janka2000 janka2000 komentáře u knih

Pentagram Pentagram Jo Nesbø

Pátý díl přivádí Harryho na stopu sériovému vrahovi a zároveň se Harry stále snaží o vyřešení případů Prince. Všechno je zamotané, ale velmi dobře napsané a zkonstruované. Dozvídáme se i další informace o Harryho osobním životě, což je vždycky skvěle. Celkově kniha je výborná a konec jako vždy překvapující, dobrý i špatný zároveň.

Nemesis Nemesis Jo Nesbø

Čtvrtý díl HH je trochu víc o Harryho životě, protože byla zavražděna jeho bývalá přítelkyně a to ještě v den, kdy ji Harry navštívil. Zároveň se v tomhle díle objevuje Beata, má druhá oblíbená postava série. Přesto považuji knihu za jednu ze slabších, ale jsem zvědavá, co přinesou další díly.

28.09.2022 4 z 5

Červenka Červenka Jo Nesbø

Třetí díl Harryho Holea byl geniální a velmi hravě napsaný. V knize se prolínaly dvě dějové linky, což jsem zpočátku vůbec nechápala a bylo to velmi matoucí, ale vše má svůj smysl. Harry se sblížil s Ráchel, což příběh okořenilo. A celou knihou se tak trochu motají nacisti a neonacisti.

28.09.2022 5 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

(SPOILER) Skvělý historický román vyprávějí příběh ženy/dívky, jež to v životě neměla lehké a to nejen proto, že žila v nelehké době. Skvěle napsaný děj přirozeně plyne a romantizuje oblast Sudet. Anna po 2.sv.v. je poslána do ČSR k rodině, která se jí chce zbavit, a tak ji provdá za Volyňského Čecha do Heřmánkového údolí. Příběh se pak čte sám a konec to má vcelku dobrý. Velmi doporučuji.

Smrt je mým řemeslem Smrt je mým řemeslem Robert Merle

Román napsán na motivy skutečných událostí vypráví o Rudolfu Hösseovi, nacistovi. Není to dle mého názoru psáno beletricky jako spíš jako populárně-naučná psychologická studie. Sledujeme vznik zločince a jak přemýšlí nad zločiny, které vnímá ale spíše jako prostě úkoly. Celkově hodnotím knihu jako velice zajímavou.

28.09.2022 4 z 5

Skvělá kniha humorných povídek a zamyšlení. Čtení pro mě bylo jako pohlazení na duši a zároveň mě nutilo se zamyslet a koukat na svět jinak. Fulghum je velmi zajímavý člověk, který toho mnoho zažil a vyzkoušel, a proto tyto příběh z jeho života stojí za to.

Někdo nový Někdo nový Laura Kneidl

Román s tématy LGBTQ+ vypráví o homofóbní bohaté americké rodině, která v podstatě vydědí syna, protože je gay, a kvůli tomu mají problém i s dcerou. Ta si život vyřeší, ale až když se zamiluje do záhadného Juliana.
Byla jsem fakt překvapená Julianovým tajemnstvím a pak jsem byla nadšená, za ta kniha je o tom.

Bílá velryba Bílá velryba Herman Melville

Stále si nejsem jistá, co si o knize myslím. Lov velryb pod křídlem pomstychtivého kapitána nemůže skočit dobře a už jen lovení velryb je vlastně dost smutné, i když v době vzniku knihy to bylo velké dobrodružství.

Dopis Dopis Kathryn Hughes

Týraná manželka v práci najde milostný dopis, a poté co se jí obrátí život naruby, se rozhodne zjistit, jak to s tím párem dopadlo. Ve stejnou dobu se adoptovaný mladík vydává najít své pravé rodiče.

Molly Molly Agnieszka Lingas-Łoniewska

Příběh o divoké Molly, která si chce užívat a nebojí se ani krást. Když potká klidného podnikatele Viktora, kterého zná z dětství, změní jeho život. Jenže ne každý příběh muž mít dobrý konec. Což na téhle knize moc cením. Takže pokud chcete vědět, jak to skončilo, tak si to přečtěte.

Neopouštěj mě Neopouštěj mě Laura Kneidl

Druhý díl série už nebyl tak dobrý. Luca zjistil, že Sage byla zneužívaná.
Spousta emočního napětí vedla k ukázkovému případu řešení situace (tedy nejlépe by k tomu nemělo vůbec docházet, ale rozumíme si).

Nedotýkej se mě Nedotýkej se mě Laura Kneidl

Příběh o zneužívané dívce trpící strachem z mužů. Když potká Luca, její strach je nejdřív obrovský, protože představuje vše čeho se bojí- silný, potetovaný a drsný chlap. Jenže pak s ním musí pracovat a vídat ho každý den...
Řeknu k tomu, že mě se to fakt líbilo.

07.08.2022 5 z 5

Švábi Švábi Jo Nesbø

Druhý díl se mi líbil hlavně kvůli osobním příběhu vedlejších postav . Autor to má perfektně promyšlené a vám se to spojí, až když vše odhalí, což se mi často nestává.

Netopýr Netopýr Jo Nesbø

První kniha slavné kriminální série o "bývalém" alkoholikovi, který se docela omylem dostane k zajímavým případům vraždy.
Hlavní postava se mi vlastně dost líbila. Pragmatický, někdy cynický, někdy vtipný Harry si sice prochází docela krizí, ale má cit na detaily a bystrou mysl, takže dohromady je to paráda.

Věc Makropulos Věc Makropulos Karel Čapek

Na Čapkovi obdivuju, jak ve velmi obyčejném příběhu dokáže popsat velké problémy lidstva a zároveň nás i zkritizovat. Toto je příběh o ženě, dívce, která žila až moc dlouho...
Krátká hra s pěkným dějem a mnoha myšlenkami.

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Příběh o dívce, která už nechce žít, ale dostane šanci vyzkoušet si, jak by její jiné verze života vypadaly. Poměrně filozofické dílo, ale vlastně fantasy kniha o životě. Můžu doporučit.

07.08.2022 5 z 5

Kniha sociologie Kniha sociologie Marcus Weeks

Skvělá kniha o sociologických teoriích. Dobrá pro laiky a pro začátky v oboru. Není to Giddens, ale také nabízí super přehled témat a oblastí, jež sociologie zkoumá.

30.06.2022 5 z 5

Eleanor se má vážně skvěle Eleanor se má vážně skvěle Gail Honeyman

(SPOILER) Velmi dobrá kniha o psychickém zdraví a boji se životem. Eleanor je dost svá, nehledí na společnost a žije si dle toho, co považuje za logické. Jenže pak se toho začne dít moc, až nevidí smysl v životě, ale ukáže se, že přeci jen má kamarády a kořeny, ke kterým se chce vrátit.
Strašně moc oceňuji postavu Raymonda, který je extrémně obyčejný a průměrný, ale zároveň je skvělý, protože je. To pochopíte, až si to přečtěte. Doporučuji.

30.06.2022 5 z 5

Deník Bridget Jonesové Deník Bridget Jonesové Helen Fielding

Tato kniha o praštěné a nezadané třicátnici je velmi známá kvůli filmu. Musím přiznat, že film je lepší. Je to zajímavý příběh, ale když vám nesedí hlavní postava, která celý příběh popisuje svým stylem, nemusí se to úplně hezký číst.

30.06.2022 3 z 5

Cizinec Cizinec Harlan Coben

Thriller o muži, který ví až moc o cizích životech a vydírá lidi, že pokud neskončí se špatnostmi, které dělají, zveřejní jejich příběh (nebo mu musí zaplatit). Jenže pak někteří zmizí a začnou se objevovat mrtvoli.
Dobře napsaný příběh, poměrně děsivý a vskutku originální. Myslím, že teď vyšel na motivy knihy film.

30.06.2022 4 z 5