Sirotek č. 8

Sirotek č. 8 je poutavý román, inspirovaný skutečnými událostmi, o lidské schopnosti ubližovat – a milovat. Roku 1919 byla tehdy čtyřletá Rachel Rabinowitzová umístěna do židovského sirotčince pro nejmenší děti, v němž doktorka Solomonová prováděla experimenty na jeho chovancích. Doktorka Solomonová podrobila Rachel experimentální léčbě ozařováním rentgenovými paprsky. Díky ní si lékařka vysloužila odbornou reputaci, ale současně vystavila riziku zdraví holčičky. Nyní, v roce 1954, je Rachel zdravotní sestrou v domově pro židovské seniory, kam přichází již zestárlá doktorka Solomonová a stává se její pacientkou. Rachel si uvědomuje, jakou moc má nad nyní nemohoucí lékařkou, a podrobuje ji vlastnímu nebezpečnému experimentu. A dříve než skončí jedna noční služba, bude Rachel postavena před volbu mezi odpuštěním a pomstou......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/297473/sirotek-c-8-Dsf-297473.jpg 3.7122
Originální název:

Orphan Number 8 (2015)

Žánr:
Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno:, Baronet
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (49)

Přidat komentář
helča5
05. listopadu

Kniha se špatně četla,ale chtěla jsem vědět,jestli se Rachel pomstí své trýznitelce,včas si uvědomila,že je na pomstu pozdě.

sporran
25. října

Zajímavé téma. Jen ta pointa, čekala bych, že bude na závěr více rozebrané nitro hlavní hrdinky vzhledem k tak závažným událostem, které prožila a vrátili se jí v dospělosti zpátky. Kniha k zamyšlení. Do jaké míry k pokusům docházelo a vlastně stále ještě dochází. JInak trochu zvláštní začátek, který trochu gradoval v úplně jinou zápletku. Možná bych méně popisovala okolnosti, které přivedly Rachel a Sama do sirotčince. Zprvu jsem myslela, podle popisu chování Rachel, že je s mentálním postižením. Pak mě překvapilo, že zápletka byla něčem jiném.

evin84
19. října

Tak nevim,nebyla spatna ale nemela zadny spad.Spis jsem se nutila cist.Rachel mi bylo lito ale ten konec mi prisel takovy nedotazeny.

danielaladybird
28. září

Čekala jsem trosku neco jineho, ale i tak se mi kniha líbila. Možná trosku moc příběhů k jedné postavě - smrt rodicu, sirotcinec, vyzkum, homosexualita, rakovina... ale kniha byla ctiva.

JaKa1974
19. září

Knihu jsem začala číst, pak jsem ji na pár dní musela odložit a nevěděla jsem, jestli ji mám dočíst. Nedalo mně to a musela jsem ji dočíst. Kniha se čte hůře, ale příběh je zajímavý tím, že je podle skutečnosti a chtěla jsem vědět, co vyhraje, zda odpuštění nebo pomsta.

Acquenta
31. července

Když jsem četla popisek knihy, musím říct, že jsem se bála začít číst, protože bych nezvládla příběh o týraných dětech. Naštěstí tam těch hrůz nebylo tolik a přiznávám, že v polovině knihy jsem se doslova musela do čtení nutit. Rachel mi bylo líto, ale přišlo mi, že se v knize nic neděje a je to stále dokola dokola a dokola....

papajapa
28. července

Po prvni kapitole jsem zustala zirat.
Tohle byl muj salek kavy a skoky v case mi vubec nevadi.
Doplnujici udaje na konci knihy, kde bylo uvedeno co je skutecnost a co fikce vyporne podtrhly celkovy dojem z knihy. Muzu jen doporucit

Monni
27. července

Kniha mě chytla už od začátku. Líbilo se mi i střídání kapitol z dětsví a ze současnosti. Občas mi to přišl trošku zamotané a čekala jsem to takové víc děsivé. Ale i tak mě kniha chytla, možná i proto, že je inspirována skutečností a to mám ráda.

Mahulenka86
24. července

Knizka nebyla spatna, ale na to, ze se v ni objevila temata opustenych deti, pokusu na nich, homosexualita, rakovina, tak mi prisla trochu nudna. Cekala jsem, ze doktorka Solomonova dostane vic prostoru at uz v sirotcinci, tak potom v nemocnici.

lenuskav
21. července

Konec teda zvláštní a jak už se tady zmiňujou, i já jsem čekala úplně něco jiného, každopádně to nebylo zas tak špatné. proto dneska za 3 * :)

LiLinka
13. července

Knihu jsem si pořídila s očekáváním hrůzostrašného příběhu o experimentálních pokusech na dětech. Toho jsem se sice úplně nedočkala, ale i tak mě děj knihy zaujal. Že začátku jsem se sice do čtení musela celkem nutit a poměrně dlouho kniha stála ladem rozečtená, jakmile jsem se ale začetla a dala jí šanci, pohltila mě a já četla, dokud nebyl konec. Závěr na můj vkus až příliš useknutý, ale s hezkou myšlenkou, odkazující čtenáře zpět do děje a nutící zamyslet se...

rosalee3974
01. července

V prvé řadě musím říct, že kompozičně to u mě tato kniha opravdu vyhrála. Střídání kapitol z dětství a z dospělého života by mi nejspíš přišlo trošku chaotické, nicméně autorka si s tím poradila velmi dobře. Co se děje týče, také jsem očekávala něco trochu jiného - děsivý sirotčinec, hrůzostrašné pokusy, nicméně mi byla podána realita, která mě nakonec ale zaujala.

relam
23. června

Za mě fajn čtení, ale chápu, že každému se líbí něco jiného. Já jsem ráda, že jsem si knihu přečetla !!!

Luciáš55
18. června

Od knihy podle anotace, jsem čekala něco jiného, hlavní hrdinka mne zklamala a zprotivila. Knihu jsem v polovině odložila, nemohla jsem jí dočíst.

NADEI
09. června

Čekala jsem rozhodně víc, ale i tak se mi kniha celkem líbila.

michaela7087
08. června

No nevím, strašně zle se mi tahle knížka četla, spousta zbytečných hloupých vět. Vůbec to nemělo spád.

GiaMarie
05. června

Ujde to..

yetti74
05. června

Téma super, ale jinak kniha neměla žádný spád a musela jsem se nutit, abych vůbec dočetla. Jen jsem si při čtení pomyslela, co by s takovým námětem vykouzlila třeba taková Kateřina Tučková. Takže pro mě zpracováním autorky Kim Alkemade zahozené pěkné téma. Škoda.

Jirinamac
25. května

Knížka se mi moc dobře četla. Některé části nemuseli být popisovány, až tak dopodrobna, ale i tak to knížce neubralo na zajímavém čtení. Konec mně přišel naopak dost rychlý a hodně nepravděpodobných náhod

LaCoccinelle
08. května

Zajímavá knížka psaná čtivou formou. Doporučuji k přečtení.

Čičolina
07. května

knížka se četla dobře, téma sirotčince ze začátku minulého století, postoj k dětem, charitě, to všechno mě bavilo, taktéž doslov mi osvětlil proč kniha vznikla, jen ty kýčovité náhody a happy end.....dočetla jsem knížku a cítila zklamání

Vladísek
03. května

Tak nějak nevím... Nápad asi dobrý, téma bezesporu zajímavé, ale čekala jsem více. Přinejmenším více o prováděných experimentech. Rachel mi byla od začátku nesympatická, nevím proč, ale prostě je to tak. Z anotace ke knize mám osobní dojem, že slibuje od příběhu více než čtenář dostane.

oolinkaa
02. května

na knížku jsem se moc těšila, a jsem ráda, že jsem si ji přečetla.. začátek byl úplně super, následně děj v sirotčinci a prováděné pokusy byl trochu pro mě horor. Bylo to děsné, co se v té době dělo. Nicméně i tak se kniha četla dobře, chvílema jsem měla problém od ní odtrhnout. Nicméně přehoupla se půlka, a nadšení ze mě opadávalo, nebylo to už tak záživné, jako ze začátku... Nicméně i tak skvělé dechberoucí počtení a dávám za 4.. na prvotinu skvělé..

Cocina
27. dubna

Chvíli mi trvalo než jsem se do knihy začetla, nejdriv mě vubec nelakala, ale cim dal jsem četla, tim se stala lepsi a ja ji prostě musela pak dočíst :D takze radím, vytrvejte ;)

zbožňuju_knihy
26. dubna

Kniha mne zaujala, myslím, že to mohl být slibný děj, za mě se tak bohužel nestalo, někde za půlkou jsem začala číst méně a méně a pak už jsem se nemohla dočkat-kdy bude konec?? Čekala jsem víc a nedočetla jsem.
Koukám na ty komentáře tady a říkám si, že tam někde musí být v ději zvrat, nebo to není možné, že má ta kniha takový ohlas, musela jsem ji odložit těsně před něčím zásadním nebo fakt nevím :-D.

josska
23. dubna

Knížka mě dost bavila,byla tam minulost i současnost a to mám moc ráda

dominika2585
18. dubna

Na tuhle knihu jsem se moc těšila, a musím říct, že nejsem zklamaná. Příběh to byl opravdu dojemný, a pasáže, kdy Rachel popisuje experimenty doktorky Solomonové mi opravdu naháněly hrůzu. Možná je to tou židovskou tématikou, o které sice hrozně ráda čtu a dovídám se něco nového, ale naopak jsem potom vždy hrozně rozmrzelá a smutná. Musím ale říct, že jsem tak nějak od začátku tušila, jak to nakonec dopadne - jestli si Rachel zvolí pomstu nebo odpuštění. Možná bych čekala trochu lepší zakončení - bylo to trochu nedokončené. Nicméně nedávám plný počet hvězd, protože jsem čekala trochu víc napínavější setkání a rozmluvy s dr. Solomonovou, a pořád jsem čekala na nějaké vyhrocení a konflikt, který stále nepřicházel.

Moonrose
02. dubna

Dechberoucí a čtivý příběh.

nikulineskaa
19. března

Na knihu jsem se těšila ale byla jsem zklamaná. Zbytečné dlouhé popisy, přiznám se přeskakovala jsem a jsem ráda ze jsem dočetla ale opravdu s donucením. Zaujal mě děj v děckém domově, také cesta Rachel ale jako postava mě potom zklamala hlavně kvůli sexuální orientaci, vůbec se mi do děje nehodila.

Siraelxy
18. března

Kniha o krutosti, odvaze, vině, (ne)odpuštění....Je to příběh podle skutečných událostí. Moc se mi líbí styl psaní a celistvost příběhu. Více: http://siraelxy.blogspot.cz/2017/03/kim-van-alkemade-sirotek-c-8.html