Dech

Nic pro nás není tak přirozené jako dýchání. Představte si ale svět, ve kterém si jen privilegovaní mohou koupit dostatek kyslíku k tomu, aby mohli tančit či si zahrát obyčejný fotbal. Svět, kde chudí jen stěží zaplatí účet za vzduch nezbytný k životu. Svět, v němž po netušené katastrofě přežívá zbytek obyvatel v hermeticky uzavřených městech s vlastní atmosférou. Pustou planetu Zemi, kde nejvzácnějším rostlinným druhem je obyčejný strom. Právě v takovém světě žije Alina, Bea, Quinn a jejich přátelé. Od ostatních mladých lidí se liší svou přemýšlivostí a odvahou něco ve svém okolí změnit. Odvahou nadechnout se jinak než druzí – svobodně. Dystopický román mladé irsko-americké autorky plný dobrodružství, při němž se doslova tají dech....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/153101/big_dech-PMz-153101.jpg 3.9538

Dech 1.

Literatura světová, Romány, Sci-fi

Vydáno: , Baronet

Breathe, 2012

Kniha Dech

ZuzanaZ83
04.10.2021

Velmi příjemná young adult distopie o společnosti ovládané lidmi majícími moc nad kyslíkem. Kniha vypráví o třech teenagerech a střídavě z jejich pohledu. Quinn je syn prémia, je z nejvyšší vrstvy. Jeho kamarádka Bea naopak patří k těm nejnižším. A krásná Alina, která patří k POTKANům, odboji mimo kapsuli. V příběhu se objevují klasické young adult motivy - láska, smrt, přátelství i naděje. Proč ne? Od toho tahle literatura je. Určitě si chci přečíst i druhý díl.

TeriLin1111
08.06.2021

Dystopie moc nečtu, takže až si jich přečtu trochu víc, je dost možné, že se můj názor na knížku změní. Každopádně mně se tohle docela líbilo. Knížka není nijak extra dlouhá, takže nezabere moc času. Musím říct že se mi na knížce asi nejvíce líbil námět a svět ve kterém se příběh odehrává. Myslím že to bylo moc dobře promyšlené a popsané. Co se týče zápletky a příběhu jako takového, nemůžu říct že bych se u toho nudila, ale zároveň to nebylo něco z čeho bych skákala dva metry do vzduchu. Sem tam byl příběh takový moc natažený a nikam se moc neposouval. Postavy byly fajn, žádný velký vztah jsem si k nim bohužel nevybudovala. Romantická linka tam podle mě byla jenom aby se neřeklo. Vůbec tam nemusela být, byla úplně obyčejná a hrozně plochá. Druhý díl si určitě přečtu a doufám, že konečně dostanu odpovědi na moje otázky, které v prvním dílu nebyly zodpovězeny. Plusové body určitě dávám za námět a svět, nebylo to špatné a těším se na další díl :).

Tritvaetna
05.12.2020

(+ SPOILER) Nebudu začínat dlouhými popisy, myslím, že autorský popis je dostačující. Příběh je vyprávěn z pohledu trojice teenagerů - Quinn, chlapec s bohatými rodiči, kterému jeho sláva nestoupla do hlavy a oproti zbytku nejvyšší vrstvy se chová mile, Bea, dívka z nižší vrstvy, která se zoufale snaží pomáhat rodičům jak jen může, a Alina - odbojářka a bojovnice za stromy. Žádná z postav nebyla vyloženě nesympatická, i když Alinu asi zachránila první kapitola, ve zbytku příběhu už mi trochu lezla na nervy, ale nijak propracované do hloubky nebyly, což byla trochu škoda. Vlastně by na jejich místě mohl být kdokoliv z jejich společenské vrstvy. Tedy s výjimkou Quinna, a u toho by zase neuškodilo vysvětlení, proč se chová, jak se chová. Ze všech postav nejbližší mi byla asi Bea. I když lituji, že nám nikdo nevysvětlil, kde se naučila tak dobře řečnit, a hlavně, že se to později v příběhu moc neprojevilo. Tady si dovolím ještě poznámku k jejím rodičům.
(POZOR SPOILER)
Opravdu musí ve všech dystopiích hlavním postavám umírat rodiče? Většinou v těch knížkách nejsou k ničemu jinému, než aby zemřeli a hlavní postava truchlila, a tohle bohužel nebyla výjimka.
(KONEC SPOILERU)
Romantická linka taky nepřinášela nic originálního, nicméně ani nijak nerušila. Svět byl podán celkem uvěřitelně; sice mě už rozčiluje jak jsou skoro všechny dystopické světy z 90% neobydlené, nicméně tady to aspoň mělo důvod (a nebylo to jen proto, aby mohl ten hrozný systém pokrývat celý svět a nemuselo se řešit, že je moc velký). Můj vztah k němu byl od začátku zvláštní, protože jsem se před pár lety pokoušela na toto téma psát knihu (byť zůstala jako počmárané papíry bezpečně ukryté v šuplíku), takže jsem měla možnost srovnávat s vlastními nápady. Na jednu stranu se mi líbila myšlenka kapsule, na druhou stranu povstalci pěstující stromy ve starém stadionu se mi zdáli obtížně uvěřitelní - krajina bez stromů a s tak nízkým množstvím kyslíku by nutně musela být výrazně nehostinější (minimálně podle mých chabých geografických znalostí). Jinak se příběh četl dobře. Chápu, že pro ty, kteří čekali něco hlubokomyslného, nebo pro lidi, kteří přečetli dystopií už desítky to musí být zklamání, nicméně pokud víte, do čeho jdete, není příběh nijak nedostačující. Třeba ekologická linka je podaná hezky a příběh se alespoň snaží o uvěřitelnost. I když klenotem literatury se nazvat nedá, nebudu popírat, že se mi kniha líbila, dost možná se poohlédnu i po dalším díle. Shrnutí na pár slov: prostě klasická young adult dystopie.

whack
26.04.2020

Tínedžerskú lovestory som bez problémov zvládol, predčila ju skvelá ekologická pointa, ktorá sa tiahne pozadím celého príbehu. Kto z normálnych ľudí by nebol ochotný zapojiť sa do odboja proti ničiteľom Zeme? Dej má spád, nestereotypné charaktery postáv, napínavé zvraty a otvorený koniec, ktorý ma núti okamžite siahnuť po druhom diely.

oblakaknih
16.09.2019odpad!

Od knihy Dech jsem toho příliš nečekala, ale přesto mě dokázala zklamat.
Kniha má fajn námět, který bohužel není využitý.
Příběh mohl být rozsáhlejší, detailnější a lépe zpracovaný.
Nezaujala mě ani jedna z postav. Byly nezajímavé a málo popsané. Kniha je napsaná z více pohledů, což mi v tomto případě nevyhovovalo, protože některé z postav mě štvaly.
Styl psaní byl příliš jednotvárný a strohý. Ke čtení jsem se nerada vracela, kniha mě nebavila.
Rozhovory mezi postavami působily příliš strojeně a neskutečně.
Děj byl chvílemi nadějný, ale nakonec nezáživný a nudný.
Největší minus byla romantická linka, která byla neuvěřitelné klišé. Navíc mi připadalo, že se autorka pokusila o milostný trojúhelník, který nebyl vůbec důležitý.
Konec knihy mě zklamal asi nejvíc, na další díl se v blízké době nechystám.

enymey
28.08.2019

Přečteno za jediný den. Zaujalo mě zpracování, kdy pokaždé příběh vypráví jedna z postav ze svého pohledu. Nebylo ovšem jasné z obálky, že jde o young adult sci-fi. Takže jsou tam (pro mě bohužel) zamilované plky. Ženská to ještě asi zkousne, ale chlapa by to určitě odrazovalo.

Adele02
20.08.2019

3,5*
Špatné to nebylo, vlastně jsem od toho čekala podstatně míň. Ten nápad je super, bohužel to zpracování... když už konečně došlo na akci, nebylo to vypsané. Netuším, zda se jedná o prvotinu, ale dost to kazilo můj celkový dojem, a ten konec taky nic moc. Emocionálně naprosto na nule. Jinak to bylo vtipné a ano, chtěla jsem vědět, jak to skončí, takže lepší průměr.

Domika
15.08.2019

To bylo strašný a nepromyšlený.
Super nápad je totálně zabitý řešením nesmyslů a přijde mi, že polovina knihy je jen cestování hlavní trojice.
1. Rozčilovala mě Bea.
2. Vlastně mě štvali všichni.
3. Nechápu jak někdo, kdo v životě nevystrčil hlavu z kapsule může naskočit do tanku a řídit. Řídit tank. Jen tak. Jako by to bylo kolo.
4. V budoucnosti vám vláda snižuje obsah červených krvinek v krvi... pomocí injekce... jasně... Tady asi někdo neví, jak vznikají červené krvinky.
5. V budoucnosti dýcháte vzduch obsahující 30% kyslíku. Jako wtf, ví autorka vůbec jak je kyslík reaktivní? Ví vůbec něco o tom, že mohou vznikat ROS?
6. Pořád si stěžují, na nedostatek kyslíku, jak nesmí souložit, protože to spotřebovává kyslík. V polovině knihy se objeví "bomba s kyslíkem na solární pohon". Když pominu, že je to totální blbost, tak proč všude nepostaví tyto bomby, které ze světla budou dělat kyslík?
Prostě nesnáším, když někdo píše dystopii (obecně jakoukoliv knihu) a nic si zjistí o takových důležitých věcech.