Noční labuť

Noční labuť obálka knihy
Mé hodnocení:

Narodit se s vlohami k černé magii není nic příjemného. Být zavražděn v sedmnácti letech ještě méně. Nix se stalo obojí, a přesto žije. Jak je to možné? Inu, řekněme si na rovinu, že s tou holkou není něco v pořádku. Čistě teoreticky by už měla být po smrti, jenže konflikt dvou typů magie ji drží při životě. To neunikne pozornosti jak Řádu bílých čarodějů, tak černokněžnickému Konkláve. A protože ti první by tuto hříčku přírody nejraději sprovodili ze světa, nezbývá Nix než hledat ochranu u druhých. Ale budou o ni černokněžníci stát? A co za to? Inu, zadarmo ani havran nehrabe… Povídkový román z Accadu – temného magického světa debutující české spisovatelky a recenzentky Zuzany Hartmanové....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/340954/nocni-labut-sVo-340954.jpg 4.281

Noční labuť 1.

Povídky, Literatura česká, Fantasy
Vydáno, Gorgona

Kniha Noční labuť

Shizunk

Nějak mi z popisku uniklo, že je to vlastně série povídek. Až když jsem se podivil, jak jsou jednotlivé "kapitoly" dlouhé, došlo mi jak se věci mají. Povídky mívají omezený záběr na jednu událost, myšlenku či koncept, tedy jsem se obával, že knize bude chybět klasické budování a vrstvení příběhu, hloubka postav a světa. A jak jsem se mýlil!
Ze začátku hlavní hrdinka i děj vypadají tak nějak ok, neurazí nenadchne. Jenže každý další příběh přidává další vrstvy, nové informace. Netrvalo dlouho a přirostla mi k srdci, což se ani u jinak vysoce kvalitních fantasy děl nestává často.
Je až překvapivé, jaké drobnosti jsou někdy mezi řádky opuštěné tak šikovně, že si jich rozhodně všimnu a později hrají významnou roli.
Svět působí živě. Magický systém je rozpracovaný tak, že mam pocit že mu rozumím a vím, co od něj čekat.
Celé je to tak působivé, že zmiňovat těch pár chybiček, které jsem v knize zahlédl, se zdá zcela nepatřičné.
Jakože wow

hanzmb

Když si chcete přečíst českou sci/fantasy je nutné hledat mladé autory. Ti starší buď přestali psát nebo přešli k jiným žánrům či ztratili invenci a vykrádají sami sebe. Po dobrých zkušenostech s Maříkem a Sněgoňovou jsem zkusil i tuto sbírku povídek. A byl jsem strašně mile překvapen, i když vyhledávám spíš delší útvary. Ty povídky časově a i logicky navazují jedna na druhou tak, že z nich jen udělat názvy kapitol máte román. A ani by to další úpravy nevyžadovalo. Samozřejmě jde o autorčinu prvotinu, určitou kostrbatost a místy nepřehlednost tam najdete, ale to se určitě srovná. Především by to chtělo tento svět lépe popsat a i více se věnovat hrdinčinu původu. Ale to věřím přijde v dalších dílech a vyroste nám důstojná nástupkyně Petry Neomillnerové.

Sariega
27.12.2020

Dostala jsme ji na přání k vánocům a knížka mě nezklamala. Byla čtivá a nemohla jsme se od ní odtrhnout za den jsem jí měla přečtenou. Jen mě někdy trochu štvalo jak se to přeskakova-lo v čase.

Lenny33
15.07.2020

Kniha povídek, kterými nás na své pouti doprovází hlavní hrdinka Nix, která je rozhodně velmi originální postava - napůl nekromant a napůl lich - a i přes počáteční rozpaky jsem si k ní našla cestu. Musím taky říci, že mě kniha každou další povídkou bavila více a více. To co jsem na začátku autorce chtěla vytýkat (jednoduchý málo promyšlený děj, žádné velké představení postav) se postupně vytratilo a děj mě pohltil. Je to přesně ten druh fantasy, na který jsem už dlouho měla chuť. Autorka si dokonce vytvořila svůj vlastně svět, ve kterým sice moc nezabíhá do detailů, ovšem je i tak velmi poutavý a čtenář se chce dozvědět více. Také se mi líbilo postupné odhalování Nixiiny minulosti, která je i po přečtení obestřena tajemstvími. Nemůžu se tedy dočkat dalšího dílu, abych se dozvěděla, nejen jak to bude s Nix pokračovat dále, ale snad poodhalíme i její temnou minulost. 4*

Marry123
31.03.2020

Tuhle knížku jsem měla doma už nějaký ten pátek a lutuju že jsem se do ní nepustila dřív. I když jsem se bála toho přeskakování mezi povídkami nakonec jsem si zvykla a nevadilo mi to vůbec. Jsem hodně zvědavá jak se to s Nix vyvrbí dál a na záhadného barbara :)

jmn7053
02.03.2020

Zajímavé, čtivé, chytré; povídkově vystavený příběh má akci a spád.
Bavilo mě to, avšak posledních pár stránek na mě bylo trochu moc dívčí román. :)
Autorka má zálibu ve jménech začínajících na B...trochu se mi pletla mužská jména.

Turlogh
11.12.2019

No, musím říct, že mám novou oblíbenou českou autorku fantasy. Výborně napsaná kniha o dívce, křížence nekromanta a licha. Jedním slovem působivé! Velice mi tento příběh (ač ani vlastně tak úplně nevím proč) připomínal zaklínače od Sapkowského v jeho nejlepších začátcích. Kniha se čte moc dobře a je to, zase po nějaké době kniha, od které se nejde při čtení tak lehce odtrhnout... Všem fantastům vřele doporučuji a vidím hodnocení na čistých pět hvězd! Jen tak dále, ctihodná paní knihovnice. Howgh.

simona8126
17.09.2019

Trvalo mi neskutečně dlouho, než jsem knížku dočetla – navzdory tomu, že není příliš dlouhá a jednotlivé povídky by se za normálních okolností četly svižně. Styl psaní je příjemný a příběhy často napínavé. Musela jsem je ale prokládat jinými knížkami, které jsem potřebovala zrecenzovat. Po každé z nich bylo těžší a těžší se k Nix vrátit a navázat tam, kde jsem skončila. Téměř před koncem jsem si uvědomila, že jsem dokonce zaměnila dvě postavy s podobnými jmény. Z toho plyne, že přerušovat četbu na tak dlouho se rozhodně nevyplácí a že radost z ní poněkud vyprchá. Dala bych sbírce 3 a půl hvězdičky, ale to hodnocení neumožňuje.