Bylo nás pět

kniha od:


Koupit

Vypravme se do světa neuvěřitelných klukovských dobrodružství a fantazie. V malém městečku žije pět kluků – Petr Bajza, Antonín Bejval, Josef „Pepek“ Zilvar, Éda Kemlink a Čeněk Jirsák. První z nich, hlavní hrdina příběhu a autorovo alter ego, nám vypráví o tom, co všechno se svými čtyřmi kamarády i svou velmi bohatou představivostí zažil. A nebylo toho málo. Jednou se rozhodli pěstovat vosy na med, jindy vystrašili neoblíbeného souseda hořícím sněhem no a můžeme se stát i svědky fantastické cesty kluků do daleké Indie. Částečně autobiografický příběh Karla Poláčka baví již několik generací malých i velkých čtenářů....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/287926/big_bylo-nas-pet-pTz-287926.jpeg 3.92823
Nahrávám...

Komentáře (381)

Kniha Bylo nás pět

david6273
04. října

Jako malý jsem hltal televizní příběh, který je pro mě symbolem dětství. Kniha je jeho krásným oživením s nezaměnitelnou mluvou a atmosférou. Nikdy neomrzí.

hapac
07. září

Klasika a to doslova, vzpomínám si na příběh čtený panem Filipovským a seriál ten byl také skvělý. Klasika, která vás obohatí v každém věku.


Irsaf
25. srpna

Tohle byla vážně hezky načtená audiokniha…
Péťa a jeho příběh se mi líbil…
Doporučuji malým i velkým…

lambrija
15. července

Táta mě a ségře po večerech knížku předčítal a my se u spousty pasáží řehtaly, až jsme se za břicho popadaly. Pamatuju se, jak pro mě tehdy bylo vzrušující poslouchat z knížky pro děti zakázaná „sprostá slova“. I když jsem byla (a pořád jsem) holka, dokázala jsem se vžít do klukovských příběhů. Nebyly v zásadě tak odlišný od těch našich, kdy jsme jako banda dětí lítali po sídlišti a vymejšleli skopičiny. Pro mě je knížka kouzelná i teď. Miluju květnatost češtiny ve všech jejích podobách a Poláčkova v knížce použitá tehdejší čeština ve „spisovné“ verzi mě prostě baví. Ze stejného důvodu miluju třeba taky knížky „Slovácko sa nesúdí“, člověk umírá smíchy jen z těch použitých výrazů (Já ťa rozškubnu jak daňovú upomínku!). PS pro všechny kritiky: Na tyhle knihy nelze hledět optikou dnešní doby. Berte nebo nechte být, žádný styl humoru není pro každýho! Ze spousty komentářů mi přijde, že dnešní maturanti nějak postrádají fantazii, o tom přece druhá půlka knížky je ...? Následující pasáž se mi nesmazatelně vryla do paměti: "Připletla se do toho chumlu krajta tygrovitá a praštila ocasem jednoho ministra. Bylo to jako bejkovcem přes záda, pročež ministr ukrutně zaječel, popadl levorvér a střelil hada do břicha a had křičel žalostným hlasem: Pánové, on mne načisto, ale načisto zavraždil, a já jsem ho jenom trošku pohladil." Miluju!

Beltrix
09. června

Popravdě nevím, co k téhle knížce říct. Vypravěč není moc sympatický, příběh není pro mě jakožto dospělou moc zajímavý...

topi80
20. května

Knihu jsem nejprve slyšel v podání Františka Filipovského, které bylo tak skvělé, že moje vlastní četba už se tomu pak nemohla vyrovnat. Je vidět, že Filipovský není jen ztřeštěný Funes, ale že si úctu za to, co umí s hlasem, zaslouží i za jiné přednesy.

SputnikV
10. května

četl jsme ji poprvé jako dítě, ve vydání edice Klíč...vydání bez ilustrací s nepohledným tvarem i písmem...přečetl jsem ji, ale nijak mne nenadchla, přišel jsem jí na chuť až mnohem později.

PospecBrno
10. května

Chyba je asi ve mě, ale od jisté doby se nedokážu smát u knih od autorů, kteří zemřeli v koncentračním táboře. Indickou pasáž už nečtu, dnes mi přijde, že nesouvisí se spálou, ale jistým autorovým koncem. Každopádně kniha dala vzniknout dvěma téměř životním rolím Pecy a Oldy Navrátila. "Skoncuj to" a "Křesťané oslavují příchod Krista zpěvem, cukráři řevem!" patří každý rok k našim vánocům

1 ...