jitka_dankova Online jitka_dankova komentáře u knih

Neviditelný život Addie LaRue Neviditelný život Addie LaRue Victoria Schwab

Rozvláčný příběh o špatně pronesených přáních a jejich následcích. Myslela jsem si, že budu číst romantický příběh velké lásky, ale kniha byla především a hlavně o nekončícím boji mezi dvěma zvláštními bytostmi a o tom, která přetrumfne tu druhou. Boj o to, kdo koho přechytračí a boj o to, jak mít svou "stopu" ve světě, mne až tak moc nevzal. Za mne tady vlastně vůbec o lásku nešlo, kniha je spíš filozoficky laděná a příběh nutí k zamyšlení na životem a v tom je jeho hodnota. Opravdovou romantiku tady ale moc nenajdete.

03.05.2023 3 z 5

Jiskřivý idol Jiskřivý idol Katee Robert

Erotický román z moderní doby, který si bere inspiraci z řecké mytologie. Příběh Psýché a Erota lehce navazuje na první díl série Temný Olymp a myslím, že pro plné pochopení postav a jejich motivů je vhodné mít ten první díl přečtený. Na knize oceňuji inspiraci mytologií a zapracování různých detailů a narážek a myslím, že zrovna tohle ji odlišuje od jiné erotické literatury. Samotný příběh mne ale tentokrát moc nevzal, milostná zápletka je hodně jednoduchá a zpracování Erose jako nemyslícího vraha bez svědomí mi do mytologie tedy zrovna moc nesedlo (a pro toto jsem oporu v mytologii tedy moc nenašla).

17.03.2024 3 z 5

Vládce hvězdné oblohy Vládce hvězdné oblohy Laura Thalassa

Dívat se na přečtenou fantasy sérii pohledem mužské postavy může být osvěžující a milé. Tady jsem byla ráda za příběh o vzniku přátelství s Malachiášem a příběh pomsty za smrt Handlířovy matky. Příběh vztahu s Callypso pro mne ztratil něco ze svého kouzla, kterým mne dostal, když jsem jej četla poprvé. Ale i tak nelituji čtení této doplňkové knihy.

17.02.2024 5 z 5

Padlý vládce nebes Padlý vládce nebes Denisa Janštová

První díl zajímavé dívčí pohádkové fantasy od české autorky. Přiznám se, že jsem k prvotinám českých autorek celkem dost shovívavá a nad lecsčím přimhouřím oko, takže je jasné, že čtenářky, které mají načteno stovky fantasy příběhů pro mladé dívky jistě najdou mnohá místa ke kritice. Mně se ale tato fantasy opravdu líbila, četla jsem ji ráda. Je psána v ich-formě, což je velmi příjemné a autorce se podařilo nás dobře provázet myšlenkami hlavních osob. Stěžejní je to hlavně u Nathana, který je drak (ano, česká pohádková knížka s drakem! moje srdíčko se tetelí!). Myslím, že se v rámci mezí povedlo jej vykreslit více jako zvíře než empatického člověka, bylo to osvěžující. Hlavní hrdinka je taková puberťácká rozmazlená princeznička, které chybí trpělivost a moc ráda poroučí jiným, nicméně nakonec jsem se s ní nějak sžila. Krutější scény a smrt některých osob jsem trochu protrpěla. Ač byly některé zápletky až příliš prvoplánové a v proroctví se asi odhalilo víc, než by bylo nutné, jsem zvědavá na další díl (díly). Budu sledovat autorčin Instagram, abych nepropásla chvíli, kdy se v Pointě budou na další díl skládat její příznivci, tuhle mladou dámu totiž v dalším psaní mileráda podpořím.

10.01.2024 5 z 5

Kouzla rodu Thornů Kouzla rodu Thornů Margaret Rogerson

Roztomilá pohádková historická romance pro mladé dívky, kterou někdo obohatil o fantasy prvky. Ach ano, šlo o prostředí nějakého 18.-19. století, se všemi manýry, plesy, služebnictvem, kočáry, námluvami... ostatně i na romantiku byla kniha poněkud skoupá a sotva se postavy dostaly k polibku (a i v doprovodné novele určené těm, kteří toužili po rozepsání vztahu hlavních postav, zůstala kniha ve velmi střídmé, decentní a umírnění rovině, co se romantiky týká). Prostě tak akorát pro mladší dívky, ostatně věděla jsem, že jdu číst knihu pro děti a mládež a náležitě jsem si ji užila, i když už mi dlouho není -náct (ani er-forma mi tentokrát tolik nevadila).
Okouzlily mne postavy, byly tak jiné. Každý rozhovor s Nathanielem Thornem byl osvěžující, protože co mu vyšlo z úst, jsem většinou vůbec nečekala. Povahové rysy hlavní hrdinky byly trochu střelené, ale pořád v mezích roztomilosti. No a fantasy prvky, od principu fungování magie na smlouvách s démony, až po grimoáry, které ožívají a ovlivňují svět kolem sebe, mi sice nebyly zrovna po chuti, ale dokážu náležitě ocenit originalitu díla a nakonec jsem to všechno vzala na milost. Kniha má pět hvězdiček právem, s ohledem na cílovou skupinu mladých čtenářek. V pohádkovém závěru autorka nechala malý háček, na který o pár let později krásně navázala doprovodnou novelou. Stále ale platí, že jde o standalone fantasy, tedy zápletka se vyřeší celá v této knize. Doporučuji milovnicím historických románků z 18.-19. století, které koketují s tím, že by chtěly číst i nějakou fantasy.

29.11.2023 5 z 5

Zlaté enklávy Zlaté enklávy Naomi Novik

(SPOILER) Finální díl fantasy trilogie z výborně promyšleného světa. Nešlo zrovna o snadné čtení, hlavní hrdinka si myslí, že je Orion mrtvý, trápí se a pokouší se zjistit, jak má dál žít svůj život v opravdovém světě, mimo školu. Dobrodružství, které ji čeká, bylo protkané politickým rozhodováním, složitou strukturou enkláv a postupným objevováním tajemství stavby enkláv a navaluje se tam na hrdinku jedna drsná věc za druhou. Četla jsem knihu už v angličtině, hned když vyšla, a musím přiznat, že mne všechna tajemství, která tam vyšla najevo, do jednoho naprosto překvapila! To se mi u fantasy až tak často nestává. Ve druhém a třetím čtení jsem si říkala, že náznaků tam bylo tolik... ale stejně, prostě mne to dostalo a překvapilo. Velmi oceňuji, jak měla autorka všechno promyšlené a jak realisticky je ten svět vystavěný. Prostě smekám nad tou komplexností a všemi vazbami a hloubkou některých myšlenek. Fascinovalo mne pojetí světa magie podle Naomi Novik a jsem vděčná, že jsem se tím světem mohla nechat pohltit a unášet. Spousta myšlenek a propojení mi doposud rezonuje v hlavě a kniha mi toho hodně dala a s naprostou jistotou se k ní budu v průběhu let vracet.

(pozor, spoiler!)
Co se týká romantické linky a vztahů, tak patřím do tábora fanoušků této knihy, kterým tak trochu vyrazilo dech, že nám autorka nechá hlavní hrdinku řešit dá se říct náhodný sex na uklidněnou s někým, kdo je de facto zrovna po ruce a ještě zadaný (a ne, nejde o nevěru, je to tam hezky vysvětleno, prostě čarodějové v tomto světě jsou, no... jiní). No, nějak jsem to tady nečekala. V celém vláknu na Redditu, kde autorka krásně vysvětluje některé věci v knize, jsem nakonec asi pochopila, jak to vlastně bylo myšleno, ale stejně mi to do knihy nesedlo. Asi jsem moc stará a konzervativní a neumím se vžít do sedmnáctiletých a jejich chápání a odlišení vztahů a "jen sexu", nevím :-). Každopádně to nijak nesnižuje kvalitu této série (a říkám si, že to možná knize získalo body na to, že se celkem brzy po vydání Zlatých enkláv oznámila příprava filmového zpracování této trilogie...)

22.11.2023 5 z 5

Nebezpečně blízko Nebezpečně blízko Linda S. Howington

Taková krapet zajímavější červená knihovna. Er formou psaný příběh havárie letadla a následné záchrany obsahoval poměrně dost podrobných popisných pasáží o tom, co z čeho vyrobili, až jsem si znovu připadla jako v mládí při čtení Robinsona Crusoa. Klidně bych ty popisy o trochu zestručnila, zase ale chápu, že když vyzpovídala dva odborníky z U. S. Marine Corps kvůli těm podrobnostem, náležitě je potom popsala. Romantiku tady moc nečekejte, tohle je fakt spíš prostě obyčejná červená knihovna, nicméně čtení mne nakonec překvapivě bavilo a myslím, že knížka je prostě takovou příjemnou oddychovkou, kterou můžu doporučit.

20.10.2023 4 z 5

Cesta Cesta Timo Parvela

Třetí díl čtivé a překvapivé sci-fi pro děti. Syn už si zvykl na obě hlavní postavy a začal je lépe poznávat, chápat, celkově se v tomto díle už mnohem více ponořil do příběhu. Některé souvislosti cestování na dalekou planetu jsem musela dovysvětlovat, asi bylo 9 let ještě brzy, dala bych knihu synovi na čtení spíš třeba v deseti či jedenácti letech. Náramně ho ale děj a téma knihy baví a to předtím nikdy nebyl žádný fanda do vesmíru a příběhů z budoucnosti apod. Doporučuji, série je plná zajímavých zvratů a témat, která v knihách pro děti obvykle moc nejsou (konspirace, mimozemšťané, zbraně, čtení myšlenek atd..)

Odpočítávání Odpočítávání Timo Parvela

Druhý díl překvapivé a lehce strašidelné sci-fi série pro děti. Představuje nám druhou hrdinku série, která bude spolu s klukem z prvního dílu střídavě příběh vyprávět. Se synem (četl sérii v devíti letech) jsme nečekali, že najednou budeme číst příběh z pohledu dívky, na nějakou dobu zapomeneme na hrdiny prvního dílu a v knize bude více textu a méně obrázků a téma knihy se bude točit především kolem zbraní a peněz a namyšlené hrdinky. Nicméně Mariina zvědavost nás dostala dál a nakonec si syn na hlavní hrdinku zvyknul a nedělalo mu problém se do série začíst. Spoustu věcí jsem ale musela dovysvětlit (třeba Oblast 51 a související konspirace kolem ní apod., zbrojařský průmysl apod.). Rozhodně jde o překvapivou knihu pro děti a zaslouží si plné hodnocení. Jen bych ji nechala syna číst spíš třeba až v deseti letech.

Pozvánka Pozvánka Timo Parvela

Překvapivá a lehce strašidelná sci-fi série pro děti s pěknými ilustracemi. V celé sérii se střídají pohledy chlapce (Ari) a dívky (Marie) a jejich příběhy se různě protínají a prolínají. V tomto kratičkém minidíle se čtenáři seznámí zrovna s Arim a jeho životem. Dobře se mi na knihu lákal syn - téma počítačové hry, krátkého textu a spousty obrázků - to na dítě, které číst nechce, celkem platí.
Syn sérii začal číst v devíti letech (kniha je doporučována od 9 let) a obávám se, že to bylo ještě brzy, měla jsem raději aspoň rok počkat. Některým věcem a konceptům ještě nerozuměl (konspirační teorie, problémy s vládou, cestování vesmírem a časem a souvislosti) a některé slovní obraty a slova (v celé sérii) pro něj byla ještě obtížná. Nicméně jako první seznámení se sci-fi tématy, vesmírem, spiknutím, mimozemšťany atd. to byla celkově skvělá volba. Jen prosím pozor u citlivějších dětí. V sérii umírají děti i mimozemšťané, dost se tam řeší zbraně, ničení, ale nebezpečné viry i ovlivnění mozku rodičů apod. Děj se odehrává v budoucnosti a s planetou Zemí to vypadá dost bledě a působí to docela depresivně a úzkostně. Ne každé dítě se nad to povznese, pro citlivější děti to může být skličující čtení.
Série je vhodná i pro děvčata, protože část děje je vyprávěna z pohledu (no, zvláštní) dívky a dojde trochu i na romantiku. Téma počítačové hry je víceméně jen tady v tom prvním díle, dále je série zaměřená už spíš na ty lety do vesmíru. Pro rodiče, kteří chtějí představit dětem žánr sci-fi, je to parádní volba.

Láska ve světě lichých ponožek Láska ve světě lichých ponožek Marie Vareille

Zvláštní melancholický až depresivní příběh s hodně specifickými podivnými postavami, který řeší závažné věci od marné snahy o otěhotnění, přes deprese, pití, až po tragickou ztrátu sourozence. Romantickým bych příběh vlastně ani nenazvala, byť tam nakonec o nějaký vztah půjde. Je to prostě přesně jedna z těch knih, která má tak zvláštně hluboký závěr, že je člověk schopen kvůli tomu závěru zapomenout na to, jak zdlouhavá a nepříjemná jinak četba byla. Jo, tahle kniha má hloubku, ale všechno pochopíte až na konci. Musím se přiznat, že mne čtení nebavilo a knížka mi nesedla do letní bezstarostné nálady, hodnotu ale rozhodně má - pro ty, kteří se odváží prokousávat divným dějem, zvláštními postavami a depresivní atmosférou.

12.07.2023 4 z 5

Touha Touha Tracy Wolff

První díl zase krapet jiné teenagerovské upíří ságy. Věděla jsem, že jdu číst naivní a velmi dramaticky pojatou a srdceryvnou young adult romanci v moderním "urban" fantasy světě. Nevěděla jsem ale, že se mi styl psaní autorky taaak zalíbí. Opravdu, to, jak jsou poskládané kapitoly, s jakým nadhledem autorka komentuje dění a jak bravurně zachytila naivitu a natvrdlost hlavní hrdinky - to mi opravdu sedlo. Bravo, skvěle napsaná knížka pro puberťáky. Ano, právě pro mladé dívky v pubertě je takhle knížka určená a vše tomu odpovídá - srdceryvný příběh, rozpolcený hrdina i hrdinka, v hlavní roli vztahy, ať už rodinné, přátelství, ale hlavně první pořádná láska a vše co k tomu patří. Do toho snaha co nejvíc zapadnout ve škole, kde to jaksi nepůjde, a poprat se s podivnými nadpřirozenými záležitostmi od osudových spojení až po vyvolené apod. No, prostě vynikající knížka pro mladé dívky, která si lehce utahuje ze Stmívání a ve které najdete ještě naivnější a střelenější hrdinku, než jste potkali právě ve zmiňovaném Stmívání. Jestli má kniha co nabídnout i starším ročníkům, to je otázkou. Já cílovkou už dávno nejsem, ale parádně jsem si to užila, zvládla jsem i ten přelomový konec a s napětím očekávám další díl.

25.06.2023 5 z 5

Drahý Aarone Drahý Aarone Mariana Zapata

Romantický příběh, který je z větší poloviny tvořen jen dopisy a výpisy chatů. Na tuhle rozporuplnou knížku od Mariany Zapaty jsem byla zvědavá a radši neměla žádná přílišná očekávání a možná právě proto se mi překvapivě líbila a rozhodně nákupu nelituju. Kombinuje v sobě zdlouhavé a pozvolné poznávání postav přes nudné dopisy a e-maily. Obsahuje pár trapných částí s fekálním humorem, který fakt nemusím, nicméně není to tak hrozné, jako v knize "Rytmus, já & Malychin", takže jsem to zkousnula. A pak přijde osobní setkání obou aktérů, které bylo vlastně roztomile rozpačité a v podstatě to byla ta nejkrásnější část knížky. Jen je škoda, že autorka knížku tak rychle utnula a neposkytla v ní čtenářům více informací o tom, jak fungoval jejich vztah. Na to si holt musí přečíst knížku "S láskou, Lukov", kde je popsané, kde a jak žili a prostě pár drobností o tom, jak to s nimi bylo dál.

07.06.2023 5 z 5

Deset malých nadechnutí Deset malých nadechnutí K. A. Tucker

Náročný příběh o vyrovnání se s hroznou ztrátou a získáním nové lásky. Neustále jsem se nemohla odhodlat tuto knihu číst, nevěděla jsem, jestli to dokážu. A první část knihy mi nepomáhala, přecejen nikdy nemohu pochopit hlavní hrdinku a tak jsem se těžko vžívala do jejích excesů, do přístupu k mužům, těžko se mi četlo o její minulosti s drogami a pitím. Říkala jsem si, že toto asi prostě není pro mne. Tak silný příběh je na mne moc. Jenže jsem hrozně moc chtěla vědět, jestli se jí opravdu podaří uchránit svou sestru a vytvořit pro ni nový domov před tím, před čím utekly... a to, co přišlo v knize dál pro mne byl šok, překvapení, nečekala jsem to. Dodalo to všemu jinou hloubku, úplně jiný pohled. Nakonec jsem ráda, že jsem knihu dočetla do konce, byť to bylo náročné čtení a romantiky vlastně jen pomálu.

07.05.2022 5 z 5

Když jsme se poznali Když jsme se poznali Sarina Bowen

Přiznávám, že jsem se bála číst romantický příběh o dívce s handicapem. Strachovala jsem se, že příběh bude smutný a probrečím jej jako želva. No, bála jsem naprosto zbytečně. Tento příběh je úžasný. Hlavní hrdinka je opravdová bojovnice a je plná energie do života. Tak krásně se to četlo, vše s čím se musela poprat, zvládala bravurně. Bylo to tak uvěřitelné. Tolik jsem jí ve všem fandila!
Po přečtení této knížky jsem měla opravdu dobrý pocit a jsem pozitivně naladěná. Sbližování dvou hlavních postav a se mi líbilo a ta bezprostřednost a vtípky mne bavily. Vím, že se ke knížce budu určitě ještě vracet, stojí za to.
Nelíbí se mi akorát ta laciná obálka, ale co už. Myslím, že takhle pěkná knížka by si zasloužila hezčí obrázek, který by lákal ke čtení.

26.11.2021 5 z 5

Ztracené vzpomínky Ztracené vzpomínky Lin Rina

Dívčí čtení s netradičním detektivním pátráním a špetkou romantiky. Tahle rozvláčně psaná knížka je opravdu určená především mladým dívkám, které rády čtou romantiku a chtějí si ji jen okořenit něčím detektivním a trochu napínavým. Styl psaní mi velmi připomínal jiné autorčino dílo "Kufr z nebe", takže kdo jej četl a oblíbil si jej, tomu bude vyhovovat i tohle pátrání po vzpomínkách, kde je romantika taky až na druhé koleji. Vážně, nečekejte romantiku jako v "Kronikách prachu", jinak budete zklamaní, tady je opravdu hlavním motivem pátrání. Hlavní hrdinka si dává dohromady jeden střípek drobností za druhým a sama se brzdí v tom, aby zjistila všechno najednou (pochopíte proč). Sama sebe jsem překvapila, když jsem si tohle "dívčí" detektivní pátrání vlastně užila. Obvykle upřednostňuji romantiku nad detektivkou a ne naopak. Oceňuji, jak autorka vystavěla celý ten svět v nedaleké budoucnosti a občas mi zdravě přeběhl mráz po zádech, když jsem si uvědomila, že by se tohle klidně mohlo někdy stát (vždyť i umělou inteligenci si lidé moc neuměli představit a teď si ji nosí v kapse v mobilu jako poradce). Pro otrlé čtenářky detektivek a thillerů a sci-fi to nebude, fakt ne... ale pro mladé dívky, které si chtějí přečíst něco rádoby detektivního, ale odlehčeného a pozvolna postupujícího, je to rozhodně zajímavá volba.

27.05.2024 5 z 5

Mráz Mráz C. N. Crawford

Nekomplikovaný svérázný první díl duologie rádoby urban fantasy. Narovinu píšu, že tahle knížka opravdu nesedne každému a nesmírně záleží na očekáváních čtenáře. Já měla díky komentářům níže očekávání naprosto minimální a možná právě proto mne knížka trochu pobavila a mile jsem si u ní odpočinula a to bylo to, co jsem potřebovala. Oddych a nekomplikovaný děj bez zbytečných překvapení (fakt se tam buď všechno dozvíte, nebo snadno uhodnete, prostě opravdu nic překvapivého). Pobavilo mne, že se autorka pustila do rádoby reality show z vílího světa. To pro mne byla osvěžující novinka. Příběh je psaný s lehkostí, takže kruté praktiky víl jsem přešla a nijak mne nerozhodily. Prostě je to taková "béčková" knížka (ano, toto přirovnání fakt sedí), ale četla se mi dobře, brala jsem ji z velkého nadhledu a hrozně moc si toužím přečíst pokračování. Takže za mne si zasloužila pět hvězdiček prostě jen za ten mile strávený večer. Je to bizardní, usměvavá a trochu střelená knížka, která se vám bude líbit jen, pokud přesně na něco takového nekomplikovaného a "jednoduššího" budete mít náladu.

27.05.2024 5 z 5

Scarlet Scarlet Marissa Meyer

Druhý díl jednoho z nejúchvatnějších retellingů klasických děsivých grimmovských pohádek. K Popelce a jejímu boji se přidává Červená Karkulka. Fascinovaně jsem četla tento napínavý příběh pro náctileté a všímala si děsivých detailů, které vzdávají hold původní pohádce a přitom fantasticky sedí do tohoto světa plného lékařských experimentů s DNA a bioelektřinou. Symbolika červeného oblečení byla krásně zpracovaná, téma pistolí a zbraní nechybělo a z paralely na vydávání se za babičku jsem skoro sedla na zadek. Opravdu dokážu ocenit takovou kreativitu. Opět se knihou nesla tíživá atmosféra, některé scény byly (pro mne, chápejte, čtu jen sladké věci a pohádky a líbivé fantasy a sci-fi pro děti a mládež...) vlastně děsivé a postavy toho mají hodně naloženo. I když se závěr pohádky O Červené Karkulce liší od tohoto zpracování, nevadilo mi to. Kniha si zaslouží plný počet hvězdiček.

14.12.2023 5 z 5

Cinder Cinder Marissa Meyer

Měsíční kroniky jsou jedním z nejúchvatnějších retellingů klasických děsivých grimmovských pohádek, na který jsem narazila. Série čtyř knih a dvou novel je zasazena do daleké (či alternativní) budoucnosti moderního světa, ve které část lidstva žije na měsíci, svět je plný vznášedel a kyborgů a androidů a změnila se politická mapa světa a krásně přijde na přetřes téma změny DNA, biologických zbraní, pandemií a neetických vědeckých pokusů. Příběh popelky je vyprávěn v er-formě a prostupuje všemi knihami, jen se postupně v každé knize k hrdince přidávají další skvěle zpracované ženy z pohádky o Červené Karkulce, o Sněhurce a o Locice (Rapunzel).
Byla jsem unešená neuvěřitelnou pečlivostí detailů, od šokující paralely na ztrátu střevíčku, přes neuvěřitelný motiv sežrání babičky od Karkuly až po využití motivu slepoty a vyléčení z Lociky. A to nemluvím o parádně vymyšlené skleněné rakvi u Sněhurky. Dokážu ocenit takovou propracovanost a vzdání holdu původním příběhům a základům, na kterých tyhle hororové pohádky stojí. Zároveň však pro mne byla celá série velmi náročným a skličujícím čtením, neboť na bedra svých hrdinek toho autorka naložila opravdu hodně. Postavy v knize trpí, přichází o části svých těl, umírají jim blízcí lidé a přátelé i zvířata, dochází k násilí, manipulaci a umírají spousty civilistů. Nečetlo se to lehce, příběh je určitým způsobem zjednodušen, přecejen cílovou skupinou jsou náctiletí, přesto na mne dopadala ta děsivost situace a světa a toho, co obyvatelé museli protrpět. Sérii čtu už podruhé a vždycky se od ní nedokážu odtrhnout, čtivá je výborně. Pokud seberu odvahu na to pustit se do té tíživé atmosféry, jistě si ji ještě přečtu i potřetí.

14.12.2023 5 z 5

Vezmi si mé srdce Vezmi si mé srdce Kasie West

Milý moderní romantický příběh pro mladé dívky. Je k neuvěření, jak dokáže Kasie West napsat každou knihu s jinou zápletkou a s jinými náměty k přemýšlení. Zápletka tohoto dívčího románu mi skoro vyrazila dech, překvapila mne a to jsem od ní četla každou knihu. Jsem nadšená, že mi autorka přináší stále něco nového. Cením si hlavně zpracování tématu falešných profilů, TikToku a sociálních sítí obecně, vlivu anonymních komentářů, natáčení videí a hlavně neškodných lží i lží, co umí ubližovat... a taky toho, co jde někomu odpustit. Doporučuji všem čtenářkám "westovek".

04.12.2023 5 z 5