Jolina Jolina komentáře u knih

Není úniku Není úniku Taylor Adams

Čekala jsem víc. Atmosféra odpočívadla, které je odstavené od světa, pro mě rozehrává daleko více propracovanější a psychologicky hlubší příběh, který jsem postrádala. Napětí se moc nezvyšovalo, spíše jsem při každém dobrém úniku hlavní hrdinky již čekala několikrát se opakující motiv - a zločinec je zase za zády a vše se bude opakovat. Nakonec se mi vlastně nejvíce líbil závěr, kdy jsem do poslední chvilky netušila, zda Darby přežila, či nepřežila.

02.02.2019 2 z 5

Sirotek č. 8 Sirotek č. 8 Kim van Alkemade

Kniha se četla dobře, čekala jsem, zda z příběhu přijde ještě něco hlubšího - nějaké další propojení, vyvrcholení, závěr (i když třeba otevřený). Myslím, že by charakteristika hlavní hrdinky mohla by ještě více propracovaná. Líbilo se mi střídání vypravěčů, střídání dějových linií.

31.01.2019 4 z 5

Kdybych já byl dospělý Kdybych já byl dospělý Éva Janikovszky

Hezká postřehová knížka, u které se smály i mé děti. Proč si vlastně - jako dospělí - bereme vždy na sebe ten svetr a proč si myjeme ruce? Kdy se z člověka stane dospělý, který nehraje hry a nedělá to, co chtěl, když byl malý?

22.01.2019 5 z 5

Pokrevní sestra Pokrevní sestra Jane Corry

Příběh byl velmi pozvolný, stále bylo naznačováno, že se odehraje nějaké velké odhalení, ale zase tak velké odhalení se neobjevilo. Velmi složitý vztah sester, některé události mi přišly velmi neuvěřitelné, kniha neměla takový spád, jak jsem očekávala.

22.01.2019 3 z 5

Český ráj Český ráj Jaroslav Rudiš

Originální, rychlé. Líbil se mi námět, mám ráda podobně laděné příběhy, ve kterých běží dialogy. Možná bych však zkrátila opakované pasáže, možná jsem čekala, že se toho více v té sauně "vypotí" napovrch. Překvapivý závěr - myslím, že vhodné ke ztvárnění na divadelních prknech.

13.01.2019 3 z 5

Macbeth Macbeth Jo Nesbø

Nosné téma, to ano. Ale pojetí příběhu nezáživné, přemýšlela jsem, zda knihu odložit, nebo jí dát šanci. Šanci jsem dala, ale posledních 100 stránek jsem spíše přeletěla očima. Slabé.

13.01.2019 1 z 5

Jeden kopeček šmoulový Jeden kopeček šmoulový Marie Doležalová

Po všech těch beletristických románech mě tato kniha mile překvapila. Nejvíce se mi asi líbila hned ta první část, kdy autorka vzpomíná na mládí v Trutnově, nejméně asi část poslední, kde mohla autorka vytěžit z námětů více, případně uvést třeba i více postřehů, které se k té době pojí. Nové pojetí, příjemné grafické zpracování - ale stejně mě nejvíce zaujal asi ten název...:-D

08.01.2019 4 z 5

Zakázané ovoce Zakázané ovoce Jojo Moyes

Zprvu jsem se nemohla začíst, ale čím dále jsem četla, tím mě příběh více poutal. Neupoutal docela. Tajemství budovy - domu - kolem kterého se většina příběhu točí, nabízel dle mého názory ještě hlubší možnosti. Chvilku jsem váhala, jestli se hrdinka Lottie ještě v příběhu objeví - a objevila. Ale čekala jsem trochu více.

08.01.2019 3 z 5

Nejlepší víkend Nejlepší víkend Patrik Hartl

Rychlé, čtivé, jednohubka. Nic hlubokého, ale je to oddychovka. Četla jsem ji asi před týdnem a teď si si vlastně pouze matně vybavuji děj. Takže asi tak.

08.01.2019 3 z 5

Labyrint pohybu Labyrint pohybu Pavel Kolář

Dobrá kniha s jasným vhledem do celostní medicíny. Člověk si často neuvědomuje, jak vše souvisí se vším, každé gesto, každé postavení těla. Dnešní uspěchaná doba moc nenahrává zamýšlením se sám nad sebou, nad svým životem, nad pohybem i stravou. Pana doktora obdivuji a každopádně by takových mělo přibývat!

My proti vám My proti vám Fredrik Backman

Opravdu kniha, kterou bych si chtěla přečíst ještě jednou. Nejprve jsem si říkala, jestli tolik mouder, postřehů může být pouze v jedné knize. Ale neodtrhla jsem se ani na chvíli. Kompozice, nedořečenost, předvídavost autora (tak by to mohlo být, kdyby...) dává čtenáři možnost zastavit se i nad svým životem a zkusit hru na "kdyby". Zároveň mě velmi pohltilo prostředí - představa měst v hlubokých lesích, zdivočelost, hájení sebe sama (jako jednotlivec i jako městečko samotné), hokej není v příběhu úplně v popředí, ale přesto hraje velmi důležitou roli. Skvělá kniha.

Dědina Dědina Petra Dvořáková

Skvělá sonda do vztahů na vesnici. Nic není popsáno přímočaře, avšak na daných situacích a momentech člověk cítí, jak vesnice tepe, jak žije, jakým způsobem se k sobě lidé mají apod. Žádné předstírání, vše na rovinu. Tvrdý život bez přehrávání. V podstatě jde z příběhů až smutek, jak jsou vztahy nerovné. Možná bych ocenila, kdyby se osudy lidí v jednotlivých povídkách více proplétaly a jednotlivé postavy se objevovaly častěji. Jinak doporučuji moc!

Pianista Pianista Władysław Szpilman

Poutavá kniha, kolikrát jsem si říkala, zda opravdu se mohly takové hrůzy dít. Příběh byl čtivý, dramatický, až neuvěřitelný. Přeji si, aby se takové hrůzy nikdy neudály. A myslím, že toto by měla být povinná četba pro všechny.

16.12.2018 4 z 5

Straka na šibenici Straka na šibenici Daniel Petr

Nějak se mi nedaří číst takto vystavěné a spíše pesimisticky laděné knihy. Možná by stálo se k tomu vrátit za pár let.

14.12.2018 3 z 5

Švédské holínky Švédské holínky Henning Mankell

Kniha mě pohltila svou atmosférou. Vykreslení vztahu stárnoucího muže s novinářkou i záhada kolem žháře byla dokreslena skandinávskou atmosférou malých ostrůvků, na kterých probíhá uzavřený život, život, který málokterý obyvatel velkoměsta dokáže pochopit. Citlivý příběh plný originálních myšlenek mi sedl. Možná i do toho listopadového počasí.

02.12.2018 5 z 5

Geniální přítelkyně Geniální přítelkyně Elena Ferrante

Kniha s velmi zajímavým dějem, zajímavým prostředím a možná ze všeho nejzajímavějšími vztahy mezi hlavními hrdinkami - přitažlivý, ale i odpudivý, vztah, kdy se se dvě dívky porovnávají a srovnávají, ale také zjišťují, že jedna bez druhé těžko existuje. A ať se mezi nimi mění prostředí a zázemí, stále zůstávají v jakémsi kontaktu, který lze z knihy vycítit pocitově, jednáním i ostatních postav. Těším se na další díl.

02.12.2018 4 z 5

Chceš-li rozesmát pánaboha Chceš-li rozesmát pánaboha Michael Třeštík

Na knihu jsem se velmi těšila - a to z jednoho prostého důvodu - velmi mě zaujal její název. Čekala jsem, že se pointa bude vedena v celé knize a opravdu to tak bylo. Překvapily mě detaily ze života autora, především jeho rodiny. Netušila jsem, jak pestrý i složitý život prožívali jeho předci. Doporučuji i jako sondu do historie naší republiky, se kterou jsou osudy hlavních hrdinů hodně spjaté.

19.11.2018 4 z 5

Neboj se vrátit domů Neboj se vrátit domů Aleš Palán

Kniha je velmi poutavě psaná a paní Svatošová je opravdu "svatá" žena, která dokáže žít život s nadhledem. Bohužel tím, že nejsem věřící (ač věřím v něco nad námi, neumím se zcela oddat víře a s tou procházet životem), jsem některá témata nedokázala pochopit - možná se tedy vžít do jejího názoru. Na druhou stranu i ona se snaží nevěřící chápat a v otázkách života a smrti je velmi otevřená a optimistická.

19.11.2018 4 z 5

Historie včel Historie včel Maja Lunde

Knihu jsem dlouho odkládala, vůbec nevím, proč se mi do ní nechtělo. Tři časové roviny nakonec vlastně velmi pevně propleté, kdy se čtenář až v posledních kapitolách dozví, jak vše spolu souvisí. Vhled do včelařství a do nezbytnosti včel pro náš svět.

01.11.2018 4 z 5

Noční lov Noční lov Robert Bryndza

Kniha měla spád, hlavní hrdinka je neodbytná, což mi docela líbilo a fandila jsem, aby případy vyřešila a ukázala, co v ní je. Noční pták byl uloven - a ačkoli některá odhalení byla pro mě dost náhodná, až nemožná, kniha se četla velmi dobře.

01.11.2018 4 z 5