Dech

Nic pro nás není tak přirozené jako dýchání. Představte si ale svět, ve kterém si jen privilegovaní mohou koupit dostatek kyslíku k tomu, aby mohli tančit či si zahrát obyčejný fotbal. Svět, kde chudí jen stěží zaplatí účet za vzduch nezbytný k životu. Svět, v němž po netušené katastrofě přežívá zbytek obyvatel v hermeticky uzavřených městech s vlastní atmosférou. Pustou planetu Zemi, kde nejvzácnějším rostlinným druhem je obyčejný strom. Právě v takovém světě žije Alina, Bea, Quinn a jejich přátelé. Od ostatních mladých lidí se liší svou přemýšlivostí a odvahou něco ve svém okolí změnit. Odvahou nadechnout se jinak než druzí – svobodně. Dystopický román mladé irsko-americké autorky plný dobrodružství, při němž se doslova tají dech....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/15_/153101/dech-dech.jpg 4465
Série:

Dech (1.)

Originální název:

Breathe (2012)

Žánr:
Romány, Sci-fi
Vydáno:, Baronet
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (100)

Přidat komentář
Annkag
21. dubna

Žit v kapsli ktorá vás udržiava na žive,kvoli tomu že ludstvo sa postaralo o to že kyslík mimo kapsli je nedýchatelní....pracovat aby ste mohli žit.A zistovat že tento život nie je tak ideální ako vám tvrdia tí ktorý vládnu.
Zistit že mimo kapsli v starých domoch sú vyhnaní tí starí,ktorý už nevládzu a stali sa pre spoločnost nepotrebnými.A zistit že kdesi za pustinou nedýchatelného ovzdušia sa nachádza odboj ktorý sa snaží žit inak než ako bolo prikázané.
Dalšia bomba dystopia.

Julinka679
24. února

Já jsem spokojená :-) Hlavní postavy (Bea, Alina, Quinn,...) mi byly sympatické, četlo se to samo a v kapitolách jsem neměla problém se orientovat. Otevřený konec mi absolutně nevadí, jelikož se tento díl jmenuje Dech tak jsem ani nepředpokládala, že by to mohlo skončit odlišně. Od toho přeci jen máme druhý díl Vzdor, kde se doufám vítězného konce dočkáme... Jednu * ubírám pouze z toho důvodu, že se tento námět dal uchopit lépe a příběh se mohl více rozvinout a mít větší hloubku. I tak se ale jedná o dobrou "oddechovou" knihu, která ničím neurazí a za chvíli ji máte přečtenou :-)

Sarah11
21. ledna

Tahle kniha neurazí, ani extra nenadchne. Pokud ale potřebujete něco trochu naivního, nad čím nemusíte moc přemýšlet, myslím, že je to dobrá volba. Vzhledem k tomu, že toho teď mám opravdu hodně a nemám náladu na složité knihy, jsem si ji užila, ale asi bych neočekávala nic světoborného. Oceňuji originální nápad a prostředí, ale jsem přesvědčená, že by se z toho dalo vyždímat mnohem víc a dát tomu větší šťávu.

11lucie
11. ledna

já nutně potřebuji druhý díl :D :)

kata0strab
10. ledna

Briliantní nápad! Já osobně miluju dystopie a takhle je víc než jen příběh na papíře. Přece jenom lidstvo může stromy vykácet kdykoliv. Když pominu onen milostný trojúhelník a všechny zápletky tohodle rázu, tak jsem byla velmi spokojená. :)

_Peprmintka_
02. ledna

Tento ↑ uživatel čeká na dobu, kdy se post-apokalyptické a dystopické knihy s dobrým námětem přestanou psát v naprosto dementní YA podání. Legenda praví, že čeká dodnes.

papajapa
28.12.2017

Posledni dobou ctu knihy s dobrymi namety, ale horsim zpracovanim. Tato patri mezi ne. Urcite z toho slo "vytriskat" mnohem vic a otevreny konec se taky mohl zpracovat lepe.

TerraNova
26.08.2017

Na začátek říkám, že knihu jsem nedočetla a dočítat nehodlám. Nevidím důvod, proč bych ztrácela čas u něčeho, co mě nebaví, když mám další desítky knih, které chci číst.
Dočetla jsem zhruba do strany 80. Co první musím podotknout: námět. Jelikož je ze všech dystopií nejreálnější, vážně mě kniha zaujala už jen pro to. Druhý důvod byla obálka. Sice není nijak moc úžasná, ale špatná taky není.
Ale u toho jsem asi skončila. Jo, námět byl super. Ale zbytek mě nepřesvědčil, abych to dál četla.
Co mi fakt vadilo, byl pohled tří postav, které ještě k tomu byly milostný trojúhelník. A pozor, byl i čtyřúhelník, akorát ten celkem rychle skončil. Ano, další věc, která mi vadila. Klasika, milostné trojúhelníky. Klasické. Nic zvláštního, nebylo to nijak složité, prostě to bylo tak, jak to napsala. Obyčejné.
Další věc bylo to, že se absolutně nic nestalo během těchto stran než to, že někam došli. Ale žádná akce nic. Upřímně? Litovala jsem tak trochu Beu, protože dělala to, co dělala pro Quinna, který měl pohled nalepený na Alinině zadku (v jednu chvíli doslova :D).
To jsou asi hlavní důvody, proč nepokračuji. Kniha má i druhý díl, který podle zdejšího hodnocení nevypadá o nic moc lépe, takže nemám ani důvod se snažit to dočíst. Nic, co by mě motivovalo.
Samozřejmě, knihu nehodlám hodnotit hvězdami, jelikož jsem jí nedočetla do konce.

makynka911
03.08.2017

Tak já vám nevím. Ze začátku jsem byla zmatená z přelétávání kapitol co se týče postav. Když jsem si na to zvykla, mohla jsem se konečně ponořit do děje a nechala jsem se doslova vtáhnout do příběhu.
Moc se mi líbil námět knihy, protože je to jedna z mála situací, ke kterým by v reálném životě mohlo opravdu dojít.
Na druhou stranu, co se mi líbilo méně, tak určitě ten uspěchaný a ne moc pochopitelný konec. Čekala jsem cokoliv, možná i marně doufala ve vítězství. Ale tohle bylo až moc rychlé, jako by autorka chtěla mít psaní konečně za sebou :(
Ale i přes tuto malou chybičku se kniha dobře četla, místy byla romantická i vtipná a v určitých pasážích i napínavá :)

Beky
10.05.2017

Ojedinělé téma, které stojí za přečtení. Zprvu jsem byla trochu zmatená, ale jakmile jsem se dovtípila ...

lily_maleckova
24.04.2017

Kniha se mi líbila, ale podle anotace jsem čekala víc, proto dávám "pouhé" tři hvězdy :)

Lena91
22.04.2017

Již z anotace na mě námět knihy doslova křičel: "přečti si mě". Nápad skvělý, postapokalyptické příběhy zbožňuju a nedostatek kyslíku ve světe je vcelku neotřepaný motiv, zatímco všude jinde se opakuje námět s elektřinou. Ačkoliv je to spíš zaměřené na mladší čtenáře, kniha má určitě na to zaujmout i starší čtenáře a vtáhnout je do děje. Za zpestření považuji střídaní dějových linek a perspektiv pohledu.

Gity
13.02.2017

Dějová linka knihy a nápad autorky na rozdělení popisu děje z pohledu jednotlivých postav - v tom jsem viděla veliký potenciál. Bohužel byl ale totálně utopen v nepodařeném ztvárnění. Kapitoly byly psané úplně stejně - neexistoval ani náznak odlišného myšlení jednotlivých hrdinů. Styl psaní byl obyčejný, nic na něm nebylo přitažlivého, čtivého ani zajímavého, dialogy byly otřesné. V tom bych ovšem nechtěla křivdit autorce, hlavní vinu na tom klidně může mít ten, kdo knihu překládal z originálu. Ach jo, taková škoda. Podruhé už knížku číst určitě nebudu. Druhému dílu šanci dám a budu doufat v posun správným směrem.

Archa
13.02.2017

Nápad je suprový. Dávám nižší hodnocení, vadí mi totiž neustálá romantinka pro mladistvé. I přesto nápad dobrý a uvidím jaké bude pokračování.

BadAngel
19.01.2017

Kniha byla skvělá velmi doporučuju, skvělá atmosféra a příběh velmi poutavý :)

michelle06016
31.10.2016

Tahle knížka mě upoutala už od první kapitoly ☺ postavy byly úžasně ztvárněné a propracované stejně jako samotný děj. Ten nápad budoucího světa bez kyslíku nebyl sice nový, ale tak či tak absolutně úžasný

Liana
26.10.2016

Supeer. Pútavé od začiatku až do konca. Skvelý námet, pekne spracovaný. Teším sa na pokračovanie.

Lucie51
11.10.2016

Literární prvotina autorky Sarah Crossan na mě udělala obrovský dojem. Strašně se mi líbil dystopický postapokalyptický svět, který ve své knize vytvořila. Nemůžu se dočkat, až začnu číst druhý díl, který je zároveň i závěrem této malé série. Co mě na knize nejvíce zaujalo, byl rozhodně její námět a ústřední téma světu po katastrofě, při níž z atmosféry zmizí kyslík a lidé jsou odkázáni na život ve skleněné kapsuli, která by mohla mnohým připomínat vězení. Kapsule mají vlastní atmosféru s uměle vytvořeným kyslíkem. Dech je kniha o cestě dvou mladých lidí za poznáním, za odhalením pravdy. Na jejich cestě mimo kapsuli je doprovází někdo, kdo tu pravdu zná. Postupem času se k nim přidá ještě další člen, do kterého byste to nejspíše na začátku neřekli... mrzel mě pouze smutný závěr, doufám, že druhý díl bude již poněkud optimističtější.

Jacinda
04.09.2016

U této knihy mě vyloženě zaujala obálka. Tím to ovšem končí. Velmi zajímý námět utonul v bohapusté nicotě...sama píšu příběh z pohledu více osob, proto se na podobné styly dívám stejně kriticky. A zde bohužel musím říct, že ačkoli se střídal pohled tří postav, vůbec jsem mezi nimi necítila rozdíl. At mluví kdo chce, je to furt jedno a to samé, jen se mění jména. Plochost, bezduchost a prázdnota se vine celou knihou. A opět mám problém - odboj vede parta šestnáctiletých dětí. Příběh má hromadu nelogičností a také trhlin v chování postav. Nepomůže mu ani, že až do konce mi byl osud postav lhostejný a když už, tak to rozhodně není hlavní trio, ale Silas, Maude a pak Dorian (a to jen proto, že Dorian se jmenuje můj oblíbenec v Dragon Age 3). Pokračování mám, ale přečtu ho asi jen proto, abych měla odškrnuto.

lenule_k
01.09.2016

Originální nápad, který by si zasloužil lepší zpracování. Hlavní hrdinové jsou každý svým způsobem nesympatičtí, děj je předvídatelný a tak čtenář čeká, kdy už se stane to, co celou dobu očekává a posune se to někam, kde to bude zajímavé, čehož se stejně nedočká. Druhý díl si přečtu, ale jen proto že už ho mám stejně koupený.

vendy.b.
14.08.2016

Kniha se četla dobře a svižně. Nápad mi přišel zajímavý a originální. Přesto mi tam chybělo něco, co knížku posune z tuctové na jiný level a vy budete mít chuť si ji v budoucnu opět přečíst, nebo sáhnout po dalším díle, což bohužel nemám.

Lalina3
03.08.2016

Kniha mě nijak extra nezaujala, ale i tak dobrá oddechovka. :)

Natálie.
27.07.2016

Pro mě byla tahle kniha milé překvapení. Celý příběh je vymyšlený i napsaný tak realisticky, že jsem do něj skvěle zapadla a nemusela se trápit, že něčemu nerozumím. Překvapivě.
Dech se mi zkrátka moc líbil a těším se, až se k němu někdy v budoucnosti vrátím. :)

ayan6909
25.07.2016

Palec nahoru :)

petrvyhy
11.07.2016

Trochu mě zarazila Ich forma vyprávění, ale po čase jsem si zvykl. Nedá se říci, že bych se dokázal k jakékoliv postavě přilnout. Příběh a myšlenka byla ale zajímavá. Občas máme my lidi problém být vděční za to, co bereme jako samozřejmost. Psáno jednoduše a utíkalo to. Rád si přečtu druhý díl.

anibeni
28.06.2016

No, tak těšila jsem se na další z dystopických románů, ale toto mě teda zklamalo... Byla jsem již v půlce knihy a měla jsem pocit, že pořád nic nevim, nic se tam neděje a to, co se děje že je polovičaté... nene, tentokrát to byl krok vedle...

trudoš
28.06.2016

Tak tohle byl z mé strany skutečně omyl. Sarah Crossanová sice plně využívá fenomén romantických dystopií pro mládež, přičemž láká atraktivními kulisami a pochmurnou atmosférou, jenže v důsledku je jak flašinetář na pouti. Za necelých dvě stě sedmdesát dukátů vám zahraje líbivou písničku, předem naprogramovanou a vytvořenou dle nejnovějších trendů, ale bez špetky jakékoliv invence. Mechaničnost bych ještě snesl, kdyby v tom ale bylo alespoň nějaké řemeslo. Jenže stylistika jako by odpovídala cílové skupině a proplout všemi těmi oduševnělými dialogy postarších puberťáků bylo docela utrpení. Přitom jednotlivé charaktery to nijak nevylepšují, stejně jako zápletka samotná. Jak autorka navíc upřednostňuje romanci nad logikou, nad některými „nečekanými“ zvraty jsem se musel vpravdě pousmát. Moderní komedie dell'arte bez profesionálního vedení a s amatérskými herci jak vyšitá - totalitní společnost, horoucí láska, zoufalá revoluce, hrdinné finále, vypršený kredit a pokračování příště.

ivzu77
25.03.2016

Dávno mi již není -náct, pomalu se blížím do čtvrtého - cet a přesto jsem i ve svém věku nyní docela podlehla tématu dystopie .... po knihách jsem sáhla z důvodu poznat další "pohromu" lidstva a téma chybějícího kyslíku ve vzduchu mne uspokojilo. Se skleněnými kopulemi pro vybrajé jedince jsem se již setkala v sérii Julianny Bagottové - Čistý ( tak jsou to Dómy ) a v sérií od Veronicy Rossi - Nebe. Uvědomit si, že musíme chránit zeleň a STROMY, které já sama velice miluji, bylo podle mne důležitým posláním. Téma lásky je určitě přidáno pro upoutání pozornosti čtenářů, baví to i mne. Jdu na druhý díl......

Channach
07.02.2016

Recenze v záložkách :-)

Arsi007
01.02.2016

Asi mě mělo už při koupi napadnout, že jsem ve svých skoro 30 letech na něco takového už stará. Bohužel nenapadlo a koupila jsem si díky několika naprosto nadšeným recenzím hned oba díly. Miluju Hunger Games, dokonce i Divergence se mi líbila, ale tohle za mě rozhodně ne. Příběh a samotný nápad, kdy dojde na Zemi kyslík je dobrý. Zpracování o dost horší. Rozhovory postav jsou mnohdy tak trapné a nemoderní, že mi přišlo, že jim je tak 12let a ne kolem 18ti. Pár příkladů: "Půjdeš si s náma začutat?" "Nesmím hrát. Tatík říká, že mám špatný známky.", "Asi jí straší v bedně.", "Nejkřiklavější nádherná holka.", "Dej si pohov" (to je tam asi 1000x a vůbec se to tam nehodí), "Uštědřím mu lehký štulec." - nevím, možná je to překladem každopádně díky těmto a podobným výrazům kniha opravdu hodně ztrácí na kvalitě. Mám doma ještě i druhý díl takže ten si ještě rychle pročtu, abych se dozvěděla, jak to všechno dopadlo. Určitě se ale k této sérii už nikdy nevrátím. Hodnocení: 2 a půl *