O zahradě

Jsou světy, které mohou spatřit jen dětské oči, jsou tajemství, jejichž kouzlo dospělé srdce nezachytí. O jednom takovém vypráví tato knížka pro děti i dospělé. Působivé celostránkové ilustrace jsou doplněny poetickým příběhem kluka Františka, který má oči plné snů. Ten ve svém světě, ve svém městě, objeví jednoho dne ztracené místo, na kterém stojí tajemná zapomenutá zahrada. František si představuje, co všechno asi zahrada skrývá. Do zahrady snů vstupuje až po dlouhých letech jako starý muž. Všechno je ale už trochu jinak, než si jako dítě vysnil....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/47100/o-zahrade-Xjr-47100.png 4.8154
Literatura česká, Pro děti a mládež
Vydáno, Brio

Kniha O zahradě

Mi--LADA

Nááádhernééé ilustrace, překrásné dílo. Doufám, že ho znovu někdo vydá. Po literární stránce je to trochu slabší, o to více však vynikne výtvarná stránka. Ostatně už v anotaci se píše, že Pavel Čech je ve své knize především výtvarníkem. Tento podle mého názoru právem oceňovaný malíř ilustroval už několik knih, některé jsou naše srdcovky. Knížka O zahradě je jedna z nich. Jedna z těch nejkrásnějších. Já nevím, co k tomu dodat. No, potěšil nás, velmi.

TaLu

Na knihu jsem se moc těšila. Není k sehnání. Byla jsem moc ráda, že mi ji půjčila jedna milá čtenářka výměnou za půjčení Červenáčka.
Motiv Zahrady se objevuje v každé autorově knize. Chtěla jsem vědět, jak to je s tou původní podobou.
Nebyla jsem připravená na nápor melancholie.
Tolik promarněných šancí.
Tolik ztracených snů.
Tolik poztrácených barev.
....a za to všechno může každodenní život, který nás mnohdy vede cestou necestou....
Kéž bych nikdy neminula šanci projít pootevřenými dvířky do říše vnitřního dětství.
Kéž nezapomeneme na dítě v nás !
....krásné....jako vždy, ale tentokráte smutek nějak moc vládl mým emocím, možná nejsem v tom pravém rozpoložení....třeba při druhém přečtení bude lépe.

ADE138

Texty jsou krátké, jednoduché. Ale předpokládám, že mají jen nenásilně doprovázet ilustrace. Knížka je nádherná. Pravidelně se k ní vracím.

Dalia

Soudím, že hlavní myšlenkou je snaha vyzdvihnout důležitost lidské fantazie provázející člověka napříč během času. Schopnost představivosti je kořením lidského života a ne každý je schopen uchovat si ji v plné síle, v jaké je vlastní dětem, také po dobu dospělosti a stáří. Svět představ, myšlenek a snů je pro nás bezednou truhlicí bohatství a v některých úsecích života může být naší jedinou a zcela dokonalou svobodou.
Příběh vypráví o chlapci Františkovi, jehož duše nacházela ta nejopravdovější dobrodružství ve vlastní představivosti a o jeho touze odhalit dosud nepoznaná tajemství tiché a opuštěné zahrady. Zahrady, v níž se i čas zastavil. Zahrady, jež osamocena v tichu vlastního světa zůstává ukryta kdesi v hloubi labyrintu starých uliček ...
V díle je bazální složkou ilustrace. Jedná se o dominantní prvek, který prozaicky psanému textu dodává nádech poetična. Celostránkové ilustrace se nesou v duchu malebnosti s jistým odrazem jemných nuancí melancholie. Dle věku čtenáře mohou být vnímány až s určitými pocity nostalgie. Tomuto dojmu v nemalé míře přispívá specifický rukopis Pavla Čecha, který svou volbou barevné kompozice dokáže asociovat pocity klidu, či dokonce jakéhosi zpomalení běhu času. K povzbuzení imaginace napomáhá mlžná barevná forma a nenachází se zde element dynamiky, který by mohl v celkovém pojetí příběhu působit rušivě. Z ilustrací na čtenáře vyzařuje citová bezprostřednost, dalo by se říci až meditativní poetismus. Za zmínku stojí autorovy detailně propracované malby labyrintů uliček, jež se vyznačují křehkou lyričností a mistrnou detailností.

anna.zahy

Hezká knížka krásně ilustrovaná.

Osice

Další dokonalá knížka od P. Čecha, kterou jsem s chutí přečetla, resp. prožila s klukem Františkem. Dětská fantazie nezná mezí. … Jak dospíváme, tak o schopnost „vidět“, co je za zdí, bohužel přicházíme. Dětství je podle mě nejkrásnější období. Vzpomínám si na tu intenzitu prožívání, dobrodružné výpravy, tajuplná místa, která jsem toužila probádat, při procházkách v lese jsem si představovala, že pod skalními mini převisy, bydleli pravěcí lidé, s úžasem jsem visela babičce a dědovi na rtech, když něco vyprávěli, atd. Místa mého dětství dnes pro mě už ztratila své kouzlo. Když sleduju své děti, tak jim závidím, že schopnost naplno prožívat stále mají a plnými doušky vychutnávají. A já si díky knize O zahradě zase na chvilku své dětství připomněla. … Tak si říkám, že v P. Čechovi musel zůstat velký kus dítěte…

Knížka zaujala i mou skoro čtyřletou dceru. Hned poznala obrázek Tarzana, kterého zná od pavoučka Čendy:-)

rionka

jsem výtvarníkem od chvíle, co dýchám. dělám obrazy. myslím v obrazech.
říkám to proto, abych osvětlila, proč tahle kniha patří mezi moje nejoblíbenější tituly poslední dekády. je totiž strašně moc nádherná. zasněná. nostalgická. miluju staré domečky, stará města, stříšky, okýnka a průhledy do jinam, tajuplná světýlka. příběh i ilustrace mě naprosto dostaly, nemohla jsem knížku v tom obchodě nechat. dodnes má v mém srdci malé svítivé místečko a vím jistě, že ji nikdy neprodám.
[ pozn. je to ta s fialovou obálkou, nevím proč se po odeslání komentáře změnila :) ]

Natique

Svět by byl mnohem krásnějším místem, kdyby si duše dospělce v sobě uchovala kouska toho dětského zraku... Nádherná kniha. Nejen pro děti!!!

Školák Kája Mařík 1. díl
Školák Kája Mařík 1. díl