Jitty82 Jitty82 komentáře u knih

Maryčka Magdonova Maryčka Magdonova Petr Bezruč (p)

Nešťastný a tragický příběh chudé dívky, která byla bezradná.

23.05.2019 5 z 5

Je to má první kniha od tohoto autora. Jako oddechové čtení paráda. Málokterá knížka mě donutí smát se při čtení nahlas. Pokud se chcete pobavit, nešlápnete s ní vedle.

09.05.2019 4 z 5

Případ doktora Karpety Případ doktora Karpety Jaroslav Boček

Tajuplný příběh o nesmrtelnosti, který mi zpříjemnil zamračené odpoledne. Hlavní hrdina byl člověk mimořádných schopností a dovedností, který svým životem prochází s velkým nadhledem.

07.05.2019

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Knihu jsem původně nechtěla číst. Přečetla jsem ji v rámci čtenářské výzvy. Nakonec musím přiznat, že mě uchvátila. Velmi působivý příběh.

05.05.2019 5 z 5

Máj Máj Karel Hynek Mácha

Dílo plné pěkných veršů. Navíc je psáno krásným jazykem. Miluji poezii.

"Budoucí čas?! - Zítřejší den?! -
Co přes něj dál, pouhý to sen,
či spaní je bez snění?
Snad spaní je i život ten,
jenž žiji teď; a příští den
jen v jiný sen je změní?
Či po čem tady toužil jsem,
a co neměla šírá zem,
zítřejší den mi zjeví?
Kdo ví? - Ach žádný neví -"

Tam žádný - žádný - žádný cíl -
bez konce dál - bez konce jen
se na mne věčnost dívá.
Tam prázdno pouhé - nade mnou,
a kolem mne i pode mnou
pouhé tam prázdno zívá. -
Bez konce ticho - žádný hlas -
bez konce místo - noc - i čas - - -
to smrtelný je mysle sen,
toť, co se "nic" nazývá.

26.04.2019 5 z 5

Tajný život stromů Tajný život stromů Peter Wohlleben

Kniha je úchvatná. Dozvěděla jsem se mnoho nových zajímavých informací. Svět stromů je pozoruhodný a velmi krásný. Už nikdy se na stromy nebudu dívat stejně.

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Další výborná kniha od této spisovatelky. Styl psaní je neskutečně poutavý a čtivý. Paní Mornštajnová dokáže příběh vyprávět tak, že stránky hltáte jednu za druhou. Hledáte-li knížku českého autora o životě obyčejné rodiny vyprávěný napříč minulým stoletím neobyčejným stylem, přečtěte si Slepou mapu.

Anna Karenina Anna Karenina Lev Nikolajevič Tolstoj

Úžasné dílo od Lva Nikolajeviče Tolstého.

Celý příběh je neuvěřitelně spletitý. Přesně takový, jaký má správný román být. Střídají se místa, střídají se jednotlivé linie, osudy. Vše je psáno krásně, svižně. Tato kniha mě skutečně učarovala. Je v ní skryta elegance, nádhera, kouzlo toho neuvěřitelného světa, který je tragický a v jiných ohledech přitom velice šťastný.

Ponořte se do světa ruské klasiky.

Manon Lescaut Manon Lescaut Vítězslav Nezval

“Manon je motýl, Manon je včela...”

Neuvěřitelně dojemně napsané dílo, které musí chytnout za srdce opravdu každého čtenáře. Dílo plné milostných citů a vyznání. Verše zní velice krásně.
Manon mě úplně pohltila.

Potrhaná křídla Potrhaná křídla Ruta Sepetys

Ruta Sepetysová je sázkou na jistotu. Má neotřelé nápady a ojedinělý vypravěčský talent, kterým si hned získá čtenáře na svou stranu a přiměje je nepustit knihu z ruky až do poslední strany. Potrhaná křídla v sobě skrývají velmi silný příběh, který si díky neustálému napětí, porci dobrodružství a špetky romantiky vyslouží úctu a obdiv čtenáře.

24.04.2019 5 z 5

Krvavé jahody Krvavé jahody Jiří S. Kupka (p)

Neskutečně silný příběh zpracovaný na základě vyprávění paní Věry Sosnarové, která o minulosti mlčela jako hrob. Ani její manžel Václav nevěděl o 19 letech, které Věra i Naďa trpěly v gulagu. Hitlera viděla, Stalina zažila.
Vyprávění, nad kterým tuhne krev v žilách hrůzou, co je možné spáchat na nevinných lidech.
Děkuji paní Sosnarové, že našla odvahu předat své vzpomínky dalším generacím, abychom nezapomněli.

24.04.2019 5 z 5

Rytíři a lapkové Rytíři a lapkové Karel Nový (p)

Krásný historický román, který je bezesporu hodný obdivu. Vše již bylo řečeno níže. Postava Přibyslavi mě naprosto uchvátila. Přibyslavina řeč symbolizuje moudrost a životní zkušenosti. Její promluvy jsou často radou či varováním. Její jednání je naplněno vírou, dobrotou, láskou k bližním. Tento román si i dnes zaslouží čtenářskou pozornost.

18.03.2019 5 z 5

Lolita Lolita Vladimir Nabokov

Pan Nabokov si nesporně zaslouží zařazení mezi velké moralisty. Lolitu je myslím lépe číst nikoli jako studii perverze, nýbrž jako studii hříchů. Názory na ni se v literárním světě dramaticky rozcházejí. Lolita byla rozmrzelé děcko. Humbertova láska k ní se mění v chtíč a ten chtíč pak posléze ve vinu. Je to dílo, jež bravurně staví na hlavu klasický realismus s jeho narativními postupy.

13.03.2019 4 z 5

Staré řecké báje a pověsti Staré řecké báje a pověsti Eduard Petiška

Výborná kniha. Krásné příběhy s řeckými postavami. Každý příběh přináší i nějaké ponaučení.

04.03.2019 5 z 5

Fantom Opery Fantom Opery Gaston Leroux

Pro někoho zklamání. Pro mě pompézní a dechberoucí dílo plné mystiky, promyšlených tajuplných situací na pozadí příběhu lásky. Miluji ten příběh! Samotného Erika mi bylo na konci velmi líto.

17.02.2019 5 z 5

Tatér z Osvětimi Tatér z Osvětimi Heather Morris

Myslím, že knih o holocaustu, zvláště těch podle skutečného příběhu není nikdy dost. Každé svědectví z tábora smrti je silné.
Knihu bych doporučila všem, protože si myslím, že knihy o koncentračních táborech by se nikdy neměli přestat číst.

31.01.2019 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Výborná kniha. Citlivý a tragický příběh. Přečetla jsem několik knih o holocaustu, ale tato je jiná a svým způsobem velmi originální a vyjímečná. Odnáším si neskutečný zážitek.

28.01.2019 5 z 5

Slib mlčení Slib mlčení Linda Castillo

Strhující thriller. Příběh je velmi poutavý, má spád. Nemá žádná hluchá místa. Naopak. Napětí stoupá každou přečtenou kapitolou.

28.01.2019 5 z 5

Chyť mě Chyť mě Lisa Gardner

Skvělé čtení. Promyšlený příběh. Knížku jsem zhltla na jeden zátah.

24.01.2019 4 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Velmi silně napsaný příběh o hrůzách, které se děly. Bohužel o pracovních táborech po celém Rusku se tolik nemluví a nepíše jako o koncentrácích, které pro změnu měli na starosti Němci. Ať tak či onak doufám, že se tyto hrůzy už nikdy nebudou opakovat. Kniha ve mně zanechala silný dojem. Jsem ráda, že takové knihy existují a já si díky nim uvědomím jak jsou některé starosti malicherné a některé bolesti malé, oproti tomu co ještě nedávno zažívali jiní lidé. Je dobře, že příběh těchto lidí někdo šíří dál. Lidé by neměli zapomínat.

03.08.2018 5 z 5