Kiki22 Kiki22 komentáře u knih

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Sjela jsem to za 2 dny. Kniha je zároveň jemná a drsná. Říkáte si celou dobu, jak to Kya vlastně mohla sama dát. Poukazuje se na sociální rozdíly, chování bohatších k chudým nebo černochům, násilí, ponižování... a přitom i lásku, důležitost mít někoho blízkého, obrovskou vynalézavost, spojení s přírodou. Všechno tady má svou příčinu, nic nevzejde z ničeho. Hodně mě to chytlo.

20.11.2020 5 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Smrt jako vypravěčka? To byl skvělý nápad! I příběh byl sám o sobě dobrý, ale forma vyprávění ho podle mě dost pozvedla. Vždycky jsem velice ocenila, že bylo kolikrát dopředu řečeno, jak co dopadne, aspoň jsem z toho nebyla tak ve stresu :-D Vztahy mezi postavami byly výborně popsané a hrozně mě mrzelo, že Rudy tu pusu nedostal!

16.04.2019 5 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Ono to vlastně není až tak moc o koncentráku. Spíš o lásce. Mezi rodiči, dětmi, kamarády, dospívajícími, napříč celým jejich životem. I o úplně nemocné lásce. O rozdílu mezi opravdovou láskou a touhou vlastnit. O tom, jak válka a tábor člověka zlomí. O tom, co jedna sotva dospělá dívka vydrží. O totálním životním obratu - od šťastného dětství bohaté cukrovarské dcerky k polomrtvé pokusné obryňce v Osvětimi. O pomalém navracení do života. Bylo to napsané přesně tak, jak mám ráda. Krátké kapitoly, čisté věty, spád, žádná zbytečná omáčka kolem. Jsem fakt nadšená.

13.04.2021 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Stejně jako u jiných knih od Mornštajnové přečteno jedním dechem. Dva příběhy, dva vypravěči - otec Svatopluk a dcera Bohdana, kteří si absolutně nedokážou porozumět. Až pak jednoho dne dokážou, aspoň trochu. Do toho tajemná Blanka... Autorka zachycuje, jak určité situace formují člověka, brilantně rozpracovává psychologii svých dvou hlavních postav. Jazyk je úžasný a moc mě bavilo, jak vždy poslední věta/slovo jedné kapitoly, bylo i první větou/slovem kapitoly následující.

28.10.2019 5 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Nikdy jsem nic od Agathy Christie nečetla a byla jsem příjemně překvapená. Na začátku mi sice chvilku trvalo zorientovat se v postavách, ale kniha si udržovala příjemné napětí, v hlavě mi to šrotovalo. Přesně jak to u takového žánru má být.

27.11.2020 5 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Tato kniha mě chytila za srdce, i když už válečnou tematiku příliš nevyhledávám. Německý chlapec a francouzské děvčátko, každý si žijí svůj příběh a je jasné, že se musí jednoho dne spojit - jen pořád čekáme jak a kdy. Citlivě podané pro oba národy, autor ukazuje, že i někteří Němci mohli být obětmi, které zaslouží soucit. A velké plus za nádherně vylíčený vztah otce s dcerou a proměnu strýce.

04.07.2017 5 z 5

Anežka Anežka Viktorie Hanišová

Vztah rodič-dítě může být sám o sobě komplikovaný, natož když se jedná o vztah rodič-adoptované dítě. Kniha poskytuje náhled ze strany náhradní matky Julie, sleduje její příběh od budování kariéry přes neplodnost k adopci a rodičovtsví. Ukazuje i pohled romské dívky Agnes, která, ač netuší proč, cítí, že je něco jinak, než má být. Ukazuje, že to můžete myslet jak chcete dobře, a stejně to nakonec dopadne špatně. Že i podvědomé předsudky ovlivňují hrozně moc. Že u adoptovaného dítěte můžeme přisuzovat naprosto běžným věcem vážnější význam. Že dítě není kus hlíny, který si vymodelujeme, jak chceme... Hodně témat k zamyšlení, stojí za to.

31.10.2020 5 z 5

Krajina půlnočních stínů Krajina půlnočních stínů Joseph Michael Straczynski

Opravdu to má svoje kouzlo. Skryté ve stínech, v temných uličkách, v duši. Ten příběh je přemýšlivý, navíc David a Laurel mají mezi sebou chemii fungující i na stránkách komiksu. Roční pouť za hledáním vlastní duše, boj za sebe sama a za blízkou osobu, uvědomění toho důležitého v životě, obětování se. A všechno se to odehrává v Mezisvětí, kam se dostávají věci i lidé zapomenutí a odhození. Top!

15.05.2020 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Na Hanu jsem narazila vlastně náhodou a teď si připadám jako literární analfabet, protože jsem o ní nikdy neslyšela. Nicméně jsem ráda, že jsem ji mohla číst, šlo to samo a ačkoli knihy o holocaustu už vůbec nevyhledávám (mám dojem, že vše už bylo napsáno), tahle byla trochu jiná. Nerozpitvává hrůzy koncentráku, ale spíš ukazuje, jaké šrámy na těle a duši mladé holky mohly nechat a jak nikdo nechtěl věřit tomu, že válka opravdu přijde. No a pak ukazuje taky to, co zažije nejedno mladé děvče - kluka, který naslibuje hory doly (ono mu ve své naivitě uvěří) a pak nemá ani odvahu říct jí, že už ji nemá rád. Až na to, že v tomto případě to mělo zcela fatální důsledky jak pro Hanu, tak její rodinu.

29.08.2018 5 z 5

Sedmilhářky Sedmilhářky Liane Moriarty

Velmi čtivé a působivé! Kniha si udržuje od začátku příjemné napětí a postupně rozkrývá tajemství třech hlavních hrdinek. Každá je jiná a každá zažívá ve svém životě nějaké drama. Každá lže sama sobě nebo svému okolí. Autorka zde nastiňuje jak drobnosti a malichernosti, které ženy trápí, tak závažná témata typu domácího násilí nebo nevěry. Příběh o Celeste byl zcela podmanivý (i když se některé její vnitřní monology hodně opakovaly), Jane i Ziggy mi byli sympatičtí svou introvertní povahou a Madeline to všechno zkrátka rozveselovala. Vše do sebe zapadlo, jak mělo, a finále bylo epické! Možná až na to závěrečné klišé, kdy vlastně všechno dobře dopadlo, zloduch byl potrestán a všichni ostatní mohli být šťastní.

07.02.2018 5 z 5

Velké maličkosti Velké maličkosti Jodi Picoult

(SPOILER) Strašně dlouho jsem se těšila, až si tuto knihu budu moct přečíst! Nicméně nakonec jsem z ní nebyla tak unesená jako třeba z Času odejít. Něco tomu chybělo, nebo přebývalo, nevím. Určitě je třeba ocenit, že se autorka pustila do tak obtížně uchopitelného tématu, že se pokusila vniknout do světa Afroameričanky (vlastně se mi moc líbilo, že vylíčila obě možnosti - jak Ruth, která se snažila zapadnout, tak Adisu, jež se plně sžila s rolí utlačované černošky) i rasistického vzteklého bílého muže. Nejvíc mi ale nakonec byla symatická právnička Kennedy, která ať se snažila sebevíc, vždycky Ruth nebylo něco po chuti. Právě to mi možná vadilo, Ruthtino chování mi mnohokrát přišlo velmi přitažené za vlasy, nedávalo mi smysl, ale třeba je to právě tím, že jsem se do ní nedokázala vcítit. Vítala jsem pak ty pasáže, kdy si Kennedy zkusila žít její život (kontroly v obchodě nebo návštěva černošské čtvrti). U pasáží s Turkem a Britt jsem jenom nevěřícně zírala na to, že takoví lidé vůbec jsou a co mohou páchat. Zamyslím-li se nad tím, tak mi také vadil velmi rychlý konec - soudce se omluvil za příkoří, která se Ruth stala, Turk úplně otočil a stal se z něj lidumil, no nevím, i když autorka píše, že se toto prozření zakládá na realitě, pro mě bylo neuvěřitelné.

02.02.2018 4 z 5

Sen, který se naplnil Sen, který se naplnil Luca Di Fulvio

Já se na tu knížku tak těšila! Židovské děvčátko Ráchel toužící po rovnoprávnosti mužů a žen, nezlomná divoká Rosetta prahnoucí po spravedlnosti a sympaťák Rocco, syn mafiána snažící dostat se ze spárů svého rodinou daného osudu. A tihle tři se potkají v Buenos Aires. Jako vždy je to drsné a zároveň plné lásky. Miluju Fulviovy příběhy.

24.09.2020 5 z 5

Nebeský vězeň Nebeský vězeň Carlos Ruiz Zafón

Přišlo mi to o něco slabší než Stín větru i Andělská hra, ale pořád je to masterpiece, Zafónův styl vyprávění mám moc ráda. Propojení mezi postavami Daniela, Fermína a spisovatele Davida Martína se ukazuje jako mnohem hlubší, než jsme si mohli myslet. Konečně víme, jak to vlastně bylo s Fermínovým pobytem ve vězení na kopci Montjuïc. Pořád ale zůstává spousta nezodpovězených otázek. Jdu koupit Labyrint duchů!

02.06.2020 5 z 5

Stín větru Stín větru Carlos Ruiz Zafón

Krásný román psaný krásným jazykem. Prostředí Barcelony začátku 20. století mě hned uchvátilo - ať už samotné pohřebiště zapomenutých knih, tajemná vila Aldayových, nebo temné uličky plné žebráků. Postavy mě všechny hrozně zajímaly, autor umí vyvolat touhu po tom vědět víc. Kdo je Julián Carax? Kdo ten sežehnutý muž v kabátě? A kdo vždy vtipem hýřící Fermín? Je tu prostě všechno, co od správného románu očekávám - láska, smrt, pomsta, prolínání minulosti a současnosti. Skvělé, naprosto skvělé! (Jen malé minus za to tak trochu klišé při rozklíčování vztahu mezi Juliánem a Penelope.)

01.04.2019 5 z 5

Továrna na sny Továrna na sny Anie Songe

Moc milá knížka od nejspíš moc milé slečny. Motivační pasáže střídají humorné i smutné příběhy ze života, které mají ale vždy dobrý konec, protože především o to tu jde - abychom vše dokázali v dobré obrátit. Já se chvílemi ohromně bavila, chvílemi se ponořila do vymalovávání omalovánek a chvílemi přemýšlela nad tím, jak být pozitivnějším člověkem. Snad poprvé v životě jsem si do knihy kreslila, čmárala a psala... teď mám pocit, že je jednoduše moje! A vůbec se mi ta filozofie od Anie líbí. Protože víly a skřítci a mořské panny jsou! :) (za ty chyby v interpunkci bych sice normálně hvězdičku asi strhla, ale tohle je tak milé, že nechám plný počet :))

29.08.2017 5 z 5

Spodní proudy Spodní proudy Nora Roberts

Čtivé, ale taky plné překlepů a chybek, to mě dost rušilo. Začátek s tématem domácího násilí spojeného se sexem mi přišel trošičku vykradený ze Sedmilhářek, ale na druhou stranu byl dovedený mnohem dál. Ta ledová krutost Grahama a Elizy vůči vlastním dětem byla děsivá. Obrovské plus vidím ve vylíčení krásného prostředí, vztahu tety Emily k synovci Zanovi a neteři Britt, vztahu mezi Zanem a Darby i popisu zahradničení, úplně jsem cítila rašelinu, mulč, květiny...

09.01.2020 4 z 5

Barva mléka Barva mléka Nell Leyshon

Opravdu neotřelá kniha psaná neotřelým, ale hodně uvěřitelným jazykem naprosto vystihujícím vypravěčku, kterou je dospívající selská dívka Mary. Její prostota, přímost a upřímnost mě dostávaly. Víc snad ani říkat nebudu, kam ten příběh na konci dospěl, jsem absolutně nečekala.

02.11.2019 4 z 5

Manželovo tajemství Manželovo tajemství Liane Moriarty

Zhltla jsem to jedním dechem a bavilo mě to stejně jako Sedmilhářky! Líbí se mi, že autorka ukazuje víc příběhů, které se postupně sbíhají, a zároveň nadhazuje témata k zamyšlení, ukazuje rozervanost a váhavost vnitřního světa postav. Fandím myšlence, kdy se máme snažit vztahy zachraňovat a ne je zahodit, když přijde krize - a že tady to byly fakt velký krize! Tess a nevěra jejího muže a nejlepší kamarádky, Cecilia a temné tajemství jejího muže skryté v dopisu, smrt Janie, následky činů a rozhodnutí... Určitě stojí za to přečíst!

01.07.2019 5 z 5

Dívka, již jsi tu zanechal Dívka, již jsi tu zanechal Jojo Moyes

Dívka, již jsi tu zanechal, mě velmi oslovila. Mám ráda spojení současnosti a historie a tady to skvěle funguje! Možná opravdu četba spíš pro ženy, ale co už, občas si potřebujeme počíst o bojovnicích za správnou věc a za lásku! ;)

04.07.2017 5 z 5

Labyrint duchů Labyrint duchů Carlos Ruiz Zafón

Konec knižní série, která mi přirostla k srdci. Každá z těch 4 knih měla svůj příběh a přesto byly provázané. Potkávali jsme se s postavami během různých období jejich života, viděli jsme, co je uvářelo. Viděli jsme taky proměnu temné Barcelony 20. století ve slunečnou Barcelonu 21. století. I když už jsem ji jednou navštívila, Zafón mě hodně navnadil k tomu, abych přijela znova a podívala se na ni trochu jinýma očima. Dozvěděla jsem se něco o španělské občanské válce, vládě generála Franka nebo krádežích dětí (a jo, to je fakt pravda!). Hlavně se nelekejte rozsahu, milounká upírka Alicia Gris vás příběhem provede jako nic :-)

01.07.2020 5 z 5