Kakiko Kakiko komentáře u knih

Meč osudu Meč osudu Andrzej Sapkowski

Druhý díl mě rozhodně bavil víc než první. Možná na tom má zásluhu i Ciri? Těžko říct. Knihu hodnotím kladně, nelíbila se mi akorát povídka s tím půlčíkem a dopplerem.

16.08.2015 4 z 5

Virtuální vrazi Virtuální vrazi Jana Rečková

Kniha se mi moc líbila, ačkoliv jsem se v ní místy ztrácela, takže si ji pravděpodobně přečtu ještě jednou, abych všechno zcela pochopila. Dobrý námět, postavy, cestování mezi realitou a virtuální skutečností. Nemůžu si skoro na nic ztěžovat.

13.08.2015 4 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Zaklínače jsem si chtěla už hodně dlouho přečíst, protože je to jedna z nejlepších sérií ve fantasy vůbec.
Knižka mě celkem bavila, ale bohužel ne natolik, abych se od ní nedokázala odtrhnout, takže jsem ji četla snad dlouhé dva měsíce. Velmi zajímavou se stala až poté, co se na scéně objevili Marigold a Yennefer, což je skoro konec knihy.
Jsem zvědavá, co přinese druhý díl Meč osudu, protože je to stejně jako jednička kniha povídek a já zrovna nejsem povídkový fanoušek, ale pokud mi to něco dá k románu, který následuje, překousnu to.
Na Krev elfů se těším už jen z toho důvodu, protože román!, to už snad bude na víc hvězdiček. Teď tomu dávám tak 3,5, nijak odvařená jsem z toho totiž po většinu knihy nebyla. Marigold a Yennefer moje hodnocení v podstatě zachránili.

02.08.2015 3 z 5

Zaklínačka Lota Zaklínačka Lota Petra Neomillnerová

Petru jsem našla náhodou na facebooku a po přečtení ukázky z její knížky o Lotě jsem si řekla, že tohle si sakra musím přečíst! A rozhodnutí nelituji.
V první řadě mě zaujal autorčin styl, píše jednoduše skvěle, ačkoliv bych někdy ráda uvítala detailnější popis soubojů, který mi tam trochu chyběl.
Na knize se mi dále líbí to, že je o tom, jaký svět opravdu je, jsou tam různé sexuální orientace, lidé spolu spí, podvádí se, milují. Jednoduše, nejedná se o díle, kterých jsem už četla tolik. A tím myslím dílo, kde je mladá holka a osudový princ na bílém koni.
Poslední povídka, přestože nebyla o Lotě, se mi líbila. Torgeho jsem si oblíbila stejně tak jako Uriana, a povídka věnovaná pouze jemu byla příjemným zpestřením.

30.06.2015 4 z 5

Hvězdy nám nepřály Hvězdy nám nepřály John Green

Všem lidem, které znám a o kterých vím, že Hvězdy nám nepřály četli, se kniha líbila. Já jsem ji četla asi půl hodiny a teď toho lituju.
Na knize se těžko hledají nějaká pozitiva.
- Hazel je nudná, nezajímavá, Augustus měl být ten sexy, cool mladej týpek, ale to bohužel nevyšlo a byl taky nudnej.
- na mě je tam až mnoho Ježíše a Boha
- klišé no. 1, což v tomhle případě znamená, že osudový člověk, do kterého se hlavní hrdinka zamiluje, se objeví na (tuším) páté stránce? Well done.
- nezáživný styl autora
- fakt, že jsem předpověděla konec, o kterém jsem se následně ujistila, asi na patnácté stránce.
- všichni jsou tam krásní, že, Hazel je krásná, Augustus je krásný, tamhleta je taky krásná.
- byla tak nudně napsaná, že toho víc přeskočila, než přečetla.
Nemám sílu to kritizovat dál.

Nikdy víc, děkuji pěkně. A omlouvám se všem, kteří tu knihu milujete, ale u mě úspěšně obdržela jedno z prvních míst "Nejhorší kniha ever"

26.06.2015 odpad!

Hra o trůny Hra o trůny George R. R. Martin

Poté, co jsem se začala dívat na seriál, jsem si řekla, že by nebylo od věci si přečíst také knihy, série je to mnohými vychvalována do nebes, a tak jsem se s chutí pustila do prvního dílu. A líbil se mi, až na tu... spoustu postav a neustálý popis oblečení.
Martin je zcela jistě skvělý autor, ale při čtení prvního dílu se mi krásně potvrdilo pravidlo - Méně je někdy více. Skutečně, nebýt seriálu, jsem v tom ještě více ztracená. Těch lidí je tam na můj vkus až příliš, George o těchto lidech má určitě poznámky, jejich rody mají svou historii, ale mnohdy mi přišlo, že kdyby jich tam bylo o polovinu méně, nic moc by se nezměnilo.
Dále to oblečení, je super, jak dokáže popsat brnění, jaké vzory vymyslel například pro šaty Joffreyho (ti vyobrazené lvi a jeleni v různých pózách fakt nejdou zapomenout), ale na můj vkus tam toho bylo opět příliš. V některých situacích je mi fakt jedno, kdo má co na sobě, protože mi to pro příběh přijde zbytečné.

PS. + možný spoiler pro ty, co nečetli
Jsem zvědavá, za jak dlouho Daenerys narostou vlasy, když jí v tom ohni shořely. Řekla bych, že je bude mít za chvíli dlouhé po zadek. :D

20.06.2015 4 z 5

Vražedná pomsta Vražedná pomsta Suzanne Collins

Popravdě nevím, co si mám o tomhle dílu myslet. Musím říct, že se autorka v psaní zlepšila, ale i tak jsem přeskočila asi tak 1/3 knihy, protože to byla jednoduše nuda, nuda a zase nuda.

+ Autorka se nepatrně zlepšila v psaní, ale stále to nebyla žádná sláva.
+ Už to bylo o trošku drsnější a napínavější, ale jen o trošku. :D

- Její přirovnávání. Jedno z nich mě fakt dostalo do kolen, bohužel už si ho nevybavím, ale bylo tak nesmyslný, že jsem se musela smát.
- Vztahy, vztahy vztahy.
- Odboj jde díky ich formě do kytek. Člověk neměl šanci zjistit, jak se vše vyvíjí.
- Katniss má do hrdinky hodně, hodně daleko. Vždyť ta holka nic nedokázala. Pokusila se sníst blbý bobule, zabila moc, moc, moc lidí (asi tak tři celkem?), aby přežila, a vyprovokovala revoluci (doteď mi uniká, jak se to sakra mohlo stát.)
- Peeta je asi ten nejneschopnější mužská postava, o které jsem kdy v životě četla. Ke všemu je to nesympatickej vůl.

Co se filmu týče, ten se mi fakt líbil. Jediný, na co jsem byla alergická, byl projev Katniss a ostatních. To fakt museli, když se někomu něco stalo, slyšeli něčí hlas, tak hystericky ječet? Omg. Ale jo, jinak film značně převyšuje knihu a to se říká, že filmy jsou horší.

09.02.2015 2 z 5

Démon Démon Michail Jurjevič Lermontov

Nádherný příběh ve verších. Čtení jsem se užívala. Určitě se k němu ještě vrátím. Tohle dílo je krásné.

22.01.2015 5 z 5

Aréna smrti Aréna smrti Suzanne Collins

Štve mě, že musím být zase kritická, ale bohužel to jinak nejde.

Nejdříve se pozastavuji nad hodnocením a nad tím, že je to 14. nejoblíbenější kniha! Jak?

V první řadě jsem po celou dobu měla pocit, že to nepsala dospělá ženská, ale nějaká mladá holka, která se psaním nemá zkušenosti. V podstatě styl, jakým píše, není ničím zajímavý. Je jednoduchý, nepoutavý. Asi bude jednodušší, když své pocity rozdělím na plusy a mínusy. :)

+ nápad
Ano, pravda je, že zde máme Běh o život nebo film Battle Royal, ale stále si myslím, že je to téma, z kterého by šel udělal trhák, z něhož by všichni padali na kolena. Suzanne na tohle ale neměla.

Tím jsem asi vyčerpala všechny plusy. :D

- jednoduchost příběhu.
Je to tak. Paní spisovatelka v podstatě nepromyslela, vše nám na talíř servírovala moc jednoduše. Sakra, takhle tomu nikdo nemůže uvěřit.

- ich forma
To byl taky průser. Celou knihu jsem bojovala s ničím zajímavou Katniss a přitom by bylo zajímavý podívat se třeba do hlavy tomu "velkýmu" drsňákovi Catovi. To by si ale musela pohrát trošku víc s psychikou postav, že.

- psychika postav
Tohle přeci muselo přijít. Já nechápu, jak něco takového může spisovatel odfláknout! Postavy byly nemastný neslaný. Díky ich formě nám bylo pouze sděleno, tohle je prý šílenec, věř tomu. Já tomu nevěřím. Sorry, ale i já umím zabijáka psát líp než Suzanne C. a to jsem velmi sebekritická!
Katniss je kapitola sama o sobě - nuda, nuda, nuda. Naivní holčička, která je ale velká hrdinka, i když udělala v podstatě velký hovno.
Navíc se nijak nevyvíjí. Pokud bych já byla v nějakých takových hrách, změnilo by mě to. Každýho by to změnilo. Ale v téhle knize se lidi neměnili.

- nereálnost
Souvisí to asi se vším řečeným výše. Co si Katniss myslela, to byla pravda, co viděla, to byla pravda. V podstatě byla ta holka dokonalá!!! Vůbec nechápu, jak mohla všechny tak skvěle odhadnout. To je šílenec, to zabiják, to mazanej zloděj. Věřte tomu ne, ta holka má pravdu. Tečka. Čau, nechci se o tom s vámi dál bavit (jakoby za autorku, rozumíte snad).

- málo brutality
Asi jsem trochu psychouš, vím to i o sobě. Ráda vytahávám z lidí střeva a trhám je na kusy. Prosím vás, ale jen na papíře, jasný? :) To mi tam chybělo. Když se rozhodnu psát knížku o zabíjení, tak se mu taky věnuji, ne? Mně nestačí, když někdo po někom hodí oštěpem. Tady nejde o to, že se mi to líbí. Z těchto věcí je mi blbě, i když je sama píšu, mimochodem, je mi blbě, i když vidím větší množství krve. Ale v týhle knížce je to nutnost sakra! Tohle je hra o život! A když se o smrti autorka zmíní jen bokem tak tomu trochu starší čtenář jednoduše nevěří! Ale to je s dalšími x věcmi v knížce.

Ještě jsem zapomněla na jedno mínus: žádné napětí!
Jako pardon, ale lidi, kteří o týhle knížce tvrdí, že byla napínavá, tak asi v životě nečetli napínavou knížku. Tady se napětí rovnalo dokonce mínusům! Žádný momenty překvapení, žádná nedočkavost, jak to dopadne, žádné neklidné vrtění na židli a rychlé čtení řádků, abych už sakra věděla, jak to dopadne. Tohle šlo naprosto okolo mě.

To asi tak vše, co bych k tomu řekla. Nechci zde dávat jednotlivé příklady z knihy a spoilerovat. Předem říkám, že pro lidi v mém věku (19) tohle není. Podívám se na filmy a tu trilogii snad dočtu. Ale zcela jistě vím, že se ke knize už nikdy nevrátím. Autorka měla dobrý nápad, kniha měla obrovský potenciál, ale bohužel se stalo to, co se poslední dobou stává dost často - autor na to nemá.

V hodnocení jsem se slitovala, řekla jsem si, že nebudu zlá, jinak mám chuť tomu dát tak 10% za snahu.

22.01.2015 2 z 5

Deklarace smrti Deklarace smrti Gemma Malley

Nedočetla jsem. Kniha zklamala na plné čáře. Ze začátku mě to docela bavilo, ale pak se příběh začínal táhnout. V podstatě tam nebylo nic, co by mě nějak extra zaujalo. Některým věcem jsem nevěřila, což je špatně. Čtenář by příběhu věřit měl.
Chyběly nějaké větší zápletky, podrobnější děj... A ke všemu ani autorčin styl psaný nebyl ničím zajímavý.

17.08.2014 1 z 5

Prvních 100 Prvních 100 Kass Morgan

Celá kniha byla jedna velká KOMEDIE! Jsem snad jediná, kdo si myslí, že se v knize řešili jen mezilidské vztahy? A všechno ostatní šlo do pozadí. Čau!

Takže jsem se v podstatě dozvěděla jen, kdo s kým, jak, proč. Nějaké podrobnosti o nukleární válce, o politice na palubě vesmírné lodi, o systémech vesmírné lodi. Autorka vysvětlila vždy jen pár větami. Ne, to mi k uvěření vážně nestačí.
Postavy se mi nelíbily. Byly bez charakteru, pořád se jen topily v depresích, protože je jejich drahá polovička nechce. A tak dále.
Bellamy byl skvělý lovec. Asi se tam někde neznámo ve vesmíru naučil, jak lovit zvěř a správně ji vykuchat, aby nezkazil maso, že. Tomu určitě budu věřit. Tak jako budu věřit v lékařské schopnosti Clarke, když v knize bylo pouze zmíněno, že studovala.

Zklamání. A opravdu velké. Nevím, jestli mám číst další díl, protože to určitě bude to samé dokolečka. Ta už mě nemiluje, tenhle se líbal s touhle... Na to asi nemám. :D

29.07.2014 1 z 5

Kostičas Kostičas Samantha Shannon

Knihu jsem dočetla a jsem ráda, že jsem to nevzdala, protože se jedná o, podle mého skromného uvážení, skvěle promyšlený příběh.

Začátek byl pro mě těžký a právě v začátcích knihy jsem měla nutkání čtení ukončit. Radím vám, přeneste se přes to, protože nebudete litovat. Příběh se mi moc líbil. Popis okolí, charaktery postav, zápletky. Na svůj věk Samatha stvořila opravdu něco úžasného. Vadila mi snad jen jedna věc a tou bylo, že Paige byla v jedné části hrozně chytrá, až jsem měla chuť vrazit jí imaginárně pěstí.
Strážce si nešlo nezamilovat. Pro mě to byla postava s obrovským charakterem.
Co se mi líbilo, bylo to, že Paige nebylo 15, 16, jako to obvykle bývá. Postavy byly celkově starší a to já velice oceňuji.
Překvapily mě další věci, s kterými se jednoduše v knihách takového typu moc často nesetkáme - intimnost například. Nebo to, že si nemůžeme být jistí, jaké city k sobě hlavní hrdinové chovají. Nechci tu spoilerovat, takže to ponechám zahalené tajemstvím.
Konec je na dvě věci - podle mě. Ale máme před sebou ještě dalších šest dílů, na něž se osobně moc těším. Takže si knihu přečtěte, protože nebudete litovat!

Dodatek, že je to podobné Harry Potterovi nebo Narnii. Ehm... To jako vážně? Pardon, ale tohle je úplně jiný příběh. Ani mi nepřijde, že si Samatha odtud vzala inspiraci, jak tu pode mnou zaznělo. Já s tím nesouhlasím a Kostičas považuji za velmi originální knihu, která má spoustu slávy ještě před sebou.

08.07.2014 5 z 5

Jsem zlomená Jsem zlomená Tahereh Mafi

Knihu jsem přečetla a mám z ní příjemný pocit jako z prvního dílu.

Ani popravdě nevím, co mám do recenze napsat. Možná to, že mi stále vadí fakt, že v tom utajovaném objektu (teď nevím, jak se jmenuje) bydlí ti výjimeční lidé. Je hezké, že se jim matka příroda změnila DNA a oni mají schopnosti, které mají, ale já tomu prostě příliš nevěřím... Chtěla bych to racionálně vysvětlit, ale asi se toho nedočkám...
Nové postavy byly fajn. Já prostě zbožňuju psychopaty. chichi
Pokud jsem si Warnera v první knize zamilovala, tak nevím, jak to s ním mám teď. Je prostě úžasnej! Akorát mě zklamalo, že je tak zlej a šílenej z důvodu xxx, který vám tady samozřejmě neprozradím.
Na třetí díl se těším, protože například rodiče Juliette se v knize ještě neukázali a já věřím, že na ně také dojde. Trochu se ale bojím toho, čím nás čtenáře může autorka ještě překvapit, protože například z toho, že *SPOILER*SPOILER*SPOILER* Adam a Warner mají jistou pokrevní spojitost mě zaskočila až až. Nevidivila bych se, kdyby Juliett byla ve finále jejich sestra. :D *KONEC SPOILERU*

04.07.2014 4 z 5

Jsem roztříštěná Jsem roztříštěná Tahereh Mafi

Po dlouhé době konečně kvalitní antiutopie, kterou jsem přečetla za pouhé 2 dny. Jsem nadšená! :-)

+ Styl Tehereh Mafi mě zaujal už od začátku. Její přirovnání, popisy okolí a pocitů. Chci kus z jejího talentu, protože je naprosto úžasný a jedinečný.
+ Škrtnutá slova se mi velmi líbila. Zažila jsem to poprvé a je originální a myslím, že by takto mělo psát více autorů.
+ Postavy! Konečně mají nějaké charaktery, které jsou pro mě něčím zajímavé. Zamilovala jsem si Warnera. Miluji takové psychopaty! Hodně mi připomínal mého vlastního záporáka z mého příběhu. Jednoduše si ho nešlo nezamilovat. Kenji byl skvěle, dokázal mě rozesmát. James byl zlatíčko. Konečně autorka, která si umí poradit i s dětskými postavami. Juliette byla fajn, i Adam byl fajn. Měla jsem je ráda.
+ Samozřejmě příběh, který mě dokázal překvapit v momentech, kdy jsem to nečekala.
+ Prostředí příběhu.

- Vadil mi věk postav, protože vyjadřování třeba takového Warnera bylo na úrovni muže, kterému je tak 25. Bylo by to i víc rajcovní. :-D Juliette mohlo být tak 19 a Adamovi 22. No, nevadí...
- Ozónová vrstva je pryč. Trošku přitažené za vlasy bych řekla, když uvážíme, jaké vlivy má v některých oblastech ozónová díra. Teď si představme, že je vrstva, která nás chrání před sluncem, zcela pryč.
- Tohle není žádný spoiler. Juliette je imunní proti radiaci. Není už dost výjimečná?
- Konec je trochu šílený, ale doufám, že v dalším díle to Juliette a nám čtenářům pěkně vysvětlí.

Mínusů je poměrně hodně, ale z většiny jsou to malichernosti, které se snažím přehlídnout. Z knihy mám velmi dobrý pocit. Naposledy mě takhle pohltil Přechod od Justina Cronina. Nebojím se knihu doporučit. :-)

26.06.2014 5 z 5

Pod nekonečnou oblohou Pod nekonečnou oblohou Veronica Rossi

Musím říct, že mě kniha zaujala hlavně díky svému obalu, který hodnotím 5*. Na druhou stranu musím říct, že forma, jakou je kniha napsaná mě poněkud zklamala.
Téma samozřejmě není nijak originálním. Dva odlišné světy, dva lidé (dívka a mladík). Co si budeme povídat, že. Já toto ale nijak neodsuzuji, jsem toho názoru, že i přes neoriginální námět může vzniknout velmi kvalitní příběh, ale to se v tomto případě nestalo.
Začátek byl příšerný. Autorka na mě chrlila něco, čemu jsem vůbec nerozuměla, a já jen doufala, kdy se dozvím něco o moudrooku, Snění, Blaženosti...
Nějak jsem se přes to přenesla a pokračovala. bohužel jsem narážela na další věci, které se mi nelíbila. Veronica nebyla schopná nám pořádně popsat svůj svět. To, jak vypadá moudrooko, jsem se třeba dozvěděla, až když jsem zhlédla videotrailer.
Nelíbilo se mi ani popsání bojů. Prostě fik fik a konec. Kdo tomu má uvěřit? Bojování by mělo být napsáno věrohodně, což se v této knize nekonalo.
Samozřejmě můžete čekat románek. Ty já mám ráda, ale tady z toho čišela naivita.
Opravdu mě velmi iritoval český překlad jmen. Uhlík, Osadnice, Divoch - jsem vážně nesnášela. Taky nechápu, proč se smysly psali s velkým S. A tak dále. Chápu, že je "divoši" měli lepší, ale nevidím zde důvod psát "Smysly". :-D Čtení nálad a myšlenek mě také velmi pobavilo. No co...
Takže - kniha mě, dá se říct, nezklamala, ani nenadchla. Jako náročný čtenář jsem ale čekala trochu víc, větší boom, který se nekonal. Ale budu hodná a 3*.

21.06.2014 3 z 5

Tahle země není pro starý Tahle země není pro starý Cormac McCarthy

Kniha mě hrozně zklamala, ač jsem doufala, že bude opravdu dobrá. Styl psaní mi vůbec neseděl - šel sem, udělal tamto, odešel. Žádné popsání pocitů u postav. Skoro jsem se pak bála přečíst si Cestu. Naštěstí mě to ale tolik neodradilo. U mě tedy vede film.

20.04.2014 1 z 5

Banka těl - Mladší Banka těl - Mladší Lissa Price

Byla to velmi dobrá kniha. Autorka svoji úlohu zvládla na jedničku. Ty komentáře pode mnou se mi vůbec nelíbí. Na pokračování jsem se moc těšila. Asi to přelouskám v angličtině. :D

08.04.2014 5 z 5

Dech Dech Sarah Crossan

Příběh se mi celkově líbil. Sarah si se svým nápadem, myslím, poradila moc dobře. Kniha mě dokázala vtáhnout, snad jsem ani neměla pocit, že je na příběhu něco špatně. Líbily se mi i vtipné pasáže, které se sem tam objevily.
Vyprávění ve třech různým osobách je zajímavé, ale nikdy jsem nepochopila, proč to autoři takhle obcházejí. Nevyplatí se tedy psát v er-formě? Určitě ano.
Jediné, co se mi moc nelíbilo bylo *SPOILER*, že s sebou vzali tu babču, která mi od začátku byla dost nesympatická. Ano, byla chudák, na pokraji smrti, ale z hlediska charakteru se mi vůbec nezalíbila.
Knihu mohu doporučit. :)

08.04.2014 4 z 5

Past Past Lauren DeStefano

Vždycky mě naštve, když má kniha obrovský potenciál, ale bohužel ji napíše někdo, komu to zrovna moc nejde...

Sama autorka už je mi dost nesympatická tím, že Americe umožnila přežít katatrofu. To je opravdu NELOGICKÉ! Tak mi tu máme několika tisícové Himaláje a dalších xxx pohoří, ale přežije je to jen Amerika. Hm... A kam se poděly ty tuny kamení? To je ale záhada, že nestoupla hladina oceánu a Ameriku to nespláchlo... Ne, vážně - tohle knize vážně dost ubralo.

V knize se toho celkově moc nestalo. Lauren pořád opakovala jedny a ty samé věci dokola. Myšlenky Lenny na Rowana byly nudné a já se při nich vážně trápila, protože jich v knize bylo hodně a v podstatě jsem se dozvídala pořád to samé.
Ani postavy mi bohužel nepřišli příliš zajímavé. Je mi to líto. Čekala jsem od knihy víc, jak už jsem psala, nápad je to skvělý, ale zpracování pokulhává.

Asi v půlce druhého dílu jsem čtení vzdala.

07.04.2014 2 z 5

Přechod Přechod Justin Cronin

Já osobně jsem byla knihou uchvácena od začátku do konce! Bylo těžké se od ní odrhnout, rvala jsem ji i do školy a četla o hodiny.
Líbil se mi děj a hlavně jsem si zamilovala autorům styl psaní, který je neskutečný a dokázal mě stále držet při pozornosti. Jsem moc ráda, že jsem si knihu nakonec půjčila, a i když některé čtenáře pode mnou neuchvátila, já si s čistým svědomím doporučuji!

05.04.2014 5 z 5