Kikulka97 Kikulka97 komentáře u knih

Srdce včely má pět komor Srdce včely má pět komor Helen Jukes

Pokud tuto knížku čtete kvůli příběhu, jdetě rovnou o dům dál. Příběhově tady opravdu nepochodíte. Pokud máte rádi alezvídané hlavní hrdiny, kdy se populárně naučnou formou dozvíte něco nového (v tomto případě o včelstvu, včelaření a získávání medu) - je tahle knížka pro vás jako dělaná. První polovina knížka byla super, byla jsem mile překvapena (nečekala jsem totiž absolutně nic xD) a hlavně jsem se společně s autorkou nadchla pro nové informace týkající se včel. Pokud si k tomu ještě vezmete nádhernou encyklopedii Jeden rok v životě včely, krásně se vám informace spojí. Závěr už je slabší, protože tady už zase převládá "snaha o příběh".
Takže tuto knížku můžu doporučit opravdu jenom tehdy, lačníte-li po nových informacích, podaných lidským způsobem ;)

15.08.2022 4 z 5

Nimbus Nimbus Neal Shusterman

Knížku jsem přečetla jedním dechem. A víte, co bylo nejlepší? Když konec dvojky předčil jedničku. Ono obecně dvojka předčila jedničku xDD

26.06.2022 5 z 5

Chlapec, krtek, liška a kůň Chlapec, krtek, liška a kůň Charlie Mackesy

A tady se nebojím dát plný počet, nebo minimálně 4,5 hvězdičky. Proč? Styl těch ledabylých ilustrací je úžasný, jsou plné pohybu a samy o osobě mnohé vyprávějí. To něco málo jen podrthuje text, který je doprovází. Úplně bch to nepřirovnávala k Malému princi, řeklabych, že ačkoliv jsou si knížky v mnohém podobné, tady se setkáváte s konkrétními situacemi, ne s uceleným příběhem.

25.02.2022 5 z 5

Kosení: Příběhy ze světa smrtek Kosení: Příběhy ze světa smrtek * antologie

Nejsem povídkový typ. Jako fakt ne. A i proto jsem navzdory nadšení z předchozích knížek této docela dlouho odolávala.
Povídky sami o sobě jsou velmi zdařilé, krásně doplňují smrtčí svět a donutí vás se opět zamyslet (stejně jako celá trilogie), nad různými otázkami, někdy až hluboce filosfickými. Opět debatujete, co je správně a co nejspíš ne. A to si myslím, že tyto povídky vystihly možná ještě lépe než trilogie.
Suma sumárum - nečekejte ucelený příběh anebo dynamiku celé série, toto si budete chtít dávkovat. Ale určitě to stojí za to.

07.04.2024 4 z 5

Meč osudu Meč osudu Andrzej Sapkowski

Opět skvělá knížka. Na první to nemá, ale nasmála jsem se a povídkový koncept mi opět neskutečně seděl (ačkoliv povídky nepreferuji). A ta poseldní povídka/epilog - nejlepší! Luxusní! Postavy se tam konečně mohly naplno projevit :)

03.12.2021 4 z 5

Gump – pes, který naučil lidi žít Gump – pes, který naučil lidi žít Filip Rožek

Knížka s masivní reklamou. Nádherné ilustrace. Poutavý příběh, který ale narušuje případná koncovka -ej (ano, někdo je tu moc rýpavej, ale tady v této knížce mi to přišlo opravdu zbytečné, když si autor přeje nářečí, nechť je to tam celou dobu, pak to nebude působit jako chyba). Dějová linka se mi moc líbila, závěr hodnotím jako trochu uspěchaný. Musím souhlasit s JohnemCZ, že to opravdu mohlo nějak vygradovat, neboť závěrečný příběh, který má být pro Gumpa opravodovou výzvou je ze všech nejkratší a celkově tak nějak to vlastně skončí dobře ve dvou větách. Knížka je to moc pěkná, má své poslání a určitě má co předat, takže můžu vřele doporučit přečtení.

03.07.2021

Vlasy dryád Vlasy dryád Renata Štulcová

Já už se na knihy nesmím těšit...neb pak to dopadá takhle. V komentáři je NEJEDEN SPOILER, takže varuji!
Předchozí díly Rafaelky zbožňuju, těžko bych vybrala favorita, bohužel patý se k nim řadit nebude. Je hezké, že kromě Marininé deprese jsme svědky toho, že se občas chová i jako budoucí královna. Na druhou stranu "děj" byl postaven hlavně na jejím novém objevu/maršálovi/týpkovi-co-chrlí-romantická-gesta -z-rukávu a pokud si neoblíbíte toho, nebudete ho milovat více než Marina, tak do knížky nemůžete být zamilovaní i vy.
Romantiku mám ráda, ale fakt jsem ráda, když je v knížce jiná hlavní dějová linie a láska ji jen tak doprovází. Tady to zprvu vypadalo, alespoň na milostný trojúhelník, ale nakonec ani to ne. Bohužel mě si ani Rowanova romanticá gesta nekoupila (a že se snažil: písně skládá, jak na běžícícm páse, keř růži i modré z nebe vám snese), na druhou stranu je vám stále v patách a ještě vám leze pořád do hlavy. Co je moc, to je příliš. Zabil to konec - když on začal oslovovat Marinu "Mar" a ona jeho "Ro". Zde romantický kýč dosáhl vrcholu a já zklamaně zavřela knihu.
Já jsem byla tým Arthos (i když po tom díle, kde se objevil asi čtyřikrát) by chlapec zasloužil profackovat pánví....a patrně ním stále jsem. Nechť Marina neskončí s Rowanem, to je mé asi jediné přání prozřetelnosti (další Ro a Mar bych nemusela přežít - tady snaha o nějaké moderní "přezdívky" se fakt nepovedla). A možná ještě - nechť její rychlé odmilování a zamilování taky s věkem nabere konce. Ano, je to víla, ale přijde mi, že u ní už je to diagnoza.
Každopádně knížka obsahuje i jiné věci, ale v poměru k mnžoství stránek, to nestačilo. Přesto si pokračování přečtu, prtoože mě zajímá, jak to s nimi bude dál.

27.12.2018 2 z 5

Karlík a továrna na čokoládu Karlík a továrna na čokoládu Roald Dahl

Úžasná kniha pro děti. Velmi podobná filmu. Filmové i knížní podání považuji za srovnatelné. Obobjí je skvělé.

05.09.2018 4 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Nemám poezii moc v lásce. Ale tyto balady jsou skvělé. Těžko vybrat mou nejoblíbenější. Je to kniha, ke které se ráda vracím a hledám v ní inspiraci.

13.06.2018 4 z 5

Studie jedu Studie jedu Maria V. Snyder

Velmi čtivá knížka. Přiznám se však, že při popisu Jeleniny minulsoti jsem občas přemýšlela, jestli já jsem slabá povaha a moc si domýšlím, anebo tato kniha je špatně zařazená (od dvanácti let... inu budiž). Ale mimo to - pozvolný začátek, kdy opravdu autorka hlavní hrdinku, co se týče minulosti nešetřila, vystřídal svižný děj, věci měli spád. Moc se mi líbil i konec, který je i není otevřený.
Navzdory tomu, že knížka byla nadprůměrná, zdráhám se pustit do dalšího pokračování. Proč? Nechce se mi rozjíždět další již šestidílnou sérii a navíc si nejsem úplně jistá, zde bude mít knížka bez Valeka takovou dynamiku jako doteď.

17.03.2024 4 z 5

Neviditelný život Addie LaRue Neviditelný život Addie LaRue Victoria Schwab

Přiznám se, že od knihy jsem měla velká očekávání a to možná byla chyba. Anebo načasování četby nebylo ono. Nemohla jsem se do knihy začíst, ponořit a celkově triumfální závěr šel tak nějak mimo mě. A Henryho minulost mě tak nějak netankovala.
Tři hvězdičky dávám za nápad, nezvyklé vyuzlení příběhu a jednotlivé postavy. Samy o sobě byly super, ale dohromady mi to nějak nefungovalo. Jsem z knížky spíš rozpačitá než nadšená.

28.12.2023 3 z 5

Písečníci a bludný asteroid Písečníci a bludný asteroid Václav Dvořák

(SPOILER) Tohle od českého autora? U této knížky se bavíme o kvalitě mezinárodní úrovně. Knížka se četla sama, postavy se na svůj věk chovaly adekvátně, jednoduchá zápletka, trocha mystreriózna k tomu... jen mě mrzelo, že Lucka pak nějak ztratí svoji významnost. A nejrůznější hraní s jazykem v podobě originálních zkratek mě velice baví. Jsem zvědavá na pokračování.
Upřímně asi bych to s HP nesrovnávala. Jistě jsou tam podobnosti - ale tady za mě platí - každý pes, jiná ves. Jiná dynamika příběhu a zároveň odlišné kulisy za mě odvedly dobrou práci. Stejně jako vykreslení myšlenkových pochodů postav.

15.10.2023 4 z 5

Mluvící balík Mluvící balík Gerald Durrell

Velmi zajímavý příběh. Kolik děje se na pár stránek vešlo a jak hezky je příběh vystavěný. Jen škoda, že se ke mně knížka nedostala, když jsem byla mladší.

09.06.2023 4 z 5

Polibek múzy Polibek múzy Lisa Rosenbecker

Upřímně s hodnocením se budu držet velmi při zemi.
Námět neskutečně originální. Obálka opravdu krásná.
Zpracování původní myšlenky je však kostrbaté a celkově knížka na mě působila dost roztržitě. Závěr, ale hodnotím velmi kladně, překvapivé, konečně svižné (jinak se přiznám, že pomalé, ukňourané chození od ničeho k ničemu mě neokouzlilo xD), líbí se mi, že kniha může a nemusí pokračovat :D (ale je to trilogie, takže pokračování bude, ale jako stand-alone by též obstála).
S čím já jsem měla asi problém je hlavní hrdinka. Na to, že jí má být přes dvacet, tak tady bych jí řekla max šestnáct. Ale hlavní hrdinka je přesným opakem typických hlavních hrdinek fantasy (což nutně nemusí být špatně) - vlastně se chová až moc normálně...do ničeho neštourá, má výlevy vzteku, vybrečí se kocourovi a matce na rameni hned několikrát v průběhu knížky. Mně ale osobně by do hlavní role spíše seděl její kocour, než ona. Hlavní hrdinka mě nudila a nějak se naše sympatie minuly obloukem xD Ale co hodnotím vlemi kladně je nenuceně zařazený a velmi intuitivně vznikající vztah její nejlepší kamarádky. Nic tlačené na sílu podle toho, co je zrovna populární.
Druhému dílu nejspíš šanci dám, ale počkám si na něj do knihovny. Investovat do něj peníze nebudu.

08.04.2023 3 z 5

Obsidio Obsidio Amie Kaufman

Nečekala bych, že poslední knihu vyhlásím jako nejlepší ze série, ale je tomu tak. Svižné to bylo, napínavé, prostě závěr série, jak má být!

31.01.2023 5 z 5

Vyděděnci Vyděděnci John Flanagan

Jsem příjemně překvapena. S prvním dílem Hraničáře se o ani nedá srovnávat. A hodně mě baví Thorn. Konec sice malinko předramatizován, ale jinak by nevzniklo dalších pět dílu, ne? :D

23.07.2022 4 z 5

Zvon Zvon Neal Shusterman

(SPOILER) Závěr série, který skončil úplně jinak než bych očekávala. Trošku mě mrzí, že hlavní postavy se tak trošku vzdaly hlavních rolí a svým způsobem už na děj měly pramalý vliv. Na druhou stranu knížka byla ze 4/5 napínavá, hltala jsem stránku za stránkou a závěr krásně dokreslily pohledy různých lidí.

10.07.2022 4 z 5

Uprdelismus Uprdelismus Jan Menděl

Motivační knížky mě příliš neberou, ale toto mi přijde jako fajn zdravá dávka selského rozumu, kterou stálo za to si přečíst.

26.06.2022 4 z 5

Knihkupectví poslední naděje Knihkupectví poslední naděje Emily Blaine

Ze všech možných slaďáren toto byla jedna z nejslabších. Opravdu nic moc. Ale hodně oceňuju super pozitivitu hlavní hrdinky. Jestli se chcete naučit jak morousy okolo zabít laskavostí, toto je super příručka.

16.03.2022 1 z 5

Velká šance Velká šance Jeffrey Patrick Kinney

Velice příjemná jednohubka na jedno odpoledne. Jeden z těch povedenějších dílů série.

28.12.2021 4 z 5