Noční labuť

Narodit se s vlohami k černé magii není nic příjemného. Být zavražděn v sedmnácti letech ještě méně. Nix se stalo obojí, a přesto žije. Jak je to možné? Inu, řekněme si na rovinu, že s tou holkou není něco v pořádku. Čistě teoreticky by už měla být po smrti, jenže konflikt dvou typů magie ji drží při životě. To neunikne pozornosti jak Řádu bílých čarodějů, tak černokněžnickému Konkláve. A protože ti první by tuto hříčku přírody nejraději sprovodili ze světa, nezbývá Nix než hledat ochranu u druhých. Ale budou o ni černokněžníci stát? A co za to? Inu, zadarmo ani havran nehrabe… Povídkový román z Accadu – temného magického světa debutující české spisovatelky a recenzentky Zuzany Hartmanové....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/34_/340954/nocni-labut-sVo-340954.jpg 456

Noční labuť 1.

Povídky, Literatura česká, Fantasy
Vydáno, Gorgona

Kniha Noční labuť

simona8126

Trvalo mi neskutečně dlouho, než jsem knížku dočetla – navzdory tomu, že není příliš dlouhá a jednotlivé povídky by se za normálních okolností četly svižně. Styl psaní je příjemný a příběhy často napínavé. Musela jsem je ale prokládat jinými knížkami, které jsem potřebovala zrecenzovat. Po každé z nich bylo těžší a těžší se k Nix vrátit a navázat tam, kde jsem skončila. Téměř před koncem jsem si uvědomila, že jsem dokonce zaměnila dvě postavy s podobnými jmény. Z toho plyne, že přerušovat četbu na tak dlouho se rozhodně nevyplácí a že radost z ní poněkud vyprchá. Dala bych sbírce 3 a půl hvězdičky, ale to hodnocení neumožňuje.

Iliss

Paráda! Začínám propadat naším spisovatelům fantasy a sci-fi :-)

Kniholom
28.11.2018

Autorka umí psát. Na poměry české fantastiky nadprůměrně dobře. Svět je vymyšlen také nápaditě, fungování magie není příliš vysvětlováno, zřejmě aby se čtenář moc netrápil, ale bohužel je to natolik složité, že to z běžného čtení nepochytí. Leda, že by čtenář věděl z jiných knih, co je to "kostěj", "nekromant" a podobně. Ale musí to čtenář vědět?

Pokud bych knihu hodnotil z hlediska literatury jako takové, a tedy odmyslel si veškerá kouzla, středověké propriety a boj mágů o moc, co mi zbyde? Obávám se, že jen poměrně nezajímavá ženská hrdinka, která by (v mých očích) mohla být mnohem zajímavější, kdyby dělala i něco jiného, než donekonečna čarovala, zápasila a cválala na koni.

S tím souvisí ona zajímavá otázka, proč ve většině fantasy nikdo nechodí na záchod, nepřemýšlí o něčem jiném než o svých nepřátelích nebo si neužívá pěkného počasí... kdybychom odstranili zmíněné fantasy propriety, dozvíme se o hrdince vlastně jen to, že má trauma z dětství a chlapi po ní jedou, ale to mi přijde málo...

Teron
30.10.2018

Jako celek po dlouhé době něco z českého pera, co mě opravdu chytlo a drželo. Zákonitosti, frakce, intriky a více vrstev. V průměru jedna dolu za první kus, zbytek téměř čistá práce.

Lika007
30.08.2018

Ač jsem se trochu bála rozdělení příběhu do několika víceméně navazujících povídek či novel, musím říct, že mi to vůbec nevadilo! příběh byl originální, zajímavý a hodně čtivý.

hellena1523
10.06.2018

Pro mě velmi příjemné překvapení. Česká fantastika, ještě ke všemu z pera žen, mě příliš nebere, takže jsem brala tuto knihu do ruky s lehkým despektem. Jaké bylo moje překvapení, když jsem ji nemohla odložit a zjistila, jak je mi sympatický autorčin styl psaní a cit pro vykreslení postav.
Mezi největší TOPky bych ji neřadila, ale rozhodně nadprůměr!

Hoshi
10.05.2018

Asi jsem se zamilovala.. Nejen do minotaura Toghara, nemrtvého koně Démona a hříčce přírody Nix. Ale do celého světa Accadu. Divím se, že jsem čtení odkládala, ačkoliv mi při čtení mnohokrát padl na mysl Zaklínač od Sapkowského, nic nemění na tom, že jde o velice čtivý, překvapující, magií nabitý příběh. Byla bych velice ráda, kdybychom se někdy dočkali pokračování.

wildXchos
05.04.2018

Tahle kniha mě dost příjemně překvapila. Svět je úžasně promyšlený, a i když je rozlišen na bílé a černé čaroděje, není tam dobro a zlo, ale záleží na konkrétních postavách. Kniha začíná uprostřed děje, ale i přesto je všechno dobře vysvětlené a čtenář pochopí všechno už na začátku. Hrdinka se skvěle potýká s některými situacemi a se světem. V knize vůbec nejde o romantiku, i když by to někdo mohl čekat.

prvotina magie fantasy česká fantasy nekromancie černá magie

Zuzana Hartmanová
česká, 1990