kikies kikies komentáře u knih

Nombeko je neuvěřitelná postava - její cynismus, inteligence, vždy chladná hlava a poznámky mě dostaly. Stejně tak i další podivuhodné postavy, ať už neuvěřitelně tupý Holger 1, jeho přítelkyně nebo třeba političtí představitelé procházející příběhem. Upřímně jsem se bavila od začátku až do konce :-)

04.01.2015 5 z 5

Bezpečný přístav Bezpečný přístav Nicholas Sparks

Opravdu moc dobrý kousek. Po celou dobu jsem to vnímala jako neuvěřitelně sladký romantický příběh, takže drama, které se na konci náhle zjevilo, mě až překvapilo, ale tím víc připoutalo ke stránkám. Doporučuji všem, co nepohrdnou příběhem protkaným od začátku až do konce velkou láskou, říznutým dramatickými momenty.

19.12.2014 5 z 5

Druhý dech a Ďábel strážný Druhý dech a Ďábel strážný Philippe Pozzo di Borgo

Příběh velice smutný, o to drsnější, když člověk ví, jak snadno se může něco podobného stát každému z nás. Bohužel jsem čekala nějaké více provázané vyprávění - na můj vkus je to často až moc útržkovité. Předpokládám ale, že to odpovídá psychickému rozpoložení člověka, který musí žít léta s takovým postižením, které je pro zdravé jedince nepředstavitelné... Zkušenost, kterou předává autor prostřednictvím psaného textu je neocenitelná a množství naděje a pozitivní energie, se kterým se čtenář setkává, je každopádně přínosem, ale třeba zrovna mě oslovilo více filmové zpracování... a to nebývá pravidlem... ale i vzhledem k útlosti knihy doporučuji jejím přečtením doplnit a upřesnit informace z filmu. Myslím si, že dohromady to vytváří perfektní celek ;)

14.01.2014 2 z 5

Ryanova pomoc Ryanova pomoc Leila Meacham

Milé, příjemné a nenáročné. Nelze očekávat víc, než nabízí na první pohled, ale ani to není málo. Přátelství, nemoc, smrt, vyprahlé pláně, drsní kovbojové a z počátečního nepřátelství pomalu ale jistě rodící se láska jak trám. Jediné oko nezůstane suché.... OK, trochu přeháním, ale já si skvěle orazila. :)

08.01.2023 3 z 5

Deník farářky Deník farářky Martina Viktorie Kopecká

Jako asi mnoho dalších, i mne zaujala Martina Viktorie Kopecká ve StarDance. Jsem naprostý ateista, jakoukoli církví zcela nepolíbená a víra mi v životě nijak nechybí. Ale považuji se za hlavu otevřenou a mám ráda sympatické, zapálené a inspirativní lidi. A přesně sem bych paní farářku zařadila. Četba byla příjemná, některé části (především obsáhlejší kázání) jsou trochu hutnější, ale jako okénko do života farářky pro zvědavce je to ideální. Člověk se dozví i docela dost o její ekumenické činnosti. A obecně z pohledu laika mohu říct, že tohle je podle mě ta správná cesta - pokud za typického církevního představitele nebudeme považovat pouze nudného starého dědulu s přísným pohledem, uspávacím projevem a věčně vztyčeným ukazováčkem (ano, je mi jasné, že toto klišé nemusí odpovídat skutečnosti, ale ona ta pestrost navenek moc prezentována není), tak možná českou víru čeká ještě velká renesance!

28.06.2022 3 z 5

15 roků lásky 15 roků lásky Patrik Hartl

Z Hartlových knih se mi zatím líbila nejvíc. Vztah otce a dvojčat-děvčat, výchova z pohledu otce samoživitele, celá ta škála od zoufalství přes sílící pouto až po paniku z odloučení, neustálé vztahové karamboly - je to bolestné a sarkastické, přesně tak, jak, jak to v životě bývá. Tohle bylo opravdu příjemné čtení...

28.04.2022 4 z 5

Její konec Její konec Shari Lapena

Autorčin osvědčený styl, příjemné a napínavé čtení. Akorát když je něco už hodně extrémní, je to méně uvěřitelné a přesně tenhle problém jsem měla se zdejší sociopatkou. Problematika narušené důvěry mezi manžely však byla nesmírně zajímavá a moc mě bavila.

26.04.2022 4 z 5

Dáma s kaméliemi Dáma s kaméliemi Alexandre Dumas, ml.

Příjemně čtivé, zamilované, smutné, dojemné i tragické nastínění doby minulé. Děj ničím nepřekvapí, ale některé myšlenky jsou evidentně věčné. Uražená ješitnost a zamilovaná kurtizána - sladké klišé, ale posmrtně doručené dopisy pohnou kdekým...

18.01.2022 4 z 5

Smrtící tajnosti Smrtící tajnosti Robert Bryndza

Čtivé a napínavé, jako vždy, ale tady mi to přišlo trochu divné a překombinované. Ne nijak zásadně, ale přesto byly v sérii lepší kousky než je tento.

22.07.2021 4 z 5

Holka, kterou kdysi znal Holka, kterou kdysi znal Tracey Garvis Graves

Tohle jsem nečekala (ta obálka vážně hodně mate!). Zaprvé, velice kladně hodnotím náhled do života lidí žijících s poruchou autistického spektra - přiznávám, nevěděla jsem o tom vůbec nic. Zadruhé, příběh byl velice milý, vřelý, romantický, úsměvný, prostě hrozně moc fajn. Zatřetí, to 11. září jsem vůbec nečekala, strašně mě to překvapilo (jak se přeskakovalo v časových rovinách, vůbec mi nedošlo, že je to TEN rok!), a musím se přiznat.... rozbrečelo mě to. Fakt doporučuji.

17.03.2021 5 z 5

Sucho Sucho Neal Shusterman

Zajímavé a bohužel velice aktuální téma. Nápad skvělý, zpracování jednodušší, ale zřejmě to odpovídá určení pro děti a mládež. Připomíná to hodně scénář k americkému katastrofickému filmu, ale ono by to tak možná fakt i vypadalo. Postavy příjemně namixované (samozřejmě někdy lehce přehnané, ale bylo to tu asi na místě) a závěr trochu divočejší. Obecně mi chyběl nějaký dospělý fungující element a nástin řešení situace (prostě najednou voda nebyla .... a najednou zase byla? WTF?). Sice to vypadá jako spousta rýpavých připomínek a nespokojených poznámek, ale ve finále jsem velice ráda, že jsem knihu četla a myslím, že je velice přínosná. Rozhodně doporučuji, i kdyby jen kvůli tomu tématu!

13.08.2020 5 z 5

Zmizela v mlze Zmizela v mlze Michaela Klevisová

Má to své mouchy: 1.) téměř všichni se s neznámým českým detektivem baví a otevírají mu své srdce i svědomí navzdory tomu, že ten v dané lokalitě nemá žádné pravomoci; 2.) ať se vrtne kamkoli, nikdy nenarazil na jazykovou bariéru, úplně všichni zúčastnění, včetně důchodců, žijící povětšinou na samotách x kilometrů od civilizace se bez problémů domluví anglicky - klobouk dolů před Norskem :D
Na druhou stranu, skvěle se to čte, příjemně to odsýpá a napětí je dávkováno zcela přiměřeně. U autorky je opravdu znát zvyšující se kvalita. Prostředí je popsáno uvěřitelně a živě, charaktery propracovány a zápletka je nápaditá, děj svižný. Na české luhy a háje chvályhodný počin, jen tak dále!

10.06.2020 4 z 5

Cilčina cesta Cilčina cesta Heather Morris

Velice doporučuji. Příběh volně navazuje na Tatéra z Osvětimi, respektive rozvíjí příběh jedné z jeho postav. Kromě tradičních hrůz z koncentračních táborů nahlédneme i do útrob pracovního tábora na Sibiři, jenž si s těmi prvními moc nezadá. Hlavní postava je velice sympatická a navzdory svému nešťastnému osudu a (ne)spravedlivému potrestání si zachovává určitý morální kredit. Příběh se dobře čte a děj příjemně odsýpá. Je to zase trochu jiného a je to velice dobře odvedená práce.

08.05.2020 5 z 5

Smrtící bílá Smrtící bílá Robert Galbraith (p)

Nejspíš se budu opakovat, ale série o Cormoranově detektivní kanceláři mě prostě baví. Je sice fakt, že těch 700 stran mi dalo zabrat, ale rozhodně není čeho litovat. Rowlingová umí psát, bavit i zaujmout a každá z té obrovské hromady stran stála za to - ano, i ty, ve kterých Strike zase heká bolestí, Robin se sáhodlouze rozhoduje, co si počít se svým životem a oba se tváří, že spolu nikdy nic mít nebudou! :D

28.01.2020 5 z 5

Otevřený hrob Otevřený hrob Angela Marsons

Tenhle díl mi přišel takový slabší. Kim mám ráda, ale tady zase působila úplně nadpozemsky a nesmrtelně a s tak neuvěřitelným množstvím náhod. Mé nadšení trošinku opadá, tajně doufám, že další díl pomůže.

29.01.2019 2 z 5

Tichá modlitba Tichá modlitba Angela Marsons

Uvěřitelné, surové, drsné... moc dobře a rychle se to čte a příběh člověka chytne a nepustí až do konce. Zločin je hnusný až zvrácený, mrtvol taky dost, takže milovníci krve si taky přijdou na své. Hlavní hrdinka je opět trochu nedotknutelná a až podezřele chytrá. A postava hlavního mozku celého únosu mi do příběhu moc nezapadla, byla spíše rušivá, tak nějak navíc, ale dobrý pocit ze čtení mi to nevzalo.

12.12.2018 5 z 5

Žena z kajuty č. 10 Žena z kajuty č. 10 Ruth Ware (p)

Takový trochu podivný příběh. Velice nepříjemná hrdinka, za vlasy přitažený příběh a nakonec jeden neskutečný výkon hodný nesmrtelného komiksového hrdiny. No... námět nebyl špatný, slibovala jsem si od toho ale rozhodně více - a ono to nepřišlo... :-/

31.07.2018 2 z 5

Muž, který hledal svůj stín Muž, který hledal svůj stín David Lagercrantz

Mně se Lagercrantzova díla líbí. Jsem ráda, že se ujal pokračování Milénia a rozpracoval osudy Lisbeth a Mikaela. Jasně, že to není, jakoby to napsal Larsson, protože ten to nenapsal a bohužel už nenapíše. Ale Lagercrantz se chopil skvělého tématu a ano, dobře zajetého a slavného kusu - to mu nikdo nemůže mít za zlé, kdyby to neudělal on, udělal by to někdo jiný. Komu se to protiví už z principu, ať to nečte. Kdo s tím problém nemá, chybu neudělá :-)

28.12.2017 5 z 5

Čas odejít Čas odejít Jodi Picoult

Nádherná kniha, silný příběh plný emocí, lásky - a nejen té mateřské - a slonů. Skvěle prokreslené postavy, skvělý spád a perfektní vyvrcholení. Jodi Picoult umí dát do psaní srdce, nebojí se velkých témat a výsledek předčí Vaše očekávání. Informace o slonech, jejich výzkumu, chování a o sloních rezervacích jsou příjemným bonusem. Jedním slovem: DOPORUČUJI!

10.11.2017 5 z 5

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

Silný příběh, citlivě popsaný, dojemný, strhující i napínavý. Přínosné vzhledem k popisu nepříliš známých (ba možná až utajovaných) informací, velice čtivé a navzdory většímu počtu postav přehledné, snad díky krátkým kapitolkám. Nenapadá mě žádné negativum, za mě super, takže prostě jen doporučuji. :-)

25.01.2017 5 z 5