JointlieKat94 Online JointlieKat94 komentáře u knih

Říkali mi Leni Říkali mi Leni Zdeňka Bezděková

Tak já jsem se po prvé dostala k příběhu Leni a vlastně toho ani nelituji. Lituji pouze toho, že se takové věci děly..

Úplně a naprosto jsem se s ní ztotožňovala ve chvílích, kdy se dospělí bavili a přitom jí nic nechtěli říct, vysvětlit. Prostě jsi malá a ničemu nerozumíš.. ach, pamatuju, jak jsem slýchávala to samé a jak teď nenávidím konverzace, protože si stále myslím, že ničemu nerozumím..

No, za Leni jsem ale moc ráda, že měla kolem sebe pár lidí, kterým se nebála říct o pomoc a ono to vyšlo. Tak moc jsem jí fandila při hledání pravdy.

Hezké čtení a přitom tak docela i smutné..

07.02.2024 4 z 5

Knihonoš Knihonoš Carsten Henn

To bylo tak krásné, uklidňující, příjemné počtení. Naprosté pohlazení po duši! To jsem prostě potřebovala- jednohubku na pár hodin, ze které budu nějaký čas čerpat.

V knize se spojí spousta dobrých lidí a udělá se spousta skvělých skutků. To vše je protknuté přezdívkami, který Carl, postarší, ale výjimečný Knihonoš, dává svým zákazníkům, podle postav z knih, kterým se podobají. Jeho každodenní práci a vycházky/donášky naplánované skoro na čas, přeruší malá holčička, vlastně dívka- vždyť už jí bude deset!- Šaša, která mu naprosto změní život. Stejně jako štěkající kočka- Pejsek.

Je to opravdu nádherná kniha a já jí směle a s radostí doporučím.

18.03.2023 5 z 5

Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

U této autorky prostě víte, co dostanete. Čekáte to a stejně Vás to prostě mile potěší. :)

Přiznávám ale, že se mi začátek četl hůř, nějak mi to nešlo.. jakmile ale přišla Kodaň, stránky ubíhaly, ani nevím jak. Taky bych tam jela. Moc se mi líbí to, jak autorka ta města tak krásně popisuje.. jako bych tam u toho byla. Fakt hezké. :)

Dokonce jsem si i vygooglila, jak se to hygge správně vyslovuje. Každou chvilku teď hygguju doma, povídám o Kodani, a doufám, že mě tam ten můj chlap vezme. :D

28.12.2022 4 z 5

Než vystydne káva Než vystydne káva Tošikazu Kawaguči

A je to. Taková jednohubka.. dalo by se říct. :)

Původně mě nalákala obálka, následně se mi zalíbila myšlenka o cestování časem, a tak jsem se do ní dala.

Všechny příběhy se odehrávají v kavárně Funiculi Funicula, a vzájemně se propojují. Zprvu jsem měla problém se jmény, ale to se, stránku po stránce, dalo do pořádku. Příběhy ubíhaly hladce a četly se dobře. Líbily se mi. Zaujala mě postava dámy,
/ducha která seděla na TOM místě, škoda, že nebyla do příběhu více zasazena. :)

Moc se mi taky líbila pravidla cestování, to je jasný, jinak by to nefungovalo, i jsem si přemýšlela, za kým bych se tak mohla vydat já..

Všechny příběhy byly hezké, dojemné a hodné zamyšlení, člověk se stále za něčím žene a stále mu něco uniká. Stačí se zastavit, sednout si, dát si kávu, a dobře si vše promyslet.

Takže prostě.. Než vystydne káva.

25.03.2020 4 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Tohle si myslím, že bylo zase moc dobré dílo. Nedávno jsem dočetla 1984, a tahle byla na čekačce dlouho. Tak jsem jí šoupla do výzvy 2016, kterou jsem plnila i s tou letošní.
Tímto dílem jsem dokončila rok 2019.

Kniha byla od začátku zajímavá a chytla mě, to prostě Orwell umí- zaujmout.

Taková bajka, antibajka, jak je psáno v doslovu. A je to tak, kniha je o zvířatech z farmy, které trápí to, že nemají svobodu a pracují pro člověka v nedobrých podmínkách, mají málo žrádla.. Rozhodnou se ho z farmy vyhnat a farmě začnou vládnout prasata. Je až neuvěřitelné, co kniha, tak útlá, všechno pojmula, na to, v jakém roce (1943-1944) byla sepsána. Asi každý, já určitě, přečetl spoustu knih z války, ale žádná kniha nebyla taková. Místo Hitlera zde vládlo prase Napoleon, rozdává rozkazy, udává nové zákony.. mazec.

Moc se mi to líbilo a jsem ráda, že jsem se ke knize díky výzvě dostala.

31.12.2019 5 z 5

Divá Bára Divá Bára Božena Němcová

Divá Bára se mi moc líbila. Knížka je útlá, přečtená za par hodin v práci. :)

Postava Báry mi byla nanejvýš příjemná. Byla to odvážná dívka, která se ničeho nebála a nakonec se všichni bály jí. Samozřejmě kniha skončila jak nejlépe mohla. :)

Líbilo se mi. :)

19.09.2019 4 z 5

Báječná léta pod psa Báječná léta pod psa Michal Viewegh

Je to naprosto nečekané, ale jakkoliv pana Viewegha nemusím, přeci jen musím uznat, že z jeho knih vznikly krásné filmy. A to samé platí u této. Film s přítelem milujeme, ale knihu jsem měla staženou už tak dlouho..! A moc se mi do ní nechtělo. Ale!

Z počátku jsem četla jen tak z lehka.. nechtělo se mi, co si budem.. ale jakmile jsem si začala představovat v různých situacích herce (Libušku a Ondřeje), hned se mi četlo o poznání lépe! Kniha je ale samozřejmě ještě lepší, než film, a já se někdy opravdu hlasitě smála (na noční v práci jsem pak musela předčítat dva úryvky) a je to naprosto báječné. Není to s filmem totožné, ve filmu mi nejedna scénka chyběla (třeba Kvido na poště) ale moc jsem si čtení užila.

Dokonce tak moc, že si pořídím i papírovou verzi domů. :)

06.06.2024 5 z 5

Na Větrné hůrce Na Větrné hůrce Emily Brontë

Tak tohle mě totálně nadchlo!

Taková klasika klasik, která prostě stojí za těch pár hodin.

Z počátku jsem měla vážně velkej problém se zapamatováním si postav (dle jedné rady tu jsem si hned našla rozbor a vyčetla si z něj všechny ty postavy a návaznost a fakt to pomohlo k pochopení) no a potom to začlo!

Musíme především myslet na to, v jaké době tenhle skvost vzniknul (možná bych i doporučila přečíst nejdříve doslov, "dějiny" jsou tam vysvětleny, no ale možná i něco z děje, tak to je na Vašem uvážení, snad možná nejprve použít google), a to co se tam dělo.. jako páni! Taková zapeklitá pomstychtivost, zda se jedná o lásku.. no těžko říct, postavy tak ale hovoří. Pomsta a láska až za hrob. Ziskuchtivej nalezenec, kterého otec přijal za vlastního a přitom netušil, jakého hada si hřeje na prsou..

Prostě to bylo vše tak neuvěřitelně uvěřitelný, zlý a krutý, tak bolestivý.. a přitom tak dokonalý.

Těším se, až si knihu přečtu znovu. Doporučuji.

05.02.2024 5 z 5

Barva kouzel Barva kouzel Terry Pratchett

Moc se mi líbí ten svět a fakt dlouho jsem se těšila, až se začtu.
Ale prvním dílem jsem byla trošku zklamaná- ale vážně jen malinko!

Totiž, zjistila jsem, že se nedokážu úplně soustředit. Mám potřebu dělat u čtení jiné věci (uvařit si kafe, dojít si na cígo a tak) a když se vrátim, vlastně vůbec nevím, co jsem četla před chvílí. :D četla jsem tři dny a až dnes jsem dočetla v kuse asi 100 stran, a bavilo mě to, i když jsem se v ději občas trochu ztratila. :)

Tuhle knihu rozhodně nezavrhuju, vlastně po dočtení jsem hned chtěla sáhnout po druhém díle. :)

Ale o čem to je a co mě bavilo?
Moc mě bavil Dvoukvítek tím, jak se prostě ničím nestresoval, moc jsem si oblíbila taky truhlu a samozřejmě Mrakoplaše. :) a ten neuvěřitelnej svět! To, jak se ti dva dokázali vymotat ze všech problémů, ty postavy.. prostě neuvěřitelné. :)

Upřímně se těším, až otevřu další díl. :)

06.01.2022 4 z 5

Tulák po hvězdách Tulák po hvězdách Jack London

Jedno 5* hodnocení jsem již dala, a dala bych ho znovu, tato kniha je má TOPka.

Dnes, o noční směnu jsem si stáhla audioknihu. A je to krása, krása nesmírná a já to miluju.

"Jen duch trvá a dál buduje sám sebe postupným a nekonečným převtělováním, jak se propracovává vzhůru ke světlu.
Čím budu, až budu zase žít?
To bych rád věděl. Rád bych to věděl."

31.10.2019

Bylo nás pět Bylo nás pět Karel Poláček

Tak já Vám něco povím. A to jest prauda!
Ano. Tohle je klasika, a jako v každé klasice prostě pár slov ze staré školy zůstane. Tečka. Prostě když tohle čte matka se synem, a syn nerozumí, je třeba pár slov vysvětlit. V této knize to jest minimálně. Nerozumím tedy nízkému hodnocení.?

Tak a dále, za mně. Jsem žena. A v této knize se vyskytujou krasné klukovské příhody a hrátky, které bych i já ráda hrála. Prauda. Kniha se mi moc líbila a musím říct, že obě části. Ano, i ta nemocná část, kde je krásně vidět ta dětská neomezenost, co se fantazie týče.

Bylo to krásný.

Ještě musím skouknout seriálové zpracování, jelikož jsem na to nikdy nekoukala. Holčečí umanutost. :)

22.12.2018 5 z 5

Hlubina Hlubina Jozef Karika

Kariku bych asi potřebovala poznat! :D

Přečetla jsem od něj Trhlinu a ta nasadila laťku fakt vysoko.. jako druhou jsem zvolila Hlubinu, vlastně ani nevím proč..

Kniha mě celkem chytla od začátku, líbí se mi styl Karikova psaní, dokáže udržet pozornost. Napíná, neustále. Líbilo se mi i propojení s knihou Trhlina.

Tady se ale nějak nemohu rozhodnout s hodnocením.. jestli tři nebo čtyři hvězdy.

Vlastně je celá kniha trošku nesmyslně smyslná. Chápete?

Ale Hlubina byla taková.. jak to říct no. Nechutná? Ještě jsem nečetla nic tak nechutného. U výslechů StB se mi fakt zvedal kýbl. Nechutnosti. Ale četla jsem dál. Několikrát jsem si říkala, že to ani nedočtu, jakej to byl nesmysl (jakože UFO?), ale přitom mě to bavilo a tak jsem zase četla dál. Až jsem se dočetla na konec a teď prostě nevím.

Nevím, jak to zhodnotit, ale možná si tuhle knihu přeci jen nechám ve své knihovně, protože to vlastně zas tak hrozný nebylo, nebo co? :D

20.05.2024 4 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Autora i jeho knihy mám ráda, na tuhle jsem se těšila a vlastně mě její čtení bavilo. Sama jsem si již několikrát dávala otázku, jaký by to bylo, kdybych neudělala tamto, řekla to a udělala tamhleto.. a je to tady. Kniha s tímto tématem byla celkem očekávaná a já jsem docela ráda, že nápad přišel od tohoto autora. :)

Za mě super, jak nápad, tak i provedení. Někdy to bylo předvídatelné, to ano, i tak jsem s ní spokojená a mohu říct, že mi dala to, co jsem od ní očekávala. :)

11.09.2022 4 z 5

Mort Mort Terry Pratchett

Mort, další výborná kniha! Při čtení těchto knih potřebuju naprostý klid, abych se mohla soustředit na popisování všeho- míst, postav, scének.. na to jsem doteď nebyla zvyklá, takže čtu tyto knihy převážně před spaním. :)

Co se této knihy týče, je prostě skvělá. Moc se mi líbí Smrť, fakt, to je charakter :D tady poznáváme i jeho učně, Morta. Samá noha, samá ruka :D je hezky vidět, jak se postupem času jeho postava měnila. Zajímavé. :)

A na konci knihy jsem měla tušení na tři možná zakončení a víte co? Dopadlo to úplně jinak. :D

Super, jsem moc spokojená :)

13.03.2022 5 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Audiokniha.

Normálně se až stydim za to, že jsem o tomhle světě měla tak málo informací. Je to až k neuvěření, co vše a za jakých podmínek se tam odehrává. Je mi z toho smutno. Mám chuť těm lidem nějak pomoci, ale není jak.. při poslechu se ve mně mísily strašné pocity. Naštvání. Nechuť. Vztek. A tak podobně.

Nejhůř na mě zapůsobil první a poslední příběh. Profesorka a důchodkyně. Samozřejmě i ty mezitím byly hrozné.. ale tyhle dva mi asi nejvíc utkví v paměti.

Je strašné, že i teď se dějou někde na zemi takový zvěrstva a když se tak rozhlížim po tom, kde jsem, kde jsem se narodila, kde žiju a pracuju.. jsem opravdu vděčná za naší svobodu. Hrdá na svou zem a na to, že my už v tom být nemusíme. To, že musíme nosit roušky a lidi se proti tomu bouří.. no to je minimum z toho, co oni tam musí a nezmůžou proti tomu nic.

5* je snad jasných a rozhodně budu tuto knihu doporučovat dál. Né psát o tom, že "by si to měl každý přečíst povinně" protože už jen povinost k něčemu, mi přijde taková nepatřičná..

Díky za osvětu autorce.

05.02.2022 5 z 5

Sucho Sucho Neal Shusterman

Tak u týhle knihy jsem vypila asi tři litry vody, jakej to byl fičák.

Už od začátku jsem byla do čtení tak ponořená, že jsem se bála knihu odložit. Člověk je tak zvyklej na svůj stereotyp, že ho tohle opravdu přinutí k zamyšlení. A k tomu, začít si vážit vody.

Vláda tady něco.. pokazila, a města jsou odříznuta od vody. Rodiče Alyssy a Garretta jedou pro nějakou zásobu a už se nevrátí.. Alyssa je rozhodnutá najít rodiče, nebo vodu, vezme s sebou bratra a chytráka Keltona a vydávají se na cestu, kde se k nim náhodou přidá i Jacqui a později i Henry.. mazec je představa, jak bych se chovala já v různých situacích, ale asi je těžké to určit.. prožijou strašné věci kvůli decce vody, kvůli jednomu loknutí.. ani jsem nevěděla (teď už jo) co se stává s tělem bez vody.. hrozné. Fakt to nechci zažít!

Kniha mě vtáhla, naprosto pohltila a nějakou chvilku nepustila od svých stran. Ani mi nevadily různé medailonky, tolik jich nebylo a vlastně do všeho krásně zapadaly.
Velké plus je i za minimální počet chyb. :)

Super, doporučuji

31.03.2021 5 z 5

Poslední dítě Poslední dítě John Hart

Tak tohle byl mazec. Knihu mám koupenou už pár měsíců, díky výzvě. A vůbec nechápu, proč jsem ji tak dlouho odkládala? Možná mě odradil počet stran? Nebo to, že tento žánr obvykle nečtu?

Na začátku bylo těžší vyznat se v postavách. Příběh byl ale zajímavý. Ztráta otce a únos dcery.. už je to rok, a Johnny se celou dobu snaží svou sestru najít. Postavy jsou zde naprosto dokonale vykresleny. Johnnyho jsem si oblíbila už po pár stránkách. Stejně jako Hunta a Leviho. Kathrin jsem moc držela palce. Příběh byl perfektně vymyšlený, propletený, bylo to akční a napínavý. Tak moc napínavý, že jsem u zbytku knihy (cca 180 stran) strávila celý dnešní den.

Konec byl vskutku výborný, vše je vysvětleno. A jak je napsáno níže, moc se mi tam líbil i závěr s mystickým poselstvím.

Rozhodně mohu doporučit. :)

01.12.2020 5 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Páni. Tohle mě vážně vzalo. Normálně chytlo a několik hodin nepustilo.

V poslední době čtu asi dobrý knihy, a tahle byla taky dobrá. Moc.

Svůj příběh tu vypráví Sisi, která je světu uzavřená. Na začátku nevíme vůbec nic z toho, co se stalo. A stránku po stránce se k tomu dostáváme. Sisi chodí ráda do lesa, na houby, už několik let chodí stejnou stezkou, jako chodívala s tátou. Sběrem hub si vydělává, protože není možný najít si jakoukoliv jinou práci.. a tak nás Sisi provází lesem, stejně jako svým životem. Učí nás rozeznávat houby (to se mi moc líbilo, už se těším, až na ně taky vyrazím), a postupně nás dostává k tomu, co se tehdy stalo..

Měla jsem u knihy depresivní pocity. Z toho, jakou měla rodinu, bratry, neschopnou matku alkoholičku, a tátu. Možná to mě nutilo číst dál a dál, a doufat, že se z toho brzy dostane, a jak..

30.04.2020 5 z 5

Podivný případ se psem Podivný případ se psem Mark Haddon

Knihu jsem si přála dlouho, na Vánoce jsem ji dostala od přítele. A když je teď ten čas.. stíhám resty. :)

Knihy o autistech mám ráda. Nahlížíte tím do úplně jiného světa.. do světa různých pravidel.

Tato kniha je knihou Christophera, kterému je patnáct let a tři měsíce a dva dny, který má rád matematiku a Sherlocka Holmese, ale nemá rád sira A. C. Doylea. Nemá rád žlutou a hnědou barvu. A nemá rád na talíři dotýkající se různé potraviny. (Tím mi připomínal pana Monka). A tak píše svou knihu o záhadě mrtvého psa, kterou vyšetřuje.
Žije s otcem, matka je mrtvá.. a do svého vyšetřování se tak ponoří, že zjistí i spoustu jiného.. Překvapivého. Rozhodne se utéct od svého otce a dostane se do Londýna (panebože, tak moc jsem mu věřila a držela mu palce!),..

Kniha byla skvělá. Naprosto. Něco málo jsem se i od Christophera naučila.. :) rozhodně mohu doporučit.

09.04.2020 5 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Nadčasová. To rozhodně je. A v mnoha směrech mě dostala.

Kniha psaná v 53, a je až neuvěřitelné, jak to odpovídá této době. Až jsem z toho měla párkrát mrazení. "Nad atomovou válkou vyhráváme už od roku 2022..", musličky v uších, telestěny.. je až šílené, jak tato povídka gradovala.

Montag si žije život požárníka, ne hasiče, ale požárníka.. živí se tím, že když někdo udá někoho, kdo vlastní knihy, kterých je přes milion zakázaných, oni přijedou a knihy spálí. I s barákem. Někdy i s člověkem.. je to hnus. Je to šílený. A já rozhodně nechci zažít takovou budoucnost. Bože, shořela bych taky jak papír..

Úplně mě sžírala bezmoc, když jsem četla o Ohaři. Sžíral mě soucit, když knihy hořely. Sžíral mě strach, kam až to kdy může dojít.

Snad se toho nedožiju.
Čtení doporučuju, bylo to fantastické.

07.04.2020 5 z 5