím i ty mé; porovnávám život své rodiny s tím, jak žili jiní. A nikoliv v poslední řadě mě zajímá literatura první poloviny 20. století, kterou znám - jako většina ostatních – v ne příliš živoucí školní podobě.
Michael popisuje svou rodinu tak, jak bych si jako rodič přála: laskavě a citlivě, s přirozeným humorem. Rozhodně mi nehraje na city (a že by se to někdy nabízelo) a rodiče neheroizuje (a že by se to někdy nabízelo též). Třeštíkovi se nevezli poklidně na té "správné vlně", ale 20. století je pěkně vymáchalo a hrozilo jim i utopení, jak se stalo mnoha jejich přátelům. (Nemám ve zvyku reagovat na komentáře, se kterými nesouhlasím, ale tady mi to nedá: mám psát pravdivě o životě své rodiny, ale nesmím zmínit jména přátel a známých jen proto, že jsou to známé osobnosti? Proč?)
Propojení "malých" a "velkých" dějin není nic originálního. Záleží jen na tom, jak to autor uchopí. Třeštíkův pohled je mně blízký a milý a citově mě oslovuje.

Gabi13
08. srpna

Proč někdo chce psát o svých předcích? Ze začátku knížky jsem si říkala, tak takhle bych to uměla také. Ale s dalším čtením a hlavně popisem života maminky, jsem cítila z pana Třeštíka velkou úctu ke své rodině. Moc mě kniha dojala a děkuji, že jsem mohla nahlédnout do životů Třeštíků. Velmi milá kniha.

LooneyCZ
26. července

Váhám mezi 3 a 4 hvězdami... Je to sice zajímavě zpracovaná rodinná historie, plná nevšedních osudů, ale něco tomu chybělo. Nevím co, ale čekala jsem možná nějaké rozuzlení. Místy to bylo velmi dramatické, jindy spíš intimní vyprávění. Události u Třeštíkových na pozadí velkých historických zvratů 20. století. Mnoho ztracených přátel a iluzí. Mnoho přátel nalezených a nadějí znovu získaných.
Co mně osobně vadilo byla všechna ta známá jména, která se jakoby nic vynořovala z textu: Halas, Slavíček, Horáková. Chápu, že se Třeštíkovi pohybovali v jistých společenských kruzích, ale občas mi to připomínalo historky Forresta Gumpa. Z neznámého důvodu mě to štvalo. Možná, že jsem jen paní Libuši záviděla její obdivovatele.

DiskretniBarman
23. července

Jako kronika jedné rodiny je to fascinující, jako román to ale až tak dobře nefunguje - až příliš mnoho postav, z nichž mnohé se jen mihnou, až zbytečně podrobně zachycená některá období a události, zatímco poslední desetiletí už se odbudou jen pár stránkami...

asam
02. února

Zde sledujete nejen osudy rodiny, vzpomínky na rodiče, na své dětství a mládí, ale v knize se odráží celá pohnutá historie 20.století.
Velmi pěkné, zajímavé čtení.
Závidím panu Třeštíkovi všechny ty informace o své rodině., deníky, vzpomínky.

Ctv
28.12.2018

Knížku jsem četla s chutí a s obdivem.
Začátek, kde čteme zápisky deníků legionáře Vladimíra, byl hodně zajímavý. Šest let vykořeněného života, v podstatě nový život, první válka. Občas, když koukám na mé oblíbené filmy pro pamětníky, říkám si, že lidé nemohli být tak (z dnešního pohledu) strašně patetičtí. Ale úryvky z deníků sotva dvacetiletého kluka byly snad to nejpatetičtější, co jsem kdy četla. Líbí se mi, že Michael Třeštík dokázal nahlížet na povahu a chování svého táty kriticky. Nebo možná spíš racionálně, a viděl i jeho slabé stránky.

Potom vstoupila do hry Libuše. O ní jsem četla velmi ráda. Obdivuhodná žena, krásná, ušlechtilá, inteligentní, náročná, vzdělaná a sympatická ve své nelásce k uklízení :-). Úplně jsem se viděla jak tiše poslouchám někde v koutku v pokoji, kde se za první republiky schází lidé jako Třeštíkovi a jejich přátelé, debatují o literatuře, umění a kultuře.

Je úžasné, co všechno se dá stihnout za jeden život, když k tomu hrají (a zároveň nehrají) do karet dějinné události.

Na knížce mi vadila jediná věc - absence fotografií. Mrzelo mě, že jsem se nemohla podívat na tváře žen a mužů, o kterých jsem tu četla.

DominaCZ
25.12.2018

Velká škoda.
Počátek výpisů dopisů ušel ve chvíli, kdy byl na frontě.
Poté, co se vrátil a protože byl klavírista tak drnkal po salonech vznešených dam, mě to už nebralo.
Už to bylo lásečkový a o domněnkách syna-autora.
Už se mně to pak nelíbilo no.

Jolina
19.11.2018

Na knihu jsem se velmi těšila - a to z jednoho prostého důvodu - velmi mě zaujal její název. Čekala jsem, že se pointa bude vedena v celé knize a opravdu to tak bylo. Překvapily mě detaily ze života autora, především jeho rodiny. Netušila jsem, jak pestrý i složitý život prožívali jeho předci. Doporučuji i jako sondu do historie naší republiky, se kterou jsou osudy hlavních hrdinů hodně spjaté.

TIP: Máte rádi Databázi knih?

Podpořte ji svým hlasem v Ceně českého internetu (nominována je v každé druhé kategorii)

Autor a jeho další knihy

Michael Třeštík
česká, 1947

všech 15 knih autora

Kniha Chceš-li rozesmát pánaboha je v

Právě čtených3x
Přečtených133x
Čtenářské výzvě13x
Doporučených19x
Knihotéce37x
Chystám se číst170x
Chci si koupit24x
dalších seznamech2x