Dům na předměstí

kniha od:


Koupit

Osobitým, neopakovatelným stylem vytváří Poláček obrázek pražské periferie, kam se stěhuje, naplněn vidinami idylického sousedského života, úředníček Syrový s manželkou. Ale majitel nového domu nadstrážník Faktor si brzy uvědomí, že je domácím pánem. Ze servilního sluhy se stává nesnášenlivý, hamižný hulvát, který krutě tyranizuje nájemníky, až život v domě promění v peklo. Příběh sice končí happy endem, ale poněkud nereálně......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/44527/dum-na-predmesti-44527.jpg 476
Žánr
Romány, Literatura česká
Vydáno, Práce
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (12)

Kniha Dům na předměstí

Přidat komentář
Vidlička
05. října

V první řadě překrásná prvorepubliková čeština, hned za ní nezaostávající humor a vtip a do třetice všeho dobrého nadčasová satira lidského jednání. Laskonka.

radimch
11. června

Krásný jazyk, už jen proto stojí za to knihu číst.
Jinak z obsahu knihy samotné, jak popisuje životy lidí, nedělá se mi dobře.
Poláček nastavil zrcadlo pěkně.


Breadfish
21.07.2019

Výborná knížka, ke které se v průběhu let často vracím. Skvěle vykreslené charaktery, mistrovsky popsaná atmosféra.

ArwenAragorn
14.06.2019

Výborně popsané postavy a téma knihy je stále aktuální.

jprst
02.05.2019

Z příběhu je patrné, jak dobře Poláček znal povahy různých lidí kolem sebe. Jen se nabízí otázka zda věděl nebo alespoň tušil, že tyto typy jen tak snadno ani v budoucnosti nevyhynou.

waits
22.02.2019

Vlastně to není veselé čtení, ale čtu tuhle knihu rád. Poláček popisuje vyhrocený vztah nájemník/majitel v její vyhrocené podobě, ale čtivě, tak jak to Poláček umí.

Gagarin
19.07.2016

Náročným, byť pěkným a bohatým jazykem poněkud obstarožní, ale tématem stále aktuální. Do tohoto duelu mezi nájemníkem a majitelem domu si můžeme podle libosti dosadit jakýkoli jiný nevyvážený vztah: zaměstnavatel-zaměstnanec, úřad-občan, atp. V knize zmiňované typy se neustále opakují, jejich vlastnosti, jako je úskočnost nebo závistivost také.

Levandulle
21.06.2016

Výborná kniha Karla Poláčka začíná nenápadně o poklidném životě úředníka, který žije s manželkou v bytě rodičů. Na popud ženy se rozhodnou pořídit si vlastní bydlení a nájemní byt i vztah s domácím pánem v domě na předměstí vypadá zpočátku až neskutečně idylicky. Ovšem když ptáčka lapají, hezky mu zpívají... Domácí pán postupně stále víc utlačuje své nájemníky, kteří se mu neprozřetelně vydali na milost či nemilost nájmy zaplacenými na roky dopředu. Děj postupně graduje až do opravdového psychothrilleru, kdy si uvědomíte, že malý a bezcharakterní člověk, kterému je dána moc, je schopen téměř čehokoliv. Autor píše dialogy nejen velice vtipné a trefné, ale má i skvělý smysl pro psychologii a je výborným pozorovatelem nejrůznějších typů osobností.

1

Doporučujeme

Muffin a čaj
Muffin a čaj
Nahý oběd
Nahý oběd
Báječná léta s Klausem
Báječná léta s Klausem
Hlas kukačky
Hlas kukačky

Autor a jeho další knihy

Karel Poláček
česká, 1892 - 1945

všech 48 knih autora

Kniha Dům na předměstí je v

Přečtených129x
Čtenářské výzvě3x
Doporučených2x
Knihotéce68x
Chystám se číst15x
Chci si koupit2x