Sirotek č. 8

Sirotek č. 8 je poutavý román, inspirovaný skutečnými událostmi, o lidské schopnosti ubližovat – a milovat. Roku 1919 byla tehdy čtyřletá Rachel Rabinowitzová umístěna do židovského sirotčince pro nejmenší děti, v němž doktorka Solomonová prováděla experimenty na jeho chovancích. Doktorka Solomonová podrobila Rachel experimentální léčbě ozařováním rentgenovými paprsky. Díky ní si lékařka vysloužila odbornou reputaci, ale současně vystavila riziku zdraví holčičky. Nyní, v roce 1954, je Rachel zdravotní sestrou v domově pro židovské seniory, kam přichází již zestárlá doktorka Solomonová a stává se její pacientkou. Rachel si uvědomuje, jakou moc má nad nyní nemohoucí lékařkou, a podrobuje ji vlastnímu nebezpečnému experimentu. A dříve než skončí jedna noční služba, bude Rachel postavena před volbu mezi odpuštěním a pomstou......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/297473/sirotek-c-8-Dsf-297473.jpg 3.7122

Orphan Number 8 (2015)

Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno:, Baronet

helča5
05. listopadu

Kniha se špatně četla,ale chtěla jsem vědět,jestli se Rachel pomstí své trýznitelce,včas si uvědomila,že je na pomstu pozdě.

sporran

Zajímavé téma. Jen ta pointa, čekala bych, že bude na závěr více rozebrané nitro hlavní hrdinky vzhledem k tak závažným událostem, které prožila a vrátili se jí v dospělosti zpátky. Kniha k zamyšlení. Do jaké míry k pokusům docházelo a vlastně stále ještě dochází. JInak trochu zvláštní začátek, který trochu gradoval v úplně jinou zápletku. Možná bych méně popisovala okolnosti, které přivedly Rachel a Sama do sirotčince. Zprvu jsem myslela, podle popisu chování Rachel, že je s mentálním postižením. Pak mě překvapilo, že zápletka byla něčem jiném.

evin84

Tak nevim,nebyla spatna ale nemela zadny spad.Spis jsem se nutila cist.Rachel mi bylo lito ale ten konec mi prisel takovy nedotazeny.

danielaladybird

Čekala jsem trosku neco jineho, ale i tak se mi kniha líbila. Možná trosku moc příběhů k jedné postavě - smrt rodicu, sirotcinec, vyzkum, homosexualita, rakovina... ale kniha byla ctiva.

JaKa1974

Knihu jsem začala číst, pak jsem ji na pár dní musela odložit a nevěděla jsem, jestli ji mám dočíst. Nedalo mně to a musela jsem ji dočíst. Kniha se čte hůře, ale příběh je zajímavý tím, že je podle skutečnosti a chtěla jsem vědět, co vyhraje, zda odpuštění nebo pomsta.

Acquenta

Když jsem četla popisek knihy, musím říct, že jsem se bála začít číst, protože bych nezvládla příběh o týraných dětech. Naštěstí tam těch hrůz nebylo tolik a přiznávám, že v polovině knihy jsem se doslova musela do čtení nutit. Rachel mi bylo líto, ale přišlo mi, že se v knize nic neděje a je to stále dokola dokola a dokola....

papajapa

Po prvni kapitole jsem zustala zirat.
Tohle byl muj salek kavy a skoky v case mi vubec nevadi.
Doplnujici udaje na konci knihy, kde bylo uvedeno co je skutecnost a co fikce vyporne podtrhly celkovy dojem z knihy. Muzu jen doporucit

Monni

Kniha mě chytla už od začátku. Líbilo se mi i střídání kapitol z dětsví a ze současnosti. Občas mi to přišl trošku zamotané a čekala jsem to takové víc děsivé. Ale i tak mě kniha chytla, možná i proto, že je inspirována skutečností a to mám ráda.

Mahulenka86

Knizka nebyla spatna, ale na to, ze se v ni objevila temata opustenych deti, pokusu na nich, homosexualita, rakovina, tak mi prisla trochu nudna. Cekala jsem, ze doktorka Solomonova dostane vic prostoru at uz v sirotcinci, tak potom v nemocnici.

lenuskav

Konec teda zvláštní a jak už se tady zmiňujou, i já jsem čekala úplně něco jiného, každopádně to nebylo zas tak špatné. proto dneska za 3 * :)

LiLinka

Knihu jsem si pořídila s očekáváním hrůzostrašného příběhu o experimentálních pokusech na dětech. Toho jsem se sice úplně nedočkala, ale i tak mě děj knihy zaujal. Že začátku jsem se sice do čtení musela celkem nutit a poměrně dlouho kniha stála ladem rozečtená, jakmile jsem se ale začetla a dala jí šanci, pohltila mě a já četla, dokud nebyl konec. Závěr na můj vkus až příliš useknutý, ale s hezkou myšlenkou, odkazující čtenáře zpět do děje a nutící zamyslet se...

rosalee3974

V prvé řadě musím říct, že kompozičně to u mě tato kniha opravdu vyhrála. Střídání kapitol z dětství a z dospělého života by mi nejspíš přišlo trošku chaotické, nicméně autorka si s tím poradila velmi dobře. Co se děje týče, také jsem očekávala něco trochu jiného - děsivý sirotčinec, hrůzostrašné pokusy, nicméně mi byla podána realita, která mě nakonec ale zaujala.

relam

Za mě fajn čtení, ale chápu, že každému se líbí něco jiného. Já jsem ráda, že jsem si knihu přečetla !!!

Luciáš55

Od knihy podle anotace, jsem čekala něco jiného, hlavní hrdinka mne zklamala a zprotivila. Knihu jsem v polovině odložila, nemohla jsem jí dočíst.

NADEI

Čekala jsem rozhodně víc, ale i tak se mi kniha celkem líbila.

michaela7087

No nevím, strašně zle se mi tahle knížka četla, spousta zbytečných hloupých vět. Vůbec to nemělo spád.

GiaMarie

Ujde to..

yetti74

Téma super, ale jinak kniha neměla žádný spád a musela jsem se nutit, abych vůbec dočetla. Jen jsem si při čtení pomyslela, co by s takovým námětem vykouzlila třeba taková Kateřina Tučková. Takže pro mě zpracováním autorky Kim Alkemade zahozené pěkné téma. Škoda.

Jirinamac

Knížka se mi moc dobře četla. Některé části nemuseli být popisovány, až tak dopodrobna, ale i tak to knížce neubralo na zajímavém čtení. Konec mně přišel naopak dost rychlý a hodně nepravděpodobných náhod

LaCoccinelle

Zajímavá knížka psaná čtivou formou. Doporučuji k přečtení.

Čičolina

knížka se četla dobře, téma sirotčince ze začátku minulého století, postoj k dětem, charitě, to všechno mě bavilo, taktéž doslov mi osvětlil proč kniha vznikla, jen ty kýčovité náhody a happy end.....dočetla jsem knížku a cítila zklamání

Vladísek

Tak nějak nevím... Nápad asi dobrý, téma bezesporu zajímavé, ale čekala jsem více. Přinejmenším více o prováděných experimentech. Rachel mi byla od začátku nesympatická, nevím proč, ale prostě je to tak. Z anotace ke knize mám osobní dojem, že slibuje od příběhu více než čtenář dostane.

oolinkaa

na knížku jsem se moc těšila, a jsem ráda, že jsem si ji přečetla.. začátek byl úplně super, následně děj v sirotčinci a prováděné pokusy byl trochu pro mě horor. Bylo to děsné, co se v té době dělo. Nicméně i tak se kniha četla dobře, chvílema jsem měla problém od ní odtrhnout. Nicméně přehoupla se půlka, a nadšení ze mě opadávalo, nebylo to už tak záživné, jako ze začátku... Nicméně i tak skvělé dechberoucí počtení a dávám za 4.. na prvotinu skvělé..

Cocina

Chvíli mi trvalo než jsem se do knihy začetla, nejdriv mě vubec nelakala, ale cim dal jsem četla, tim se stala lepsi a ja ji prostě musela pak dočíst :D takze radím, vytrvejte ;)

zbožňuju_knihy

Kniha mne zaujala, myslím, že to mohl být slibný děj, za mě se tak bohužel nestalo, někde za půlkou jsem začala číst méně a méně a pak už jsem se nemohla dočkat-kdy bude konec?? Čekala jsem víc a nedočetla jsem.
Koukám na ty komentáře tady a říkám si, že tam někde musí být v ději zvrat, nebo to není možné, že má ta kniha takový ohlas, musela jsem ji odložit těsně před něčím zásadním nebo fakt nevím :-D.

josska

Knížka mě dost bavila,byla tam minulost i současnost a to mám moc ráda

dominika2585

Na tuhle knihu jsem se moc těšila, a musím říct, že nejsem zklamaná. Příběh to byl opravdu dojemný, a pasáže, kdy Rachel popisuje experimenty doktorky Solomonové mi opravdu naháněly hrůzu. Možná je to tou židovskou tématikou, o které sice hrozně ráda čtu a dovídám se něco nového, ale naopak jsem potom vždy hrozně rozmrzelá a smutná. Musím ale říct, že jsem tak nějak od začátku tušila, jak to nakonec dopadne - jestli si Rachel zvolí pomstu nebo odpuštění. Možná bych čekala trochu lepší zakončení - bylo to trochu nedokončené. Nicméně nedávám plný počet hvězd, protože jsem čekala trochu víc napínavější setkání a rozmluvy s dr. Solomonovou, a pořád jsem čekala na nějaké vyhrocení a konflikt, který stále nepřicházel.

Moonrose

Dechberoucí a čtivý příběh.

nikulineskaa

Na knihu jsem se těšila ale byla jsem zklamaná. Zbytečné dlouhé popisy, přiznám se přeskakovala jsem a jsem ráda ze jsem dočetla ale opravdu s donucením. Zaujal mě děj v děckém domově, také cesta Rachel ale jako postava mě potom zklamala hlavně kvůli sexuální orientaci, vůbec se mi do děje nehodila.

Siraelxy

Kniha o krutosti, odvaze, vině, (ne)odpuštění....Je to příběh podle skutečných událostí. Moc se mi líbí styl psaní a celistvost příběhu. Více: http://siraelxy.blogspot.cz/2017/03/kim-van-alkemade-sirotek-c-8.html