Sirotek č. 8

Sirotek č. 8 je poutavý román, inspirovaný skutečnými událostmi, o lidské schopnosti ubližovat – a milovat. Roku 1919 byla tehdy čtyřletá Rachel Rabinowitzová umístěna do židovského sirotčince pro nejmenší děti, v němž doktorka Solomonová prováděla experimenty na jeho chovancích. Doktorka Solomonová podrobila Rachel experimentální léčbě ozařováním rentgenovými paprsky. Díky ní si lékařka vysloužila odbornou reputaci, ale současně vystavila riziku zdraví holčičky. Nyní, v roce 1954, je Rachel zdravotní sestrou v domově pro židovské seniory, kam přichází již zestárlá doktorka Solomonová a stává se její pacientkou. Rachel si uvědomuje, jakou moc má nad nyní nemohoucí lékařkou, a podrobuje ji vlastnímu nebezpečnému experimentu. A dříve než skončí jedna noční služba, bude Rachel postavena před volbu mezi odpuštěním a pomstou......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/297473/big_sirotek-c-8-Dsf-297473.jpg 3.7234
Literatura světová, Historické romány

Vydáno: , Baronet

Orphan Number 8, 2015

Kniha Sirotek č. 8

simona g.

Takže - plný počet hvězd nemůžu dát. Ne, že by kniha nebyla fajn, ale měla svá ale. Zajímavý příběh, rozhodně ano. Část dětství hlavní postavy - velmi dobře se četlo. Dospělost - tak tu jsem se vždycky těšila, až fofrem přečtu a vrátím se k dětství. Přišla mi nudná, překombinovaná, nezajímavá, místy až otravná... Takže plný počet hvězd prostě ne e. Ale neříkám, že nestojí za přečtení, to zase prrrr :).

Pavlina50

Trpká kniha o jedné malé dívence, která se nešťastným řízením osudu ocitla v rukou lidí provádějících praktiky, za které by se nemusel stydět ani Mengele a o tom, zda nabízející se pomsta dokáže přinést kýženou úlevu a klid do duše, jestli je možné se díky ní vyrovnat s minulostí a jestli má vůbec po tolika letech aspoň nějaký smysl.
Takto se zamýšlí hlavní hrdinka Rachel, která si tím vším prošla, skládá si střípky skutečné minulosti z dětství, kdy s ní bylo zacházeno jako s pokusným morčetem, o čemž ale v té době neměla tušení, vše považovala za nutnost ke svému „uzdravení“ a lidi, kteří ji těmito praktikami navždy poznamenaly, považovala za své ochránce.
Líbilo se mi, že autorka příběh primárně nepostavila na barvitém a detailním líčení těchto „lékařských“ experimentů na dětech, spíš je to taková sonda do myšlení ženy, která až v dospělosti postupně odkrývá pravdu a pochopí, že to, co ji v dětství potkalo a bolestně a hlavně nevratně poznamenalo, vůbec nebylo nějakými nežádoucími vedlejšími účinky léčby, ale že nutná naopak vůbec nebyla tato léčba.
I když se lítosti a soucitu nad osudem takto trpících dětí pochopitelně při čtení vyhnout nedá, kniha se docela slušně vyhýbá klasickému klišé a i přes své téma nesklouzává do prvoplánovitého citového vydírání, cíleného především na citlivé ženské duše.
Hlavní hrdinka (v dospělosti) také není typem postavy, kterou by čtenář automaticky a bezvýhradně miloval. Autorka ponechává na každém, aby si názor na ni vytvořil sám, buď její myšlení dokáže pochopit a i přes její některá ne příliš šťastná a dobrá rozhodnutí jí fandí, anebo k ní cestu a pochopení třeba vůbec nemusí najít.
Je to kniha, která nepostrádala čtivost a u mě po přečtení dojem a stopu v hlavě určitě zanechala.

Janaves

Na knihu jsem se těšila. Začátek ,kdy byla Rachel dítě, byl fajn, potom už nudné čtení, nedočetla jsem.

18LenkA12
12.11.2021

Autorka si zvolila velice zajímavé téma, ale jeho uchopení mě trochu zklamalo. Dlouhé kapitoly a přesun v časové lince mi trochu narušovalo plynulé čtení. Minulost, kterou si neseme s sebou do dalších let je důležitá a nesmíme na ní zapomenout, ale myslím si že by neměla ovlivnit přítomnost a ani budoucnost nás samotných a ani nikoho jiného.

Allla9
18.09.2021

Skvěle napsaná knížka na zajímavé téma.

Knihomolka506
02.08.2021

Malá židovská holčička Rachel si v dětství po smrti rodičů prošla spolu s bratrem několika sirotčinci pro židovské děti,ale v tom prvním z nich byla odloučená od bratra Sama spolu s dalšími dětmi, neznámým a přísným personálem a šílenou (doslova) doktorkou Solomonovou,která dělala výzkum ozařování a o zažívání dětí, kterého se Rachel účastnila jako čtyř- pětiletá. Pro tak malé děti může mít ozařování hrozné následky jak se o mnoho let už dospěla Rachel dozví. V domově pro židovské seniory kde pracuje přivezou jednou starou paní, která tvrdí ,že byla v minulosti doktorka. Teď může Rachel zjistit pravdu a hlavně rozhodnout o osudu doktorky Solomonové,která ji leží před očima... U těch pokusů ,které se tak detailně popisovaly jsem mela chut knihu zhnuseně odložit. Proč?
Pripomínalo mi to dost dr. Mengeleho...
Dobové ilustrace a příběhy doplňují román. Kniha je založena na skutečných událostech.

zdendula31
13.01.2021

Zajímavé téma a moc hezky napsaná.

Meluzínka
03.01.2021

Pribeh z detstvi byl hodne zajimavy ale ze soucastnosti se to pro me velmi tahlo.I ten konec mohl byt vic dotahnuty dokonce