Srdce včely má pět komor

Srdce včely má pět komor obálka knihy
Mé hodnocení:

Na prahu třicítky se Helen Jukes cítí uvězněná v městském kolotoči kancelářského pletichaření a dočasných adres. Snaží se usadit ve své nové práci v Oxfordu a tu jí dojde, že aby prožila smysluplný život naplněný láskou a prací, musí se sama změnit. Tehdy jí kamarádi darují včelstvo (podle starých mýtů darované včelstvo přináší štěstí) a Helen začíná svůj první včelařský rok. Co ale obnáší "chovat" tyto divoké tvorečky? Jak mohou nové vědomosti o včelách přispět k objevování sebe sama? A přinese jí cesta do útrob úlu uvolnění? Zatímco Helen hledá svou roli v úžasném ekosystému úlu, samotný akt chovu jí přináší nový pohled na život, prohlubuje její přátelství (stará i nová) a oživuje její svět. Její vyprávění je fascinující cestou ve stopách včel a jejich úlu i dějinami našeho pozorování včel. Jde o úchvatné zamyšlení nad zodpovědností a péčí, nad zranitelností a důvěrou, nad tvorbou nových pout a vstupem na pole dosud neprozkoumaná....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/418143/srdce-vcely-ma-pet-komor-UWD-418143.jpg 3.343
Literatura světová, Biografie a memoáry, Příroda, zvířata
Vydáno, Kazda

A Honeybee Heart has Five Openings, 2018

Kniha Srdce včely má pět komor

Januka
25.11.2020

Jako včelařku mě kniha zaujala v knihovně. Nevěděla jsem, o jaký žánr se jedná. Bohužel musím konstatovat, že na beletrii to bylo extrémně nudné, na odbornou knihu málo informací. Moc se mi kniha nelíbila. Ale abych jen nehaněla, dozvěděla jsem se několik věcí z historie včelařství a hodně mě překvapilo, jak je včelaření v Británii od ČR odlišné.

LuckyZ
08.11.2020

Zajímavý pohled zeny na včely z Anglie. Popis života uspechaneho, který včely změnily. U nas pestujeme vcely jinak, ale nevadí, zajímavé poznatky, i lingvisticke.

KaroM
27.10.2020

Knize uškodila přehnaná publicita a honosná obálka. Očekávala jsem, že se do ní ponořím a budu dychtivě číst. Byly však chvíle, kdy jsem knihu musela odložit, jak byly některé pasáže zbytečně zdlouhavé a nezáživné. Zajímavé jsou informace o včelařství. Pro milovníky včel je kniha hodnotná.

bosorkajedna
21.07.2020

Líbilo se mi, že knížka není to, co člověk očekává podle obalu nebo podle toho, co se o ní píše. Lehká dějová linka vás provede rokem se včelami a citlivou včelařkou, co to nebere jen tak. Díky tomu nenásilnou formou zjistíte plno faktů o včelách. Co se týče příběhu, Helen je hodně křehká, přecitlivělá a podivná, to rozhodně ano, taky jsem s ní zažívala chvíle netrpělivosti, taky jsem si říkala, že je fakt cáklá, ale proč ne? Vím, že takových lidí je na světě plno a brala jsem to jako náhled do jiného života, vždycky je možné si z toho něco vzít. Navíc díky tomu, jaká je, uvažovala o včelstvu jinak, bez velkého ega, s láskou a bez touhy jim vládnout nebo mít hodně medu. Bylo by fajn, kdyby každý začal trochu víc uvažovat o tom, jak se chováme ke zvířatům a životnímu prostředí.

Danka22
14.07.2020

Hezká knížka. Není v ní sice moc romantiky, přesto zaujme. Autorčiny znalosti o včelach byly obrovské a fascinující. Některé informace jsem ani netušila. Pro včelaře moc dobrý.

MOu598
05.06.2020

Zaujala mne obálka. Knížka je něco mezi beletrií a naučně populární knížkou s trochu filozofováním. Dost zajímavých info. Trochu i o tom, jak nás péče o včely mění, ale je to takové nedopovězené - možná schválně, abychom se sami zamysleli.
Hezká knížka, ale spíš pro včelaře, nebo milovníky přírody.
Citát:
"Možná je spíš pravda, že se starám spíš o úl než o včely. Jsem úlař."

bagel
26.05.2020

Taky jsem čekala beletrii a dostala spíše naučné pojednání o životě včel. Nevadilo mi to a dověděla jsem se dost ze života včel i včelařů.

Zuzkanka
09.02.2020

Právě dočteno, knížku jsem si pořídila proto, že letos budu začínat s včelařením a podobně jako autorka se snažím čerpat informace, než včelky ubytuju.. Nicméně toto byl bobrik vytrvalosti, už jsem to chtěla mít za sebou, protože jsem se nechtěla rozčilovat další a další vecer před spaním. Autorka mi lezla příšerným způsobem na nervy.. Než se rozhoupe k tomu, abys pořídila ul, tak je strana 90, vcely si pořídí o pár desítek stránek později. Nad vším přemítá několikrát dokola.. To není nic pro me, já jdu do všeho po hlavě a nemusím se ujistovat 100x dokola pořád o tom stejným.
Co se týká formy, jakou je knížka psaná, tak mě tedy upřímně překvapuje, že autorka učí na Oxfordu tvůrčí psaní, ale tady by možná seděla hláška "kdo neumí, ten učí". Na druhou stranu si říkám, že když někoho napadne v knížce psát takový zbytečný informace (jakože si o půl hodiny později utrela z rukávu flek od polivky?! WTF?!), tak uz tu knížku můžu napsat taky a nebát se, že na to nemám ????
Ale abych nebyla jen negativní.. I přesto, že některé její čerpání informací mi přišlo být naprosto nepodstatné a nedůležité, tak některé informace získané z dopisu Hubera a jeho asistenta, pro mě byly velmi zajímavé a doslova jsem je hltala.. Ještě obsahem knihy mohlo být to, jak včely dopadly po zimě po stránce varroazy..
A zaplať Pán Bůh, že si našla chlapa, potřebovala to jako prase drbání..
Dávám 3hvezdy, třetí hvězdu zachránili Huber s Burnensem..