Zakázaná láska

Zakázaná láska https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/4317/mid_zakazana-laska-f2G-4317.jpg 4 15 7

Zdenka, sedmnáctiletá dcera novináře a vlastence K.H.Borovského se zamilovala do rakouského důstojníka polského původu Quida.Společnost takovému vztahu nepřála, přesto jejich láska den ode dne sílila. Avšak od "Dcery národa", jak Zdence přezdívali, se očekávalo, že se provdá za českého vlastence...

JFK117
06.07.2022 4 z 5

"Co je mravnější i důležitější: být sama sebou,nebo se zavděčit lidem,kteří jsou kolem?"
...tohle téma řeší ve svém životě asi každý z nás. Zdena byla pod obrovským tlakem, mladičká a na svém okolí velmi závislá.
Autorovi se podařilo věrohodně popsat dobu národního obrození i nadšení při vzniku Národního divadla.

Knižní střípky
04.12.2015 4 z 5

Líbilo, velmi pěkně vystižená atmosféra tehdejší doby, prostředí českých vlastenců nám velmi dobře známých z učebnic dějepisu.....Nemohu však říci, že by mi hlavní hrdinka Zdenka Havlíčková byla sympatická ve všech směrech. Bylo mi jí velmi líto, to je bez debat, její život rozhodně nebyl jednoduchý, nicméně si myslím, že mnohdy si ho komplikovala Zdenka sama, ale zase na druhou stranu je otázkou, jak dalece tímto byla ona sama vinna a do jaké míry se jednalo o genetické dědictví po jejím otci K.H.Borovském, který určitě rovněž neměl jednoduchou povahu.Každopádně se zde nabízí i otázka, do jaké míry je prospěšná veřejná sbírka pro člověka, na kterého se národ rozhodne vybrat mu " na věno"...přijde mi, že Zdenka byla najednou pod drobnohledem všech, kteří nějakou měrou přispěli v rámci veřejné sbírky a ti všichni přispěvatelé měli pocit, že Zdenka musí jednat dle jejich představ, jak by "dcera národa" jednat měla a zapomněli na to, že se jedná jen o mladé děvče, které má také právo na život, na svá vlastní rozhodnutí, na své vlastní karamboly a proč ona, jen proto, že je dcerou slavného otce a národ se jí složil na věno, nemůže prožít život s člověkem, kterého miluje...smutný osud to byl....a velmi pěkně toto vystihla na konci knihy citace J.Nerudy

gossipavlina
04.07.2015 4 z 5

Pěkné čtení na úrovni. Nenechte se odradit názvem knihy, o červenou knihovnu rozhodně nejde.

1v8na
02.04.2015 4 z 5

Příběh byl velmi emotivní a silný. Zdeny i Milady mi bylo líto. Velmi líto.

Iveta Černá
06.11.2014 5 z 5

Nemám ráda historické knihy, ale psaná takto, lidským příběhem a s tak krásně vystihnutou atmosférou této doby čtenáře zcela a lehce vnese do období 19. století, po jejím přečtení jsem se začala o podobný druh knih zajímat, tato kniha se moc hezky četla.

Janamarie
07.12.2011 5 z 5

Ve své knize nás autor zavede do doby národního Obrození a výstavby českého Národního divadla. Román Zakázaná láska působí tak intenzivně, že se čtenář ocitá v historii našeho národa, jejíž význam lze vnímat i v současnosti. Osud hlavní hrdinky Zdeny je romantický, intimně soukromý, krutý a hluboce lidský.

Kniha se mi četla velmi dobře, tento styl románu je mi blízký, miluji biografické romány, jež jsou romantické, historické a na úrovni jak jazykové, tak i obsahové. V knížce jsou místa pro krásné citáty, historicky pokrokové myšlenky. Román Zakázaná láska nemá otevřený konec, vše je uzavřené, jako každý lidský život…

RADOST
09.11.2011 4 z 5

Dobře napsaná kniha o společenském klimatu, postavení ženy a zjednodušeném vlasteneckém cítění ve druhé polovině 19. století. Román o životě dcery K.H.Borovského doporučuji hlavně studentům.Poutavou formou přiblíží toto historické období lépe než učebnice dějepisu.

Miloš Smetana
česká, 1932 - 2009