jitka_dankova jitka_dankova komentáře u knih

Divoká říše Divoká říše Stacey Marie Brown

První díl dysoptické fantasy odehrávající se v Budapešti. Na první pohled to vypadalo zajímavě - svět fae, princezna, která se dostane do vězení, spousta násilí a drsného prostředí. Akorát že jsem se nemohla začíst, knihu jsem přes půl roku pořád odkládala. Často jsem se ztrácela v ději, popisech, logice příběhu. Chybělo mi větší vykreslení toho dysoptického světa a souvislostí. Spoustu věcí jsem nepochopila, drsné prostředí bylo popsané tak, že jsem tomu prostě nevěřila. Erotické myšlenky v momentech, kdy by měla převládat bolest, mi přišly ujeté a divné a nereálné. Nedalo se uvěřit ani tomu, že by hlavní hrdinka přežila všechno to, co jí autorka připravila. Druhý díl číst nebudu, nemám důvod.

21.12.2023 2 z 5

Vyslání: Na výčitky už je příliš pozdě Vyslání: Na výčitky už je příliš pozdě Victor Dixen

První díl trilogie o zvláštní reality show pro náctiletá děvčata. Na knize je znát, že je psána pro mladé, celkem brzy je prozrazeno hlavní tajemství a příběh je popisován jak z první osoby od hlavní hrdinky, tak je tam vloženo, co se děje v "zákulisí" na Zemi (popisováno ve třetí osobě). Osobně si myslím, že je to pro mladší čtenáře takto více pochopitelné a lépe se v tom budou orientovat. Velmi mne zaujalo, jak dokázal autor - muž - celkem pěkně popisovat pocity mladé holky a typické holčičí neshody, problémy a situace, popral se s tím fakt pěkně. Hlavní hrdinka mi docela přirostla k srdci a jsem zvědavá, jak se s problémem popere, takže budu číst dál. Ale obecně kniha pro starší čtenáře mimo cílovou skupinu moc není, na to je příběh takový moc zjednodušený a plochý. Navíc nečekejte moc sci-fi tématiku, je to vážně především o zákulisí podivné reality show. Hodnotím ale vysoko s ohledem na to, že cílové skupině by se kniha líbil mohla.

19.11.2023 4 z 5

Tajemství Tajemství Timo Parvela

Závěrečný díl čtivé a překvapivé sci-fi pro děti. Tento temný díl plný závažnějších a náročnějších témat je vyprávěn z pohledu Marie. Překvapilo mne, co všechno se do tohoto dílu vešlo a kolik témat nám dal se synem k diskuzím - válka, vymývání mozku, manipulace, sledovací zařízení, mikročipy, diktatura, kde je duše a osobnost člověka, cestování časem a červími dírami a teorie o vesmíru, zbraně... myslím, že jsme takovou sérii se synem potřebovali a jsem ráda, kolika témat se kniha (někdy jen velmi okrajově) dotkla. Syn (9 let) vlastně poprvé četl o takové komplexní válce a zlu a o to více byl rád za ten šťastný konec a záchranu a ten obrázek k ní ho uchvátil (což mne, dospěláka, třeba vůbec nebralo... nj, ale on je cílová skupina). Tato série má čestné místo v naší knihovničce a rozhodně ji budeme číst i s mladším synem.

05.11.2023 5 z 5

Doktor Láska Doktor Láska Leisa Rayven

(SPOILER) (pozor spoilery!) Praštěný nereálný dospělý romantický příběh jako z nějakého Hollywoodského trháku. Uf, no popravdě, nelíbilo se mi to. Knihu jsem četla bez znalosti předchozích dílů (je milé, že autorka v úvodu upozorňuje na to, že tak člověk zjistí spoilery k předchozím dílům) a jen kvůli tématu. Speciální aplikace, odborník na IT a vůbec romantický román psaný z pohledu muže, to jsem si prostě musela přečíst. Bohužel právě ta hackerská stránka tam byla jako z amerických filmů, bez kontextu, nereálná. A všechny ty do očí bijící klišé - kluk, co si ho na škole dobírali, se najednou promění v supermodela, ze kterého jdou všechny ženy do kolen. Jeho vyvolená má nereálně hightech byt s naprosto, ale naprosto nereálnou umělou inteligencí a je nehorázně bohatá a přitom se vypracovala v patnácti ze školy a jen s 500 dolary v kapse. Lety nastřádané psychické problémy a problémy se spánkem zmizí skoro jako mávnutím kouzelného proutku. A do toho akční zápletka přesně jako z nějakých bondovek či co. Prostě, no, bylo to na mne přehnané. V romantické lince mi chyběla nějaká opravdovost a spíš bych ocenila, kdyby se kniha držela víc při zemi. A přiznávám, že je to jedna z mála knih, kde jsem dokonce přeskočila erotické pasáže, protože mne prostě hrozně nudily.

13.07.2023 2 z 5

Poskvrněná svatozář Poskvrněná svatozář Julie Johnson

První díl nečekané princeznovské trilogie. Příběhů o tom, jak se obyčejná dívka stane najednou princeznou, už jsem pár četla. Nicméně styl psaní této trilogie je jiný, neobyčejný. Hlavní hrdinka je rebelka a protivná holka, která se pere s nepřízní osudu, se vším politikařením, vyhrožováním i složitými vztahy a dělá při tom chyby a občas je natvrdlá a chová se jako slon v porcelánu. Zase ale co bychom od dvacetileté dívky chtěli. Celá série je na můj vkus poněkud hodně dramatická a vyostřená a vymyšlený svět je hnaný docela do extrémů, ale rozhodně se knížce nedá upřít napínavý děj a zajímavé zvraty. A romantická linka? Romantiku tady moc nehledejte, spíš sexuální napětí, vášeň a naprostou rozpocelnost a zbytečnou komplikovanost.
Také v této sérii umírají lidé a dochází k tragédiím, rozhodně nejde o lehké odpočinkové čtení.

12.06.2023 5 z 5

Tentokrát je to doopravdy Tentokrát je to doopravdy Ann Liang

Roztomilé dívčí čtení na téma falešného chození. Přesně těchto knížek jsem přečetla už spoustu a myslím, že tohle klasické téma je zde fakt hezky zpracované. Nerozhodná, nesmělá, trochu ztřeštěná, zamindrákovaná hlavní hrdinka mi přirostla k srdci. Dokonce natolik, že jsem knize odpustila typickou nerozhodnost, ubližování si a zbytečné dramatizování situace, které by vlastně měla být jednoduchá. Ale je to prostě dívčí čtení a jako takové je beru a jako takové i hodnotím. Myslím, že cílové skupině mladých děvčat by se kniha mohla hodně líbit.

30.05.2023 5 z 5

Illuminae Illuminae Amie Kaufman

První díl nečekané sci-fi série pro mládež s opravdu překvapivým formátem celé knihy. Už jste někdy přemýšleli, jaké by to bylo přehrabovat se důkazními materiály nějakého zapeklitého případu a dělat si tom celém postupně svůj obrázek? No tak jestli vás zrovna tohle fascinuje, neváhejte se čtením této knížky. On to totiž opravdu fyzicky JE jen soubor přepisů chatů, výslechů, přepisů záznamů videokamer i přepisů záznamu, co si myslí umělá inteligence. Fakt to není "klasická" knížka s dějem a už vůbec to není nějaká romance, byť o lásku dvou teenagerů tam vlastně jde. Na stránkách všech těch poslepovaných zápisků a zpráv se odehrává nečekaný příběh, zprvu rozvláčný (fakt jsem nějaké chaty přeskočila, něco se ani pořádně nedalo číst), ale od chvíle, kdy se začne ozývat i ta umělá inteligence, dostane pěkný spád. Doporučuji těm, co neodradí prohrabávání v chumlu na první pohled nesouvisejících "papírů". Najdou tam příběh, ve kterém hraje roli vraždící virus, děsivá invaze a opravdu nečekaně zajímavě pojatá umělá inteligence SPIRO pro ovládání techniky.

08.05.2023 5 z 5

Rapsodie Rapsodie Laura Thalassa

První díl fascinující trilogie o jedné osudové lásce dvou kouzelných bytostí v netradiční urban dark fantasy. Celé knize vévodí jedna romantická linka a čtenář postupně odkrývá minulost jedné netradiční dvojice i současnost a střípek po střípku poznává ty dva a jejich komplikovaný vztah a osobnosti. Dějové zvraty jsou krátké a rychlé a není na ně kladen takový důraz, opravdu to hlavní je postupně budovaný vztah, jejich rozhovory (tak "normální", sprosté, prostě nečekaně "současné" a drze dospělé) a vkusně zpracovaná erotika.
S každou další kapitolou kniha víc a víc potemňuje a je vykreslen krutý svět víl a strašidelný problém, který musí hlavní hrdina vyšetřit a vyřešit. Děsivé básničky, strašidelné děti a kruté zacházení se ženami, jo i tohle v knize bylo poodkryto na okrajích té hlavní vztahové linky. Rozhodně jde o knihu, která mne nečekaně chytla za srdce a dostala se mi pod kůži.

26.04.2023 5 z 5

Tajemství v nás Tajemství v nás Anna Savas

Milý příběh mladé herečky a protivného studenta novinařiny. Příběh se odehrává ve vysokoškolském prostředí a ač jde o určité nerealistické klišé, musím ocenit, že zrovna tohle vyprávění mladé čerstvě dospělé bohaté filmové hvězdičky mi přišlo tak nějak opravdové. Realistické. Dokázala jsem si představit, že by se i zrovna takový příběh klidně mohl stát a to se cení.
Příběh vypráví střídavě oba aktéři a rozkrývají tam své problémy s rodinou, hledání sebe sama, toho, co chtějí v budoucnu dělat. Příběh je i o důvěře, odpouštění, pochopení. Cením si způsob, jakým autorka píše - tak přirozeně, normálně - je mi jasné, že se ke knížce někdy zase vrátím.

PS: naštěstí mám elektronickou verzi ve čtečce, takže si na rozdíl od majitelů knižní podoby můžu zkusit odmazat všechna ta "perplex", která tam od překladatelka nepochopitelně dala a která jsou v tom českém překladu tak nepatřičná, až to bolí.

02.04.2023 5 z 5

Zlodějský tanec Zlodějský tanec Mary E. Pearson

Duologie plná intrik a lží, ale také krásné lásky jak romantické, tak lásky k rodině. Děj se odehrává šest let po událostech ze série "Letopisy Pozůstalých" ve fantasy světě, kde už nezbyla téměř žádná magie. Jedno malé nedobrovolné dobrodružství svede dohromady královninu elitní bojovnici a nového správce malé části země. Každý má své úkoly, své povinnosti a v podstatě se první díl točí především kolem toho, co musí kdo udělat a jaké intriky a lži k tomu použije a jak se snaží bránit se vlastním citům. Nevyhledávám takové knihy, už v první sérii mi to intrikování vadilo, ale tady překvapivě ne. Tady mne celý příběh pohltil. I drsnější druhý díl, kde jde především o boj o záchranu lidí, na kterých nejvíc záleží a boj o to, patřit do rodiny.

Je vhodné před čtením znát sérii "Letopisy Pozůstalých", protože na spoustu věcí, co se v sérii staly, se tady navazuje. Ale i když jsem první sérii četla, stejně jsem se ztrácela v tom, kdo je kdo a jakou měl před šesti lety roli a které království je které. Až při druhém čtení mi teprve spousta věcí došla.

Romantická linka v knize není tak výrazná, jako by byla v nějakém milostném románu, ale je svým způsobem půvabná. I když na sebe zlodějka a mladý správce nejsou často zrovna milí a potýkají se s tím, co je jejich povinnost a zodpovědnost a taky si projdou bolestivými zkušenostmi, nakonec mám z celé série dobrý pocit, že vyhrála především láska. K této sérii se narozdíl od Letopisů pozůstalých budu určitě vracet.

22.08.2022 5 z 5

Polibek bez duše Polibek bez duše Jennifer L. Armentrout

Příběh o lásce, který se odehrává v dnešní době, akorát okořeněný o paranormální prvky. S velkou vervou jsem se pustila do tohoto světa plného démonů, pekelných stvoření a bojovníků za dobro. Vím, že knihy J. L. Armentrout bývají zaměřené zásadně na romantické linky hlavních hrdinů, milostné trojúhelníky a vztahy, sex a vše kolem toho. No a svět vystavěný okolo obvykle krapet pokulhává. Nicméně tady ne. Tady mi přišlo, že je v knize i to pověstné "něco navíc". Líbil se mi svět, který vytahuje na světlo všechny ty mýty ohledně první ženy biblického Adama, vzniku démonů, pekla, všechny zajímavé mýty a myšlenky o lidských duších, o tom, co se v pekle děje a tak. Ráda balancuji mezi tím, co je dobré a zlé a co je považováno na dobro a zlo. A spousta věcí je leckdy jinak, než se zdá. Ostatně tento svět mne pohltil i v seriálu Lucifer a tak jsem byla nadšená, že si můžu o nějakých démonech a stinné stránce biblických textů přečíst i tady, byť samozřejmě odlehčeně a jinak.
Samozřejmě jsem nevydržela a musela se nakouknout i do toho, co se bude dít v dalších dvou dílech (ano, v angličtině už dávno vyšly) a líbilo se mi, na co jsem nahlédla. Budu schopná tuto sérii číst, líbí se mi, jak je vystavěná, je podle mého gusta a neskonale se těším, až vyjdou další díly v češtině. A ano, budou tam i bolestnější části a určité ztráty, ale to je v sériích autorky typické, že nepíše až příliš odlehčeně, ale dovolí si i náročnější zvraty a nechá postavy prožít nějakou tu bolest. Jsem ráda, že jsem do prvního dílu pustila. Pokud vás oslovila kniha "Z krve a popela" a nebo série Lux od této autorky, budete nadšení i z této knihy.

22.07.2022 5 z 5

Twilight sága (box) Twilight sága (box) Stephenie Meyer

Novodobá romantická čtyřdílná pohádka o dívce, která nezapadá do tohoto světa a o upírovi, který zase nezapadá mezi svůj druh. Celou sérii jsem četla až v pětatřiceti a před filmy (které jsou podle mne úplně mimo...) a rozhodně stojí za přečtení. V sérii je totiž leccos. Zvláštní vztah dvou lidí, kteří by se do sebe neměli zamilovat. Hlouposti a nesrovnalosti v sotva započatém vztahu. Netradiční navazování přátelství. Šílený milostný trojúhelník. Poznávání světa upírů, ale i vlkodlaků. Spolupráce zavilých nepřátel. Netypické těhotenství i boj o život dítěte. Rozhodně jsem se při čtení nenudila. Sice byly počáteční zamilované rozhovory ústřední dvojice takové, no, trochu divné, ale po přečtení dílu Půlnoční slunce (díl jedničky z pohledu Edwarda) jsem už leccos nakonec pochopila. No a postupná proměna Belly v sebevědomou ženu, která si věří, mi přišla nakonec milá.
Chápu celosvětový úspěch této série, ten příběh prostě přinesl spoustu zajímavých prvků a člověk se při čtení nenudil.

31.03.2022 4 z 5

O zahradě O zahradě Pavel Čech

Poetická posmutnělá knížka k přemýšlení. Podle mne je víc pro dospělé, než pro děti. Minimálně menší děti si z toho to sdělení asi moc nevezmou a nepochopí to. Syn knihu četl v půlce druhé třídy a myslím, že to bylo brzo. Nepochopil moc, o čem kniha je, nicméně i tak se mu líbila. Nádherné obrázky a část, kdy malý František přemýšlí, co všechno může v zahradě být, dokáže dítě okouzlit. Bohatý jazyk, náročnější slova, i to vše jsme ocenili a rozvíjelo to slovní zásobu dítěte v druhé třídě. Kniha určitě bude mít své místo v naší knihovně, sama jsem zvědavá, zda a v jakém věku si k ní syn najde cestu.

30.01.2022 5 z 5

Eliza a její nestvůry Eliza a její nestvůry Francesca Zappia

Neskutečná kniha plná silných emocí! Eliza poodkrývá svět úzkostné introvertky a její pomalé vylézání ze své ulity. Odhodlala se vystoupit ze svého světa kvůli klukovi, který je ještě křehčí duší, než je ona sama. A v momentě, kdy všechno vypadá jakštakš v pořádku, se celý Elizin svět zbortí jako domeček z karet a ona je vystavena svým největším nestvůrám...
Bavilo mne sledovat to křehké navazování vztahu s Wallacem. Dokonce jsem ocenila, že v příběhu tak vypěnil. Dalo to tomu punc reality, ukázalo, že každý není zásadový hrdina srovnaný sám se sebou a navíc se všichni můžeme zamýšlet nad tím, jestli si Wallace zaslouží odpuštění a nebo ne.
Do kolen mne dostal vztah Elizy a jejích bratrů. Kniha rozhodně stojí za přečtení, i když nejste introverti (a možná právě proto), ani když už vám třeba dávno není osmnáct. Tvůrčí blok totiž může přijít i mnohem později a tahle kniha je jednou z těch, která ten problém umí dobře uchopit a popsat.

29.01.2022 5 z 5

Z krve a popela Z krve a popela Jennifer L. Armentrout

Zrovna u této knihy je opravdu stěžejní vědět, co to vlastně čtenář čte, aby nedošlo k deziluzím. Jde totiž prakticky jen o romantický příběh s erotickými scénami na pozadí fantasy světa. A ten fantasy svět bere inspiraci v příbězích o upírech a vlkodlacích a stejně jako u mimozemské série Lux od stejné autorky, i tady vnímáte snahu o určité vymezení vůči Stmívání, byť jinak. A autorka se neštítí nandat postavám celkem dost utrpení, bolesti, v knize je násilí, postavy trpí. Hlavní hrdinka má jizvy po těle. Prostě Jennifer Armentrout píše, tak jak obvykle ráda píše. Kdo její knihy nezná, měl by si uvědomit, že ty erotické scény jsou svým způsobem to hlavní na té knížce a děj a další prvky jsou, řekněme, vystavěné tak, aby se mohlo dít, co se tam děje. Takže nehledejte žádnou propracovanou fantasy a rozsáhlý zajímavý svět, opravdu jde především o romanticko-erotickou linku.
Osobně se mi opravdu skvěle tentokrát četlo o hrdince, která je fakt příjemně odvážná a statečná a nebere si servítky, je krapet agresivní a prostě přitom hledá smysl svého života. Doufám, že bude taková i v dalších dílech. Navíc autorka si celkem libuje v náhlých a častých zvratech v ději (minimálně u Lux série to bylo dost časté), takže se nemusíte bát, že byste se s knihou nudili. Jsem upřímně zvědavá, čeho se dočkáme v dalších dílech.

18.11.2021 5 z 5

Kde jsme ještě nebyli Kde jsme ještě nebyli Kasie West

Další nádherná westovka. Půvabný romantický příběh od kamarádství k lásce se tentokrát odehrává na roudtripu. Za mne to byla hezká a zajímavá kombinace, jsem nadšená, jak může mít Kasie West každou knihu takhle jinou a přitom je v ní cítit ten její pohodový a příjemný rukopis. V knížce jsou s lehkostí a opravdovostí popsány problémy, které řeší sedmnáctiletá dívka, krásné rodinné pošťuchování, síla přátelství i nejistoty ohledně budoucnosti. Plně doporučuji všem čtenářkám westovek.

10.06.2024 5 z 5

Beladona Beladona Adalyn Grace

Kdepak fantasy, vždyť toto je jen taková detektivka s trochou nadpřirozena a s malým milostným trojúhelníkem na zpestření a na zmatení. Za mne prostě detektivka z doby nějakého neurčeného 18-19. století a prostředí bohaté šlechty s kočáry, kluby, drahým oblečením. Takový první díl detektivních případů madam Signy. A když jsem si konečně ujasnila, co to čtu, velmi se mi příběh líbil. Na detektivku seděl i styl vyprávění (er-forma) a autorce se podařilo mne v několika ohledech vývojem děje překvapit. Když čtu detektivku, neděsí mne tolik ta všudypřítomná smrt a vraždy a otravy, člověk to vnímá jinak. Ostatně, název beladona znamená rulík a ten se jako červená nitka táhl hezky celým tímto dílem. Tápání mladé dívky bez zkušeností a přeskakování mezi dvěma muži, mi nakonec ani tak nevadilo. Obvykle milostné trojúhelníky nesnáším, ale tento, zvlášť po závěrečné pointě, jsem vzala na milost. Ostatně příběh je v er-formě, odtažitý a šlo tam hlavně o to vyšetřování otravy. Nadpřirozeno a duchařina byly za mne zvládnuté na jedničku, dodávaly hlavní hrdince zajímavou zbraň ve vyšetřování a umožňovaly stavět zajímavou zápletku. Knihu doporučuji pro zpestření pro ty, kdo čtou detektivky. Nevím, jestli se rozhodnu číst další díl, ale rozhodně nelituji, že jsem po knize sáhla. I když to pro mne nebylo fantasy, jak jsem původně očekávala.

01.06.2024 5 z 5

Lepší než ve filmu Lepší než ve filmu Lynn Painter

Pod touhle nehezkou obálkou se skrývá parádní romantický příběh pro náctileté. Konečně knížka, která mi po pár přehmatech (ani jsem tady všechny ty špatné knihy, co mi teď prošly rukama, nekomentovala) dokázala spravit náladu a dopřát krásný večer s knihou. Autorka umí vykouzlit skvělou atmosféru a opravdu příjemný hřejivý pocit při čtení, o kterém píšou i ostatní. Prostě vidíte, které postavy mají být spolu a jak si parádně rozumí, bylo to fakt krásné - rozhovory, ty situace, ty trapasy. A jen čekáte, až to celé dojde i hlavní hrdince a doufáte, že to totálně nepokazí (a jasně, že pokazí, je to přece knížka pro puberťačky před maturitou...). Bavila jsem se. Dokonce jsem dokázala číst knihu s trapasy (to obvykle nedělám), protože hlavní hrdinka je celkem krásně ustála. Opravdu oceňuji, jak to celé autorka dokázala hezky sepsat. Půlku romantických komedií, na které jsou v knize narážky, ani neznám, a vůbec to nevadilo. Romantické komedie jsou taková červená nitka, která se táhne celým příběhem, má tam smysl a dokresluje postavu hrdinky, ale není to na sílu. Jsem opravdu příjemně překvapená a knihu mohu doporučit všem čtenářkám, které (bez ohledu na věk) baví romantické knížky z prostředí střední školy určené puberťačkám.

22.05.2024 5 z 5

Šest rudých jeřábů Šest rudých jeřábů Elizabeth Lim

První díl milé asijské pohádkové duologie. Příběh kombinuje prvky z pohádky Šestero labutí od bratří Grimmů s typickými prvky asijských pohádek (o dracích a kouzelných dračích perlách). Tahle půvabná knížka má smůlu, že se jí ujalo nakladatelství Ocelot, které prostě nezvládá propagaci, distribuci do knihkupectví a odmítá vydat knihu v elektronické podobě. Takže se k ní čtenáři prostě pořádně nedostanou, i já ji mám půjčenou, nehodlám finančně podporovat nakladatelství, které kašle na čtenáře e-knih. Kniha mne ale okouzlila a tak budu trávit hodiny a hodiny převodem do elektronické podoby do své čtečky sama. No, konec mých nářků, zpět ke kvalitám tohoto příběhu. Milá hrdinka v knize podstupuje spoustu úkonů a příkoří, aby zlomila kletbu, tak jak to v pohádkách prostě bývá. Rukopis klasických pohádek je tam opravdu znatelný. Elisabeth Lim ale dokázala do pohádky dostat logické prvky a smysl, propojila jednotlivé kousky původního příběhu od bratří Grimmů a vytvořila souvislosti, které mne zaujaly. Smekám nad tím, jde o velmi povedenou práci s pohádkami a původními příběhy. Postavy nejsou černobílé, mají hloubku, dělají chyby, nejsou dokonalé. Hlavní hrdinka dospívá, mění své chování, přemýšlí nad důsledky svého jednání. Romantická linka je milá, prostě pohádková a já si ráda jednou za čas přečtu i něco takhle naivního a roztomilého. Jen prosím nečekejte "fantasy", opravdu je to prostě spíše pohádka (odproštěná od obvyklých krutostí s uřezávaním prstů a kradením dětí a tak, ale smrti milých postav se bohužel nevyhýbá). České pokračování vyjde v roce 2025, ve slovenštině vyjde první díl teprve letos (2024) a očekávám, že i jako e-book, neboť na Slovensku obvykle na čtenáře e-knih myslí více. Kdo bude dočítat v angličtině, tak upozorňuji, že další série autorky na tento svět navazují a je dobré číst Six Crimson Cranes jako první.

18.05.2024 5 z 5

Hraj o svůj osud Hraj o svůj osud Stella Tack

(SPOILER) První díl jednoduché duologie s fantasy prvky. (Pozor možné spoilery) Kniha je určena mladým děvčatům, které snad autorce leccos odpustí. Mně už tak snadno nešlo se povznést nad nedotažeností příběhu, nevyužitým potenciálem a pokulhávající logiku. Všechno v knize se až překvapivě snadno vyřeší tím, že "je to přece kletba" a všichni to přijmou. Já to moc nedokázala. S každou kapitolou jsem myslela, že knihu odložím a ani nedočtu, přitom autorku mám ráda. Pro šachové nadšence to podle mne není už vůbec. Až v samotném závěru mi teprve začalo krapet na hrdince a jejím osudu záležet a možná mne poslední řádky přesvědčily, že dám šanci i závěrečnému druhému dílu. Chtěla jsem zjistit, jaké to je, když se z dívky stane šachová figurka. A není to nic moc příjemného. Nemám ráda knihy, kde si až přespříliš někdo hraje s myslí ostatních a tak mi čtení této knihy vlastně nebylo příjemné. Romantická linka byla taková podivná. Mám-li shrnout své pocity do jednoho slova, je to prostě celé "rozpačité".

17.05.2024 3 z 5