Dům na předměstí

Dům na předměstí https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/44527/bmid_dum-na-predmesti-WpK-44527.png 4 102 17

Osobitým, neopakovatelným stylem vytváří Poláček obrázek pražské periferie, kam se stěhuje, naplněn vidinami idylického sousedského života, úředníček Syrový s manželkou. Ale majitel nového domu nadstrážník Faktor si brzy uvědomí, že je domácím pánem. Ze servilního sluhy se stává nesnášenlivý, hamižný hulvát, který krutě tyranizuje nájemníky, až život v domě promění v peklo. Příběh sice končí happy endem, ale poněkud nereálně...... celý text

Romány , Literatura česká

Vydáno: , Práce

Marla
Marla
29.08.2023 5 z 5

Nádhernou češtinou napsaný a nesmírně jedovatý a vtipný obrázek pražské periferie a jejich obyvatel.

Bumeso
Bumeso
25.06.2023 5 z 5

Navzdory nevelkému rozsahu absolutní perla, založená na skvělé znalosti češtiny a vzorců lidského chování.
Jan Faktor je okouzlujícím hrdinou, kterého by nikdo nechtěl poznat.

Kabuky
Kabuky
13.12.2022 5 z 5

Krásná čeština, vynikající popis místa, času a postav.

ivetka859
ivetka859
23.09.2022 4 z 5

Spousta prvků byla okouzlující, učaroval mi jazyk, zachycení poměrů na předměstí, ta prostota lidu. Ale někde v půlce jsem si říkala, jestli toho patosu není až moc, že už by se to raději mohlo pohnout z místa.
Nicméně celkový dojem byl dobrý, nejspíš se rovnou vrhnu na další Poláčkovu knihu

david6273
david6273
15.11.2021

Charaktery postav, které maloměšťáctvím doslova čiší, jsou krásně vypointované. Poláčkův mluvený dialekt je jedinečný a knihu tím posouvá ještě výše. Humorné dílko, které dává vtipnou sondu do prvorepublikového života na pražské periferii.

Vidlička
Vidlička
05.10.2020 5 z 5

V první řadě překrásná prvorepubliková čeština, hned za ní nezaostávající humor a vtip a do třetice všeho dobrého nadčasová satira lidského jednání. Laskonka.

radimch
radimch
11.06.2020 4 z 5

Krásný jazyk, už jen proto stojí za to knihu číst.
Jinak z obsahu knihy samotné, jak popisuje životy lidí, nedělá se mi dobře.
Poláček nastavil zrcadlo pěkně.

Breadfish
Breadfish
21.07.2019 5 z 5

Výborná knížka, ke které se v průběhu let často vracím. Skvěle vykreslené charaktery, mistrovsky popsaná atmosféra.

ArwenAragorn
ArwenAragorn
14.06.2019 4 z 5

Výborně popsané postavy a téma knihy je stále aktuální.

jprst
jprst
02.05.2019 3 z 5

Z příběhu je patrné, jak dobře Poláček znal povahy různých lidí kolem sebe. Jen se nabízí otázka zda věděl nebo alespoň tušil, že tyto typy jen tak snadno ani v budoucnosti nevyhynou.

waits
waits
22.02.2019 5 z 5

Vlastně to není veselé čtení, ale čtu tuhle knihu rád. Poláček popisuje vyhrocený vztah nájemník/majitel v její vyhrocené podobě, ale čtivě, tak jak to Poláček umí.

Gagarin
Gagarin
19.07.2016 3 z 5

Náročným, byť pěkným a bohatým jazykem poněkud obstarožní, ale tématem stále aktuální. Do tohoto duelu mezi nájemníkem a majitelem domu si můžeme podle libosti dosadit jakýkoli jiný nevyvážený vztah: zaměstnavatel-zaměstnanec, úřad-občan, atp. V knize zmiňované typy se neustále opakují, jejich vlastnosti, jako je úskočnost nebo závistivost také.

Levandulle
Levandulle
21.06.2016 5 z 5

Výborná kniha Karla Poláčka začíná nenápadně o poklidném životě úředníka, který žije s manželkou v bytě rodičů. Na popud ženy se rozhodnou pořídit si vlastní bydlení a nájemní byt i vztah s domácím pánem v domě na předměstí vypadá zpočátku až neskutečně idylicky. Ovšem když ptáčka lapají, hezky mu zpívají... Domácí pán postupně stále víc utlačuje své nájemníky, kteří se mu neprozřetelně vydali na milost či nemilost nájmy zaplacenými na roky dopředu. Děj postupně graduje až do opravdového psychothrilleru, kdy si uvědomíte, že malý a bezcharakterní člověk, kterému je dána moc, je schopen téměř čehokoliv. Autor píše dialogy nejen velice vtipné a trefné, ale má i skvělý smysl pro psychologii a je výborným pozorovatelem nejrůznějších typů osobností.

Rade
Rade
12.05.2015 4 z 5

Četla jsem již dávno a hodně se mi líbilo. Nadčasové. Nadstrážmistři Faktorové se svou podlézavostí k autoritám a naopak nadřazeností, hrabivostí a zlobou k slabším se vyskytují bohužel v každé době, v každém režimu...

Illaa
Illaa
22.07.2014 5 z 5

Velice příjemná kniha, o které jsem nikdy předtím neslyšela. Proto mě asi tak překvapila. Knížku jsem přečetla jedním dechem, zasmála se u ní a taky ve mně vzbuzovala velké nesympatie k hlavní postavě, která se snažila všemi možnými prostředky znepříjemnit život nájemníkům svého domu za účelem vlastního prospěchu a zisku.

maryzka
maryzka
26.04.2012 3 z 5

Malý uředník, který řízením osudu zbohatl a koupil si dum se proměnuje nadčlověka. Možná že je to k zamyšlení pro dnešní dobu.

WEIL
WEIL
11.08.2011 3 z 5

Opět milý úředníček a jeho okolí, kde už každý moc milý není.

Část díla

Karel Poláček
česká, 1892 - 1945
1979  77%Bylo nás pět
1965  83%Muži v ofsajdu
1966  83%Edudant a Francimor
1967  87%Hostinec U kamenného stolu
1958  82%Dům na předměstí

Kniha Dům na předměstí je v