Kakiko Kakiko komentáře u knih

Poslední smrtelné pouto Poslední smrtelné pouto Brian Staveley

Přidám se ke komentáři pode mnou - tenhle díl se mi jevil jako ten nejslabší, za mě vede jednoznačně ten první. Některé z postav si prošly velkým vývojem a já se nějak nemohla smířit, že osoby, kterými byly v prvním díle, už jsou pryč. I co se týče celkově obsahu knihy, tak ten mě začal pořádně bavit až ke konci, čímž neříkám, že ta zbylá většina byla špatně, jen to nadšení, které ve mně kniha probouzela, když jsem četla její první díl, už tady nebyla. Pokud mám knihy hodnotit celkově, tak to byla jedna z nejlepších sérií, jaké jsem měla doposud šanci přečíst a určitě si zaslouží čtyři hvězdy.

06.03.2018 4 z 5

Noční labuť Noční labuť Zuzana Hartmanová

Díky za objasnění! Jen škoda, že to nebylo řečeno v knize, člověk by předešel nedorozumění, ale zároveň by se i pobavil, jak to tak čtu. :D Tak doufám, že nás v příští knížce čeká nějaká úsměvná historka. :)

10.01.2018 4 z 5

Zrcadlová říše Zrcadlová říše Kameron Hurley

Většinou čtu knihy dlouho, protože nejsem tak rychlý čtenář, ale taky protože jen málokterá kniha mě dokáže tak pohltit a strhnout. Téhle se to podařilo.
Ano, není to jednoduché čtení, autorka vás hodí do svého propracovaného a složitého světa a vy se buď potopíte, nebo začnete plavat.
Právě ta propracovanost a originalita mě zaujala. Nebaví mě číst jednoduše napsané knihy, s jednoduchou zápletkou a jednoduchými charaktery. Světoborci naštěstí nenesou ani jedno z toho. Pokud jste tedy člověk, který hledá něco nového a složitějšího, tohle je něco pro vás.
Jedinou výtku mám k překladu (nevím, jak je to v originálu), v němž se často opakovala vlastní jména hrdinů, což není zrovna moc profesionální. A ještě mě štve, že není další díl. V angličtině bych to totiž četla tak půl roku. :D

10.01.2018 5 z 5

Noční labuť Noční labuť Zuzana Hartmanová

Čaroděje ve fantasy zrovna nevyhledávám, ale Nix jsem dala šanci, protože jsem už od Zuzky četla jednu vydařenou povídku a taky je to začínající česká autorka. A vůbec toho nelituji, protože kniha byla až na pár maličkostí skvělá.
Co se mi moc nelíbilo, byl boj v první povídce. Nix se s tím mečem oháněla na můj vkus až moc dobře na to, že ho nosila jen pro ozdobu. Ale pozdější Aréna byla zase napsaná naprosto skvěle.
Pak by mě tedy zajímalo, jak je to s těmi nemrtvými koni, protože údajně nejí, ale Nix v poslední povídce chlapci říká, ať Démona nakrmí.
Zbytek jsem si užila a moc se těším na další knihu.

07.01.2018 4 z 5

Ódinovo dítě Ódinovo dítě Siri Pettersen

Kniha se mi ze začátku líbila hlavně z toho důvodu, že jsem v Hirce trošku viděla Aloy z Horizon Zero Dawn. První polovina byla vážně dobrá, ačkoliv se tam objevovaly klišé prvky z YA literatury, dalo se to přežít. No, pak to ale začalo jít z kopce. Pár příkladů... Ze Síly se stalo něco, co už má představivost moc nedávala, a tak jsem v pozdějším stádiu knihy měla problém pochopit, co to vůbec je, ačkoliv na začátku si o tom člověk dokázal udělat obrázek. Vývoj postav - hlavně Hirky - mi taky neseděl. Stala se z ní místy docela otravná postava, nad níž jsem jen otáčela oči v sloup. O Urdovi ani nemluvím, měl jako postava celkem potenciál, ale autorka ho nechávala jeho cíle plnit až moc snadně, což ve výsledku znamenalo, že to nebylo moc uvěřitelné.
Ten svět je jinak zajímavý, druhý díl má být údajně úplně jiný a šanci mu dám.

05.11.2017 3 z 5

A zrodí se píseň A zrodí se píseň Samantha Shannon

Nejslabší díl... Jsem možná až zklamaná, protože to, co Samantha dokázala předtím, jsem v této knize nenašla.
Mám pocit, že Scion je městem bez kamer a hlídačů. U první akce bych to pochopila z v knize uvedených důvodů, ale u druhé mise, u třetí? Ta kniha je z budoucnosti, ale chvílemi jsem měla pocit, jako by technologie byla z minulého století. Žádná stráž a zabezpečení důležitých míst, kde se buď vyskytovaly podstatné postavy nebo věci pro příběh.
Postavy jednaly hloupě. (např. ***SPOILER*** Jaxon, který znal skvěle celý Londýn, ale nedošlo mu, že by vidoucí mohli být ukrytí v kanálech? ***KONEC SPOILERU***)
I té romance tam na mě bylo příliš. Jako já Paige a Strážci hrozně fandím, zbožňuju je, ale čeho je moc toho je příliš.
Dále mi vadilo, že autorka nerozvedla probíhání důležitých akcí. (např. ***SPOILER*** Když Paige zachraňovala Robertinu sestru, Samatha vůbec nepopsala, jak ji dostala ven. Shrnula to dvěma větami a čau. Záchraně člověka, který byl odsouzený a měl druhý den zemřít, se jednoduše nedalo věřit ***KONEC SPOILERU***)
Jak už zmínila uživatelka pode mnou - ta kniha se podobá young-adult. A nejen že se tomu podobá, já jsem měla pocit, že ji dokonce čtu. Přitom předchozí díly mi jako young-adult rozhodně nepřišly. Mám pocit, že kniha je prostě odfláknutá a chtělo na ní ještě zapracovat. Ale sérii rozhodně nezatracuji a čtvrtý díl si určitě znovu koupím.

18.10.2017 3 z 5

Kushielova střela Kushielova střela Jacqueline Carey

Příjemná změna na poli fantasy knih. Začátek mě upřímně tolik nevtáhl do děje, ale jsem ráda, že jsem knihu neodložila a dočetla ji do konce. Jediná věc, která se mi na knize nelíbila, byl Pán průlivu. Celá kniha byla pojatá dost realisticky a toto se mi k ní vůbec nehodilo. Politikaření a zápletka byly ovšem velmi povedené. Hodnotím knihu kladně a k dalšímu dílů se snad brzy dostanu.

01.10.2017 4 z 5

Ocelové žezlo Ocelové žezlo Juraj Červenák

Nedočteno, ač jsem se snažila. Podle mě kniha není napsaná vůbec dobře, přirovnání jsou k smíchu, dialogy se mi také ani trochu nelíbily, hlavní hrdina je ufňukaný, nemotorný a není na něm v podstatě nic zajímavého, nejsympatičtější byl na úplném začátku. Za mě zklamání.

01.10.2017

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Skvělá obálka, ale obsah knihy mě unudil natolik, že jsem ji nedokázala dočíst.

06.09.2017

Ydris: kniha první Ydris: kniha první Květoslav Hönig

Chtěla bych říct, že mě kniha bavila, chtěla bych říct, že jsem se od ní nedokázala odtrhnout, chtěla bych říct, že je příběh skvělý. Bohužel ani jedno z toho přiznat nemůžu.
Na celé knize jsem si nejvíc zamilovala obálku, ta je vážně bezkonkurenční, vlastně ona měla velký vliv na to, že jsem knihu podpořila na Startovači. Ale to je asi vše, co se mi líbilo.

Už jako první mě zarazil systém kapitol. Cítím z toho trochu inspiraci Martinem, ačkoliv jsem se s tím setkala i v jiných knihách (ale co si budem povídat, George je jedním z nejznámějších). Štvalo mě to, že když byla kapitola nadepsána ‚Wrael‘, dočkala jsem se myšlenkových pochodů Nefrael, které tam podle mého neměly co dělat, když kapitola měla být z pohledu Wraela nebo ne?
Dále… proč byla kapitola nadepsána Slavnost mečů, když zbytek byl vždy uveden jménem postavy? Proč byly kapitoly nazvány několika charaktery, když příběh lze vyprávět pouze z jednoho pohledu?
Ano, díky tomuhle jsem byla svědkem přeskakování z jedné postavy ke druhé a bylo to prostě zmatené. Jedná se o začátečnickou chybu, která by v díle, jemuž bylo věnováno pěl let času, neměla co dělat.

Další věc. Ta jména… Každý jich má několik, i ten chlapík, co se tam objeví na jedný stránce musí mít přezdívku + musí být popsán jeho vzhled, který je pro příběh určitě důležitý. Nevím. Zmatek, zmatek, zmatek a zbytečnosti.
V knize není snad jediná postava, které bych dokázala propadnout, a to je podle mě špatně. Charaktery ničím nenadchnou. Možná tak Wrael celou situaci trochu zachraňoval, ale vážně jen trošku.

Autoři se zabývají nepodstatným. Bylo tam tolik zbytečných scén. K čemu tam byla scéna, jak jakýsi člen cechu hraje hazardní hru v hospodě? K čemu turnaj, když se tam nejprve objevila naprosto neznámá jména? A tak dále. Spousta řádků, které mohly být vypuštěny.
Vyřadila bych spoustu scén a naopak nějaké přidala, protože v krátkých kapitolách se člověk nemá šanci začíst do textu a postavy pozbývají prostor pro své vykreslení, které je velmi důležité.

Podobnost s jinými díly tam možná je, ale já jsem toho názoru, že to nevadí, pokud je kniha kvalitně napsaná a má zajímavé charaktery. Tady jsem bohužel nenašla ani jedno z toho. Abych ale nebyla za úplnou mrchu, tak příběh do sebe časem začal zapadat, ale i tak nepřinesl žádný "wow efekt", z kterého bych byla nadšená.

Možná na celé téhle sáze byla špatná její propagace. Mluvilo se o propracovaném světě, o hudbě, audioverzi atd… Na mě celkově vše působilo tak, že se má jednat o výjimečné dílo, které nemá alespoň v ČR obdoby. A to bylo špatně, protože jsem měla velké očekávání a ve finále jsem zklamaná, protože jsem nic působivého na stránkách neobjevila.

18.07.2017 1 z 5

Prozřetelnost ohně Prozřetelnost ohně Brian Staveley

První díl hodnotím lépe, ale ta kniha byla i tak skvělá a já si čtení užila.
Adare mě ze začátku bavila, ale její linka mě později místy i trochu nudila, její chování a činy jsem snášela těžko, ale na druhou stranu všechny důvody, které k tomu měla nebyly v tomto díle sděleny, tak se uvidí, s čím autor přijde v závěrečném díle.
Valyn a Kaden jsou podstatně atraktivnější podstavy, je okolo nich více akce, proto mají jejich kapitoly větší tempo, což já vítám.
Kniha byla také podstatně brutálnější než první díl, scény jsou vylíčeny opravdu barvitě, Staveley jednoduše svou práci odvádí skvěle.
Skvělé je i to, že už konečně máme v knize mapu, v mých očích tak kniha hned stoupne o několik příček.
Čekání bude utrpení, ale poslední díl bude určitě strhující.

02.07.2017 4 z 5

Císařovy čepele Císařovy čepele Brian Staveley

Pro mě jako čtenáře, který má až přehnaně náročné požadavky, je těžké najít knihu, která by mě bavila. A Císařovým čepelím se to povedlo, kniha mě chytla a nepustila. Je úžasně napsaná, příběh dokáže nadchnout, ačkoliv je někde předvídatelný, pokud se umíte správně zamyslet. Závěr nebyl úplně podle mých představ, připadalo mi to všechno až příliš snadné na to, kolika nepřátelům museli čelit.
Bavili mě osudy všech třech sourozenců. Adare byla nejslabší, ale závěr její příběhové linie byl skvělý. Dávám palec nahoru za inspiraci v buddhismu u Kadena. Valynova část byla drsná, krutá, ale z příběhu nakonec podle mě ta nejnapínavější.
Malé výtky tedy mám, ale z knih, které jsem se v poslední době pokoušela číst (a většinu z nich zavřela po pár stránkách, protože nešlo pokračovat), je tahle zaručeně nejlepší a mohu ji všem doporučit.

11.06.2017 5 z 5

Jdi a přines hlavu krále Jdi a přines hlavu krále Jeremy Shackleton (p)

Začátek knihy mě nadchnul, říkala jsem si, že pokud to takhle půjde dál, budu mít další velmi oblíbenou sérii, bohužel pak mě mé nadšení opouštělo. Do realistického děje se najednou přidali duchové koní a hmotná bohyně, což jsem špatně přijala, vzhledem k tomu, že předtím tam o existenci nějakého nadpřirozena nepadlo ani slovo (ale já mám osobně s magií trošku problém, tak to berte s rezervou). Jak už bylo zmíněno v komentáři pode mnou, příběhu chybí jakési vyvrcholení, zvrat, či něco hodně intenzivního, co na čtenáře zapůsobí. Za mě průměr.

16.05.2017 2 z 5

Tulák Tulák Peter Newman

Knize dávám kladné hodnocení hlavně z toho důvodu, že jsem se s podobným příběhem zatím nesetkala. Moc se mi líbila postava osamoceného tuláka, který čelí světu sám a ještě se musí postarat o malé dítě. Příběh byl dle mého názoru zajímavý, co mi ale sedělo ze všeho nejvíce, byl autorům styl. Jsem zvědavá na další díl.

09.05.2017 4 z 5

Město zrcadel Město zrcadel Justin Cronin

Tak dlouhé čekání, ale mohu říct, že mě kniha nezklamala, první půlka je pomalá, ale jakmile se dostane za ni, příběh znovu ožívá a nabírá na akci. Líbilo se mi pojetí poslední kapitoly, ta myslím zaujme každého. :) Na konec si nemůžu stěžovat. Ale na první díl nemá ani Město zrcadel, ani Dvanáctka.

04.03.2017 4 z 5

Štěstí ve stínech Štěstí ve stínech Lynn Flewelling

Přiznám se, že když jsem se dozvěděla, že se do sebe dva mužští hrdinové zamilují, musela jsem ji zařadit do svého seznamu. Ale bohužel mě ve finále tak nezaujala. Styl autorčina psaní mi moc neseděl a nedokázala jsem se po celou dobu pořádně začíst. Chválím narážky a vtipné hlášky, ale to je asi tak všechno. Nejsem velký fanoušek kouzel a tady jich bylo na můj vkus trochu moc a byla trochu přitažená za vlasy. Nevím, jestli mi to uniklo, ale mám pocit, že Flewelling nikde nevysvětlila, co způsobuje, že lidi mohou dělat tyhle čáry máry.
Seregil je skvělá postava, ale Alekovi bych nejradši namlátila. Tou svojí věčnou nesmělostí a svými rudými tvářemi mě doslova vytáčel.
Druhý díl si zkusím přečíst, protože mnohdy se ukáže, že první díl je jedním z nejslabších dílů série. Třeba jsou toho Noční běžci příkladem.

16.02.2016 3 z 5

Zrození zimy Zrození zimy Brian Ruckley

Je mi líto, že tahle kniha nemá o něco lepší hodnocení. Já osobně jsem z ní byla nadšená, více než z Písně ledu a ohně například.
Ruckley má dokonalý styl psaní, který mě naprosto nadchl. Postavy byly ještě lepší. Dokázala jsem si oblíbit většinu z nich, kladné i záporné. Co se mi dále líbilo bylo to, že postavy jsou černobílé, žádná z nich není jen špatná nebo dobrá.
Samozřejmě bych knihu nečetla, kdybych se mi nelíbil její příběh, ale co jsem ocenila nejvíce, byla takřka nulová milostná zápletka. Už jsem totiž přečetla dost knížek, které byly romancemi narvané k prasknutí. Líbilo se mi, že se tu objevily milostné vztahy, sourozenecká láska (jiná než v GoT, abychom si rozuměli), ale Rucley to dokázal udržet na poživatelné hladině.
Hlavně na goodreads lidi knihu kritizují, protože není ničím zajímavá. Jasně, podobných knih je spousta, ale v dnešní době je dle mého skromného názoru těžké přijít s něčím novým. Mně se na knize líbilo to, že zde nejsou žádná kouzla, které zrovna moc nemusím, protože mi přijdou postavená na hlavu. Zrození zimy je dost realistické, dá se všemu věřit. A o to mi jde. Kniha mě musí přesvědčit a být čtivá. Jestli jsou zde již podobné příběhy, je mi vcelku ukradený.

16.02.2016 5 z 5

Vidořád Vidořád Samantha Shannon

Vidořád, tak to byla teda jízda. Po přečtení Kostičasu rok a půl zpátky jsem s napětím čekala na další díl a toho čekání nelituju, protože stálo za to. Samozřejmě musím přiznat, že to nemá takové grády jako jednička, první půlka je méně akční, ale po jisté události se vše začne rozjíždět a vy si jen říkáte: "To je hustý.", "Aha, páni.", "Ne, to nemyslíš vážně, Shannon."

Ač byl začátek poměrně nezáživný, chápu, proč ho Shannon psala. Chtěla nám přiblížit to, jak Paige fungovala předtím, než ji odvlekli do prvního Šeolu. Jsem ráda, že je autorkou, která si dává záležet na tom, aby svůj svět čtenáři nastínila, jak nejvíc to jde, čímž ho tvoří uvěřitelným a skutečným. Ne jako, ehmehm, Collins a její Hunger Games, kde všechno důležitý je zamlčeno a řeší se převážně jen vztahy.

+ dopodrobna promyšlený svět, který je čtenáři i řádně představen
+ dostatek akce
+ značně slušný styl psaní
+ velmi zajímavé postavy
+ zvraty (hlavně konec, ale mlčím, jak hrob)
+ homosexualita (upřímně, kdy jste v podobné knize narazili na jinou orientaci, než heterosexualitu?)

- trochu pomalejší rozjezd

Když nad tím tak přemýšlím, nenapadají mě žádné vážné mínusy, možná jsem tím nějak zaslepená, vážně tuhle sérii zatím celým srdcem zbožňuju, takže bych se tomu ani nedivila.

Ještě bych chtěla promluvit k těm, kteří nadávají, nebo nejsou spokojeni s tím otevřeným koncem... Upřímně si dejte ruku na srdce a zeptejte se sami sebe, jestli byste byli šťastnější, kdyby to Samatha víc rozvinula. Je lepší čekat na nový díl, který začne novou otevřenou kapitolou, nebo na díl, který naváže na zvrat jako ***** toho předchozího? Já osobně bych se nedočkavostí třásla o dost méně.

PS. Všichni, kdo jste prohlašovali, že je Kostičas podobný Harry Potterovi nebo Narnii, jste doufám po přečtení Vidořádu změnili názor. Jinak se jděte s prominutím vycpat.

10.01.2016 5 z 5

Čas opovržení Čas opovržení Andrzej Sapkowski

Kniha byla skvělá, ale co mně na sérii velmi vadí, jsou krkolomná jména měst, království a bůhví čeho ještě.

23.10.2015 4 z 5

Krev elfů Krev elfů Andrzej Sapkowski

Jediné, co mě na knize fakt štve, je jazyk, kterým mluví trpaslíci. Vím, že se to někomu líbí, za mě ale ne-e, fakt neee. Ta Morava mi k nim nejde, tvrdou češtinu bych přijala líp (přeci jen jsou trpaslíci hrozný tvrďáci, že jo) Ale jinak se mi kniha fakt líbila.

04.09.2015 4 z 5