karaliene karaliene komentáře u knih

Závěj Závěj C. J. Tudor

Až příliš mnoho mrtvol, až příliš mnoho explicitního násilí, přestože autorka umí dokonale chytlavý příběh napsat i bez této postradatelné omáčky.
Poslední dvě knihy z autorčina pera mě vyloženě zklamaly.

06.01.2024 2 z 5

Znič to jméno Znič to jméno Jana Jašová

Když si občas nejsem jistá, zda můj bezprostřední úsudek není ovlivněný zjitřenými emocemi, nechám mezi dočtením a komentářem uplynout nějaký čas (po němž někdy zjistím, že komentář už knize ani věnovat nechci - což ovšem není případ této knihy).
Tato kniha si komentář zaslouží: Jde o úžasně strhující, dokonale propracované, milé překvapení!!!
V hodinách literatury bychom se jistě zamýšleli nad důvodem přejmenování hrdinů v názvech kapitol, a se vzpomínkou na paní profesorku musím konstatovat, že mi interpretací naskočilo víc a že tento autorčin úmysl považuju za promyšlený a výborný (a nejen proto,že si dnes vybavuji hrdinky právě jen pod jejich přezdívkami, přičemž jména už jsem dávno zapomněla).

02.01.2024 5 z 5

Smrt v ledu Smrt v ledu Amy McCulloch

Hodně dobré! Oceňuji, že kniha vzešla z vlastních horolezeckých zkušeností autorky (což ostatně nešlo přehlédnout, promítlo se to znalostí termínů, reálií a modu operandi, tak do dokonale výstižného popisu s horou a stoupáním souvisejících prožitků hlavní hrdinky).

12.01.2023 5 z 5

Podivná knihovna Podivná knihovna Haruki Murakami

Jak příběh plynul, stále víc jsem myslela na mladé psychiatrické pacienty, kteří se ztrácí pod povrchem sebe samých, kde se stírá rozdíl mezi strachem, přáním a realitou...a pro něž je únik do vlastního nesrozumitelna přijatelnější než tíživost života a samoty.
Výborně napsáno.

17.11.2022 5 z 5

Černý korál Černý korál Andrew Mayne

Oceňuji lapidární názvy kapitol. S nimi si dá práci dnes už málokdo...
Osobně mě trochu mrzí nevysvětlený posun k horšímu v interakci Sloan a Solara, ale v kontextu kvality příběhu i jeho zpracování je to vpravdě maličkost.

25.10.2022 4 z 5

Dívka pod hladinou Dívka pod hladinou Andrew Mayne

Neotřelé a příjemně osvěžující mezi všemi těmi bestsellery, které člověku po pár dnech začnou splývat v jeden.

12.10.2022 4 z 5

Upálené Upálené C. J. Tudor

Promyšlené tak dobře, že mám chuť po poslední větě skočit opět na začátek.

14.09.2022 4 z 5

Lov Lov Bernard Minier

Syrová Francie dnešních dní. Jsem ráda, že ještě existují autoři, kteří se nebojí nahlas psát o tom, co je veřejnou šuškandou.
Příběh přiměřeně napínavý, přiměřeně ordinérní, přiměřeně k zamyšlení.

02.06.2022 4 z 5

Tichá modlitba Tichá modlitba Angela Marsons

Styl psaní na 5 hvězd, bod dolů za alogičnosti.

13.01.2022 4 z 5

Krakatit Krakatit Karel Čapek

Upřímně říkám, že nic podobného jsem v životě nečetla. Upřímně přiznávám, že to leckdy nebylo snadné čtení. Ba dokonce iritující občas bylo (někdy mě drásá, když se jazykový um neschází s narativním aspektem příběhu)...Ale ten závěr! TEN ZÁVĚR!!! Dokonalé.

22.06.2021 4 z 5

Nebudete se bát ničeho zlého Nebudete se bát ničeho zlého John Searles

Za mě ve velmi zdařilé dílo. Po delší době jsem ke svému potěšení četla knihu, která má vyspělý literární jazyk, prošpekulovaný (ale nepřekombinovaný) děj a autenticitu.

01.05.2021 5 z 5

Zlomené duše Zlomené duše Simone St. James

Kniha mi připadá výborně promyšlená a nadprůměrně napsaná, linek a odboček je mnoho, ale jsou nenásilně, logicky provázané, napínavé a emocemi nabité. Jako celek je kniha komplexní a koherentní, navzdory šíři témat, kterým se věnuje.

15.03.2021 5 z 5

Kafe @ cigárko Kafe @ cigárko Marie Doležalová

Jako blog jistě nadprůměrné, jako kniha spíš průměr...Ale ano, bylo to milé...

14.02.2021 4 z 5

Exorcista – souboj s ďáblem Exorcista – souboj s ďáblem William P. Blatty

Autor se nenechal zlákat atraktivním potenciálem tématu a nešel jen po efektech. Do vyprávění zahrnuje zdánlivě podružné, ale stěžejní téma dokonale doplňující větší či menší detaily, včetně příběhů a vnitřních bojů postav probíhajících na pozadí, ale určujících emoční nádech příběhu.
Překvapil mě obratným zacházením s odbornými termíny a přesnými informacemi z oblasti teologie a psychiatrie (až mě zaskočilo, že za těch 50 let nedostály velkých změn ani přístup církve k exorcismu, ani poznatky psychopatologie k symptomatice posedlosti).
Skvělá kniha, která rozhodně není jen hororem.

03.02.2021 5 z 5

Ti druzí Ti druzí C. J. Tudor

Dokonale propracovaný a dokonale podaný příběh. Reálný, s prvkem tajemna, které nerušilo, postavy se svými strachy, slabostmi, sobeckostí též odrážely složitou povahu lidského pokolení...
Po předchozích autorčiných knihách, které jsem hodnotila jako lepší průměr, jsem velmi příjemně překvapená a ráda dávám 5*.

29.12.2020 5 z 5

Pravda, nebo lež Pravda, nebo lež Colleen Hoover

Námět vynikající, zpracování průměrné. Autorka umí čtenáře napnout a v napětí držet od začátku do konce, ale za mě má být dobrý příběh nejen napínavý, ale i rozvinutější a hlubší. Tento šel po jedné jediné linii, která navíc byla dost předvídatelná.

A ano, štítek "pro ženy" sedí, chvíli jsem si říkala, zda nečtu červenou knihovnu.

22.12.2020 4 z 5

Dary se přece nevracejí Dary se přece nevracejí Ludmila Janáková

Výpověď pěstounské maminky přelouskaná za jednu noc...Nejednou mě napadlo, že spíš než poselství ostastním byla psaná z vnitřní potřeby historii srhnout, ukotvit, dát jí rámec...už jen proto, že příběh sám o sobě je divoký a těžko korigovatelný (pro kohokoliv z aktérů).
Z titulu mé profese by mě zajímalo ještě plno nevyřčeného a dovedu si představit propojení a popis toho, co se čtenář dozvídá mezi řádky, toho, co se vyskytuje o úroveň níž: kořeny skutečné motivace pomáhat, resp. cítit se být užitečnou; neschopnost uhlídat si své vlastní hranice včetně překračování hranic ostatním (nešlo věc nejprve řešit méně radikálně než de facto okamžitým převzetím rodičovské zodpovědnosti, obstaráváním domácnosti naproti?); souvisí s vlastní deprivací, že jakmile Barča manifestovala svou dezinhibovanou povrchní příchylnost, autorka se chytila a svůj život totálně překopala, aby svou potřebu být milována naplnila?...atd. atd.

S čím souzním a co je patrné, je to, že zrají a učí se všechny zúčastněné.

17.11.2020 4 z 5

Oběť bez tváře Oběť bez tváře Stefan Ahnhem

V knize toho bylo hodně a de facto nic nového. Shrnuji pověstným: neurazí, nenadchne (průměrný námět, průměrný způsob zpracování, průměrné zacházení s jazykem).

17.10.2020 3 z 5

Podbrdské ženy Podbrdské ženy Jana Poncarová

Tento typ příběhů mě vede k vděčnosti za to, co mám,a k uvědomění si, že to není samozřejmost. Nutí mě vzpomínat na mou zesnulou babičku a živí obdiv k její síle a statečnosti.
Bez tohoto osobního uchopení by se mě kniha emočně nedotkla. Možná je to stylem psaní, který se mi zdá rozvláčný, možná příliš jednoduchou, černobílou charakteristikou postav a účelovým pesimismem příběhu.
Také mě mrzí nevyvážený poměr prostoru věnovaného hlavním hrdinkám.
Oceňuji intermezza s vlčicí, která knihu činí alespoň trochu originální.

28.08.2020 3 z 5

Dokonalá manželka Dokonalá manželka J. P. Delaney (p)

(SPOILER) Přiznávám, že kdybych věděla, že v knize jde o roboty, nepouštěla bych se do ní. O to víc a o to mileji jsem překvapená, že jsem ji nemohla odložit. Způsob, jakým autor pojal tematiku robotů, mě vedl k přemýšlení o podstatě lidství, otvíral související etické otázky... Příběh byl mnohem více o člověčím než kybernetickém, až mě mrazilo.
Když jsem dočetla poslední řádku, pár minut jsem jen seděla a nechávala doznívat emoce. A to už se mi dlouho nestalo.

24.06.2020 5 z 5