KaryAestas KaryAestas komentáře u knih

Hostitel Hostitel Stephenie Meyer

Jedna z nejzajímavějších a nejhezčích knih, které jsem kdy četla. Ačkoli může kniha někomu připadat jen jako science fiction love story, není to tak. Kniha dává nahlédnout do povahy lidí jako celku, ale i jako jednotlivců, do schopnosti člověka se měnit a vyvíjet. A ačkoliv mám ráda i Twilight ságu, tato kniha jde oproti sáze mnohem více do hloubky.

07.11.2017 5 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Přemýšlela jsem, jak popsat a okomentovat tuto knihu. A ačkoli většinou nemám problém se k čemukoli vyjádřit, tak na knihu Saturnin prostě nedokážu najít ta správná slova. Všechny superlativy mi přijdou nedostatečné a povrchní. Takže jednoduše... Kniha mého srdce ❤️

31.10.2018 5 z 5

To To Stephen King

(SPOILER) Přiznávám, že nejsem zrovna Kingův typický fanoušek. Na jeho psaní mi občas něco nesedí, i když nejsem schopná přesně identifikovat co to je. Ale tato kniha naprosto předčila mé očekávání. Miluji dlouhé příběhy, proto jsem si knihu opravdu užívala. Největším zklamáním pro mě byl ale konec knihy. To, že na všechno zapomněli bylo až bolestivé. Jistě, všechno se mění, kamarádi se odcizují, dospívají, ale proto by alespoň paměť mohla zůstat, i když některé vzpomínky by byly bolestivé. Ale zapomenout na to přátelství, na ty zážitky z léta 1958 (klubovna, apokalyptická bitva s kameny, apod.) a na to, co dokázali, mi přijde k hlavním hrdinům prostě nefér. Kupodivu mě zrovna tohle z celé knihy zasáhlo nejvíce.

25.10.2021 4 z 5

Na Větrné hůrce Na Větrné hůrce Emily Brontë

Na větrné hůrce by mohlo být synonymem slova negativní. V knize je vše v podstatě špatné, a špatný pocit z knihy přetrvává dlouho po jejím přečtení. Takže klobouk dolů, když nějaká kniha dokáže takto zapůsobit. Ať už pozitivně nebo negativně. Pro mě je nejlepší postava Heathcliff, ačkoli působí jen jako zlo, dokážu se do něj vcítit a pochopit, proč se chová tak, jak se chová. I když s tím nemusím souhlasit. Nejotravnější a nejhorší postava je podle mě Kateřina. Pyšná, sebestředná a celkově nesympatická. Je to někdo, koho bych ve svém životě opravdu nechtěla.

26.02.2021 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Asi nejdepresivněnší kniha, jakou jsem četla.

09.08.2020 5 z 5

Přízraky domu Carrowů Přízraky domu Carrowů Darcy Coates

(SPOILER) Zatím asi nejlepší kniha, kterou jsem od autorky četla. Měla zatím nejtemnější atmosféru a moc se těším na další knihu, která by měla letos vyjít. SPOILER... Jediné co mi nesedělo byl ten, pro mě přehnaný, Happy End.

09.08.2020 5 z 5

Jako mnoho dalších i já jsem začala číst knihy právě díky sérii Harry Potter. První díl jsem přečetla v 10ti letech a v 11ti jsem doufala, že mi sova přinese přijímací dopis do Bradavic. :-) Tenkrát jsem odmítala číst cokoli jiného, knihy jsem četla stále dokola a netrpělivě očekávala další díly. I v současnosti neváhám a ke knihám se vracím. Ráda se nechám okouzlit magickým světem, oplakám ztráty, raduju se z vítězství a lituji, že se neproletím na hipogryfovi, nezahraju famfrpál nebo neuklidím svůj pokoj pouhým mávnutím hůlky. :-D Harry Potter je moje srdeční záležitost a vřele doporučuji všem snílkům.

23.12.2019 5 z 5

Inferno Inferno Dan Brown

Po knize ztracený symbol jsem k Infernu přistupovala značně skepticky. Kniha mě však nadchla jako první dvě knihy s profesorem Langdonem. Inferno se zabývá největším problémem dnešního světa. Danu Brownovi se zde podařil skvělý závěr, kdy kniha z jednoho pohledu končí špatně, ale z druhého vlastně dobře. Ačkoli konečné řešení problému může být pro mnoho lidí velmi kontroverzní.

27.11.2017 5 z 5

Kniha se mi líbila, měla zajímavý námět a bylo to hezké rozšíření kouzelného světa. Divadelní text se čte dobře a knihu jsem přečetla za jeden večer. Co mě trochu zklamalo bylo vyobrazení původních hlavních postav. Sérii Harry Potter miluji právě pro ten kouzelný svět a dobrodružství, ale vyobrazení přepracovaného Harryho a Hermiony, také jakoby odsunutého Rona, který působí jen jako doplněk příběhu mi až příliš připomíná realitu :-D

23.11.2017 3 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Mám rozporuplné pocity. Děj je fajn. Téměř do konce jsem netušila kdo to udělal. Konečné vyobrazení vraha je dosti znepokojující. Jak někdo již poznamenal, chybí zde (alespoň pro mě) sympatická postava. Policistům a Anně bych rovnou dala ťafku :) V životě to však není jen o sympatických lidech a často mám pocit, že je jich nedostatek. Co mi však vadí, je alkoholismus hlavní hrdinky. Na jednu stranu chápu, že nezvládla svůj život a co jí k tomu zavdalo příčinu (přece jenom většina z nás má nějakou závislost), také bylo potřeba nějak děj obestřít, aby hned na druhé straně nebyl jasný vrah, kdyby neměla okno, ale na druhou stranu její vyprávění jen prohlubuje můj odpor k alkoholikům. Zde se omlouvám, jestli se dotknu nějakého milovníka alkoholu, ale nemůžu to prostě vyjádřit jinak. :)

16.04.2019 4 z 5

Dobrá znamení Dobrá znamení Terry Pratchett

Kniha, ke které se určitě vrátím. Hrozba příchodu Antikrista a člověk se musí od začátku do konce smát. :-D

13.04.2019 5 z 5

23.11.2017 5 z 5

Démonologové Démonologové Gerald Brittle

Kniha zajímavá, často děsivá, ALE... 80% knihy mi přijde jako snaha na obrácení čtenáře ke křesťanské víře. Stále se opakující informace, několik děsivých případů a situaci vždy vyřeší jen křesťanská víra. Ačkoli je jedna věta v knize i o tom, že každé náboženství má své rituály exorcismu. Následně se ale zase rychle vrátí ke křesťanství, protože jen to je údajně ta pravá víra. Také mě zaujala 100x opakovaná informace, že člověk musí ducha/démona pozvat, nastěhovat se do již postiženého domu nebo jej přitáhnout svými destruktivními myšlenkami. A najednou se objeví případ posednutí slečny z Německa, která byla posednuta proto, že byla velmi dobrá, čistá a hluboce nábožensky založena. Jediná věta k vysvětlení situace: Ďábel zde porušil pravidla. A rychle k dalšímu případu, který bude lépe zapadat do ideí a nalinkovaných průběhů posednutí.

Nicméně kniha stojí za přečtení. Jen ji musí člověk brát trochu s nadhledem a odstupem. Přece jen jde o rozhovor s americkými manželi, kteří byli vychováni ve víře a ačkoli údajně vše zvažují ze všech stran, není možné, aby našli jiný základ nebo alespoň širší základnu pro uvedené jevy.

Já sama v nadpřirozeno, duchy a další jevy věřím. Asi každý, kdo tuhle knihu čte, má i nějakou zkušenost s nevysvětlitelnými jevy. Nicméně musím přiznat, že v knize uvedené fotografie, by mě asi o existenci duchů nepřesvědčili. Na levitující předměty mě většinou upozornil až popisek u fotografie. Já myslela, že předměty jsou naházené na hromadu a ejhle, ona ta lampa prý levituje. Vzhledem k údajnému množství důkazů, které Warennovi nasbírali a vyfotili bych očekávala jiný výběr fotografií.

Ale názor si musí udělat každý svůj a doufám, že pro jiné bude kniha podnětnější. :-)

25.04.2024 3 z 5

Matylda Matylda Roald Dahl

Jeden z nejmilejších filmů mého dětství. Teprve nedávno se mi dostala do rukou i kniha. Film je malinko akčnější, ale kniha je napsána skvěle a je veliká škoda, že jsem ji neměla už jako dítě. Jen mě u filmu mrzí, že děj přesunuli do Ameriky.

08.07.2019 5 z 5

Saturnin se vrací Saturnin se vrací Miroslav Macek

Myslím, že je odvážné nebo hloupé pokusit se navázat na Saturnina. A podle mě se to příliš nepovedlo. Styl psaní a vyjadřování je původní knize celkem podobný, ale to je jen malé plus. Přijde mi, že zde chybí děj a ačkoli je zde mnoho vtipných situací, kniha jako by vždy rychle přeskočila k další a další a nakonec nezanechá žádný dojem. Saturnina nade vše miluji, ráda se k němu vracím a nevadí mi ani to, že se na mě v dopravních prostředcích koukají jako na blázna, když se začnu nahlas smát. Ale k dočtení knihy Saturnin se vrací jsem se nakonec musela i nutit, a i když se mi některé pasáže líbily, kvůli celku se ke knize nejspíš nevrátím.

31.10.2018 2 z 5

Tajemství sídla Craven Manor Tajemství sídla Craven Manor Darcy Coates

Kniha mi přišla trochu slabší než Duch domu Ashburnů, ale stále je velmi čtivá. Jen mě občas štvalo, že je hlavní hrdina tak trochu ořezávátko, až přehnaně hodný a naivní. Nicméně ke knize se určitě zase někdy vrátím, i když jiné knihy od autorky preferuji více.

09.08.2020 3 z 5

Žena v temnotě Žena v temnotě Vanessa Savage

Skvěle napsaný hrozný příběh. Ačkoli mi místy kniha připadala až zbytečně natahovaná, nemohla jsem se od ní odtrhnout. Kniha potvrzuje, že ač známe někoho roky a roky, nikdy si nemůžeme být jistí, že toho dotyčného opravdu známe.

18.06.2019 4 z 5

Duch domu Ashburnů Duch domu Ashburnů Darcy Coates

Kniha začala slibně a párkrát člověka i zamrazilo, ale když se objevila hlavní záporná postava, přestal pro mě být příběh děsivý a celkem jsem i odhadla pointu. To je však jen můj subjektivní pocit. Kniha je čtivá a je zde i několik dobrých momentů. A dost mě pobavilo, že hlavní hrdinka dům prohledává a seznamuje se s ním převážně v noci... No jo no, za světla by to asi nemělo tu správnou atmosféru. :-D

30.05.2019 4 z 5

Knihy ke kterým se ráda vracím. Když jsem je přečetla poprvé, jen mi padla čelist. Jedná se o budoucnost po zániku většiny lidstva v Americe. Knihy jsou co do postav i prostředí skvěle propracované. Líbí se mi, že jsou psané takovým stylem, kdy se dokážete vžít do hlavních hrdinů i vedlejších postav. Ke každé máte určitý "vztah". S knihou se smějete, fandíte, pláčete. Při čtení se opravdu nacházíte v Panemu.

28.05.2019 5 z 5

Kruh Kruh Dave Eggers

Ukázka, kam až může dnešní, stále se sobě vzdalující, svět dojít. Je to hezky napsaný odstrašující příklad. Ačkoli se zdá, že jsme si blíž, nikdy jsme nebyli tak sami. Nic proti sociálním sítím, ale vše musí mít své hranice. Kniha čtivá, občas zbytečně natahovaná. A jako vždy lepší než film. :-)

20.07.2018 4 z 5