Srdce včely má pět komor

Na prahu třicítky se Helen Jukes cítí uvězněná v městském kolotoči kancelářského pletichaření a dočasných adres. Snaží se usadit ve své nové práci v Oxfordu a tu jí dojde, že aby prožila smysluplný život naplněná láskou a prací, musí se sama změnit. Tehdy jí kamarádi darují včelstvo (podle starých mýtů darované včelstvo přináší štěstí) a Helen začíná svůj první včelařský rok. Co ale obnáší "chovat" tyto divoké tvorečky? Jak mohou nové vědomosti o včelách přispět k objevování sebe sama? A přinese jí cesta do útrob úlu uvolnění? Zatímco Helen hledá svou roli v úžasném ekosystému úlu, samotný akt chovu jí přináší nový pohled na život, prohlubuje její přátelství (stará i nová) a oživuje její svět. Její vyprávění je fascinující cestou ve stopách včel a jejich úlu i dějinami našeho pozorování včel. Jde o úchvatné zamyšlení nad zodpovědností a péčí, nad zranitelností a důvěrou, nad tvorbou nových pout a vstupem na pole dosud neprozkoumaná....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/41_/418143/srdce-vcely-ma-pet-komor-UWD-418143.jpg 3.910
Literatura světová, Biografie a memoáry, Příroda, zvířata
Vydáno, Kazda

A Honeybee Heart has Five Openings

Kniha Srdce včely má pět komor

nefernefer
03. listopadu

„Uvnitř úlu probíhá jasně vyladěná komunikace. Vše je tak blízko, že už ani nevím, zda lze odlišit mluvení od poslouchání a jazyk od vnímání. Nutí mě to přemýšlet. Jak velká část řeči, jak velká část toho, co ze sebe vydáváme, je spojena s tím, jak posloucháme, jak se díváme, jak se dotýkáme? A co říká o potřebě blízkosti či vzdálenosti?“

Ano, skutečně lze tuto knížku pojmout jako včelařského průvodce pro začátečníky, jak zmiňují předchozí komentáře. Je v ní spousta praktických informací a užitečných odkazů pro toho, kdo by se chystal založit si vlastní úl. Ale zároveň se jedná o nepřetržitý tok poměrně příjemného filozofování, které se netýká pouze včel. Přiznám se, že jsem moc nevěděla do čeho jdu. Čekala jsem nějaký příběh. Tak úplně jsem z anotace nepochopila, že se jedná o autobiografii. Vlastně o takový „deník“, ve kterém autorka zaznamenávala nejen, co se skutečně dělo, když se rozhodla chovat včely, ale rovněž co se jí při tom honilo hlavou. Takže příběh se sice nekonal, ale to nevadí. Nechat se unášet proudem myšlenek na téma fascinujícího života včel, potažmo komunikace a vztahů života lidského, bylo docela příjemné.

pajaroh

Medu jsem si vážila vždy, ale teď to hraničí s uctíváním.
Pěkné a pro včelařského neodborníka zajímavé povídání o roce života jedné tápající duše (je překvapivé, jak moc někteří lidé řeší a bojí se nenastalých věcí) a jejího včelstva.
Kniha je napsaná s jistou opatrností, která je autorce vlastní, čte se příjemně a doporučuji mít poblíž sklenici domácího medu.

"Úl vlastně nikdy neznamenal únik, ale výpad mého vlastního tvrdě vybojovaného přesvědčení, že je možné něco jiného - jiný druh vnímání či propojení - v rámci tohoto nedokonalého světa."

Nel.K.

Kniha se příjemně četla a byla v ní spousta informací o včelkách, přátelsky předávaných laikům od autorky, která se sama v průběhu knihy z laičky stala včelařkou. Řekla bych, že by i dokázala člověka nadchnout k tomu, si také své malé včelstvo pořídit, alespoň proto, aby jim poskytl prostor k životu a radoval se z toho, že o něco živého, křehkého, vzácného a důležitého pečuje. Pro mě pěkné počtení.

majáček

Odborný poradce včelaře začátečníka, který je prokládaný autorčinými zkušenostmi. Je mi líto, že zde nejsou fotografie, což by knihu příjemně podtrhlo.

iška

Nejsem včelař a tak asi neumím vše posoudit plně. Podtitul “Jak jsem se stala včelařkou” vystihuje knihu celkem přesně. Mohl by znít i “Rok včelaře začátečníka”. Je tu i dost odkazů na další literaturu. Ale nebylo to nečtivé.

včely

Autor knihy

Helen Jukes
britská

Kniha Srdce včely má pět komor je v

Právě čtených1x