Straka na šibenici

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Porozumět vlastnímu životu a najít sám sebe nemusí nutně znamenat výhru. Představme si obraz Pietera Brueghela Straka na šibenici. Dítě na něm vidí především ptáka sedícího na podivné houpačce, dospělý však straku úplně přehlédne, neboť v centru pozornosti u něj stojí šibenice. Hrdina románu žije s otcem alkoholikem v chátrajícím domě na okraji severočeského zapadákova. Přestože se díky své inteligenci naučí číst dřív, než jeho vrstevníci poprvé vkročí do školy, zůstává v důsledku otcovy pokřivené představy o výchově v zajetí téměř středověké nevědomosti plné přízraků a démonů. Od dětství jej pak provází Brueghelův obraz, vracející se v různých situacích jako šifra, kterou je třeba vyluštit. V dospělosti opouští manželku i právě narozenou dceru a jen o vlásek unikne vězení za daňové úniky. Stejně jako jeho otec tráví celé dny opilý na gauči a jediné, co jej zajímá, je důvod, proč kdysi zmizela jeho matka. Nakonec se vrací do vesnice, v níž strávil dětství, a skrze zvláštní setkání dospěje k poznání, že nalezení sebe sama vyžaduje oběť....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/236084/big_straka-na-sibenici-Yoq-236084.jpg 4161
Nahrávám...

Komentáře (34)

Kniha Straka na šibenici

mauglie
12.07.2022

Taková chlapska a zoufalá kniha o tom, jak ničí alkohol lidi a rodiny. Sudety jsou krajina poznamenána historií a neštěstí se vpilo do země...děti opakují chyby rodičů a pokud se člověk nepoučí z minulosti, musí ji opakovat.
Čtivé a rychlé, hodně se mi to líbilo, jen jsem někdy vlastně nechápala co se děje, např. duchovní zážitek v jeskyni...

LooneyCZ
19.06.2022

Hodně syrové a drsné, stejně jako život ve šluknovském výběžku (aspoň tedy v mých představách). První cca třetina se mi zdála zajímavější; poté, co hlavní hrdina "dospěje", vyprávění trochu ztratí dech. Marná pouť jednoho ztroskotance, který se nesnaží uspět, spíš doufá, že se mu aspoň něco podaří v životě nepodělat.


MedvidekS
15.03.2022

Souhlasím s komentáři dole. Syrové a opravdové. Depresivní, ale stojí za přečtení.

Placinecka
28.07.2020

Koupeno zcela náhodně ve výprodeji za pětikorunu. A ani nevím, jak tu knížku popsat. Jeden zpackaný život už od mala. Všemi možnými způsoby. Velmi originální životní situace, většinou dost depresivní a neveselé. Příběh hlavního hrdiny se mi zpočátku dost líbil, ale čím více stárnul, tím mi jeho osud přišel těžkopádnější a jakoby se autor až moc snažil a nepsal už tak lehce. Celkový dojem ale dobrý a zase si o něco víc vážím svého života. Netradiční kniha.

bookcase
26.05.2020

Šílené, drsné, syrové, výborné. Víc slov asi netřeba.

stagno
20.12.2019

Dobrý román o outsiderovi ze Šluknovského výběžku,značný narativní"drajv".Místy až příliš se předvádějící autor/stran kunsthistorických znalostí/,ale budiž.Příjemné čtení.

kytarka
06.10.2019

Tak tohle bylo něco. Kniha se čte doslova sama. Hodně zvláštní příběh kdy čtete a nevíte co se děje. Surový, drsný jako kraj ve kterém se děj odehrává. Je to ten tip knihy kdy každý čtenář z ní bude mít jiné pocity a jinak ji pochopí. Stojí za přečtení.

Zrzavá_Tereza
08.09.2019

Drsná, syrová, skvělá. Dala jsem ji na jeden zátah, protože jsem neměla ani jednou chuť ji odložit a to se mi dlouho nestalo.

1