Edudant a Francimor

Edudant a Francimor https://www.databazeknih.cz/img/books/56_/56407/bmid_edudant-a-francimor-sbw-56407.png 4 226 37

Edudant a Francimor jsou synci kouzelnice madame Halabáby. Edudant, starší a silnější, a hubený Francimor žijí spokojeně s matkou v chaloupce v temném lese. Společnost jim dělají bílý kozel Rudolf, starý drak Verpanides a černý kocour Šmakovník. Jednou se oba hoši vydají na kouzelném koštěti se svými spolužáky na školní výlet. Nešťastnou náhodou při návratu zabloudí a upadnou do rukou loupežníků. Podaří se jim však uprchnout a při své cestě domů se dostanou do podivuhodných končin a prožívají neuvěřitelné příhody. Kniha, plná fantastických situací a groteskních dobrodružství, sršící vtipem a nápady, je báječným čtením pro všechny děti i rodiče. Vyprávění, kterým se autor vrací do světa dětí, patří k české humoristické klasice. Ilustroval Josef Čapek.... celý text

Nermal
Nermal
17.02.2024 3 z 5

Pamatuju si, že jako dítě mě název této knížky naprosto odpuzoval, takže jsem po ní nikdy nesáhl. Teprve až když jsem mnohem později viděl postavy ve Večerníčku, skvěle načtené Milanem Šteindlerem, jsem vzal tyto příběhy na milost.

alef
alef
24.05.2023 5 z 5

Obrázky Josefa Čapka a pohádka od Karla Poláčka a máte v rukou jedinečný výtvor!
A víte, jak to všechno začalo?
To se takhle jednou ozvalo: Táto, povídej mi pohádku!
A táta začal povídat: Byla jednou jedna stará čarodějnice a ta se jmenovala madame Istar Halabába, měla svou kouzelnickou živnost a taky měla dva syny, jednoho hubeného, jak nitka a druhého pěkně kulaťoučkého. A už tu byli, Edudant a Francimor!
A víte, kde bydleli?
Podívejte se pořádně do dálky, a jestli uvidíte jakousi zříceninu, tak to se díváte správně, to je hrad Krucemburk, cíl jejich častých výletů na čarodějném koštěti. A pokud kolem sebe zároveň vidíte hustý smrkový les, a říkáte si, že zrovna sem by se hodili loupežníci, tak jste tu úplně dobře. Nemusíte se ale bát, v originálním Poláčkově podání jsou totiž ti obávaní loupežníci taková docela fajn partička, která možná jen potřebuje trochu dostat za vyučenou :-).
Uprostřed toho lesa, co je kolem pak najdete loupežnické doupě, a tam najdete i Edudanta a Francimora, ale taky třeba jejich kocoura Šmakovníka, nebo kozla Rudolfa. Tihle dva jsou docela príma rošťáci, kteří zažívají spoustu dobrodružství, a zpestřují tak život všem obyvatelům nedalekého městečka. Co všechno jenom natropí například ve škole, o tom si budete muset přečíst , věřte ale, že přitom ze všeho nejvíc budou bojovat hlavně s lidskou hloupostí a nepoučitelností. Díky spoustě čar a kouzel a jiných magických kousků se určitě nebudete nudit, a protože jsme v pohádce, tak ... samozřejmě, zlo bude náležitě potrestáno a dobro zvítězí! A tak je nakonec všechno tak, jak má být, kluci se nakonec pilně učí rodinnému čarodějnému řemeslu a určitě z nich jednou budou velmi šikovní kouzelníci.
Ale teď to jsou ještě rozpustilí kluci, a tak vesele mění kozu v kanára a kanára v kozu, kohout za rohem štěká na auta a všichni (až na pana hostinského, majitele kanára) se náramně baví :-) ...

"Zaklínáme vás, obludy pekelné, skrze Štryks, Léthe, Acheron, hom il Kchára infernábilis et Mefisto!" a udělali k tomu všelijaká znamení. A nastojte! Koza se změnila v kanárka a kanárek v kozu. Pan hostinský podle svého zvyku přistoupil ke kleci, ve které poskakoval čiperný ptáček, našpulil ústa a řekl: "Honzíku! Ty kluku špatná!" A očekával, že kanárek spustí svou veselou píseň. Avšak div divoucí! Kanárek sklonil hlavu, jak činí koza, když chce někoho nabrat na rohy, a najednou hlučně zamečel: "Mééé!"

Jj, tam, kde je Edudant a Francimor se prostě ději věci :-) ...

david6273
david6273
08.01.2023 4 z 5

Kniha plná fantaskních situací a groteskních dobrodružství, sršící vtipem a překvapivými nápady. KP bravurně pustil uzdu své fantazie. Kniha pro čtenáře všech věkových kategorií.

Kabuky

knížka káždého mládí.

kopeceli
kopeceli
07.05.2022 5 z 5

Vtipná parodie, která se mi nikdy neomrzí.

Kontryhelka
Kontryhelka
05.01.2022 5 z 5

Neuvěřitelně bláznivá kniha, která je tak praštěná, že si jí čtenář prostě zamiluje.

adellza
adellza
17.11.2021

Příběhy Edudanta a Francimora jsou sice mírně střeštěné, ale opravdu nevyzpytatelné. Jako malá jsem měla ráda večerníček, nyní jsem se uchýlila ke knize. Poláčkovův jazyk se může zdát náročný, ale je krásným zpestřením v dnešní jazykově okleštěné době. Moc doporučuji jak pro dětského čtenáře, tak i dospělého, který přistoupí na četbu pohádky.

jajsemenyk
jajsemenyk
07.07.2021 3 z 5

Děj knihy se mi docela líbil, pro mladší čtenáře jako dělaný. Celkově se mi ale kvůli starší češtině četla velmi obtížně.

J.P.S.
J.P.S.
09.11.2020 4 z 5

Četl jsem před mnoha a mnoha lety ve třetí nebo čtvrté třídě a moc jsem se nasmál :) Jediná část, která mi přišla docela strašidelná, byl příběh žáka Šimandla, který vstoupil do podpalubí plného kostlivců - to bylo hodně creepy!

Merlinit
Merlinit
17.08.2020 4 z 5

Roztomilé. Nejsem sice tak úplně cílová skupina, ale chápu, že se to dětem líbí.

Knihomolka506
Knihomolka506
31.05.2020 5 z 5

"Z doby kamenné "
Příběh o dvou kamarádech, kteří spolu prožívají různé dobrodružství. Jeden čas to bylo jako večerníček :-)

sgjoli
sgjoli
24.11.2019 5 z 5

Jak já jsem tuhle knihu zbožňovala! Poláček je skvělý vypravěč. Jako dospělá nevím, jestli by mne to ještě dokázalo okouzlit, ale v dětském věku byla pro mne tohle fakt pecka. :-)

Maanna
Maanna
08.11.2019 3 z 5

Jako dítě jsem na Edudanta a Francimora narazila v rozhlase a nijak mě nenadchli, tak jsem chtěla vědět, jak je budu vnímat teď. Někdy to bylo takové klopotné a zdlouhavé, někdy mě to bavilo. Poláček měl určitě bohatou fantazii, ale mám pocit, že by to lépe fungovalo, kdyby s sebou bratři pořád netahali tu nespecifikovanou školní mládež. A také mohli víc využívat kouzlení, když už to byli čarodějové.

jprst
jprst
08.10.2019 4 z 5

Jedna z oblíbených knížek mých dětí, proto hodnotím čtyřmi hvězdičkami. Ale mezi vnoučaty žádné nadšení nevyvolává, kam prý se oba hrabou na Harryho Pottera.

zbylan
zbylan
19.09.2019

začíná to dobře, ale zy nesmysly, co se vrší v průběhu děje... NEDOČTENO

domihruzkova
domihruzkova
15.08.2019 1 z 5

Nedočteno, možná to bude věkem, ale večerníček mně bavil 100x více.

Hoshi
Hoshi
30.06.2019 5 z 5

Krásné, zamotané, krátké a přitom plné dobrodružství dvou čarodějnických kluků a jejich spolužáků. Možná, kdybych se ke knize dostala jako malá, byla bych z ní nadšená, stejně jako tenkrát z večerníčku... Ale i tak jsem si to čtení užila i teď v dospělosti.

Medulka.013
Medulka.013
03.04.2019 5 z 5

Je to takové krásně zmateně dobrodružné a to se mi líbí moc. A ta všechna jména jsou taková krásně zvláštní a to se mi líbí moc.

HenryOsmý
HenryOsmý
06.02.2019

Knížka mého dětství, moc půvabná a milá.

pohádky Večerníček pro děti od 9 let

Karel Poláček