Straka na šibenici

Straka na šibenici https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/236084/bmid_straka-na-sibenici-Yoq-236084.jpg 4 168 35

Porozumět vlastnímu životu a najít sám sebe nemusí nutně znamenat výhru. Představme si obraz Pietera Brueghela Straka na šibenici. Dítě na něm vidí především ptáka sedícího na podivné houpačce, dospělý však straku úplně přehlédne, neboť v centru pozornosti u něj stojí šibenice. Hrdina románu žije s otcem alkoholikem v chátrajícím domě na okraji severočeského zapadákova. Přestože se díky své inteligenci naučí číst dřív, než jeho vrstevníci poprvé vkročí do školy, zůstává v důsledku otcovy pokřivené představy o výchově v zajetí téměř středověké nevědomosti plné přízraků a démonů. Od dětství jej pak provází Brueghelův obraz, vracející se v různých situacích jako šifra, kterou je třeba vyluštit. V dospělosti opouští manželku i právě narozenou dceru a jen o vlásek unikne vězení za daňové úniky. Stejně jako jeho otec tráví celé dny opilý na gauči a jediné, co jej zajímá, je důvod, proč kdysi zmizela jeho matka. Nakonec se vrací do vesnice, v níž strávil dětství, a skrze zvláštní setkání dospěje k poznání, že nalezení sebe sama vyžaduje oběť.... celý text

Jurfinka
14.01.2024 4 z 5

Zajímavé téma....

mauglie
12.07.2022 5 z 5

Taková chlapska a zoufalá kniha o tom, jak ničí alkohol lidi a rodiny. Sudety jsou krajina poznamenána historií a neštěstí se vpilo do země...děti opakují chyby rodičů a pokud se člověk nepoučí z minulosti, musí ji opakovat.
Čtivé a rychlé, hodně se mi to líbilo, jen jsem někdy vlastně nechápala co se děje, např. duchovní zážitek v jeskyni...

LooneyCZ
19.06.2022 4 z 5

Hodně syrové a drsné, stejně jako život ve šluknovském výběžku (aspoň tedy v mých představách). První cca třetina se mi zdála zajímavější; poté, co hlavní hrdina "dospěje", vyprávění trochu ztratí dech. Marná pouť jednoho ztroskotance, který se nesnaží uspět, spíš doufá, že se mu aspoň něco podaří v životě nepodělat.

MedvidekS
15.03.2022 4 z 5

Souhlasím s komentáři dole. Syrové a opravdové. Depresivní, ale stojí za přečtení.

Placinecka
28.07.2020

Koupeno zcela náhodně ve výprodeji za pětikorunu. A ani nevím, jak tu knížku popsat. Jeden zpackaný život už od mala. Všemi možnými způsoby. Velmi originální životní situace, většinou dost depresivní a neveselé. Příběh hlavního hrdiny se mi zpočátku dost líbil, ale čím více stárnul, tím mi jeho osud přišel těžkopádnější a jakoby se autor až moc snažil a nepsal už tak lehce. Celkový dojem ale dobrý a zase si o něco víc vážím svého života. Netradiční kniha.

bookcase
26.05.2020 5 z 5

Šílené, drsné, syrové, výborné. Víc slov asi netřeba.

stagno
20.12.2019 4 z 5

Dobrý román o outsiderovi ze Šluknovského výběžku,značný narativní"drajv".Místy až příliš se předvádějící autor/stran kunsthistorických znalostí/,ale budiž.Příjemné čtení.

kytarka
06.10.2019 4 z 5

Tak tohle bylo něco. Kniha se čte doslova sama. Hodně zvláštní příběh kdy čtete a nevíte co se děje. Surový, drsný jako kraj ve kterém se děj odehrává. Je to ten tip knihy kdy každý čtenář z ní bude mít jiné pocity a jinak ji pochopí. Stojí za přečtení.

Zrzavá_Tereza
08.09.2019 5 z 5

Drsná, syrová, skvělá. Dala jsem ji na jeden zátah, protože jsem neměla ani jednou chuť ji odložit a to se mi dlouho nestalo.

rodak
05.09.2019 4 z 5

Zajímavá česká kniha Zmar rodiny táhnoucí-se přes dvě generace.Pády a vzestupy hlavního hrdiny.Autor píše hodně dobře.

MOu598
28.06.2019 3 z 5

Četlo se dobře, rychle.
Dobře vystavěný příběh. Něco mi tam ale drhlo a také nemám ráda knihy o alkoholicích - doufám, že jde o výjimky a ne rys Čechů.

Jolina
14.12.2018 3 z 5

Nějak se mi nedaří číst takto vystavěné a spíše pesimisticky laděné knihy. Možná by stálo se k tomu vrátit za pár let.

Abia
03.10.2018 4 z 5

Knihu jsem četla díky čtenářské výzvě, chtěla jsem knihu opravdu z mého okolí. Díky tomu mě místní popisy bavily, protože vím, kde to je a jak to vypadá. Příběh je zvláštní, vlastně hodně smutný a negativní, drsný jako kraj, kde se děje. Děj mě vtáhl a držel. Hezké čtení.

Anna Elizabeth
04.06.2018 5 z 5

Kniha se aurovi velice povedla! Více během pár dní v recenzi

salamandrina
19.04.2018 5 z 5

Přečteno jedním dechem! Silný příběh, krásná slova a jazyk. Smekám!

iška
22.02.2018 4 z 5

Velmi pěkný jazyk. Vypořádat se s traumaty dětství je sloźité a každý jednotlivec to zvládá jinak. Bylo to zajímavé čtení. Syrovost severočeských koutů - už se těším na novou knihu, tentokráte prý detektivku a opět ze severočeského prostředí.

Paobratil
08.02.2018 5 z 5

Vzpomínky pětiletého kluka mi připomněly knihu O holčičce, co si ráda hrála se sirkami (Gaétan Soucy), ale pak už to jelo samo za sebe. Originální, drsné, tajemné.

A ta čeština! Úsporná, přesná, čistá. Radost číst. Přitom se bát a těšit se, co ještě se stane.

Magdalena5
09.04.2017 4 z 5

Kniha se četla jedním dechem, více se mi líbila část s hrdinou dítětem. Ve druhé půlce jsem měla problém se orientovat.

1871
15.03.2017 4 z 5

Trochu ujeté, ale alkoholici svět asi takto vidí. Čtení poutavé, chvílemi se nedalo přestat.

MarekDusil
02.11.2016 5 z 5

Hodně mne to vtáhlo, realita pohraničí je vykreslená hodně přesvědčivě, vzhledem k tomu, že mám svojí zkušenost. Dobrý kousek.