JFK117 JFK117 komentáře u knih

Panovníci českých zemí Panovníci českých zemí Petr Čornej

Trefila jsem se s čtením knihy do předvolební kampaně volby prezidenta. A protože autor mezi panovníky počítá i prezidenty (s tím jsem měla trochu vnitřní problém) byla to četba velmi inspirativní. Špatný panovník (a prezident) není v Čechách nic neobvyklého. Spíše naopak. Dobrých bylo pomálu. A přesto jsme vydrželi!

14.12.2022 5 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Zpočátku mi kniha přišla obyčejná, později jako čtení pro ženy, následoval společenský román, kriminálka... A celé to bylo úžasné. Vlastně jsem si sílu knížky uvědomila až druhý den po přečtení. To mi začala v hlavě hrát Mňága : svět je, svět je jenom hodinový hotel...

09.12.2022 5 z 5

Všichni jsme z toho úplně na větvi Všichni jsme z toho úplně na větvi Karen Joy Fowler

Úžasné, překvapivé, čtivé, téměř adept na to, stát se u mě stálicí v knihovně. Jen nevím, jestli najdu ještě někdy sílu se k příběhu vrátit. Ale slíbila jsem si, že ji budu doporučovat všem, kdo zrovna nebudou vědět, co číst. To je asi to jediné, co pro zlepšení života na tomhle světě mohu udělat. Naučit lidi pokoře asi nezvládnu.
"i zastavené hodiny ukazují dvakrát denně správný čas".
"Mluvené slovo mění individuální vědění ve sdílené.."
"Rasismus, sexismus, nevraživost vůči jinému druhu - to všechno jsou přirozené typy lidského chování. A dokáže je zaktivovat kdejaký bezohledný kretén, kdykoliv k tomu dostane příležitost. Zvládlo by to i děcko."
"Každý má ve svém životě lidi, kteří zůstávají, lidi, kteří odcházejí, a ty, co musí pryč proti své vůli."

22.11.2022 5 z 5

Srdce Evropy Srdce Evropy Pavla Horáková

Mnoho linií vyprávění, množství historických i místopisných údajů, několik časových vrstev a celé to nějak nedrží pohromadě.
"Vypadá to, že pomalu každý, kdo ve Vídni přelomu století něco znamenal, měl českou babičku nebo českou židovskou babičku".
"Češi se k novodobým válkám vždycky tak nějak namanou. Jako třeba Leopold Lojka, rodák z Telče, osobní řidič moravského hraběte Františka Harracha.... Který v Sarajevo špatně odbočil, a způsobil tak světovou válkou."
"Češi a Němci žili pohromadě tak dlouho, až se z nich staly spojené nádoby. Za sedm set let k sobě nenašli cestu, ale zároveň spolu vydržely. "

16.11.2022 3 z 5

Rychle se čte, rychle zapomene,ale nenudí a neurazí.

08.11.2022 3 z 5

" Lidi volili mezi dvěma zly; dobrá volba neexistovala. Vždyť už jen to samo o sobě je utrpení! Už zapomněli, ti dnešní mravokárci?"
Úžasně poutavým a čtivým způsobem zachycena část našich dějin. A tenhle (po) zapomenutý příběh, diky autorce, opět vstoupil do světa čtenářů jako nezapomenutelný.

21.08.2022 5 z 5

Habsburské císařovny Habsburské císařovny Sigrid-Maria Größing

Osudy dvaceti osmy žen od 17. do 20.století. Jen pár z nich dokázalo vzít život do svých rukou a žít podle vlastních představ. Ostatní byly loutkami ostatních a kromě reprodukce neměly jejich životy téměř žádný smysl. Jen nevím, proč má kniha podtitul Osudy tajných panovnic. Asi to dobře vypadá na obálce.

20.08.2022 3 z 5

Průměrný index štěstí Průměrný index štěstí David Machado

"Potíž už není ani tak v tom,že každý bojuje jen sám za sebe. Problém spočívá v množství lidí, kteří už ani nebojují. "
" Lidské bytosti ať jdou do prdele."
"Jestliže jsi přesvědčený, že štěstí je cíl, rychle přijdeš o rozum."
Pro mě kniha, která se dá číst vícekrát.

06.07.2022 4 z 5

Zakázaná láska Zakázaná láska Miloš Smetana

"Co je mravnější i důležitější: být sama sebou,nebo se zavděčit lidem,kteří jsou kolem?"
...tohle téma řeší ve svém životě asi každý z nás. Zdena byla pod obrovským tlakem, mladičká a na svém okolí velmi závislá.
Autorovi se podařilo věrohodně popsat dobu národního obrození i nadšení při vzniku Národního divadla.

06.07.2022 4 z 5

Divoká symfonie Divoká symfonie Dan Brown

Dětské knihy tohoto formátu jsou předurčeny k opakovanému čtení. Dokud to děti baví. A tahle zaujme na dlouho. Nejvíce času trávíme povídáním nad krásnými obrázky. Přitom nám hraje autorova hudba! Básničky jsou vtipné, moudré, poučné.

25.06.2022 5 z 5

Balady - komiks Balady - komiks Lubomír Lichý

Oblíbený autor mojí babičky, maminky i můj. Jen ony dvě nemohly vidět tuhle krásnou knihu. Formát komiksu na mě velmi silně zapůsobil. Kresby čtení zpomalí, přinutí více nad textem přemýšlet. Vlastně balady povýšil na ještě vyšší zážitek. Úžasné.

25.06.2022 5 z 5

Dobrý a ještě lepší život Dobrý a ještě lepší život František Nepil

O čem kniha je? Hlavně o lásce, lásce autora k životu, lidem, naší zemi. Ne každý fejeton je dokonalý, ale příští vše vynahradí. Hlas pana Nepila byl tak úžasný a nezapomenutelný, měla jsem chvilkami při čtení pocit, že slyším rádio a on mi vše vypravuje.
"copak je možné, aby duše neexistovala, když podle týchž vědců existuje mánie, schizofrenie, afekty....? Tedy duševní choroby a duševní poruchy?"
"upřímnost a neomalenost se u nás nerozlišují a jsou tím jediným, co člověku zbývá, když se ze života vypaří zdvořilost."

07.06.2022 5 z 5

Pohádková země česká Pohádková země česká Vítězslava Klimtová

Kniha bude mít v mé knihovně vždy čestné místo. Je po mé mamince a s věnováním autorky.
Zaujala mě pečlivost a autorčiny znalosti našich dějin. Uvědomila jsem si, že v našich pohanských dobách měly nadpřirozené bytosti své místo a Jirásek na to zřejmě zapomněl.
Nechala jsem se inspirovat a začala číst i další autorčiny knihy. Ale to už byl úplně jiný šálek kávy, ty bych ani hodnotit nechtěla. Skončily v knihobudkach.

24.05.2022 5 z 5

Co mě naučil tučňák Co mě naučil tučňák Tom Michell

Kniha o setkání, souznění, přátelství. Potkat přítele, ať už je to člověk nebo zvíře je vždy zázrak.
"samozřejmě, čas běží a o místo ve vašem srdci se pere nová rodina, přátelé a domácí zvířata, jenže prázdnota, která zůstala po předchozích obyvatelích, se nikdy nezaplní. Udržujeme své milované naživu prostřednictvím vzpomínek, rozhovorů a příběhů, ne vždy však dáváme najevo, kolik pro nás ve skutečnosti znamenali. Nemusíme. Každý, kdo někdy přišel o domácího mazlíčka, to ví. "
" bolest z rozloučení je daň, kterou si osud vybírá za všechnu tu radost, jakou nám naši milování přinášeli. "
Zajímavé byly také cestopisné postřehy a autorovy zkušenosti s utrácením peněz v době inflace :
" vysvětlil mi, že nezáleží na tom, co chci:musím koupit cokoli, co se mi namane, a pak zveřejnit seznam svých úlovku a ve škole provést výměnný obchod. Může se prý stát, že druhý den už získám jen poloviční hodnotu, protože inflace stoupala asi o sto procent za měsíc ".
" nedělejme si tedy starost o zítřek, zítřek bude mít své starosti! "

22.05.2022 5 z 5

Výcvik a chov koní Výcvik a chov koní Heather Smith Thomas

Kniha spíše pro ty, kteří mají vlastní hříbě nebo koně se specifickými povahovymi problémy. Ale i já bez koně a jezdec začátečník jsem našla spoustu rad o komunikaci s koněm, technické rady pro zvládnutí jízdy na koni atd.

19.05.2022 5 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Pohodové čtení bez překvapení. Stále u autorky obdivuji krásnou češtinu, dějovou linku, charakteristiku postav atd., ale pro mě byla kniha Hana zjevení a ostatní už bych skoro ani potkat nemusela.

07.04.2022 4 z 5

Losí hovno Losí hovno Lars Simon

Čtivé, vtipné, zábavné. Když se chce, všechno jde. Švéd, Nor a Němec můžou být dobrá parta.

07.04.2022 4 z 5

Dáma s prošlou zárukou Dáma s prošlou zárukou Marcela Mlynářová

Jak psát knihy : napíšu kam jsem jela, co jsem tam viděla, jedla a vypila. Koho to zajímá, ať si počte. Koho ne, ať nechá být. Tak já po prvním pokusu (zajímalo mě, proč se kniha v knihovně půjčuje) přenechám ostatním... Doporučím starším čtenářskám, které dřív cestovaly a teď rády vzpomínají.

15.03.2022 2 z 5

Jízda na vlně aneb co mě naučili koně Jízda na vlně aneb co mě naučili koně Chris Irwin

Knížku jsem měla z knihovny a hrozně jsem ji nechtěla vrátit. Přečetla jsem ji dvakrát, některé části i vícekrát. Prostě je to typ knihy, která má být doma v knihovně. Koně jsou úžasná zvířata a když člověk chce, poskytnou mu spoustu informací i o něm samotném.
" když na myšlenku dozraje čas, současně se objeví jakoby kouzlem všude."
"lidé soutěží úplně jiným způsobem než koně : mají instinkt soupeře zničit a získat trofej. U koní žádné trofeje nejsou."

02.03.2022 5 z 5

Postel, hospoda, kostel Postel, hospoda, kostel Zbigniew Czendlik

Asi má první kniha psaná formou rozhovoru. A poslední. Žádné překvapení se nekonalo. Možná jediné. Vydržela jsem si přečíst před spaním kázání. K tomu, že je správné vyznavat víru mě to nepřivedlo. Zaujaly mě informace o rozdílu postavení církve v Čechách a Polsku, líbil se mi pohled na české vlastnosti.
"když svoje problémy přiznáš, ďábel pak ztratí moc. Už tě nemůže strašit a vydírat."
" s lidmi je to jako s vínem. Starší ročníky mohou být lahodné a vysoce ceněné, nebo chutnat jako ocet."
" kdo nemá žádné sny, tomu se nikdy žádné nesplní."

08.02.2022 4 z 5