Tulák

Strhující debut plný úplatných a zkažených rytířů a ztroskotaných létajících lodí. A v centru děje stojí tajemná postava osamoceného tuláka. Svět je zničený, slunce se rozpadlo na dva kusy. Z trhliny se vyvalila démonická stvoření, přivlastnila si svět a ničí vše, co jim přijde do cesty, zemi i lidi. Lidé svedli bitvu a prohráli. Rytíři a ochránci zemřeli. Nesmrtelní vůdci byli umlčení. UŽ není naděje. Je jen Tulák. Tulák je zničený, zlomený muž: nemá jméno, nemluví. Ale opatruje poslední naději lidstva. O jeho vzácné břemeno ho chce připravit mnoho zlých sil. Co se událo, že se svět změnil v noční můru plnou démonů? Proč síly zla Tuláka tak neúprosně pronásledují? A coje vlastně Tulák zač?...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/27_/275145/tulak-z3c-275145.jpg 3.671

Tulák (1.)

The Vagrant (2015)

Romány, Sci-fi, Fantasy
Vydáno:, Host

Weezing

Originální námět a temný svět, ve kterém je jeden démon odpornější než druhý. Každopádně příběh a většina postav mě nijak zvlášť nezaujala, takže další díl již nebudu číst.

kata0strab

Já jsem se do knihy nemohla začíst, přijde mi velmi chaotická. Po 100 stranách jsem to vzdala. Možná se k ní někdy vrátím, ale v dohledné době to určitě nevidím.

olle3

Říká se: Nesuď knihu podle obalu. V tomto případě je to také chybou, ovšem z jiného důvodu - obálka je totiž jediná věc, která je na knize dobrá.

Z amatérského vyprávění přímo prosakoval autorův záměr: mlčenlivý hlavní hrdina, za kterého vždycky někdo odpoví - protože jak to, sakra, napsat, když od něj bude odpověď vyžadována? (knihu jsem dočetl jen do půlky, ale vsadím se, že na konci "překvapivě" promluví); děj, který se vždycky zvrátí v hrdinův prospěch; dítě, které se chová tak, aby hrdinovi nezpůsobovalo potíže...

Postavy nejsou ploché - žádný charakter ani nemají. U vedlejších postav by se to možná dalo překousnout, ale ani samotný hrdina se nemá čím pochlubit - v mnoha situacích si jeho chování vyloženě protiřečí - asi aby byl zajímavý.

Během čtení jsem dával knize šanci několikrát a snažil jsem se do děje vžít, vyprávění bylo ale tak chaotické, že jsem nevěděl, o co vlastně kráčí.

Také začínám být poslední dobou alergický na přehnané používání přídavných jmen. Na každé lekci tvůrčího psaní by to autorovi seškrtali. A v této knize jsou některá obzvlášť vydatná. Byly to tvary typu: hladové jídlo, životem zklamaná postava... Bylo vidět, jak se autor snaží zapůsobit květnatými výrazy. Takový typ psaní má svůj název, říká se mu literární onanie.

Pak se musím zasmát (i když je to spíš k pláči), když čtu recenze, které z Tuláka dělají nejlepší dílo všech dob (http://fantasyknihy.eu/tulak-peter-newman/ ) a říkám si, kolik za to autor dostal zaplaceno.

Další recenze naleznete na http://sekerkatomas.cz

Lyra95

Kniha mě příliš nezaujala. Příběh mi přišel takový nemastný, neslaný a možná až moc uspěchaný. Autor sice načrtnul zajímavý námět (němý bojovník ochraňující malé dítě), ale patřičně jej nevyužil. Realistické problémy, které se staráním o mimino souvisí by mohly navodit zajímavé situace obzvláště, když s něčím takovým nemá ochránce mnoho zkušeností. Nemám tím na mysli rozsáhlé popisy výměny plínek, ale přece jenom to autor udělal pro hlavní postavu až příliš jednoduché. Nehledě také na to, že tulák měl sakra kliku na dítě, které je většinu příběhu obzvláště tiché a spíš vzbuzuje dojem jakési věci, jež se jenom nosí a uchvacuje svou roztomilostí. Ke konci příběhu je to naštěstí o něco lepší. Světlou stránkou jsou dobře popsané akční scény a osobnosti postav jako třeba i osobnost obyčejné kozy, která nakonec ukradla show.
Druhý díl snad bude lepší :)

Smoukyn

Zatím snad nejlepší kniha kterou jsem četla, těším se na druhý díl :)

Peťule159

Tato kniha je čtivá. Přečetla jsem jí docela rychle. Je hodně napínavá a zajímavá. Přijde mi sice trochu jiná. Ale příběh se mi moc líbil... takže si nejspíš přečtu ii druhý díl.

frantisek6180

Zajímavá kniha, kde autor šikovně pracuje s mlčenlivostí hlavní postavy, na druhou stranu mi často chyběli vysvětlující pasáže, nicméně poslední třetina knihy je myslím si zvláště zdařilá a já se těším na další díly ! ;-)

Kakiko

Knize dávám kladné hodnocení hlavně z toho důvodu, že jsem se s podobným příběhem zatím nesetkala. Moc se mi líbila postava osamoceného tuláka, který čelí světu sám a ještě se musí postarat o malé dítě. Příběh byl dle mého názoru zajímavý, co mi ale sedělo ze všeho nejvíce, byl autorům styl. Jsem zvědavá na další díl.

Halka2

Zvláštní, vzbudilo to ve mně rozpaky jak ji ohodnotit. Něco jiného? Ano. Čtivé a napínavé? Jak pro koho. Budí představivost? Ano děsivou. Chtěla bych číst další díl? Asi spíš ne.
Ale určitě si najde své čtenáře.

Pasadenka

Knížka mě navnadila, snad jako jiné, svojí obálkou, a příslibem tajemné prvotiny plné utrpení a nelehkého života. Verdikt? Těžko říct. Na jedené straně se najdou čtenáři, kteří příběh honorují jako nevšední počin, mě však nechává v mírných rozpacích. Ano, byl zde pokus o psaní malinko jiným stylem; hlavně prolínání dvou časových linek, které mi přišlo logické, jelikož hlavní hrdina nemluví. Nemůžu se však ubránit dojmu, že knížka je spíše řemeslem, nežli uměním a při čtení mi v mysli vyvstávali představy toho, jak si autor pečlivě skládá, co, kam a jak vsune, aby to bylo cool. Takže za mě tomu něco chybělo. A teď pozitiva. :) Je to fajn počteníčko, fajn koza, fajn zapracována holčička. Někdy mě přišlo, že je to vět bez techniky a najednou podívej, mají elektřinu a motorky, čipy a spoustu hraček. Toto dvojí ztvárnění jednoho světa se mi opravdu líbilo. Posledním vzdechem knížky mi přišla vhod půl hodinka zamyšlení a vychutnání si přečtené prvotiny. A pak se mi zastesklo po těch 200 korunách, co to stálo, protože za ty peníze to nestálo. Jednoduše knížka plná rozporů. ★★★★★★★☆☆☆

Detroit

Ze začátku nic moc, člověk se tím musí prokousat, ale postupně se kniha rozjede a rozhodně stojí za to ji aspoň zkusit. Těším se na další díl.

missana

Fakt dlouho mi trvalo než jsem se začetla...nevím čím to. Možná to bylo trochu chaotickým zasvěcením do poměrně složitého světa. I když se jednalo o hezky vymyšlený svět a sympatické hrdiny, nějak ve mě přetrvává dojem, že na tom prostě není nic převratného. Nedokázali si mě tak úplně získat...

Sarfias

Naprosto epické! Tahle kniha čtenáři poskytne vše - zajímavě podaný děj, nové světy, podivní tvorové, charismatický hrdina s dobrým srdcem, pouto přátel a bezelstnou lásku. Rozhodně fandím autorovi a hlavně samotnému Tulákovi. Malá Vesper si mně získala ihned, i když mezi nejzajímavěji napsané postavy řadím i kozu a mnohé jiné. Autor se vytáhl a ukázal, že fantasy nemusí být prvoplánovitá ani tradiční. Může vzít dech a přinutit čtenáře číst v každou volnou chvíli, kterou má. Už teď si připadám, že jsem musela opustit své dobré přátele. Kdy bude další díl?

konecsveta

Originálny svet plný skazených podstát prežúva Tuláka najskôr na ľavej strane, potom na pravej zatiaľ čo moja večne lačná čitateľská duša jasá nad týmto bez debaty veľmi príjemným a veselím spestrením života. Teším sa na nášup :-)

hjoo

nápad že hlavní hrdina mlčí byl skvělí ale když jsem zjistil že pod pláštěm skrývá dítě tak to jsem si řekl že to bude hrůza, neustálé starání o dítě atd.. ale opak byl pravdou v pozdějších kapitolách se novorozeně stalo tahounem knihy - úžasný kontrast mezi roztomilým dítětem a boje schopným tulákem
- kniha nijak zvlášť neurazí ale není to nic převratného

PetraBery
19.11.2016

A tak já nějak nevim... Krásná obálka, pro mě hodně sympatický mlčící hlavní hrdina... Ale ten zbytek mi přišel strašně zmatený, nedotažený a těžko stravitelný... Co se mi líbilo byl vztah Tuláka a Vesper, jejich koza byla příjemným zpestřením... Zkusím ještě další díl pokud bude, nechci autora zatracovat hned.

Dragell
02.10.2016

Neuvěřitelná pouť mlčenlivého rytíře, malého ubreptaného uzlíčku a tvrdohlavé kozy. Pouť zemí zpustošenou démony, kdy jedinou záchranu představuje tento tichý chodec, který má zanést to nejcennější zpět mezi lidi.

Originální námět plný přátelství a boji proti vlastnímu osudu, protože v každém z nás je trochu dobra. Na druhou stranu to autor trochu hůře zpracoval. Postavy jsou plošší, nedá se do nich pořádně vcítit i přes pohnuté osudy. Jsou zde navíc dvě dějové linie kdy ta z minulosti osvětluje děj přítomný. Od začátku totiž netušíme, proč Tulák jde krajinou, kam jde, co tak důležitého nese a kdo to vlastně je. Začátek je tedy takový těžší a místy přemýšlíte o smyslu příběhu. Čtenáře navíc střídání času může zmást.

ElisR1
25.09.2016

Kniha má nádhernou obálku, ale obsahově pro mě byla obrovským zklamáním. Vůbec mě nebavila.

DariDerek
22.09.2016

3,5 - 4*
Dlouho jsem přemýšlela, co tady napsat. Jak knihu ohodnotit. Protože to bylo hodně dobré fantasy, mělo i prvky přátelství, lásky a důvěry, které bych tam nečekala, takže příjemné překvapení. Jen ten začátek byl pro mě trochu krkolomný. Nějak jsem pořád nechápala kdo je a jaké jsou souvislosti. Mám ve zvyku knihu vždy dočíst, proto jsem ráda, že jsem to udělala a nevzdala to. Od poloviny se karty obrátily a kniha dostala, pro mě, ten správný říz. Věděla jsem vše, co jsem potřebovala, abych si užila příběh a díky kapitolám z minulosti se mi krásně utvořil příběh celistvý. Takže nakonec, spokojenost :-)

milunka21
17.09.2016

Žádná hostovka mě ještě nezklamala a po přečtení Tuláka to stále platí.Žádná romantika,jen náročnější fantasy, prostě pecka.A ta koza?Nej. :-D

prvotina postkatastrofická

Peter Newman